Αλλάζουν ονομασία τα ΤΕΙ;

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Μμμμμ:hmm:...δεν είμαι σίγουρος αν είναι καλή ή κακή αυτή η πιθανή αλλαγή (δεν ξέρουμε αν ισχύει όντως). Από τη μία, ίσως ξεκαθαρίσουν λίγο τα πράγματα και καταληφθούν ορισμένα στερεότυπα..από την άλλη, ωστόσο...δεν ξέρω..εσείς τι πιστεύετε; Βέβαια..αυτό θα προκαλέσει πολλές αντιδράσεις..ΠΟΛΛΈΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Εγώ πάντως, συγνώμη κιόλας, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω την ουσιώδη διαφορά του "Ανωτατο Τεχνολογικο Εκπαιδευτικό Ίδρυμα", και "Ανώτατο Εκπαιδευτικό Ίδρυμα Τεχνολογικού Τομέα". Τι αφαιρείται; που "αφαιρείται η ορολογια ΑΕΙ απο τα ΑΤΕΙ"; Εγώ εκεί την βλέπω ως ΑΕΙ ΤΤ....
Μη με βρίσετε, πραγματικά δεν εχω καταλάβει Χριστό, εχω αγνοια! Και πραγματικά θα εκτιμούσα μια εξήγηση... :confused::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Έχει γίνει λάθος και θα διορθωθεί σύντομα με την σωστή ορολογία ΑΕΙ ( Πανεπιστήμια & ΤΕΙ ) και είτε με το νέο (σχέδιο) είτε με τον παλιό νόμο για την ανώτατη εκπαίδευση το άρθρο 1 το οποίο ορίζει τι είναι ανώτατη εκπαίδευση παραμένει το ίδιο.
ΑΕΙ ΤΤ ονομάζεται το πρώην Τει Πειραιά και ο όρος ΑΤΕΙ χρησιμοποιείται μόνο από το Αλεξάνδρειο ΤΕΙ Θεσσαλονίκης , όλα μαζί (πανεπιστήμια, ΤΕΙ, πολυτεχνεία, ) ανήκουν στα ΑΕΙ και είναι δηλωμένα πλέον στο εθνικό πλαίσιο προσόντων στο επίπεδο 6 το οποίο έχει περάσει και στην ΕΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Κατ' εμέ πρέπει να υπάρχει μία κατηγορία Πανεπιστημίων/Πολυτεχνείων (εκτός τα ΙΕΚ, αυτά είναι άλλα). Δεν γίνεται στην Ελλάδα να υπάρχουν επαγγέλματα δύο ταχυτήτων... (Δεν είμαι κατά των ΤΕΙ, και εγώ εκεί οδεύω, απλά είναι χαζό να διχάζεται το ίδιο επάγγελμα.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
Έχει γίνει λάθος και θα διορθωθεί σύντομα με την σωστή ορολογία ΑΕΙ ( Πανεπιστήμια & ΤΕΙ ) και είτε με το νέο (σχέδιο) είτε με τον παλιό νόμο για την ανώτατη εκπαίδευση το άρθρο 1 το οποίο ορίζει τι είναι ανώτατη εκπαίδευση παραμένει το ίδιο.
ΑΕΙ ΤΤ ονομάζεται το πρώην Τει Πειραιά και ο όρος ΑΤΕΙ χρησιμοποιείται μόνο από το Αλεξάνδρειο ΤΕΙ Θεσσαλονίκης , όλα μαζί (πανεπιστήμια, ΤΕΙ, πολυτεχνεία, ) ανήκουν στα ΑΕΙ και είναι δηλωμένα πλέον στο εθνικό πλαίσιο προσόντων στο επίπεδο 6 το οποίο έχει περάσει και στην ΕΕ.
ναι αλλα το μισθολογιο σε πολλες θεσεις του δημοσιου ειναι διαφορετικο νομιζω για αποφοιτους ΤΕΙ και αποφοιτους ΑΕΙ,μπορει να κανω και λαθος

