Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
κι εγω για φεβρουαριο ηξερα , γιατι και περσι τοτε εγινε η υποβολη αλλά κατι ειχα ακουσει απο ενα αλλο σχολειο...παραπληροφορηση :)

Όντως παραπληροφόρηση! Οι αιτήσεις γίνονται το Φλεβάρη,όπως κάνουν κανονικα και οι τελειόφοιτοι! Βγαίνει και σχετική εγκύκλιος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Καλησπέρα, θα ήθελα να μεταφέρω τον προβληματισμό ενός φίλου μου. Είναι απόφοιτος Ψυχολογίας (έδωσε πανελλήνιες από θεωρητική το 200 8 και τώρα αποφάσισε να δώσει πανελλήνιες για ιατρική ( όχι φέτος του χρόνου). Καταλαβαίνετε ότι από μαθηματικά και φυσική δεν ξέρει, καθώς δεν τα διδάχθηκε ποτέ καθώς ήταν θεωρητική. Τώρα αυτό το χρόνο διαβάζει για να καλύψει πολλά κενά, αλλά από του χρόνου θέλει να πάει φροντιστήριο (μάλλον στο Μαρούσι). Υπάρχουν τμήματα αποφοίτων, αλλά θα την καλύψουν? Απευθύνονται σε αποφοίτους που έχουν καλύψει την ύλη και κάνουν πέρασμα, ή γίνεται κανονική δουλειά? Τι να κάνει? Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Poseidon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Poseidon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αταλάντη (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Καλησπέρα, θα ήθελα να μεταφέρω τον προβληματισμό ενός φίλου μου. Είναι απόφοιτος Ψυχολογίας (έδωσε πανελλήνιες από θεωρητική το 200 8 και τώρα αποφάσισε να δώσει πανελλήνιες για ιατρική ( όχι φέτος του χρόνου). Καταλαβαίνετε ότι από μαθηματικά και φυσική δεν ξέρει, καθώς δεν τα διδάχθηκε ποτέ καθώς ήταν θεωρητική. Τώρα αυτό το χρόνο διαβάζει για να καλύψει πολλά κενά, αλλά από του χρόνου θέλει να πάει φροντιστήριο (μάλλον στο Μαρούσι). Υπάρχουν τμήματα αποφοίτων, αλλά θα την καλύψουν? Απευθύνονται σε αποφοίτους που έχουν καλύψει την ύλη και κάνουν πέρασμα, ή γίνεται κανονική δουλειά? Τι να κάνει? Ευχαριστώ.

Ζήτημα 1ον.Τις κατατακτήριες τις έχει δει ο φίλος σου; :)
2ον.Για μένα πρέπει από φέτος να κάνει με κάποιον μάθημα/ειδάλλως να διαβάσει πολύ για να κατανοήσει ότι δεν έμαθε στο λύκειο.Δε ξέρω τι μαθητής ήταν αλλά λογικα οι γνώσεις του θα σταματάν κάπου στη μακρινή Α λυκείου,εκτός αν έδινε στατιστική στη Γ.

Τώρα για του χρόνου,τα περισσότερα φροντιστήρια κάνουν ακριβώς την ύλη όπως την κάνουν με τα παιδιά της γ,απλά υπάρχει μεγαλύτερος φόρτος εργασιας γιατί ξεκινάνε 1 1/2 μήνα αργότερα.Το γεγονός ότι το παιδί έχει ήδη ένα πτυχίο σημαίνει ότι ξέρει να διαβάζει ουσιαστικά αλλά δε ξέρω πόσο εφικτό είναι να περάσει σε θετική σχολή.Για αυτό ανέφερα πάνω τις κατατακτηριες.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Aπο μαθηματικα και φυσικη ξερει α και β λυκειου...μου εχει πει οτι ηταν πολυ καλος...τωρα προσπαθει να ξαναθυμηθει τα παραπανω και να κανει μονος του οσα μπορει απο κατευθυνσεις κτλ...
Απλα αυτο που ηθελε να ξερει ειναι αν στα τμηματα αυτα γινεται κανονικα η υλη, ή επαναληψη...αν δηλαδη γινεται κανονικη προετοιμασια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Poseidon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Poseidon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αταλάντη (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Nαι κανονικά γίνεται,σαν ας πούμε να μην την είχαν διδαχθεί τα παιδιά ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anbethadon

