[22/5/2013] Φυσική Κατεύθυνσης

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 113)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 28 24.8%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 20 17.7%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 24 21.2%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 16 14.2%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 18 15.9%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 7 6.2%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Προσωπικα θεωρω οτι τα θεματα ηταν πολυ δυσκολα.
Ντροπη στους γελοιους που μπαινουν και το παιζουνε εξυπνακηδες για να μειωσουν τα αλλα παιδια και να πουλησουν μουρη.

Ναι μπράβο φίλε είσαι διάνοια (καθηγητής όπως έχεις δηλώσει :sly: ).Άλλη όρεξη δεν είχαμε να μπούμε i-school και να πουλήσουμε μούρι σε εσάς (WTF man?Δεν με ξέρεις και δεν θα με δεις ποτέ άρα γιατί να σου πουλήσω μούρι??) και να το παίξουμε έξυπνοι(Για ποιόν λόγο??Έχουμε και εμείς εξεταστική τώρα να ασχοληθούμε!).Μάλλον δεν θα το κάνουμε γι αυτόν τον λόγο , αλλά όπως εσείς λέτε την γνώμη σας λέμε και την δική μας (a.k.a democracy :whistle:) . Και δηλαδή όταν είπαμε πάλι τα ίδια άτομα ότι ήταν παλούκια τα μαθηματικά γενικής που σας έβαλαν , γιατί δεν είπατε πάλι ("Εεε φοιτητές/απόφοιτοι δεν ζητήσαμε την γνώμη σας") αλλά συμφωνείσατε μαζί μας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antpal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Antpal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Το τελευταίο Σ-Λ στο Α5 ,με την έκκεντρη είναι σωστό ή λάθος ;Σύμφωνα με το σχολικό ειναι λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ViPeRMiMiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο FA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Το τελευταίο Σ-Λ στο Α5 ,με την έκκεντρη είναι σωστό ή λάθος ;Σύμφωνα με το σχολικό ειναι λάθος.

Σωστοτατο ειναι, γιατι να ειναι λαθος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antpal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Antpal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Σύμφωνα με το σχολικό στη σελίδα 154 ,έκκεντρη ονομάζεται η κρούση στην οποία οι ταχύτητες των κέντρων μάζας των σωμάτων που συγκρούονται είναι παράλληλες.Δε λέει πουθενά ότι δεν είναι συγγραμικές .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δρ. Σπίτης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δρ. Σπίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Υπήρξε και λάθος με τα νούμερα του Γ θεματος. Ο χρόνος που θελει μεχρι την πρωτη κρουση,για να διανυσει δλδ την αποσταση 1 μ ειναι 0,08 s.Αν η κινηση δεν ηταν επιβραδυνομενη,και ειχε δηλαδη ταχυτητα σταθερη και ιση με 10μ/ς τοτε, θα κανε το d=1μ σε χρονο 0,1 ς.Και εδω ειναι το ερώτημα,πως γινεται αφού η κίνηση είναι επιβραδυνόμενη,να διανυει το διαστημα πιο γρηγορα ? :P Ειπα να ζητησω διευκρινηση αλλα τελικα το αφησα.
Tο πρόβλημα είναι στην προσέγγιση ρίζα(10)=3,2 . Αν πάρεις καλύτερη προσέγγιση βγαίνει ότι το 1ο Δt είναι 0,1026s > 0,1s . Φυσικά δεν απαιτείται κάτι τέτοιο από τους μαθητές, όποιος βρήκε τελικό αποτέλεσμα 0,72s το έχει σωστό :)

