Βοήθεια στη διδασκαλία/προετοιμασία μαθημάτων για Ιδιαίτερα

Tanya Fil

Νεοφερμένος

Η Tanya Fil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα και από εμένα. Μπορώ να κάνω μία ερώτηση; Θα διδάξω το βιβλίο fairytale σε δύο κορίτσια. Σήμερα πήρα τηλέφωνο τον εκδοτικό οίκο για τα teacher's book του συγκεκριμένου βιβλίου, και περίμενα να μου ζητήσουν την άδεια διδασκαλίας. Αντίθετα, μου ζήτησαν το ΑΦΜ μου. Μήπως ξέρετε γιατί ζητούν μόνο αυτό;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Μάλλον εννοείς τα Fairyland... Ναι, δυστυχώς κάποιοι εκδοτικοί δεν ζητούν άδεια διδασκαλίας, αλλά μόνο ΑΦΜ. Πρέπει με κάποιον τρόπο να διασταυρώσουν τα στοιχεία σου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tru22

Νεοφερμένος

Η tru22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Γεία σας! Ανέλαβα φέτος πρώτη φορά ένα μαθητή για proficiency. Έχει ήδη κάνει 1 χρονιά μαθήματ όμως με τη προηγούμενη καθηγητρια δούλευαν ένα βιβλίο λεξιλογίου και ένα γραμματικής- Round-up. Eχει δουλέψει ελάχιστα σε writing reading listening και καθόλου speaking! Εχετε να μου προτείνεται κάποιο βιβλίο? ( θα κάνουμε μόνο 1 ώρα την εβδομάδα γιατί οι γονείς του δε μπορούν οικονομικά για παραπάνω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Γεία σας! Ανέλαβα φέτος πρώτη φορά ένα μαθητή για proficiency. Έχει ήδη κάνει 1 χρονιά μαθήματ όμως με τη προηγούμενη καθηγητρια δούλευαν ένα βιβλίο λεξιλογίου και ένα γραμματικής- Round-up. Eχει δουλέψει ελάχιστα σε writing reading listening και καθόλου speaking! Εχετε να μου προτείνεται κάποιο βιβλίο? ( θα κάνουμε μόνο 1 ώρα την εβδομάδα γιατί οι γονείς του δε μπορούν οικονομικά για παραπάνω)

Θα δώσει τώρα τον Νοέμβριο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mimiD

Νεοφερμένος

Η mimiD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
γεια σας! προκειται να κανω ιδιαιτερα σε μια κοπελα τριτης λυκειου στο μαθημα των αγγλικων που θα δωσει πανελλαδικα κ θα ηθελα να μου πειτε σε ποια σημεια να δωσω προσοχη.?:hmm:ειναι το πρωτο μου ιδιαιτερο ever κ ειμαι λιγακι αγχωμενη!:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgajour1993

Νεοφερμένος

Η Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Καλημερα!γνωριζετε καποια καλη γραμματικη για επιπεδο d senior?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Εξαρτάται τι ψάχνεις. Είναι για γκρουπ ή για ιδιαίτερο; Πόσο καλός είναι ο μαθητής; Ενήλικας ή παιδί; Τη θεωρία θέλεις να την έχει στα ελληνικά ή στα αγγλικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tonia.kx

