Ισπανικά

X_tina

Νεοφερμένος

Η X_tina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά,

Ξεκίνησα να διαβάζω ισπανικά μόνη μου. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια coursebooks με CDs για περαιτέρω εξάσκηση;

Μέχρι στιγμής έχω τα:
1) Μάθε μόνος σου ισπανικά
2) Ισπανική Γραμματική στα ελληνικά

Αν υπάρχει κάποιος-α που δεν χρειάζεται τα βιβλία ισπανικών του/της από το φροντιστήριο ή ιδιαίτερα, ας επικοινωνήσει μαζί μου.

Ευχαριστώ,

X_tina
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

math2arch

Νεοφερμένος

Ο math2arch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Καλησπέρα,

Έχετε να προτείνετε κάποια γραμματική ισπανικών, ολοκληρωμένη (να έχει τα πάντα) και κατά προτίμηση να είναι αγγλικά-ισπανικά και όχι ελληνικά-ισπανικά;

Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Μισό λεπτό για να καταλάβω, θέλεις μια γραμματική ισπανικών που να αναλύει το φαινόμενο στα αγγλικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

math2arch

Νεοφερμένος

Ο math2arch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Μισό λεπτό για να καταλάβω, θέλεις μια γραμματική ισπανικών που να αναλύει το φαινόμενο στα αγγλικά;

Ναι, ακριβώς :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
https://hispanoheleno.com/el-dia-de-los-muertos-mexico/
Para los interesantes que les encanta saber sobre el día de los muertos, ¡disfrútenlo!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στο φροντιστήριο είχα συμμαθήτρια μια κοπέλα που είχε Β2 στα ιταλικά. Μπερδευόταν απίστευτα και έκανε μιξάρισμα των λέξεων από τις 2 γλώσσες σε κάθε πρόταση. Ναι, καταλάβαινε καλύτερα και κάποιους κανόνες και τις λέξεις, αλλά το μπέρδεμα μπέρδεμα.

Είναι αρκετά κοντά οι δύο γλώσσες πάντως. Ενας φίλος από Ιταλία(native speaker) ήταν υπερβολικά άνετος.Αν γνωρίζεις αρκετά καλά την μία γλώσσα η μετάβαση στην άλλη δεν είναι δύσκολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,556 μηνύματα.
Eννοειται οτι γαλλικά, ισπανικά, πορτογαλικά και ιταλικά είναι αδέλφια. Τα αγγλικά ξαδέλφια. Δεν συγγενεύουν μονο οι άνθρωποι αλλά κι οι γλώσσες :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
https://www.spanll.uoa.gr/fileadmin/spanll.uoa.gr/uploads/METAPTYCHIAKO/FEK_4334_B_2016.pdf

Λίγο άσχετο με το θέμα, αλλά για όποιον ενδιαφέρεται από τον Σεπτέμβριο ανοίγει το μεταπτυχιακό του τμήματος ισπανικής γλώσσας και φιλολογίας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tribbiani

Νεοφερμένος

Ο Tribbiani αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Καλησπέρα! Έχει δώσει κάποιος C1 στα Ισπανικά; Έχω φτάσει μέχρι το Β2 και σκέφτομαι αν αξίζει να συνεχίσω ή να αρχίσω κάποια άλλη ξένη γλώσσα (κυρίως οι λατινογενείς με ελκύουν, π.χ γαλλικά). Αυτό που με αποθαρρύνει κυρίως είναι η δυσκολία και η μεγάλη διαφορά μεταξύ Β2 και C1 :/ Οποιαδήποτε πληροφορία θα ήταν χρήσιμη! ¡Gracias de antemano!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Animan

Νεοφερμένος

Ο Animan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Καλησπέρα! Έχει δώσει κάποιος C1 στα Ισπανικά; Έχω φτάσει μέχρι το Β2 και σκέφτομαι αν αξίζει να συνεχίσω ή να αρχίσω κάποια άλλη ξένη γλώσσα (κυρίως οι λατινογενείς με ελκύουν, π.χ γαλλικά). Αυτό που με αποθαρρύνει κυρίως είναι η δυσκολία και η μεγάλη διαφορά μεταξύ Β2 και C1 :/ Οποιαδήποτε πληροφορία θα ήταν χρήσιμη! ¡Gracias de antemano!