Στο προκείμενο τώρα, δεν μου άρεσαν καθόλου τα σημερινά θέματα. Δεν έχω χάσει κάτι οπότε πάμε για 100άρι αλλά, πραγματικά, τα θέματα ήταν απαράδεκτα. Καμιά διαβάθμιση στη δυσκολία, άκυρο 4ο, εκτός πνεύματος βιβλίου το 3ο, και ένα άχρηστο δεδομένο στο Β2 (ότι πριν αλλάξουμε τη συχνότητα σχηματίζονται 4 υπερβολές απόσβεσης). Για να μην αναφέρω το "μοίρασε θέματα, παρ' τα πίσω :mad:, περίμενε μισή ώρα μούγγα (!) μέχρι να τα ξανατυπώσουμε γιατί γράφει η θεωρητική από δίπλα" :mpinelik: ή τη σύγχυση που προκλήθηκε από τη "διευκρίνιση" που τελικά δεν διευκρίνιζε τίποτα! :mpinelik:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Μάλλον ρωτάς τα λάθος άτομα.
Κάνεις λάθος. Τα άτομα που ρώτησα ήταν όλα καλοί μαθητές. Δε ρώτησα άτομα που με το ζόρι πάνε σχολείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι μπράβο φίλε είσαι διάνοια (καθηγητής όπως έχεις δηλώσει :sly: ).Άλλη όρεξη δεν είχαμε να μπούμε i-school και να πουλήσουμε μούρι σε εσάς (WTF man?Δεν με ξέρεις και δεν θα με δεις ποτέ άρα γιατί να σου πουλήσω μούρι??) και να το παίξουμε έξυπνοι(Για ποιόν λόγο??Έχουμε και εμείς εξεταστική τώρα να ασχοληθούμε!).Μάλλον δεν θα το κάνουμε γι αυτόν τον λόγο , αλλά όπως εσείς λέτε την γνώμη σας λέμε και την δική μας (a.k.a democracy :whistle:) . Και δηλαδή όταν είπαμε πάλι τα ίδια άτομα ότι ήταν παλούκια τα μαθηματικά γενικής που σας έβαλαν , γιατί δεν είπατε πάλι ("Εεε φοιτητές/απόφοιτοι δεν ζητήσαμε την γνώμη σας") αλλά συμφωνείσατε μαζί μας;

Ασχολησου μωρε με κατι αλλο:P Καθεσαι τωρα φοιτητης ανθρωπος και γραφεις εξυπναδες για τα θεματα που δωσαμε εμεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
Λύσεις απ Ένωση Ελλήνων Φυσικών.
Έχει σχόλιο στο Γ3. :popcorn:


Ανακοίνωση απ Ένωση Ελλήνων Φυσικών:
Η Επιτροπή επίλυσης των θεμάτων, των Πανελλαδικών Εξετάσεων στο μάθημα της Φυσικής Θετικής και Τεχνολογικής Κατεύθυνσης της Ένωσης Ελλήνων Φυσικών, έχει να παρατηρήσει τα παρακάτω: 1. Τα θέματα κάλυπταν σχεδόν όλο το εύρος της εξεταστέας ύλης, ήταν απαιτητικά, για καλά προετοιμασμένους μαθητές, αλλά δεν είχαν την απαιτούμενη διαβάθμιση. 2. Η πλειοψηφία των ερωτημάτων απαιτούσε αυξημένη μαθηματική επεξεργασία σε βάρος της αξιολόγησης των εννοιών της Φυσικής και του συνολικού χρόνου εξέτασης. 3. Τρεις ερωτήσεις (Β2, Δ2, Δ3) ήταν έξω από το πνεύμα διδασκαλίας, το πνεύμα του σχολικού βιβλίου και της αξιολόγησης της Φυσικής. 4. Προεκλήθη σύγχυση στην έναρξη επεξεργασίας των θεμάτων από τους εξεταζόμενους, εξαιτίας διευκρίνησης που δόθηκε για το θέμα Β2 από την επιτροπή, η οποία θα μπορούσε να μην είχε δοθεί, πράγμα που επιβάρυνε την συνολική απόδοση των υποψηφίων.
Εγώ έχω να πω το εξής.... Η ΕΕΦ θεωρεί πως προκλήθηκε σύγχυση στους μαθητές σήμερα λόγω διευκρίνησης που τους δόθηκε και ήταν "περίσσεια"...[πώς μπορέι μία διευκρίνηση να σε "συγχύσει";;; απο τη στιγμή που δόθηκε για το καλό των μαθητών....και άλλωστε ενας ευσυνείδητος μαθητής δεν θα έπρεπε να το λαβει καν υποψη του αυτο απο τη στιγμή που δεν χρειαζόταν...]
Αν όμως η επιτροπή δεν έστελνε την συγκεκριμένη διευκρίνηση στους υποψηφίους η ΕΕΦ θα έλεγε ότι ήταν ασαφής η διατύπωση του συγκεκριμένου ερωτήματος και θα έπρεπε να υπάρξει αντίστοιχη διευκρίνηση στους μαθητές αφού πολλοί ήταν αυτοί που μπερδεύτηκαν...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Ααα, τι, μπαίνουμε οι μεγαλύτεροι και γαμάμε το θέμα!!??