Νεοφερμένος

Η tonia.kx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας!! Είμαι καινούρια στο forum αλλά και στη διδασκαλία επίσης. 2 φίλες μου (ενήλικες) με ρώτησαν αν μπορώ να τις βοηθήσω στην προετοιμασία για το lower. Έχω άδεια διδασκαλίας αλλά καμία εμπειρία. Γνωρίζοντάς το αυτό συμφωνήσαμε να προσπαθήσουμε μαζί. Μήπως θα μπορούσατε να με κατευθύνατε πάνω στο ποια βιβλία θα μου προτείνατε ή οποιαδήποτε πληροφορία πιστεύετε ότι θα μου φανεί χρήσιμη;
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Καλησπέρα!
Θα ήθελα τη βοήθεια σας σχετικά με ένα ιδιαίτερο μάθημα αγγλικών που προέκυψε!
Η μαθήτρια θα πάει στη δευτέρα γυμνασίου και η σχέση της με την αγγλική γλώσσα δεν είναι ιδιαιτέρως καλή! Για την ακρίβεια η ίδια θέλει να ξεκινήσει τελείως από το μηδέν με την γλώσσα.
Το θέμα είναι ότι λόγω ηλικίας δεν μπορώ ένα χρόνο να της κάνω μαθήματα α προκαταρκτικής, γιαυτό το λόγω χρειάζομαι και την βοήθεια σας!
Αρχικά σε τι επίπεδο θα πρέπει να την έχω φτάσει στο τέλος της σχολικής χρονιάς και με πόσες ώρες την εβδομάδα?
Επιπλέον επειδή το μάθημα είναι ιδιαίτερο δεν μπορώ να την επιβαρύνω με την αγορά σειράς βιβλίων. Τι μπορώ να κάνω στο θέμα αυτό? Το μόνο βιβλίο που διαθέτω και θα μπορούσε να απευθυνθεί στο επίπεδο της είναι το English Grammar In Use by Raymond Murphy. Συμφέρουν γενικά οι φωτοτυπίες ή θα πρέπει να ακολουθήσω κάποια άλλη τακτική?


Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Σημείωση συντονιστή : Τα μηνύματα 150-162 προήλθαν από άλλο νήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

elpida1988

Νεοφερμένος

Η elpida1988 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Η μαθητρια εχει σκοπο να παρει καποιο πτυχιο σε συγκεκριμενο χρονικο διαστημα η απλα θελει να γνωριζει καποια βασικα?? Γιατι αλλιως πρεπει να το χειριστεις εαν θελει να δωσει σε 3 χρονια πχ και αλλιως αν θελει να κανει χαλαρα 2ωριτσες την εβδομαδα. Επισης το ειναι ιδιαιτερο δεν σημαινει πως δεν θα αγορασει βιβλια! Πρεπει να εξηγησεις στους γονεις ποσο σημαντικο ειναι να υπαρχει υποαστηρικτικο υλικο! Σε περιπτωση σοβαρου οικονομικου προβληματος των γονεων θα σε συμβουλευα να ψαξεις στο ιντερνετ και να κατεβασεις ολοκληρα βιβλια αγγλικων σε ψηφιακη μορφη και να τους ζητησεις να τα εκτυπωσουν. Οτι αλλο θες στειλε μου ενα μηνυμα να σε βοηθησω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Η μαθητρια εχει σκοπο να παρει καποιο πτυχιο σε συγκεκριμενο χρονικο διαστημα η απλα θελει να γνωριζει καποια βασικα?? Γιατι αλλιως πρεπει να το χειριστεις εαν θελει να δωσει σε 3 χρονια πχ και αλλιως αν θελει να κανει χαλαρα 2ωριτσες την εβδομαδα. Επισης το ειναι ιδιαιτερο δεν σημαινει πως δεν θα αγορασει βιβλια! Πρεπει να εξηγησεις στους γονεις ποσο σημαντικο ειναι να υπαρχει υποαστηρικτικο υλικο! Σε περιπτωση σοβαρου οικονομικου προβληματος των γονεων θα σε συμβουλευα να ψαξεις στο ιντερνετ και να κατεβασεις ολοκληρα βιβλια αγγλικων σε ψηφιακη μορφη και να τους ζητησεις να τα εκτυπωσουν. Οτι αλλο θες στειλε μου ενα μηνυμα να σε βοηθησω!