Κοίτα η τεράστια διαφορά δεν είναι κατά την γνώμη μου τόσο στην μετάβαση Β2->C1 όσο στην C1->C2 που μαθαίνεις κυριολεκτικά ό,τι να 'ναι λεξιλόγιο. Πίσω στο θέμα... Γενικά πιστεύω αξίζει να συνεχίσεις τώρα τα Ισπανικά κυρίως για να μην ξεχάσεις πολλά πράγματα σε περίπτωση που στο μέλλον θελήσεις να τα συνεχίσεις. Από ό,τι ξέρεις στο Β2 τελειώνεις σχεδόν όλη την γραμματική οπότε κυρίως επαναλήψεις θα κάνεις στο C1. Απλά θα μάθεις και κάποιες μικρές λεπτομέρειες που δεν ξέρεις ήδη από το Β2. Λεξιλόγιο έχει αρκετό να μάθεις αλλά στα πλαίσια του λογικού πάντα (ακόμη, γιατί στο C2 θα αρχίσεις να μαθαίνεις άκυρα εντελώς πράγματα του τύπου πολύ ειδικό λεξιλόγιο για νομική, αρχιτεκτονική κτλ.). Το βασικότερο είναι ότι θα αποκτήσεις πολύ μεγαλύτερη (υποτίθεται τουλάχιστον) ευχαίρεια στην χρήση της γλώσσας. Εάν σε ενδιαφέρουν οι εξετάσεις κατά την ταπεινή μου γνώμη οι εξετάσεις του Θερβάντες είναι αρκετά δύσκολες. Για περισσότερες λεπτομέρειες αν θες κάτι πιο συγκεκριμένο ρώτα και ευχαρίστως αν μπορώ σου απαντώ ;)
Ααα!!! Σε ένα χρόνο πάντως το πολύ, βγαίνει άνετα η ύλη για τις εξετάσεις και έχεις και χρόνο για πολύ καλή προετοιμασία!
Pues, para mí sería mejor que continuaras:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

maniamanitsa

Νεοφερμένος

Η maniamanitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδια.Ποσο εφικτο είναι για καποιον με ένα δυωρο την εβδομαδα να μπορεσει να δωσει τα ισπανικα ως ειδικο μαθημα στις πανελλήνιες για ισπανικη φιλολογια? Με καθηγητρια που μιλησα κ μαλλον θα αρχισω λεει πως με εντατικο διάβασμα είναι εφικτο κ να μην ανησυχω. Εσεις τι λετε? Φυσικα μιλαμε για πανελλήνιες του΄18.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina_kl

Νεοφερμένος

Η Katerina_kl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδια.Ποσο εφικτο είναι για καποιον με ένα δυωρο την εβδομαδα να μπορεσει να δωσει τα ισπανικα ως ειδικο μαθημα στις πανελλήνιες για ισπανικη φιλολογια? Με καθηγητρια που μιλησα κ μαλλον θα αρχισω λεει πως με εντατικο διάβασμα είναι εφικτο κ να μην ανησυχω. Εσεις τι λετε? Φυσικα μιλαμε για πανελλήνιες του΄18.

Δεν μας λες όμως αν έχεις ξανακάνει ισπανικά στο παρελθόν! Αν ναι κι αν έχεις ένα ικανοποιητικό επίπεδο τύπου Β2, τότε το δίωρο φτάνει και περισσεύει. Αν δεν έχεις ασχοληθεί ποτέ με τα ισπανικά, πιστεύω οτι δεν είναι πολύ εφικτό. Ακόμη κι αν καταφέρεις να πιάσεις την βάση και να περάσεις στην σχολή, θα δυσκολευτείς πολύ να την παρακολουθήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Ααα!!! Σε ένα χρόνο πάντως το πολύ, βγαίνει άνετα η ύλη για τις εξετάσεις και έχεις και χρόνο για πολύ καλή προετοιμασία!
αν κάποιος ξεκινήσει προετοιμασία για C1 πχ τον Φλεβάρη και θέλει να δώσει τον Ιούλη, προλαβαίνει? μιλάω πάντα για το DELE
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tribbiani