ΝΑ ΦΕΡΟΥΜΕ ΚΙ ΑΛΛΟ ΚΟΣΜΟ ΤΟΤΕ!!1!!!111!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Πάντως εμένα η διευκρύνιση με βοήθησε πάρα πάρα πολύ.
Ήρθε, τη διάβασα, τη δίπλωσα στα δύο κι άρχισα με αυτήν να κάνω αέρα. Ήταν όαση αυτό το φύλλο χαρτιού που μας δώσανε. Η ζέστη δεν αντέχεται και ειδικά όταν γράφεις υπό πίεση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miltaras

Νεοφερμένος

Ο miltaras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Συγχαρητήρια στον προηγούμενο υποψήφιο.
εγώ θα μιλήσω σαν ένας ακομη απλός υποψήφιος. Θα συμβούλευα στον κάθε ένα από εσας που μπαίνει και σχολιάζει ενώ δεν έχει αντικρίσει τα θέματα όπως εμείς να μετριάσει λίγο τα λόγια του, γιατί αλλιώς βλέπω εγώ τα θέματα της β λυκείου και αλλιώς εσείς οι "φοιτητές" τα δικά μας.ας παραθέσω την σημερινή μου εμπειρία, η καθυστέρηση σημερα ήταν μεγαλύτερη από κάθε άλλη φορα 9:25 ξεκινήσαμε, το πρώτο θέμα ήταν σε λογικά πλαίσια.το β1 εύκολο,πηγα στο β3 και το πάλευα για 45 λεπτα μέχρι που ήρθανε και δώσανε διευκρίνηση και άλλαζαν τα δεδομενα, τελικά έβγαλα το μισό.δεν ξέρω γιατί κάποιοι υποστηρίζουν οτι ένα δεδομενο ήταν άχρηστο από την στιγμη που υπάρχουν δυο τρόποι επιλύσεις που στον δεύτερο αξιοποιείται οτι έχω 4 αποσβέσεις. το β3 εβγαινε.Το θέμα γ σχετικά με δυσκόλεψε γιατί είχα χάσει την ψυχραιμία μου από το β2 .το θέμα το έβγαλα σαν μεθοδολογία αλλά είχα θολώσει και δεν έβγαζα σωστά αποτελεσματα.το γ4 ξέφευγε αρκετά εως παρα πολύ.παλι καλα που υπήρξε το θέμα δ να πάρω από εκεί μονάδες.ολο το δ ήταν σχετικά απλό.το δ 2 ήταν εκτός πραγματικότητας πρώτη φορα αντίκρισα τέτοιο ερωτημα.η κατασταση στο σχολείο από άποψη επιδόσεων είναι τραγική, μιλάω εγώ ως ο τελευταίος μαθητής που βασιζομουν στο μαθημα αυτό μιας και είχα μια κλίση και ασχολήθηκα αρκετά. Πάντα υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρξουν άτομα που γράφουν ότι και νσ τους βάλεις.συγχαρητηρια λοιπόν σε όλους αυτούς.εγω τα θεμτα θα τα χαρακτήριζα απάνθρωπα, αλλά εγώ είμαι εγω. Καλή συνεχεια λοιπόν σε όλους !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Αντικειμενικα, σεβομενος τον σπαραγμο της ψυχης ενος υποψηφιου

1. Α θεμα ειναι θεωρεια οποτε δεν τιθεται θεμα.Το Β θεμα ηταν ευκολο οπως επρεπε σε σχεση με το περσινο.Στο Β2 την εκαναν την μαλακια τους ομως με το επιπλεον δεδομενο με τις 4 υπερβολες,που θα μπερδευε τους αγχωμενους μαθητες.