Νεοφερμένος

Ο anbethadon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα είμαι απόφοιτος του 10 και θέλω να ξαναδώσω πανελλήνιες μέσω Τεχνολογικής Κατεύθυνσης!!!!Το πρόβλημα είναι ότι δεν ήμουν καλός μαθητής και έχω πολλά κενά σε μαθηματικά-φυσική(στα μαθηματικά μόνο εξισώσεις πρώτου βαθμού ξέρω να λύνω και αυτές με το ζόρι,φυσική δεν ασχολήθηκα ποτέ)!!!Άνοιξα το βιβλίο των μαθηματικών κατεύθυνσης στους μιγαδικούς και μου φαίνονται κινέζικα, έψαξα λίγο στο ίντερνετ και είδα ότι πρέπει να ξεκινήσω από τα μαθηματικά της πρώτης λυκείου,έπιασα λοιπόν το βιβλίο άρχισα να διαβάζω απόλυτες τιμές και στις ασκήσεις τα βρίσκω σκούρα συν ότι δεν κατανοώ πλήρως την θεωρία.Όσο για την φυσική βλέπω τους τύπους και κολλάω πως θα λύσω ασκήσεις αν δεν ξέρω μαθηματικά!!!???Η οικονομική μου κατάσταση δεν με παίρνει για φροντιστήριο,επίσης δουλεύω και δεν έχω πολύ χρόνο!!!Καμιά συμβουλή????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Καλησπέρα είμαι απόφοιτος του 10 και θέλω να ξαναδώσω πανελλήνιες μέσω Τεχνολογικής Κατεύθυνσης!!!!Το πρόβλημα είναι ότι δεν ήμουν καλός μαθητής και έχω πολλά κενά σε μαθηματικά-φυσική(στα μαθηματικά μόνο εξισώσεις πρώτου βαθμού ξέρω να λύνω και αυτές με το ζόρι,φυσική δεν ασχολήθηκα ποτέ)!!!Άνοιξα το βιβλίο των μαθηματικών κατεύθυνσης στους μιγαδικούς και μου φαίνονται κινέζικα, έψαξα λίγο στο ίντερνετ και είδα ότι πρέπει να ξεκινήσω από τα μαθηματικά της πρώτης λυκείου,έπιασα λοιπόν το βιβλίο άρχισα να διαβάζω απόλυτες τιμές και στις ασκήσεις τα βρίσκω σκούρα συν ότι δεν κατανοώ πλήρως την θεωρία.Όσο για την φυσική βλέπω τους τύπους και κολλάω πως θα λύσω ασκήσεις αν δεν ξέρω μαθηματικά!!!???Η οικονομική μου κατάσταση δεν με παίρνει για φροντιστήριο,επίσης δουλεύω και δεν έχω πολύ χρόνο!!!Καμιά συμβουλή????

Μπες εδώ https://www.study4exams.gr/ έχει βοηθητικά μαθήματα φυσικής και μαθηματικών.
Επίσης πάρε βοηθήματα,βλέπε αρχικά πώς λύνονται οι ασκήσεις και προσπάθησε μετά να λύσεις μόνος σου παρόμοιες.
Δώσε τώρα πανελλήνιες να πάρεις μια γεύση :P και απο το καλοκαίρι στρώσου και διάβασε καλά επειδή αν ισχύσει η βάση του 10 τα θέματα γίνονται πιο εύκολα,άρα αν ξέρεις καλή φυσική και μαθηματικά βγάζεις αρκετά μόρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anbethadon

Νεοφερμένος

Ο anbethadon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Μπες εδώ https://www.study4exams.gr/ έχει βοηθητικά μαθήματα φυσικής και μαθηματικών.
Επίσης πάρε βοηθήματα,βλέπε αρχικά πώς λύνονται οι ασκήσεις και προσπάθησε μετά να λύσεις μόνος σου παρόμοιες.
Δώσε τώρα πανελλήνιες να πάρεις μια γεύση :P και απο το καλοκαίρι στρώσου και διάβασε καλά επειδή αν ισχύσει η βάση του 10 τα θέματα γίνονται πιο εύκολα,άρα αν ξέρεις καλή φυσική και μαθηματικά βγάζεις αρκετά μόρια.