σε ευχαριστώ πάρα πολύ!
η κοπελα ανηκει στην δευτερη κατηγορια (αυτη της χαλαρης προετοιμασιας) μιας και ενδιαφερεται να ασχοληθει με πτυχια και υψηλα επιπεδα μετα το σχολειο! το θεμα ειναι οτι απο την στιγμη που δεν θα της κανω την α προκαταρκτικη μονο στον 1ο χρονο θα πρεπει καπου στα μεσα να ξανααγοραζει βιβλια:Σ μηπως μπορείτε να μου προτείνετε καποια σειρα που να συνδυάζει την α και την β προκαταρκτικη μαζι? επισης υπαρχει καπου στο διαδίκτυο αναλυτικα η ''υλη'' που περιλαμβανεται σε καθε επιπεδο αγγλικων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
σε ευχαριστώ πάρα πολύ!
η κοπελα ανηκει στην δευτερη κατηγορια (αυτη της χαλαρης προετοιμασιας) μιας και ενδιαφερεται να ασχοληθει με πτυχια και υψηλα επιπεδα μετα το σχολειο!
Λίγο δύσκολο να τα πάρει όλα μετά το σχολείο, γιατί ίσως της γεννηθεί η επιθυμία για την απόκτηση γνώσεων κι άλλης ξένης γλώσσας και εκ των υστέρων να δεί αυτές τις σκέψεις(που μας ανέφερες να ανατρέπονται, ή ακόμα και να την πιέζουν).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elpida1988

Νεοφερμένος

Η elpida1988 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Λοιπον σε καμια περιπτωση μην χρησιμοποιησεις βιβλια α,β προκαταρκτικης για παιδακια εφοσον η κοπελα ειναι στο γυμνασιο. Η γνωμη μου ειναι να παρει ενα βιβλιο για αρχαριους ενηλικες..ξεκιναει απο την αρχη τα παντα,ειναι ομως πιο εντατικο και στην ουσια καλυπτει τις πρωτες τζουνιορ ταξεις και τα βασικα. Ριξε μια ματια....
https://www.grivas.gr/el/main/catalogue/adults-series/english-for-adults-1-2-3.html

Μπορει να αγορασει το coursebook μονο. Σε καθε μαθημα θα κανετε reading θα γραφει αγνωστες λεξεις, θα της εξηγεις το γραμματικο φαινομενο του μαθηματος να το γραφει στο τετραδιο και καλο θα ηταν να την πηγαινεις καποιες εξτρα γραμματικες ασκησεις για να εξασκειται καθε φορα (να εχεις ενα δικο σου βιβλιο γραμματικης απο το οποιο να βγαζεις φωτοτυπιες!) Οποτε δεν θα χρειαστει να αλλαξει βιβλιο! θα κρατησεις αυτο μεχρι να τελειωσετε και στη συνεχεια θα παρει το νουμερο 2!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Λίγο δύσκολο να τα πάρει όλα μετά το σχολείο, γιατί ίσως της γεννηθεί η επιθυμία για την απόκτηση γνώσεων κι άλλης ξένης γλώσσας και εκ των υστέρων να δεί αυτές τις σκέψεις(που μας ανέφερες να ανατρέπονται, ή ακόμα και να την πιέζουν).

εγω απλα μεταφερω αυτα που μου λεει η ιδια (αυριο βεβαια θα μιλησω και με την μητερα της και θα καταλαβω ακριβως τι παιζει).
το κοριτσι αυτο ενδιαφερεται να φτασει σε καποιο επιπεδο αρκετα κοντα στο λοουερ αλλα να μην αγχωθει με εξετασεις και πτυχια πριν τελειωσει το σχολειο. η αληθεια ειναι οτι ενα 14χρονο παιδι που ξεκιναει πρωτη φορα σε αυτη την ηλικια τα αγγλικα και σκεφτεται να παρει το λοουερ ας πουμε θα πρεπει να καταφερει συνδυασει το λυκειο με τα αγγλικα με πολυ μεγαλη επιτυχια κατι το οποιο εγω στη θεση της δεν θα το επελεγα (ειδικα αν ειχα υψηλους στοχους για τις πανελληνιες). και μιλαμε και για ενα παιδι που θα ανηκει στο νεο εκπαιδευτικο συστημα και δεν θα εχει την επιλογη να "παραμελήσει" το σχολειο για κανενα χρονικο διαστημα.