2. Το Γ θεμα ηταν κλασσικο και οπως πρεπει για μενα να ειναι ενα τριτο θεμα φυσικης. Ολοι και στο σχολειο και ειδικα στο φροντιστηριο κανουν τετοιες ασκησεις. Επειδη, ομως,οι θεματοδοτες δεν ηθελαν να ειναι φυσιολογικοι πεταξανε δυο τρια για το πεος νουμερα.

3.Η τρανη αποδειξη οτι ενα τοσο ωραιο μαθημα το εχουν γαμησει τα τελευταια χρονια ηταν το Δ θεμα.Θεμα που σου λεει δεν το διαβαζεις καν αν δεν σκας λεφτα στα φροντιστηρια.Θεμα που σου λεει δεν γραφεις πανω απο 17 αν δεν εισαι στο 4-5% των "φυσικων" μυαλων.Κριμα γιατι και περσι και φετος τα θεματα ηταν για το πεος,απλως φετος εφτανες πιο ευκολα στο 15.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristos.s

Νεοφερμένος

Ο xristos.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ρε παιδια αν μπορει να μου απαντησει καποιος αν αυτο που εκανα στο Δ2 στη Φυσικη ειναι λαθος:
Να θυμησω ζητουσε την επιταχυνση του συστηματος αφου τοποθετησουμε ξανα τον κυλινδρο.
Ειπα οτι η επιταχυνση του σωματος ,το οποιο εκτελει μονο μεταφορικη κινηση, που βρισκεται μεσα στο κυλινδρο ειναι ιδια με αυτη του συστηματος,οποτε αρκει να βρω την επιταχυνση του μικρου κυλινδρου.Ο εσωτερικος κυλινδρος δεχεται το βαρος του, το οποιο το αναλυω σε Wx και Wy.Επισης δεχεται και μια αντιδραση απο τον εξωτερικο κυλινδρο η οποια ειναι αντιθετη του Wy επειδη ο εσωτερικος κυλινδρος δεν μετακινειται ''πανω κατω''.Οποτε
η μονη δυναμη ειναι το Wx.Aρα
ΣF=ma <=> Wx=ma <=> mgημφ=ma <=> a=gημφ ! Αρα αφου η επιταχυνση του κυλινδρου του μικρου ειναι gημφ , αρα και του συστηματος θα ειναι gημφ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δρ. Σπίτης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δρ. Σπίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Σύμφωνα με το σχολικό στη σελίδα 154 ,έκκεντρη ονομάζεται η κρούση στην οποία οι ταχύτητες των κέντρων μάζας των σωμάτων που συγκρούονται είναι παράλληλες.Δε λέει πουθενά ότι δεν είναι συγγραμικές .
Εντάξει ρε παιδιά, πέρα από ό,τι λέει το σχολικό έχουμε και μυαλό και σκεφτόμαστε:

Συγγραμμικά λέγονται δύο διανύσματα αν οι φορείς τους συμπίπτουν -> κεντρική κρούση :)

Στην έκκεντρη κρούση οι φορείς είναι παράλληλοι αλλά δεν συμπίπτουν, επομένως το ερώτημα είναι "Σωστό" και η διατύπωσή του επίσης σωστή.