Νεοφερμένος

Ο Tribbiani αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Κοίτα η τεράστια διαφορά δεν είναι κατά την γνώμη μου τόσο στην μετάβαση Β2->C1 όσο στην C1->C2 που μαθαίνεις κυριολεκτικά ό,τι να 'ναι λεξιλόγιο. Πίσω στο θέμα... Γενικά πιστεύω αξίζει να συνεχίσεις τώρα τα Ισπανικά κυρίως για να μην ξεχάσεις πολλά πράγματα σε περίπτωση που στο μέλλον θελήσεις να τα συνεχίσεις. Από ό,τι ξέρεις στο Β2 τελειώνεις σχεδόν όλη την γραμματική οπότε κυρίως επαναλήψεις θα κάνεις στο C1. Απλά θα μάθεις και κάποιες μικρές λεπτομέρειες που δεν ξέρεις ήδη από το Β2. Λεξιλόγιο έχει αρκετό να μάθεις αλλά στα πλαίσια του λογικού πάντα (ακόμη, γιατί στο C2 θα αρχίσεις να μαθαίνεις άκυρα εντελώς πράγματα του τύπου πολύ ειδικό λεξιλόγιο για νομική, αρχιτεκτονική κτλ.). Το βασικότερο είναι ότι θα αποκτήσεις πολύ μεγαλύτερη (υποτίθεται τουλάχιστον) ευχαίρεια στην χρήση της γλώσσας. Εάν σε ενδιαφέρουν οι εξετάσεις κατά την ταπεινή μου γνώμη οι εξετάσεις του Θερβάντες είναι αρκετά δύσκολες. Για περισσότερες λεπτομέρειες αν θες κάτι πιο συγκεκριμένο ρώτα και ευχαρίστως αν μπορώ σου απαντώ ;)
Ααα!!! Σε ένα χρόνο πάντως το πολύ, βγαίνει άνετα η ύλη για τις εξετάσεις και έχεις και χρόνο για πολύ καλή προετοιμασία!
Pues, para mí sería mejor que continuaras:clapup:

¡Muchas gracias para tu respuesta!
Θα το σκεφτώ οπωσδήποτε. Μου αρέσουν πολύ τα ισπανικά, δεν έχω συναντήσει ιδιαίτερα προβλήματα μέχρι τώρα (εκτός από κάποιες μικρές δυσκολίες στην ομιλία που λίγο πολύ είναι φυσιολογικές στις ξένες γλώσσες αν δεν έχεις κάνει πρακτική εξάσκηση σε μεγάλο βαθμό). Έχεις δίκιο για τη δυσκολία των εξετάσεων του Cervantes, αν και έδωσα μόνο το DELE B2 και όχι το ΚΠΓ πιστεύω ότι το δεύτερο είναι πιο εύκολο. Αυτό είναι βέβαια αρκετά υποκειμενικό :) Απλά ακούω από παλιούς μαθητές και από καθηγητές ότι η διαφορά με το C1 είναι αρκετά σημαντική και σε συνδυασμό με την επόμενη χρονιά που προβλέπεται αρκετά δύσκολη και πιεστική για εμένα για διάφορους λόγους, αποθαρρύνομαι :P Δεν με βλέπω να αντέχω πιεστικό πρόγραμμα σε συνδυασμό με φροντιστήριο, μετακινήσεις και προετοιμασία για εξετάσεις για μεγαλύτερο επίπεδο για άλλη μια χρονιά :P Γι' αυτό σκέφτομαι να συνεχίσω λίγο πιο χαλαρά, με λιγότερες ώρες, ιδιαίτερα ώστε να μιλάω πολύ περισσότερο με τον καθηγητή για να βελτιωθώ και σε αυτό το κομμάτι και για να "κυλάει" το μάθημα με βάση τις δικές μου δυσκολίες-απορίες-ανάγκες και να δώσω για C1 τον επόμενο Νοέμβριο αντί για Μάιο. Poco a poco! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fenia00