Λοιπον σε καμια περιπτωση μην χρησιμοποιησεις βιβλια α,β προκαταρκτικης για παιδακια εφοσον η κοπελα ειναι στο γυμνασιο. Η γνωμη μου ειναι να παρει ενα βιβλιο για αρχαριους ενηλικες..ξεκιναει απο την αρχη τα παντα,ειναι ομως πιο εντατικο και στην ουσια καλυπτει τις πρωτες τζουνιορ ταξεις και τα βασικα. Ριξε μια ματια....
https://www.grivas.gr/el/main/catalogue/adults-series/english-for-adults-1-2-3.html

Μπορει να αγορασει το coursebook μονο. Σε καθε μαθημα θα κανετε reading θα γραφει αγνωστες λεξεις, θα της εξηγεις το γραμματικο φαινομενο του μαθηματος να το γραφει στο τετραδιο και καλο θα ηταν να την πηγαινεις καποιες εξτρα γραμματικες ασκησεις για να εξασκειται καθε φορα (να εχεις ενα δικο σου βιβλιο γραμματικης απο το οποιο να βγαζεις φωτοτυπιες!) Οποτε δεν θα χρειαστει να αλλαξει βιβλιο! θα κρατησεις αυτο μεχρι να τελειωσετε και στη συνεχεια θα παρει το νουμερο 2!

σε ευχαριστω παρα πολυ!
αλλα εχω καποιες αποριες ακομα:Σ το βιβλιο το 1ο καλυπτει τις τζουνιορ ταξεις μονο? μεχρι δηλαδη ποιο επιπεδο φτανει? και σε ποσο καιρο θα πρεπει να εχω προχωρησει στο 2ο βιβλιο της σειρας? σε ενα χρονο ειναι λογικο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