Ρε παιδια αν μπορει να μου απαντησει καποιος αν αυτο που εκανα στο Δ2 στη Φυσικη ειναι λαθος:
Να θυμησω ζητουσε την επιταχυνση του συστηματος αφου τοποθετησουμε ξανα τον κυλινδρο.
Ειπα οτι η επιταχυνση του σωματος ,το οποιο εκτελει μονο μεταφορικη κινηση, που βρισκεται μεσα στο κυλινδρο ειναι ιδια με αυτη του συστηματος,οποτε αρκει να βρω την επιταχυνση του μικρου κυλινδρου.Ο εσωτερικος κυλινδρος δεχεται το βαρος του, το οποιο το αναλυω σε Wx και Wy.Επισης δεχεται και μια αντιδραση απο τον εξωτερικο κυλινδρο η οποια ειναι αντιθετη του Wy επειδη ο εσωτερικος κυλινδρος δεν μετακινειται ''πανω κατω''.Οποτε
η μονη δυναμη ειναι το Wx.Aρα
ΣF=ma <=> Wx=ma <=> mgημφ=ma <=> a=gημφ ! Αρα αφου η επιταχυνση του κυλινδρου του μικρου ειναι gημφ , αρα και του συστηματος θα ειναι gημφ
Είσαι λάθος...ο εσωτερικός κύλινδρος δέχεται δυνάμεις (άγνωστες βέβαια) και στον άξονα x (ο εξωτερικός τον "παρασέρνει" ή τον "τραβάει" προς τα πίσω). Αυτό που μπορείς να συμπεράνεις από τα δεδομένα είναι ότι λόγω της λίπανσης δεν δέχεται ροπές, επομένως ούτε ασκεί ροπές, επομένως στον εξωτερικό κύλινδρο ασκείται μόνο η ροπή της Τ (στατικής τριβής).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

PanahtIstratis

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Παιδιά νομίζω πως η βασική διαφορά της περίπτωσης το Μσθ. Γενικης και της Φυσικής είναι ότι τα πρώτα πολύς κόσμος τα υποτίμησε.
Είχαμε 2μιση μέρες να κάνουμε μία καλή επανάληψη, αλλά πολλοί ασχολήθηκαν με ΑΟΔΕ ή κάτι άλλο της κατευθινσής τους.
Αλλά στη Φυσική με την τεράστια και χωρίς συνοχή ύλη σε 1μιση μέρα τι επανάλιψη να κάνεις.
Πολλές απ' τις ασκήσεις οπως το Β2 εύγεναν με απλή μεθοδολογία όπως είδα μετά, αλλα τότε δεν το σκέφτηκακι εγώ και πολύς κόσμος όπως φαίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΒλασίαΚ.

Νεοφερμένος

Η ΒλασίαΚ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Πολλά χαζά λάθη έκανα... Ήθελα να γράψω γύρω στο 15-16 και είμαι στο 14+ . Δεν είναι οτι με χαλάει, αλλά τα είδα μετά και κατάλαβα οτι μπορούσα να είχα πάει στο 17. Κρίμα. Με έφαγε το άγχος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NickL

Νεοφερμένος

Ο NickL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Από την ψηφοφορία πάντως μέχρι στιγμής βγαίνει το συμπέρασμα ότι ο μέσος όρος είναι ~13,5 χωρίς βέβαια τα στοιχεία να ανταποκρίνονται απαραίτητα στην πραγματικότητα.

Πέρυσι ήταν ~13 ενώ το '09 ήταν ~19.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ctavroulinaaaa

Νεοφερμένος

Η Ctavroulinaaaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Πρός όλους τους υποψηφίους σήμερα αλήθεια ζητώ συγγνώμη που πήρα θέση για το 'Γ Θέμα χωρίς να είμαι καν υποψήφια και αν μη μπορώντας να συμμεριστώ την αγωνία και το άγχος των παιδιών που εξετάστηκαν ούτε στο ελάχιστο...Ξέρω οτι φάνηκε άσχημο αλλά ειλικρινά το μόνο που εξέφρασα είναι μια γνώμη και τίποτα παραπάνω μιάς και έτυχε η ύλη της ΄Β να έχει μια συνάφεια. Δε ζήτησα να γίνει σεβαστή απο κανέναν και , εννοείται, οτι ίσως αντιδρούσα όπως εσείς αν βρισκόμουν στη θέση σας...

