Τεχνική ζωγραφικής

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ό,τι φτιάχνω, το φτιάχνω για μένα. Δε μπορώ να διανοηθώ να το πάρει κάποιος άλλος.
Ένα μικρούλη μουσαμά με εξωτικά λουλούδια είχα χαρίσει σε μία απίστευτη φιλόλογο στην Α' γυμνασίου και όλο το καλοκαίρι «τον έκλαιγα»! :P
Πόσες μέρες μέρες σου κάνει για να κάνεις έναν πίνακα;
Έκανες μαθήματα ή μονο σου;
Πάντως είναι πολύ ωραίοι οι πινακές σου πιστεύω ότι θα μπορούσες να ασχοληθείς και επαγγελματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
ελπίζω να τα είπα καλά και να βοήθησα :redface:
όσο να 'ναι τι να μάθει ένα 14χρονο σε μεγαλύτερους :Ρ

Δεν είναι θέμα ηλικίας αλλά τριβής.
Το έχω αναφέρει και στο παρελθόν.
Επίσης τεχνοτροπίες υπάρχουν άπειρες.;)

Σύντομα θα επανέλθω με λεπτομέρειες ως "μεγαλύτερη".:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Για να ζωγραφίζει κανείς καλά πρέπει να πηγαίνει σε μαθήματα ή μπορεί και από μόνος του ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Άνετα μπορείς και μόνος σου.
Υπάρχουν άπειρα βιντεάκια στο διαδίκτυο.

Τα μαθήματα σου προσφέρουν συστηματικότητα και άμεση συνείδηση του γιατί κάνεις την εκάστοτε πινελιά/μολυβιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Πόσες μέρες μέρες σου κάνει για να κάνεις έναν πίνακα;
Έκανες μαθήματα ή μονο σου;
Πάντως είναι πολύ ωραίοι οι πινακές σου πιστεύω ότι θα μπορούσες να ασχοληθείς και επαγγελματικά.
Οκ, τώρα νομίζω πως υπερβάλλεις. :P
Όχι, δε χρειάστηκαν μαθήματα. Ίσως λίγη παρακολούθηση βίντεο στο νετ για το πώς να ζωγραφίσεις με λάδια και συμβουλές από την ιδιοκτήτρια του μαγαζιού που τα προμηθεύομαι, η οποία τυγχάνει να είναι ζωγράφος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Eγώ κάνω τσάκους και πάντοτε τους έκανα μέσω υπολογιστή στο bitmap που pixeliaζει πιστεύω ότι όταν κάνω τσάκους με λάδια θα έχουν καλύτερο αποτέλεσμα αλλά δυστυχώς δεσμεύομαι σε άλλα πράγματα αφού νομιζω ότι με τα λάδια τα λάθη δε συγχωρούνται.

Kανω όμως και πιο σοβαρά που όμως δε μου αρέσουν (θέλω να είναι γλυκούλια αυτά που κάνω )
Ένα απο τα σοβαρά μου είναι αυτό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Eγώ κάνω τσάκους και πάντοτε τους έκανα μέσω υπολογιστή στο bitmap που pixeliaζει πιστεύω ότι όταν κάνω τσάκους με λάδια θα έχουν καλύτερο αποτέλεσμα αλλά δυστυχώς δεσμεύομαι σε άλλα πράγματα αφού νομιζω ότι με τα λάδια τα λάθη δε συγχωρούνται.
Θα μπορούσες να δοκιμάσεις ακρυλικά. Είναι κάπως πιο εύκολα στη χρήση και εννοείται πως διορθώνονται τα λάθη!
Θα σου έλεγα και νερομπογιές (aka τέμπερες) σε ακουαρέλα, αλλά δε μ'αρέσουν. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Υπάρχουν χρωματιστά μολύβια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Υπάρχουν χρωματιστά μολύβια;
Εννοείται. Οι γνωστές σε όλους μας ξυλομπογιές. :P
Υπάρχουν και κάτι ξυλομπογιές, που αν πάρεις ένα βρεγμένο πινέλο και το περάσεις από το σημείο όπου ζωγράφισες με αυτές, παίρνουν μπορφή νερομπογιάς. Είναι πολύ εύχρηστες και το αποτέλεσμα όμορφο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Chiyo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 949 μηνύματα.
λέγονται ξυλομπογιές νομίζω. :Ρ υπάρχουν αυτές οι ξυλομπογιές που δεν θυμάμαι πώς λέγονται και μπορείς να τις βουτίξεις στο νερό (αν δεν κάνω λάθος) σαν στερεή νερομπογιά or something
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
To κάρβουνο είναι εύκολο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Εγώ στο μουσαμά το προσχέδιο το κάνω με κάρβουνο. Παρόλα αυτά, δεν έχω δοκιμάσει ολόκληρο σχέδιο με κάρβουνο. Πολύ μαύρο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Chiyo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 949 μηνύματα.
και αν δεν προσέξεις μία μουτζούρα μπορεί να σου χαλάσει όλο το σχέδιο. δύσκολο το κάρβουνο. τα μολύβια είναι πιο safe :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
και αν δεν προσέξεις μία μουτζούρα μπορεί να σου χαλάσει όλο το σχέδιο. δύσκολο το κάρβουνο. τα μολύβια είναι πιο safe :P
Στο μουσαμά το κάρβουνο σβήνεται είτε με χαρτοπετσέτα είτε με μία ειδική, πολλή μαλακή γόμα απ'όσο ξέρω. Αλλά ναι. Θέλει προσοχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
θυμάμαι στο εργαστήρι ζωγραφικής που έκανα σχέδιο, ήταν μια κοπέλα που έκανε προετοιμασία
για τις πανελλήνιες για εισαγωγή στην καλών τεχνών και ζωγράφιζε και με μολύβι
αλλά δοκίμαζε πολύ και κάρβουνο.
Κάθε φορά που τελείωνε το σχέδιό της, η ίδια γινόταν χάλια στα χέρια, στο πρόσωπο και καμιά φορά
και στα ρούχα :P Επίσης κάθε φορά που έκανε ένα λάθος σχεδόν έκλαιγε η καημένη γιατί δε μπορούσε να σβήνει
και να μη φαίνεται. Με το χέρι σβήνανε αυτοί και προσπαθούσαν όχι ακριβώς να σβήσουν
αλλά να κάνουν το "λάθος" μέρος του σχεδίου.

προσωπικά πιστεύω ότι είναι πολύ πιο δύσκολο από το μολύβι και επειδή είχα ρωτήσει και το καθηγητή μου
που είναι ζωγράφος μου είπε και εκείνος το ίδιο.

--->ωραία ιδέα είναι το να ζωγραφίζεις σε μαύρο χαρτί με άσπρο μολύβι!
Μ' άρεσε πάρα πολύ που έβλεπα το καθηγητή μου που το έκανε και πάντα ήθελα να το δοκιμάσω
αλλά ποτέ δε το έκανα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Μαύρο χαρτί δεν έχω δοκιμάσει. Ο μαύρος μουσαμάς, όμως, τα σπάει! :P (ιδιαίτερα εάν θέλεις να ζωγραφίσεις τοπίο, καθώς βοηθά στη δημιουργία σκιών - προσωπική άποψη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VeeM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Γεια σας. Ζωγραφιζω απο μικρη και τις μικρες τεχνικες τις εμαθα απο το διαδικτυο. Εκει εχω δει πως χρησιμοποιουν ενα εργαλειο που το ονομαζουν tortillion ή paper stump . Ξερει κανεις πως το λεμε στα ελληνικα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top