Σ' ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου, κάπως έτσι το σκέφτομαι και εγώ, έχω κάποια βοηθήματα και τώρα διαβάζω μέσω αυτών μαθηματικά πρώτης λυκείου αλλά δυσκολεύομαι να κατανοήσω τη θεωρία και πως αυτή εφαρμόζεται στις πράξεις!!!Επειδή δυσκολεύομαι αρκετά και επειδή δεν έχω τη δυνατότητα να κάνω ιδιαίτερα μαθήματα ή φροντιστήριο απελπίζομαι και σκέφτομαι να τα παρατήσω:/:!!!Θα συνεχίσω τη προσπάθεια και όπου βγει!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Schoolmate

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Schoolmate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Ήμουν τεχνολογική κατεύθυνση και επειδή δεν τα πάω καλά με τα μαθηματικά και την φυσική έχω δικαιώμα να επιλέξω άλλα μαθήματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greekgohan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 371 μηνύματα.
Ήμουν τεχνολογική κατεύθυνση και επειδή δεν τα πάω καλά με τα μαθηματικά και την φυσική έχω δικαιώμα να επιλέξω άλλα μαθήματα;
Αμα δωσεις με την τεχνολογικη κατευθυνση ειναι απαραιτητα τα μαθηματικα και η φυσικη.Αμα μοναδικος σου στοχος ειναι η αστυνομια δωσε φετος και αμα δεν σε ικανοποιει ο βαθμος,ξαναδωσε του χρονου.Εχεις πολυυυυυυ χρονο μπροστα σου για να βελτιωθεις σε μαθηματικα και φυσικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Schoolmate

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Schoolmate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Αμα δωσεις με την τεχνολογικη κατευθυνση ειναι απαραιτητα τα μαθηματικα και η φυσικη.Αμα μοναδικος σου στοχος ειναι η αστυνομια δωσε φετος και αμα δεν σε ικανοποιει ο βαθμος,ξαναδωσε του χρονου.Εχεις πολυυυυυυ χρονο μπροστα σου για να βελτιωθεις σε μαθηματικα και φυσικη.

Θέλει φροντηστήριο όμως.. ή αν κάτσεις και στρωθείς αποκλειστικά στα μαθήματα θα βγάλεις βαθμό; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greekgohan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 371 μηνύματα.
Θέλει φροντηστήριο όμως.. ή αν κάτσεις και στρωθείς αποκλειστικά στα μαθήματα θα βγάλεις βαθμό; :hmm:
Δυστυχως διχως φροντηστηριο σωστη δουλεια δεν γινεται,καλα στην περιπτωση σου που ουτε σχολειο δεν θα εχεις δεν το συζητω.Ξαναλεω πως αν η αστυνομια ειναι ο μοναδικος σου στοχος,δωσε του χρονου εξετασεις πηγαινοντας φροντιστηριο και κανοντας απο την αρχη μεχρι το τελος σοβαρο διαβασμα ωστε να εισαι καλυμμενος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Στεφανία Ζγ

Νεοφερμένος

Η Στεφανία Ζγ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Αν δεν κάνω λάθος όποιος δίνει δεύτερη συνεχόμενη χρονιά πανελλήνιες εξετάζεται με βάση το σύστημα που ίσχυε την πρώτη χρονιά που έδωσε. Είναι όντως έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bingo95

