Ποια ξένη γλώσσα να επιλέξω;

Ria99

Νεοφερμένος

Η Ria99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
αγγλικα και γαλλικα αλλα αν και τα αγαπω πιστευω πως τα ισπανικα δεν θα με βοηθησουν καπου ιδιαιτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

#LoveMaths

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
αγγλικα και γαλλικα αλλα αν και τα αγαπω πιστευω πως τα ισπανικα δεν θα με βοηθησουν καπου ιδιαιτερα

Γερμανικά με χίλια! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
αγγλικα και γαλλικα αλλα αν και τα αγαπω πιστευω πως τα ισπανικα δεν θα με βοηθησουν καπου ιδιαιτερα

Τα ρωσικά είναι δύσκολα... Και τα φινλανδικά. Τα ισπανικα και τα σουηδικα μετα είναι οι δυο πιο ευκολες γλωσσες... Τα γερμανικά κάπου στη μέση...

αγγλικα και γαλλικα αλλα αν και τα αγαπω πιστευω πως τα ισπανικα δεν θα με βοηθησουν καπου ιδιαιτερα

Κι όμως είναι σημαντική γλώσσα π.χ στο εμπόριο
https://el.wikipedia.org/wiki/Παγκόσμιος_Οργανισμός_Εμπορίου
Σκέφτεσαι να ζήσεις κάπου αναμεσα σε Σουηδία και Φινλανδία;
Τα αγγλικά σου θα σε βοηθήσουν κυρίως στα σουηδικά... Η βασική δυσκολία είναι τα δυο γένη... Αλλά τουλαχιστον δεν έχουν τρια γένη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Elysium

Νεοφερμένος

Ο Elysium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Ρώσικα χωρίς πολλά λόγια. Υπάρχει μέλλον στη διεθνή σκηνή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 189234

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
αν μπορειτε να με βοηθησετε και μενα..εγω ξερω αγγλικα και γερμανικα,ποια γλωσσα πιστευετε οτι ταιριαζει σχετικα με αυτες και θα μου ειναι χρησιμη; καποιος παραπανω προτεινε τα σουηδικα αν καποιος ειναι γιατρος,γιατι;; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Στην Σουηδια φευγουν οι περισσοτεροι γιατροι...
https://www.thetoc.gr/koinwnia/artic...s-giatrous-nosokomes-mageires-kai-sef-aggelia
Επίσης φεύγουν Αγγλία, Γερμανία, Γαλλία, Ελβετία, Δανία... Για τους "γιατρούς χωρίς σύνορα χρειάζονται γαλλικά... Τώρα με το μπρεξιτ δεν ξέρω αν η Αγγλία θα δέχεται γιατρούς όπως πριν...
Για την Σουηδία θα βρεις απλα αν γκουγλαρεις...
Βλέπω οτι και στο Βέλγιο ζητάνε πολύ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
αν μπορειτε να με βοηθησετε και μενα..εγω ξερω αγγλικα και γερμανικα,ποια γλωσσα πιστευετε οτι ταιριαζει σχετικα με αυτες και θα μου ειναι χρησιμη; καποιος παραπανω προτεινε τα σουηδικα αν καποιος ειναι γιατρος,γιατι;; :)

Κοίτα σου πρότειναν σουηδικά και καλά έκαναν γιατί πολλοί του κλάδου μας μεταναστεύουν προς τα εκεί και είναι εύκολη γλώσσα. Ωστόσο αν δεν είσαι σίγουρη σε ποια χώρα θα ήθελες να πας (αν αποφασίσεις να βγεις έξω), θα πρότεινα τα γαλλικά. Είναι επίσημη γλώσσα σε Γαλλία, Βέλγιο και Ελβετία και εκεί οι συνθήκες εργασίας και οι απολαβές είναι αρκετά έως πολύ καλές για τους γιατρούς. Και άλλο να μαθαίνεις μια γλώσσα που μιλιέται σε μια χώρα μόνο (σουηδικά, ολλανδικά), άλλο σε τρεις (γαλλικά). Βέβαια με τα αγγλικά και τα γερμανικά δεν ταιριάζει αλλά αυτό δεν είναι απαραίτητα στα αρνητικά. Ουσιαστικά με γαλλικά και γερμανικά σε καλό επίπεδο μπορείς να διαλέξεις όποια χώρα θες στην Κεντρική Ευρώπη...