elpida1988

Νεοφερμένος

Η elpida1988 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Αυτο θα το κρινεις εσυ. Αυτο που εχω καταλαβει στα 5 χρονια που διδασκω ειναι πως δεν υπαρχει συγκεκριμενη 'συνταγη'. Να σου δωσω ενα παραδειγμα..το συγκεκριμενο βιβλιο το εχω χρησιμοποιησει σε παιδι λυκειου που καναμε 3ωρες την εβδομαδα,διαβαζε πολυ και τα κατανοουσε ολα αμεσως και το βγαλαμε σε 6μηνες περιπου..μου χει τυχει να το κανω και με ενηλικα που εκανε 1μιση ωρα την εβδομαδα,μαθαινε με πιο αργους ρυθμους και το ειχαμε σχεδον 2 χρονια. Φαντασου το σαν να ειναι α και β τζουνιορ αλλα πολυ πιο εντατικο απο ενα παιδικο βιβλιο. Μην αγχωνεσαι δεν υπαρχει συγκεκριμενο διαστημα που πρεπει να βγαλεις ενα βιβλιο αυτο θα φανει στην πορεια! Θα το εχεις σαν 'πυξιδα' και θα σκεφτεσαι πως ειναι απαραιτητο η μαθητρια στο τελος καθε ενοτητας να ξερει το λεξιλογιο που εχετε κανει και τα γραμματικα φαινομενα της ενοτητας! Το να τελειωσεις πχ το βιβλιο σε 9μηνες και να μην εχει μαθει τιποτα δεν εχει νοημα! Καλυτερα να αργησετε αλλα να ειναι ουσιαστικη η μαθηση! Και φυσικα τεστακι στο τελος καθε κεφαλαιου ωστε να βλεπεις που εχει κενα! Παντως θα σου προτεινα να βρεις στο ιντερνετ ενα placement test αγγλικων,δηλαδη τεστακι που θα κανει και αναλογα με τ αποτελεσμα να δεις σε τι επιπεδο ειναι για μπορει πχ να εχει τη δυνατοτητα να παει στ βιβλιο 2 κατευθειαν ποτε δεν ξερεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Αυτο θα το κρινεις εσυ. Αυτο που εχω καταλαβει στα 5 χρονια που διδασκω ειναι πως δεν υπαρχει συγκεκριμενη 'συνταγη'. Να σου δωσω ενα παραδειγμα..το συγκεκριμενο βιβλιο το εχω χρησιμοποιησει σε παιδι λυκειου που καναμε 3ωρες την εβδομαδα,διαβαζε πολυ και τα κατανοουσε ολα αμεσως και το βγαλαμε σε 6μηνες περιπου..μου χει τυχει να το κανω και με ενηλικα που εκανε 1μιση ωρα την εβδομαδα,μαθαινε με πιο αργους ρυθμους και το ειχαμε σχεδον 2 χρονια. Φαντασου το σαν να ειναι α και β τζουνιορ αλλα πολυ πιο εντατικο απο ενα παιδικο βιβλιο. Μην αγχωνεσαι δεν υπαρχει συγκεκριμενο διαστημα που πρεπει να βγαλεις ενα βιβλιο αυτο θα φανει στην πορεια! Θα το εχεις σαν 'πυξιδα' και θα σκεφτεσαι πως ειναι απαραιτητο η μαθητρια στο τελος καθε ενοτητας να ξερει το λεξιλογιο που εχετε κανει και τα γραμματικα φαινομενα της ενοτητας! Το να τελειωσεις πχ το βιβλιο σε 9μηνες και να μην εχει μαθει τιποτα δεν εχει νοημα! Καλυτερα να αργησετε αλλα να ειναι ουσιαστικη η μαθηση! Και φυσικα τεστακι στο τελος καθε κεφαλαιου ωστε να βλεπεις που εχει κενα! Παντως θα σου προτεινα να βρεις στο ιντερνετ ενα placement test αγγλικων,δηλαδη τεστακι που θα κανει και αναλογα με τ αποτελεσμα να δεις σε τι επιπεδο ειναι για μπορει πχ να εχει τη δυνατοτητα να παει στ βιβλιο 2 κατευθειαν ποτε δεν ξερεις!

σε ευχαριστω και παλι παρα πολυ! πιστευεις απο την εμπειρια σου οτι με το βιβλιο γραμματικης που ειπα πριν απο raymond murphy και το βασικο βιβλιο με τα κειμενα απο την σειρα που μου προτινες οτι θα πανε καλα τα πραγματα? ανησυχώ κυριως για το listening αλλα και το λεξιλογιο:ΣΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elpida1988

