[17/5/2013] Νεοελληνική Γλώσσα

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 101)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 17 16.8%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 48 47.5%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 26 25.7%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 4 4.0%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 2 2.0%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 4 4.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

ViPeRMiMiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο FA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Γαμώ την ανάλγητη :P

Ναι ρε γαμωτο και εγω εκει εχασα 9/10 θα εχει παρει στα συνωνυμα/αντωνυμα το 90%
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,403 μηνύματα.
Και κλασσικά οι πρωτοετείς (κυρίως) φοιτητές το παίζουν πιο «κουλ» και «μάγκες» και οτι τους φάνηκαν πιο εύκολα τα θέματα και βατά και χαλαράααα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blue_butterfly

Τιμώμενο Μέλος

Η Ριρίκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 25,456 μηνύματα.
παιδιά εγώ για συνώνυμο του εμφανίζεται έβαλα το εξαφανίζεται είναι σωστό? Μήπως έπρεπε αφανίζεται?

Εξαφανίζεται μου είπαν στο φροντιστήριο ότι είναι. Το αφανίζεται είπε η καθηγήτρια ότι θα το έπαιρνε λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ευκολάκι. Το μόνο κακό σε αυτά τα θέματα είναι ότι και ένας μεσαίος μαθητής με αποστήθιση μπορούσε να γράψει, δεν ξεχωρίζουν εύκολα οι καλοί.

Και κλασσικά οι πρωτοετείς (κυρίως) φοιτητές το παίζουν πιο «κουλ» και «μάγκες» και οτι τους φάνηκαν πιο εύκολα τα θέματα και βατά και χαλαράααα

Σόρρυ κιόλας, πάνε κοίτα τα περσινά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Εμένα πάντως σαν άκυρη, μου φάνηκε λίγο τσιμπημένο. :P Ίσως επειδή έχω διαβάσει τον Αστρολάβο, δεν ξέρω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george398

Νεοφερμένος

Ο george398 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Το θέμα της έκθεσης καταρχάς για όσους κάναν Βιολογία Γενικής ήταν πανεύκολο...

Όσον αφορά τα υπόλοιπα ήταν πάλι πολύ εύκολα. Μόνο λίγο η περίληψη με μπέρδεψε στο τέλος καθώς μου φάνηκε πως ο συγγραφέας επαναλάμβανε τα λεγόμενα του.

Γενικώς το επίπεδο θα έπρεπε να ήταν λίγο πιο ανεβασμένο.

Εάν είχες δώσει με αυτό το σκεπτικό θα την είχες πατήσει ανετότατα!!!

Λοιπόν επειδή έδωσα τα θέματα ήταν εύκολα πλην της έκθεσης που έκρυβε μια παγίδα.
Το κείμενο ήταν πολύ κατανοητό (σε σχέση με το πέρσυνό πάντα), η άσκηση νορμάλ, τα συν/αντώνυμα τα διάβασα αρκετές φορές για να δω αν ζητάν κάτι άλλο. Πλην μιας λέξης όλα τα άλλα ήταν τελείως απλά.
Οι ασκήσεις ήταν αρκετές, εύκολες ξε-εύκολες θέλαν το χρόνο τους που μας κόστισε από την έκθεση.
Και πάμε στο ζουμί της υπόθεσης. Η έκθεση δεν ζητούσε τα προβλήματα που προκαλεί ο άνθρωπος στη φύση αλλά πως ζημιώνεται ο ίδιος από τις καταστροφές που προκαλεί. Εγώ σαν καλός μ.....ας την πάτησα και έγραψα κλασσικά για φαινόμενο θερμοκηπίου, τρύπα όζοντος και απλά ότι δημιουργεί αναπνευστικά προβλήματα, δερματολογικά και μείωση του βιοτικού του επιπέδου. Αυτό που θέλαν κυρίως ήταν οι επιπτώσεις στην ποιότητα ζωής του ανθρώπου, όχι αυτά που σχετίζονται με τη βιολογία και εκεί ήταν η παγίδα.
Στη συνέχεια θέλαν λύσεις, οι λύσεις ήταν αρκετές και απορώ με πολλούς που γράψαν και για τις βιολογικές καταστροφές και για την ποιότητα ζωής του ανθρώπου που χώρεσαν τις λύσεις.
Συνοπτικά αυτές ήταν δημιουργία οικολογικές συνείδησης(ΜΜΕ, οικογένεια, σχολείο), νομικό πλαίσιο προς τα εργοστάσια από το κράτος, σχολείο με την καθοδήγηση του εκπαιδευτικού για ανάπτυξη οικολ.συνείδησης, εθελοντισμό, πρωτοβουλίες για καθαρισμό πάρκων κλπ. δενδροφυτεύσεις και λιγα ακόμα.