Νεοφερμένος

Ο Bingo95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα!Έχω ξαναγράψει για το θέμα που θέλω!Είμαι μαθητής γ λυκείου,έδωσα φέτος,αλλά οι δικοί μου δεν είχαν την οικονομική δυνατότητα να με στέλνουν φροντιστήρια,και έτσι από τον Νοέμβρη άρχισα να τα παρατάω,γιατί δεν τα καταλάβαινα..το άφησα,με αποτέλεσμα στο τέλος να γράψω γύρω στο 4 3 θα δούμε μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα...Έτσι αντί για να ξαναδώσω πανελλαδικές από την τρίτη,μιας και φέτος δεν θα περάσω πουθενά,εκτός από το ιεκ που είναι η τελευταία μου επιλογή,σκέφτηκα να ξαναδώσω από επάλ,δηλαδή να πάω δευτέρα λυκείου να πάρω ειδικότητα και στην τρίτη να ξαναδώσω!Αλλά τα παιδιά από το site και στο υπουργείο σήμερα που πήρα μου είπαν πως αν έχω απολυτήριο λυκείου ΔΕΝ μπορώ να δώσω από το επάλ πανελλαδικές!Θέλω να ξαναδώσω από επάλ όμως γιατί πιστεύω ότι έκανα λάθος επιλογή,δηλαδή να χάσω 2 χρόνια για να ξαναδώσω,θα ρωτήσω βέβαια και τον διευθυντή αν γίνεται αύριο να μην πάρω απολυτήριο λυκείου για να γίνει αυτό αλλιώς δεν γίνεται,και να πάω από του χρόνου στο επάλ...Ποια είναι η γνώμη σας;Αξίζει;Και θα μπορούσα να μην πάρω απολυτήριο λυκείου αν πω το ανάλογο στον διευθυντή γιατί είχα ένα μέσο όρο τετραμήνων γύρω στο 18..υ.γ.:Τώρα στο τέλος γράφω όσο πιο χάλια γίνεται για να μην πάρω απολυτήριο ξέρω'γω..τι να κάνω;Το κακό είναι ότι και να περάσουν τα 2 χρόνια και να περάσω κάπου οι δικοί μου δεν θα έχουν οικονομική δυνατότητα να με στείλουν..Τι λέτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

liofagos

Νεοφερμένος

Ο liofagos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
πόσες ωρες χρειαζεται να κανει καποιος που ξαναδινει πανελληνιες απο τεχνολογικη σε καθε μαθημα αν αναλογιστούμε οτι και στα 2 μαθηματικά είναι σε ικανοποιητικό επίπεδο? επισης απο ποτε πρεπει να ξεκινήσει κατα τη γνώμη σας ? αοδε και εκθεση δεν το συζηταω για μαθημα, εκθεση ισως λιγο πριν δωσουμε καποια μαθηματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
πόσες ωρες χρειαζεται να κανει καποιος που ξαναδινει πανελληνιες απο τεχνολογικη σε καθε μαθημα αν αναλογιστούμε οτι και στα 2 μαθηματικά είναι σε ικανοποιητικό επίπεδο? επισης απο ποτε πρεπει να ξεκινήσει κατα τη γνώμη σας ? αοδε και εκθεση δεν το συζηταω για μαθημα, εκθεση ισως λιγο πριν δωσουμε καποια μαθηματα..

Αν τα αφήσεις θα σε αφήσουν κι αυτά. Ολα πρέπει να τα κάνεις, δεν υπάρχει είμαι καλός θα το διαβάζω λιγότερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ο Κρητικός

Νεοφερμένος

Ο Ο Κρητικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Παιδιά ισχύει ότι άμα δώσεις δεύτερη χρονιά τα πράγματα είναι ελαφρώς πιο εύκολα από άποψη χρόνου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Παιδιά ισχύει ότι άμα δώσεις δεύτερη χρονιά τα πράγματα είναι ελαφρώς πιο εύκολα από άποψη χρόνου;

Χρόνο έχεις περισσότερο, αλλά πρέπει να ξέρεις πως θα τον διαχειριστείς. Πχ να μην λες, «ε σιγά, έχω αρκετό χρόνο, θα τα κάνω αργότερα» ;) Απο άποψη χρόνου, ναι είναι πιο εύκολα, απο άλλες απόψεις όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΨΑΡΑΚΙ1993

Πολύ δραστήριο μέλος

Η BLOODY MARY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Αγωγής & Φροντίδας στην Πρώιμη Παιδική Ηλικία Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,816 μηνύματα.
Παιδιά ισχύει ότι άμα δώσεις δεύτερη χρονιά τα πράγματα είναι ελαφρώς πιο εύκολα από άποψη χρόνου;

ναι και στο λεω γιατι εχω δωσει δυο φορες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

liofagos

Νεοφερμένος

Ο liofagos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Προφανως και δε προκειται να αφησω τιποτα, δεν αναφερθηκα στ προσωπικο διαβασμα, απλα ρωταω με τις ωρες τί ειναι καλύτερο να κανω σε περιπτωση που προτιμησω ιδιαιτερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top