Νεοφερμένος

Η elpida1988 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
H συγκεκριμενη γραμματικη ειναι παρα πολυ καλη! Σχετικα με το λεξιλογιο συζητησε και μαζι της να δεις πως το μαθαινει καλυτερα! Μπορει απλα να το μαθαινει απ εξω, μπορει να χρησιμοποιει τις νεες λεξεις σε νεες προτασουλες,η να φτιαχνεις ασκησεις με κενα και να βαζει την καταλληλη λεξη(για μενα ειναι το καλυτερο!!) Να την βαζεις να διαβαζει μικρες προτασεις για να της διορθωνεις την προφορα,να κανετε μικρους διαλογους (τα βασικα για αρχη).Αν θες μια ιδεα για το listening βρες αγγλικα τραγουδια με ευκολο στιχο και πηγαινε της τους στιχους με καποια κενα ωστε να προσπαθει ν ακουσει και να βρει τη λεξη! Εφοσον δεν καιγεται να δωσει πτυχιο κρατα το μαθημα χαλαρο..δες και τα ενδιαφεροντα της και βρες υλικο σχεετικα με αυτα..αρθρο,τραγουδι οτιδηποτε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
εγω απλα μεταφερω αυτα που μου λεει η ιδια (αυριο βεβαια θα μιλησω και με την μητερα της και θα καταλαβω ακριβως τι παιζει).
το κοριτσι αυτο ενδιαφερεται να φτασει σε καποιο επιπεδο αρκετα κοντα στο λοουερ αλλα να μην αγχωθει με εξετασεις και πτυχια πριν τελειωσει το σχολειο. η αληθεια ειναι οτι ενα 14χρονο παιδι που ξεκιναει πρωτη φορα σε αυτη την ηλικια τα αγγλικα και σκεφτεται να παρει το λοουερ ας πουμε θα πρεπει να καταφερει συνδυασει το λυκειο με τα αγγλικα με πολυ μεγαλη επιτυχια κατι το οποιο εγω στη θεση της δεν θα το επελεγα (ειδικα αν ειχα υψηλους στοχους για τις πανελληνιες). και μιλαμε και για ενα παιδι που θα ανηκει στο νεο εκπαιδευτικο συστημα και δεν θα εχει την επιλογη να "παραμελήσει" το σχολειο για κανενα χρονικο διαστημα.
Το μετά είναι ακόμα πιο δύσκολο σε διαβεβαιώ, εξάλλου υπάρχουν και τα εντατικά για ενήλικες που από ένα σημείο μπορούν να σε φτάσουν σε ένα άλλο με ταχύρρυθμα μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
H συγκεκριμενη γραμματικη ειναι παρα πολυ καλη! Σχετικα με το λεξιλογιο συζητησε και μαζι της να δεις πως το μαθαινει καλυτερα! Μπορει απλα να το μαθαινει απ εξω, μπορει να χρησιμοποιει τις νεες λεξεις σε νεες προτασουλες,η να φτιαχνεις ασκησεις με κενα και να βαζει την καταλληλη λεξη(για μενα ειναι το καλυτερο!!) Να την βαζεις να διαβαζει μικρες προτασεις για να της διορθωνεις την προφορα,να κανετε μικρους διαλογους (τα βασικα για αρχη).Αν θες μια ιδεα για το listening βρες αγγλικα τραγουδια με ευκολο στιχο και πηγαινε της τους στιχους με καποια κενα ωστε να προσπαθει ν ακουσει και να βρει τη λεξη! Εφοσον δεν καιγεται να δωσει πτυχιο κρατα το μαθημα χαλαρο..δες και τα ενδιαφεροντα της και βρες υλικο σχεετικα με αυτα..αρθρο,τραγουδι οτιδηποτε!

νταξει πραγματικα δεν εχω λογια! και παλι σε ευχαριστω για την βοηθεια! ειχα αγχωθει πολυ με ολο αυτο αλλα με αυτα που ειπες με ξεμπερδεψες και με ηρεμησες παρα πολυ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elpida1988

Νεοφερμένος

Η elpida1988 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Oti αλλο χρειαστεις με ενημερωνεις! Το οτι νοιαζεσαι τοσο πολυ για τη μαθητρια σου ειναι πολυ καλο και αυτο το ενδιαφερον θα σε βοηθησει πολυ! Πραγματικα κανε ο,τι μπορεις ωστε να αγαπησει τη γλωσσα κι εγω αυτο κανω γιατι θυμαμαι ποσο βαρετο ηταν το μαθημα που μου εκαναν και για αρκετα χρονια σκεψου μισουσα τα αγγλικα! Απο τοτε εχω πει πως δεν θ αφησω κανεναν αλλον να τα μισησει ! Βλεποντας και κανοντας λοιπον! Τσεκαρεις τι της αρεσει,τι οχι, που δυσκολευεται και πως αποδιδει καλυτερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top