Πραγματικά εύχομαι σε όλους ολόψυχα καλή επιτυχία γιατί καταλαβαίνω πως είναι να θέλεις κάτι με πάθος και να αγωνίζεσαι γι αυτό! Καλή σας συνέχεια και εύχομαι όλων σας τα όνειρα να πραγματοποιηθούν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
Θεωρώ τα θέματα αρκετά βατά.

Πιο εύκολα τόσο απο το 2012 όσο και απο το 2011.
Και στη σχολή συζητήθηκε έντονα η ευκολία τους με
αρκετούς χλευασμους.

Παρόλα αυτά επειδή καταλαβαίνω το άγχος που βιώνει
ένας υποψήφιος θα πω πως απο το 2010 και το 2009 κλπ
ήταν λίγο δυσκολότερα.

Συγκεκριμένα το 2ο θέμα αποτελούταν απο πολύ κλασσικές
ασκήσεις 2ου θέματος. Θέματα με εναν μαθιοδακη παναγιω-
τακοπουλο τα έγραφες περίπου εύκολα.

Θέμα 3ο. Πολύ πολύ κλασσικό θέμα, απο αυτά που μου αρέσουν
προσωπικά. Νομίζω οτι όσοι ασχολήθηκαν φέτος σοβαρά με τη
φυσική θα το έλυσαν ολόσωστα. Θεωρώ πως ήταν εύκολο, όπως
συνηθίζεται φυσικά να μπαίνουν τα 3α θέματα στη φυσική. (δηλαδή
ευκολότερα του 2ου). Το βιβλίο του μαθιουδάκη παναγιωτακόπουλο
σε κάλυπτε επίσης και με το παραπάνω.

Θέμα 4ο. Στο επίμαχο. Το θέμα ήταν ΑΠΛΟ! Στο Δ2 δίνοντας σου το
αποτέλεσμα σε υποψιάζουν εφόσον διαθέτεις μια στοιχείωδη μαθηματικόγεωμετρική
λογική, και φυσικά γνωρίζεις θεωρία των Ροπών αδράνειας.
Κατά την άποψη μου, είναι απλα υπερβολικοί όσοι λένε οτι χωρίς φροντιστήριο
δε γράφεις. Προσωπικά είχα πέρυσι πολύ μέτριο φυσικό, σε βαθμό που
δε καταλάβαινα τίποτα απο αυτόν, και ως εκ τούτου, επειδή ήθελα να περάσω
έλιωσα το βοήθημα του παναγιωτακόπουλου. Συμπέρασμα: ΤΑ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΑ
ΕΙΝΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΠΕΡΙΤΤΑ. ΑΠΛΑ ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ ΤΗΝ ΤΡΟΦΗ
ΕΤΟΙΜΗ.

Καλη συνεχεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ViPeRMiMiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο FA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Πρός όλους τους υποψηφίους σήμερα αλήθεια ζητώ συγγνώμη που πήρα θέση για το 'Γ Θέμα χωρίς να είμαι καν υποψήφια και αν μη μπορώντας να συμμεριστώ την αγωνία και το άγχος των παιδιών που εξετάστηκαν ούτε στο ελάχιστο...Ξέρω οτι φάνηκε άσχημο αλλά ειλικρινά το μόνο που εξέφρασα είναι μια γνώμη και τίποτα παραπάνω μιάς και έτυχε η ύλη της ΄Β να έχει μια συνάφεια. Δε ζήτησα να γίνει σεβαστή απο κανέναν και , εννοείται, οτι ίσως αντιδρούσα όπως εσείς αν βρισκόμουν στη θέση σας...

Πραγματικά εύχομαι σε όλους ολόψυχα καλή επιτυχία γιατί καταλαβαίνω πως είναι να θέλεις κάτι με πάθος και να αγωνίζεσαι γι αυτό! Καλή σας συνέχεια και εύχομαι όλων σας τα όνειρα να πραγματοποιηθούν!

Εισαι καλη ποιητρια, θεωρητικη πας ετσι; :D (οχι ειρωνεια, για πλακα το ειπα :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top