Για τον ίδιο λόγο που σου πρότειναν τα σουηδικά, θα σου πρότεινα τα ολλανδικά. Είναι μια πιο χωριάτικη εκδοχή των γερμανικών και θα σου φανεί πολύ εύκολο να τα μάθεις. Επίσης πολλοί του κλάδου μας πηγαίνουν εκεί και είναι must να ξέρεις ήδη την γλώσσα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Κοίτα σου πρότειναν σουηδικά και καλά έκαναν γιατί πολλοί του κλάδου μας μεταναστεύουν προς τα εκεί και είναι εύκολη γλώσσα. Ωστόσο αν δεν είσαι σίγουρη σε ποια χώρα θα ήθελες να πας (αν αποφασίσεις να βγεις έξω), θα πρότεινα τα γαλλικά. Είναι επίσημη γλώσσα σε Γαλλία, Βέλγιο και Ελβετία και εκεί οι συνθήκες εργασίας και οι απολαβές είναι αρκετά έως πολύ καλές για τους γιατρούς. Και άλλο να μαθαίνεις μια γλώσσα που μιλιέται σε μια χώρα μόνο (σουηδικά, ολλανδικά), άλλο σε τρεις (γαλλικά). Βέβαια με τα αγγλικά και τα γερμανικά δεν ταιριάζει αλλά αυτό δεν είναι απαραίτητα στα αρνητικά. Ουσιαστικά με γαλλικά και γερμανικά σε καλό επίπεδο μπορείς να διαλέξεις όποια χώρα θες στην Κεντρική Ευρώπη...

Για τον ίδιο λόγο που σου πρότειναν τα σουηδικά, θα σου πρότεινα τα ολλανδικά. Είναι μια πιο χωριάτικη εκδοχή των γερμανικών και θα σου φανεί πολύ εύκολο να τα μάθεις. Επίσης πολλοί του κλάδου μας πηγαίνουν εκεί και είναι must να ξέρεις ήδη την γλώσσα ;)

Συμφωνώ αλλά εκείνος ο βροχερός καιρος στην Ολλανδία τα χαλάει όλα.
Είναι και ο ρατσισμός τους αλλά πιστεύω πως δεν είναι τόσο έντονος όσο στην Ελβετία που οι μισοί πολίτες θεωρούνται ρατσιστές... (μονο οι Ούγγροι και οι Αυστριακοί θεωρούνται πιο ρατσιστές)...

Τα σουηδικά έχουν αρκετές λέξεις με τα αγγλικά και αυτό βοηθάει αρκετά...
Για τις αποδοχές γιατρών δεν ξέρω αν πλεον ισχύουν αυτά γιατί ακούω καλες γνώμες για την Σουηδία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 545651

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ποια η γνωμη σας για τα αραβικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
ποια η γνωμη σας για τα αραβικα?

Πόσο ελεύθερο χρόνο έχεις και πόσο σοβαρά θες να την δεις σαν γλώσσα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 545651

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πόσο ελεύθερο χρόνο έχεις και πόσο σοβαρά θες να την δεις σαν γλώσσα;

κοιτα...χρονο ελευθερο γενικα δεν εχω...μπαινω και 4ο ετος φετος..αλλα καθε ξενη γλωσσα που μαθαινω την παιρνω στα σοβαρα...και ειδικα η συγκεκριμενη με τραβαει πολυ να ασχοληθω μαζι της...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Αν για γαλλικα και ισπανικά χρειάζεται 500 ώρες για ενα Β1-Β2, για τα αραβικά χρειάζονται 2000 ώρες περιπου. Το οτι έχουν πολλές γαλλικές λέξεις ίσως να σε βοηθήσει. Η γλώσσα όμως έχει αρκετές δυσκολίες, ίσως ακόμα πιο πολλές στην γραφή... Σίγουρα είναι πιο εύκολη απο τα γιαπωνέζικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 545651

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν για γαλλικα και ισπανικά χρειάζεται 500 ώρες για ενα Β1-Β2, για τα αραβικά χρειάζονται 2000 ώρες περιπου. Το οτι έχουν πολλές γαλλικές λέξεις ίσως να σε βοηθήσει. Η γλώσσα όμως έχει αρκετές δυσκολίες, ίσως ακόμα πιο πολλές στην γραφή... Σίγουρα είναι πιο εύκολη απο τα γιαπωνέζικα...