και παντως υπαρχει διακριση και στον γραπτο ΑΣΕΠ,συμβαινει το παραδοξο να υπαρχει ΠΕ19 κ ΠΕ20 με ποσοστωσεις σε θεσεις ιδιου αντικειμενου και ιδιας μισθοδοσιας!
βεβαιως για να ειμαστε ειλικρινεις μαλλον ευνοει αυτη η κατασταση(αν και παιρνουν λιγοτερες, το 40% των θεσεων που προκηρυσσονται)τους αποφοιτους ΤΕΙ καθως κρινοντας απο τα αποτελεσματα του γραπτου διαγωνισμου ΑΣΕΠ του τελευταιου που εγινε, κατα κανονα γραφουν οι περισσοτεροι λιγοτερο καλα απο αυτους των ΑΕΙ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
τους αποφοιτους ΤΕΙ καθως κρινοντας απο τα αποτελεσματα του γραπτου διαγωνισμου ΑΣΕΠ του τελευταιου που εγινε, κατα κανονα γραφουν οι περισσοτεροι λιγοτερο καλα απο αυτους των ΑΕΙ

και άλλοι γράφουν καλύτερα, Ε ΚΑΙ ; Οι θέσεις ήταν 72/48 και δεδομένου ότι οι σχολές πληροφορικής πε είναι περισσότερες δεν μου κάνει και μεγάλη αίσθηση η διαφορά των 24 θέσεων......... Ενδιαφέρον έχει πάντως ότι παίρνουν τον ίδιο μισθό όπως είπες και εσύ ;) Πες μου μόνο για ποια αποτελέσματα μιλάς ; 2008 ; γιατί εγώ άλλα βλέπω
Η λέξη ΑΣΕΠ είναι μια λέξη που θα περάσει στην νεότερη ιστορία του ελληνικού έθνους :D

ναι αλλα το μισθολογιο σε πολλες θεσεις του δημοσιου ειναι διαφορετικο νομιζω για αποφοιτους ΤΕΙ και αποφοιτους ΑΕΙ,μπορει να κανω και λαθος

https://www.esos.gr/arthra/41401/she...n-ypallilon-poy-afora-kai-toys-ekpaideytikoys

Πλέον μιλάμε για την ίδια ακριβώς ιεραρχική εξέλιξη για πτυχιούχους τε/πε
Μισθολογικά η διαφορά του μηνιαίου βασικού μισθού είναι ο πολλαπλασιασμός του ποσού των 780 ευρώ με συντελεστή
1.10 για του ΔΕ,
1.33 για την κατηγορία ΤΕ
1.40 για την κατηγορία ΠΕ

.......Άρα η λέξη ''Διαφορετικό'' δεν έχει και μεγάλη σημασία μαθηματικά (1037.4 / 1092 ) ;) ;) :P....Βέβαια υπάρχει η περίπτωση κάποιοι να θεωρούν τα 50 ευρώ σωτηρία ζωής :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,345 μηνύματα.
Στα Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα (Α.Ε.Ι.) εντάσσονται τα Πανεπιστήμια και τα Τ.Ε.Ι.!
Να τους χαίρεστε όσοι τους ψηφίσατε, ούτε αυτό δεν ξέρουν και καταλαμβάνουν θέσεις ευθύνης στο Υπουργείο Παιδείας της Ελλάδας!:whatever:
Σπασμωδικές κινήσεις ενός τσίρκου που καταρρέει...
Έχει γίνει λάθος και θα διορθωθεί σύντομα...
Η ουσία δεν αλλάζει (ακόμη κι αν 1 στις 100 είναι αληθές και δεν πρόκειται για λάθος) καθώς το άρθρο 1 του Ν.4009/2011 ισχύει κανονικά ως έχει, απλώς τα κομμούνια με τις δεξιές τσέπες μπουρδουκλώνουν τις ορολογίες για επικοινωνιακούς λόγους...αυτό το μπουλούκι που ο Έλλην κάφρος εξέλεξε ΔΙΣ για κυβέρνηση ενόψει ασφαλιστικού κ.λπ. νομοσχεδίων (που θα φέρουν την πτώση του) προσπαθεί με διάφορα λαϊκίστικα "τρικ" να προσελκύσει ψηφαλάκια σε περίπτωση που πάμε ξανά σε εκλογές ή σε οικουμενική (βλέπε εκτός αυτού π.χ. νέο μισθολόγιο με αυξήσεις στους Δ.Υ.)...βέβαια επειδή τα λεφτά τελείωσαν, όλα αυτά πάλι στα χαρτιά θα μείνουν!:lol:

Υ.Γ. Τζάμπα ο αγώνας σου εδώ μέσα τόσα χρόνια να τους μάθεις ότι "Α.Ε.Ι.=Πανεπιστήμια & Τ.Ε.Ι.", ο πολυχρονεμένος Άλεξ Τσίπριτς τον έσβησε με μια κίνηση!:rofl:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Η νέα έκδοση του Σχεδίου Νόμου για την Ανώτατη Εκπαίδευση διορθώνει τον διαχωρισμό ΑΕΙ-ΤΕΙ


https://www.esos.gr/arthra/41434/i-n...tati-ekpaideysi-diorthonei-ton-diahorismo-aei
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 019112

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και "Σούπερ-Ντούπερ Τεχνολογικά Πανεπιστημιακά Ιδρύματα" να τα ονομάσουν, εγώ πάλι ΤΕΙ θα τα λέω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,345 μηνύματα.
Και "Σούπερ-Ντούπερ Τεχνολογικά Πανεπιστημιακά Ιδρύματα" να τα ονομάσουν, εγώ πάλι ΤΕΙ θα τα λέω.

Χαίρε κόμπλεξ αμέτρητο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Signor Positivo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Signor Positivo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Και "Σούπερ-Ντούπερ Τεχνολογικά Πανεπιστημιακά Ιδρύματα" να τα ονομάσουν, εγώ πάλι ΤΕΙ θα τα λέω.

Κι εγώ ΤΕΙ το λέω.
Το θέμα είναι ότι ανήκουν στην ανώτατη εκπαίδευση. Δεδομένου αυτού, μπορείς να τα λες όπως θέλεις. Δεν κάνει διαφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Και "Σούπερ-Ντούπερ Τεχνολογικά Πανεπιστημιακά Ιδρύματα" να τα ονομάσουν, εγώ πάλι ΤΕΙ θα τα λέω.

Ε και ;
αφού νιώθεις ότι είσαι τόσο σπουδαίος και μπορείς να επηρεάσεις την κοινή γνώμη με τον τρόπο αυτό, τα συγχαρητήρια μου :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Meanwhile, σε όλο τον κόσμο έχουν Ανώτερη εκπαίδευση,αλλά εμείς τη τερματίσαμε εδώ και δεκαετίες. Πρωτοπορία και εδώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Meanwhile, σε όλο τον κόσμο έχουν Ανώτερη εκπαίδευση,αλλά εμείς τη τερματίσαμε εδώ και δεκαετίες. Πρωτοπορία και εδώ!

πάντα οι ελληνοεπιστημοναρες αγαπούσαν το παιχνίδι λέξεων!!!!.... higher( στον φυσιολογικό κόσμο) / highest στην Ελλάδα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 019112