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η <3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!Με λένε Φένια και είμαι 17!Ξεκίνησα ισπανικά πριν από περίπου 1 μήνα και μπορώ να πω οτι είναι καταπληκτική γλώσσα(τελικά το ταξίδι που πήγα απέδωσε :P).Τέλος πάντων επειδή δε θέλω να βγω εντελώς εκτός θέματος θα ήθελα να θέσω μια απορία σχετικά με τα ανώμαλα ρήματα!Συγκεκριμένα,γιατί το ρήμα πχ sentir κλίνεται διαφορετικά από το pedir αφού και τα δύο έχουν στην παραλήγουσα e?Για να γίνω πιο κατανοητή το ρήμα sentir κλίνεται έτσι:siento,sientes,siente,sentimos,sentίs,sienten ενώ το pedir έτσι pido,pides,pide,pedimos,pedίs,piden.Γιατί στην πρώτη περίπτωση δίπλα από το e προστίθεται ένα i ενώ στη δεύτερη περίπτωση το e αντικαθίσταται με i?Θα εκτιμούσα πολύ την απάντηση σας :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!Με λένε Φένια και είμαι 17!Ξεκίνησα ισπανικά πριν από περίπου 1 μήνα και μπορώ να πω οτι είναι καταπληκτική γλώσσα(τελικά το ταξίδι που πήγα απέδωσε :P).Τέλος πάντων επειδή δε θέλω να βγω εντελώς εκτός θέματος θα ήθελα να θέσω μια απορία σχετικά με τα ανώμαλα ρήματα!Συγκεκριμένα,γιατί το ρήμα πχ sentir κλίνεται διαφορετικά από το pedir αφού και τα δύο έχουν στην παραλήγουσα e?Για να γίνω πιο κατανοητή το ρήμα sentir κλίνεται έτσι:siento,sientes,siente,sentimos,sentίs,sienten ενώ το pedir έτσι pido,pides,pide,pedimos,pedίs,piden.Γιατί στην πρώτη περίπτωση δίπλα από το e προστίθεται ένα i ενώ στη δεύτερη περίπτωση το e αντικαθίσταται με i?Θα εκτιμούσα πολύ την απάντηση σας :D

δεν υπάρχει συγκεκριμένος λόγος που συμβαίνει αυτό. παρόλο που και τα δύο ανήκουν στην συζυγία των ρημάτων σε -ir το sentir βρίσκεται στην υποκατηγορία των ρημάτων που μετατρέπουν το e σε ie ενώ το pedir στην υποκρατηγορία που το e γίνεται απλά i. υπάρχουν κι άλλες υποκατηγορίες για τις οποίες δυστυχώς δεν υπάρχει εξήγηση και πρέπει απλά να τα μάθεις έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fenia00

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η <3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
meetmeinmontauk ευχαριστώ για την απάντηση σας.Άρα πρέπει απλά να μάθω ποια ρήματα κλίνονται με τον έναν και ποια με τον άλλον τρόπο,από όσο κατάλαβα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
meetmeinmontauk ευχαριστώ για την απάντηση σας.Άρα πρέπει απλά να μάθω ποια ρήματα κλίνονται με τον έναν και ποια με τον άλλον τρόπο,από όσο κατάλαβα!
Γιατι ο πληθυντικος; :P
Ναι ετσι τα μαθαινεις. Αλλα μην αγχωνεσαι, αν ασχολεισαι με κειμενα στα ισπανικα θα τα μαθεις θες δεν θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fenia00

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η <3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Χαχαχα συγγνώμη για τον πληθυντικό απλά έτσι έχω μάθει :p Η αλήθεια είναι οτι έχω κάνει αρκετά κειμενάκια μέχρι τώρα και μέχρι στιγμής πιστεύω πως δεν έχουν κάποια ιδιαίτερη δυσκολία.Αναμένουμε για τη συνέχεια βέβαια :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Χαχαχα συγγνώμη για τον πληθυντικό απλά έτσι έχω μάθει :p Η αλήθεια είναι οτι έχω κάνει αρκετά κειμενάκια μέχρι τώρα και μέχρι στιγμής πιστεύω πως δεν έχουν κάποια ιδιαίτερη δυσκολία.Αναμένουμε για τη συνέχεια βέβαια :p
¡que tengas suerte!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top