γενικα πιστευεις αξιζει η εκμαθηση της, ιδιαιτερα για τον τομεα της ναυτιλιας με τον οποιο θελω να ασχοληθω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Δεν έχω ιδιαιτερες γνώσεις για την ναυτιλία... Λυπάμαι...
Για το εμπόριο όμως καλες γλώσσες είναι οι τρεις επίσημες του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 545651

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν έχω ιδιαιτερες γνώσεις για την ναυτιλία... Λυπάμαι...
Για το εμπόριο όμως καλες γλώσσες είναι οι τρεις επίσημες του...

εε ενταξει ξερω και αγγλικα,και γαλλικα και ισπανικα...καλα ειμαι...θα το δω τοτε :) σ'ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου :D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samuel

Νεοφερμένος

Ο Samuel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Δεν έχω ιδιαιτερες γνώσεις για την ναυτιλία... Λυπάμαι...
Για το εμπόριο όμως καλες γλώσσες είναι οι τρεις επίσημες του...
Η γλώσσα στην Αφρική έχει σχέση και με την επικρατούσα θρησκεία.Οι χώρες που μιλάνε Αγγλικά είναι ως επί το πλείστον κατά πλειοψηφία χριστιανικές,οι χώρες που μιλάνε Αραβικά είναι ως επί το πλείστον Ισλαμικές ενώ οι χώρες που μιλάνε Γαλλικά είναι κάποιες χριστιανικές και κάποιες ισλαμικές:
 

Συνημμένα

  • AAB4IgW.jpeg
    AAB4IgW.jpeg
    30.7 KB · Εμφανίσεις: 112

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,491 μηνύματα.
Χαιρετίζω τα αγαπητά μέλη και ζητώ τις συμβουλές σας σε ένα θέμα που με απασχολεί.

Σκέφτομαι παράλληλα με τη σχολή να συνεχίσω/ξεκινήσω μία ξένη γλώσσα. Εσείς τι θα προτείνατε; Να συνεχίσω τα γαλλικά για να πάρω το C2 (έχω το C1) και με την προοπτική κάποιου Erasmus ή μεταπτυχιακού στη Γαλλία ή να ξεκινήσω μία άλλη γλώσσα, όπως γερμανικά ή ισπανικά;

Αν υπάρχει και κάποιος της Νομικής να μου πει ποιες γλώσσες είναι πιο χρήσιμες για το αντικείμενο, θα εκτιμηθεί δεόντως.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!
 

Zukov

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,903 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Χαιρετίζω τα αγαπητά μέλη και ζητώ τις συμβουλές σας σε ένα θέμα που με απασχολεί.

Σκέφτομαι παράλληλα με τη σχολή να συνεχίσω/ξεκινήσω μία ξένη γλώσσα. Εσείς τι θα προτείνατε; Να συνεχίσω τα γαλλικά για να πάρω το C2 (έχω το C1) και με την προοπτική κάποιου Erasmus ή μεταπτυχιακού στη Γαλλία ή να ξεκινήσω μία άλλη γλώσσα, όπως γερμανικά ή ισπανικά;

Αν υπάρχει και κάποιος της Νομικής να μου πει ποιες γλώσσες είναι πιο χρήσιμες για το αντικείμενο, θα εκτιμηθεί δεόντως.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!
Νομίζω πως εσύ ξέρεις καλύτερα. Πάντως αν τα γαλλικά σου θέλεις κάποια στιγμή να τα τελειοποιήσεις, καλό είναι να το κάνεις τώρα γιατί όλο και κάτι θα έχεις ξεχάσει αν τα αφήσεις για καιρό.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Εγώ πάντως θα πρότεινα γερμανικά γιατί η γερμανία έχει καλά μεταπτυχιακά και αν ξέρεις έστω και μέτρια γερμανικά αν πας ολλανδια θα μπορέσεις πιο εύκολα να μαθεις τη γλώσσα καθώς μοιάζουν πολύ
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top