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με συγχωρείτε, δεν είχα σκοπό να προσβάλλω κανέναν. Απλά θεωρώ ανούσια την αλλαγή της ονομασίας τους, τη στιγμή που στο μυαλό μου τις έχω ήδη ως ανώτερες σχολές. Τι κακό έχει η ονομασία ΤΕΙ δεν έχω καταλάβει. Επειδή δεν έχει ένα ΑΝΩΤΑΤΟ μπροστά? Η προσθήκη αυτής της λέξης αλλάζει ξαφνικά το επίπεδο των σπουδών?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Με συγχωρείτε, δεν είχα σκοπό να προσβάλλω κανέναν. Απλά θεωρώ ανούσια την αλλαγή της ονομασίας τους, τη στιγμή που στο μυαλό μου τις έχω ήδη ως ανώτερες σχολές. Τι κακό έχει η ονομασία ΤΕΙ δεν έχω καταλάβει. Επειδή δεν έχει ένα ΑΝΩΤΑΤΟ μπροστά? Η προσθήκη αυτής της λέξης αλλάζει ξαφνικά το επίπεδο των σπουδών?

Όχι απλά το τονίζει. Και κάποιος που μπορεί να μην ξέρει που ανήκει το ΤΕΙ, να ξέρει ότι είναι και αυτό τριτοβάθμια, και να μην το μπερδέψει με κανένα ΙΕΚ ή ιδιωτικό ή οτιδήποτε άλλο. Αλλά και πάλι, ο διχασμός των επαγγελμάτων υπάρχει ακόμα στην Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,345 μηνύματα.
Αλλά και πάλι, ο διχασμός των επαγγελμάτων υπάρχει ακόμα στην Ελλάδα.

"Διχασμός";!
Πως το εννοείς αυτό μπορείς να το εξηγήσεις;
Με συγχωρείτε, δεν είχα σκοπό να προσβάλλω κανέναν. Απλά θεωρώ ανούσια την αλλαγή της ονομασίας τους, τη στιγμή που στο μυαλό μου τις έχω ήδη ως ανώτερες σχολές. Τι κακό έχει η ονομασία ΤΕΙ δεν έχω καταλάβει. Επειδή δεν έχει ένα ΑΝΩΤΑΤΟ μπροστά? Η προσθήκη αυτής της λέξης αλλάζει ξαφνικά το επίπεδο των σπουδών?

Κι εγώ μπορεί να έχω τη δική σου σχολή "στο μυαλό μου" π.χ. ως δευτεροβάθμια ή και πιο κάτω, αυτό δε μου δίνει το δικαίωμα ούτε να σε ειρωνεύομαι ούτε να περνάω την άποψη μου ως "κανόνα"...
Η ονομασία "Τ.Ε.Ι." δεν έχει κάτι κακό, η εσκεμμένη διαχωριστική αναφορά ως "Α.Ε.Ι.-Τ.Ε.Ι." των Α.Ε.Ι. (μέρος των οποίων είναι και τα Τ.Ε.Ι.) έχει!
πάντα οι ελληνοεπιστημοναρες αγαπούσαν το παιχνίδι λέξεων!!!!.... higher( στον φυσιολογικό κόσμο) / highest στην Ελλάδα :D

Επίσης "μηχανικός/υπομηχανικός"...μην το γελάς καθόλου έχει βγάλει κατά καιρούς πολλές πατέντες το Μπανανιστάν!:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 019112

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κι εγώ μπορεί να έχω τη δική σου σχολή "στο μυαλό μου" π.χ. ως δευτεροβάθμια ή και πιο κάτω, αυτό δε μου δίνει το δικαίωμα ούτε να σε ειρωνεύομαι ούτε να περνάω την άποψη μου ως "κανόνα"...
Η ονομασία "Τ.Ε.Ι." δεν έχει κάτι κακό, η εσκεμμένη διαχωριστική αναφορά ως "Α.Ε.Ι.-Τ.Ε.Ι." των Α.Ε.Ι. (μέρος των οποίων είναι και τα Τ.Ε.Ι.) έχει!
Δηλαδή εσύ είσαι του ίδιου επιπέδου με τον απόφοιτο Πολυτεχνείου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δηλαδή εσύ είσαι του ίδιου επιπέδου με τον απόφοιτο Πολυτεχνείου?

Μπορεί να είναι και υψηλότερου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top