Τα θέματα λοιπό δεν ήταν ούτε δημοτικού ούτε τίποτα, σαφώς το κείμενο ήταν πιο εύκολο με πέρυσι αλλά η έκθεση είχε την παγίδα της. Η ευκολία στα συνώνυμα και στο κείμενο με τις ερωτήσεις του σαφώς ήταν νορμάλ αλλά δε θα το λεγα για την έκθεση.
Γενικά πάντως υπάρχει πολύ μεγάλος ενθουσιασμός. Προσωπικά δεν θεωρώ ότι τα πήγα καλά κυρίως στην έκθεση με την πατάτα που έκανα στο α ερώτημα. Επίσης η έκθεση ήθελε τιτλο, λεπτομέρεια που κάποιοι μπορεί να ξέχασαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
Τα έπιασα όλα τα συνώνυμα-αντώνυμα :D

(Στην αρχή τα έγραψα όλα συνώνυμα.:worry: Γλίτωσα από του εξεταστή τα δόντια)

Φοβάμαι την περίληψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

derron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο derron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Eχω αγχωθει με τα συνωνυμα/αντωνυμα. Το κρυβεται θα το παρουν σωστό για το εμφανιζεται? Κι εκεί έκανα την μαλακία να το αλλάξω από εξαφανίζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shadowstep00

Νεοφερμένος

Ο shadowstep00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Ευκολάκι. Το μόνο κακό σε αυτά τα θέματα είναι ότι και ένας μεσαίος μαθητής με αποστήθιση μπορούσε να γράψει, δεν ξεχωρίζουν εύκολα οι καλοί.

.

Μιλάμε εδώ εγώ που έγραφα έκθεση 65 συνήθως παίζει να έπιασα 75+ μπορεί και 80. Γενικώς όμως δεν με ενθουσιάζει αφού όλοι έγραψαν καλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scof

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Εξαφανίζεται μου είπαν στο φροντιστήριο ότι είναι. Το αφανίζεται είπε η καθηγήτρια ότι θα το έπαιρνε λάθος.

Μα δε ταιριάζει στο κείμενο... :/

Εγώ έβαλα αποκρύπτεται, δε ξέρω.. Μου φάνηκε να ταιριάζει κάπως περισσότερο. Εξαφανίζεται ανέφικτη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Μιλάμε εδώ εγώ που έγραφα έκθεση 65 συνήθως παίζει να έπιασα 75+ μπορεί και 80. Γενικώς όμως δεν με ενθουσιάζει αφού όλοι έγραψαν καλά...

Δεν έχει σημασία. Μπράβο που έγραψες καλά, σου δόθηκε μια ευκαιρία τώρα, αξιοποίησε την.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athinuli

Νεοφερμένος

Η athinuli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
ρε ξεχασα να βαλω τιτλο!!!
ποσο λετε να μου κοψουν?
Δύο μοριάκια είναι ο τίτλος :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Παιδιά , στην έκθεση αναφέρετε την αειφορία ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shadowstep00

Νεοφερμένος

Ο shadowstep00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Εάν είχες δώσει με αυτό το σκεπτικό θα την είχες πατήσει ανετότατα!!!

Η έκθεση δεν ζητούσε τα προβλήματα που προκαλεί ο άνθρωπος στη φύση αλλά πως ζημιώνεται ο ίδιος από τις καταστροφές που προκαλεί. Εγώ σαν καλός μ.....ας την πάτησα και έγραψα κλασσικά για φαινόμενο θερμοκηπίου, τρύπα όζοντος και απλά ότι δημιουργεί αναπνευστικά προβλήματα, δερματολογικά και μείωση του βιοτικού του επιπέδου. Αυτό που θέλαν κυρίως ήταν οι επιπτώσεις στην ποιότητα ζωής του ανθρώπου, όχι αυτά που σχετίζονται με τη βιολογία και εκεί ήταν η παγίδα.
.

Φίλε μου εγώ κατάλαβα πως χρειάζονται οι επιπτώσεις που έχει στη φύση η ανθρώπινη δράση...

Ιδού και η εκφώνηση: τις επιπτώσεις που έχει προκαλέσει η έλλειψη σεβασμού του ανθρώπου
προς το φυσικό περιβάλλον.

Ορίστε και κάποιες ενδεικτικές απαντήσεις (δεν ξέρω αμα είναι σωστές) : https://www.orosimo.gr/www/docs/2013/geniko/apantiseis/ap_neoelliniki_glossa_2013.pdf
Oι οποίες αναφέρουν κυρίως της επιπτώσεις στο περιβάλλον. Αλλά πιστεύω πως και οι επιπτώσεις στον άνθρωπο θα είναι αποδεκτές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
τιτλος που εβαλα : να ζει κανεις μεσα στη φύση ή οχι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexalchemist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
τιτλος που εβαλα : να ζει κανεις μεσα στη φύση ή οχι?

εγω εβαλα> Eπιτακτικη αναγκη οικολογικης συνειδησης :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george398

Νεοφερμένος

Ο george398 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Φίλε μου εγώ κατάλαβα πως χρειάζονται οι επιπτώσεις που έχει στη φύση η ανθρώπινη δράση...

Ιδού και η εκφώνηση: τις επιπτώσεις που έχει προκαλέσει η έλλειψη σεβασμού του ανθρώπου
προς το φυσικό περιβάλλον.

Ορίστε και κάποιες ενδεικτικές απαντήσεις (δεν ξέρω αμα είναι σωστές) : https://www.orosimo.gr/www/docs/2013/geniko/apantiseis/ap_neoelliniki_glossa_2013.pdf
Oι οποίες αναφέρουν κυρίως της επιπτώσεις στο περιβάλλον. Αλλά πιστεύω πως και οι επιπτώσεις στον άνθρωπο θα είναι αποδεκτές.

Ναι όπως βλέπω τις απαντήσεις θέλει και αυτά τα οποία ναι μεν τα έγραψα αλλά δεν επεκτάθηκα στη ζημιά του ανθρώπου. Ευτυχώς που έπεσα μέσα στις λύσεις αν και γενικά κρατάω μικρό καλάθι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

majestic

Νεοφερμένος

Ο majestic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
γιατι δεν επρεπε και στον ανθρωπο στο 1ο ζητουμενο?
Κι εγώ αυτό έβαλα...έγραψα και αποξένωση του ανθρώπου από τη φύση και αλλοτροίωση και μετά για οικολογικές καταστροφές

ανάλγητη=σκληρή=επίπονη πάει ή όχι;
περίληψη δεν ήταν και τόσο εύκολη κατά τη γνώμη μου πάντως
από θεωρία τσάμπα τόσο διάβασμα, τίποτα δεν μπήκε :mad:
έκθεση και ανάπτυξη καλά θέματα, γράφονται

*καλή μας συνέχεια και πάμε γερά! :beer:
Στο ανάλγητη εγώ έβαλα αναίσθητη
Εγώ έγραψα επίλογο στο 90' και τα τσέκαρα στις καθυστερήσεις... (με την ανοχή επιτηρητών)
χαχαχα...κι εγώ και φώναζαν οι επιτηρητές κλείστε τα τετράδια...την έκθεση δεν πρόλαβα να την ελέγξω καθόλου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nrel

Νεοφερμένος

Ο nrel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
μαλιστα σαν αποφοιτος που ξαναδινει εχω να πω οτι ηταν εξισου δυσκολη η τριωρη εξεταση οσο η περσυνη.
το κειμενο για περιληψη ειχε τρεις εννοιες μεσα,μοναχισμο-αποξενωση,φυση και τεχνολογια...γεγονος που κανει τον διορθωτη να χοροπηδα απο τη χαρα του μια και θα κοψει μοναδες αμα δν δει κατι απο αυτα μεσα στη περιληψη

ολα τα αλλα απλα,τσαμπα οι υποδειγματικες που διαβαζα για συλλογιστικη πορεια ανασκευη επιχειρηματος κτλ κτλ

η εκθεση ηταν η αποτυχια της επιτροπης και εδω γινεται δυσκολη η εξεταση του μαθηματος.
ο τιτλος μπερδευει και στελει στα σκουπιδα τα γραπτα παιδιων που εγραψαν μονο για τις επιπτωσεις στο περιβαλλον!
οσοι τα εγραψαν μισα μισα ή εθιξαν καπως το περιβαλλον αλλα εγραψαν για κοινωνια και ανθρωπο τοτε βαδιζουν καλα!

το επικοινωνιακο πλαισιο για κλαματα,μονο αρθρο και ομιλια...παιδια του δημοτικου ειμαστε γαμωτο?λες και δεν ξερουμε τι σημαινει αποδεικτικο δοκιμιο ή γραπτη εισηγηση

τελος παντων καλη επιτυχια μαγκες,ευκολη/δυσκολη εκθεση δεν εχει σημασια τα αλλα θα ειναι αγγουρακια :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Ηρώ_

Δραστήριο μέλος

Η _Ηρώ_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Τσεχία (Ευρώπη). Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Εγώ πάντως έβαλα επιπτώσεις και στο ίδιο το φυσικό περιβάλλον αλλά και στον άνθρωπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top