Τεχνική ζωγραφικής

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Παιδιά γενικά ασχολούμαι με τις τέχνες που συμπεριλαμβάνουν μέσα την είκονα.Για παράδειγμα φωτογραφία, σκίτσο, ψηφιακές δημιουργίες.Όμως πότε δν ασχολύθηκα με την ζωγραφική.
Τις προάλλες έφτιαχνα το δωμάτιο μου και βρήκα εκείνο το κλασικό μαύρο τσαντάκι που είχαμε όλοι στην πρώτη γυμνασίου για το μάθημα των εικαστικών.Και αποφάσισα να χρησιμοποιήσω το υπάρχων υλικό.
Λοιπόν έχω τέμπερες (πολλά χρώματα έχουν ξέραθει αλλά κάποια είναι σχετικά οκ) πώς μπορώ να ζωγραφίσω με αυτές?Τα χρώματα τα εννώνω βουτόντας το πινέλο στο νερό, όμως δεν έχω το αποτέλεσμα που θέλω.
Για παράδειγμα δεν μπορώ να βάψω πάνω απο χρώμα που έχω περάσει(έχωντας ωραίο αποτέλεσμα).

Πείτε μου όποιοι ξέρετε ποιά είναι η σωστή μέθοδος.

Τέλος σας επισυνάπτω μια δημιουργία μήπως δείτε τι δεν πάει καλά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jfire

Δραστήριο μέλος

Ο Jfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
λοιπον πρωτα απο ολα βγαλε τις μπογιες που εχουν ξεραθει απο το σολιναριο τους και προσπαθισε να μαλακωσεις το χρωμα με λιγο νερο στο καθε χρωμα.Μετα θα εισαι ετοιμος να ζωγραφισεις .:no1:
-----------------------------------------
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Ωραία τα λές αλλά αυτό το ξέρω και εγώ.Κάποιος να μας τα πεί ποιό κατατοπιστικά...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gelo75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο george αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
μην τα κανεις παστα τα χρωματα παιξε τα με λιγο νερο και μην βαζεις πολυ χρωμα στο πινελο
κανε μερικες δοκιμες σε προχειρα χαρτια και μετα μολις παρεις το κολαι προχωρα κανονικα
διασκεδασε το
τελειωνω καθηγητης αγιογραφιας ακουσε με
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flower princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Flower princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Εγω θα σου προτινα να κανεις πρωτα το σκιτσο/σχεδιο/περιγραμμα (μ'ενα απαλο μολυβι)και μετα να το χρωματισεις.Ετσι θα βγαινει πιο ωραιο.Οταν ζωγραφιζεις με τεμπερα καλυτερα να χρησιμοποιεις χαρτι ακουαρελλας.Η τεμπερα ξερενεται/στεγνωνει γρηγορα γι'αυτο αν θελεις να βάψεις πάνω απο χρώμα που έχεις περάσει ασ'το λιγο να στεγνωσει.Επισεις πρεπει να αλλαζεις το νερο στο οποιο καθαριζεις το πινελο συχνα για να μην μουτζουρωνει το σχεδιο με βρωμικο νερο.Ελπιζω να βοηθησα λιγακι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g@ngster95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 376 μηνύματα.
φοκιμασε και αλλες τεχνοτροποιες με αλλα χρωματα οπως λαδια ή ακρυλικα!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tinamamagi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Νέοι Επιβάτες (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Ξεφορτωσου τις τεμπερες, ειδικα αμα ειναι μισο ξεραμενες, δεν θα μπορεσεις ποτε να ζωγραφισεις σαν ανθρωπος
Δεν θα σου προτεινα λαδια διοτι μεχρι να στεγνωσουν παιρνουν πολλη ωρα και θα βρομαει το δωματιο σου νεφτι (ετσι δυαλυονται) ασε που θελουν και καποιες παιρεταιρω γνωσεις για να ζωγραφισεις με αυτα (τεχνικη κλπ)
Οσο για τα ακρυλικα εμενα με βολευουν παρα πολυ μονο που θελουν προσοχη γιατι δεν βγαινουν απο τα ρουχα (το μονο κακο τους ειναι πως ειναι διαφανα ,δλδ αμα μας να βαλεις κοκκινο πανω σε πρασινο πολυ πιθανο να σου βγει καπως καφετι οποτε σε τετοιες περιπτωσεις χρησιμοποιησε παστα)

Οσο για την εικονα που παραθετεις , αν κρινω απο την πινελια χρησιμοποιεις εκεινα τα "αχυροπινελα" ,ξερεις, τα σκληρα πινελα που θυμιζουν αχυρο στην υφη (συγχωρεσε με αν κανω λαθος), οποτε πηγαινε σε ενα μαγαζι με ειδη ζωγραφικης, εκει μπορεις να βρεις πολλα ειδη πινελων (πλακε , στρογγυλα, ποικιλια μεγεθων, πινελλα με φυσικη η συνθετικη τριχα). Θα σου προτεινα πινελα με συνθετικη τριχα λογω τιμης καθως και εμπειριας [προσεξε τα πινελα να ειναι λεια ως προς την τριχα και να ειναι μακρια (οχι η τριχα , τα πινελα !!!) και να υπαρχει ποικιλια μεγεθων ] , πιστευω πως μπορεις να κρινεις τι πινελο σου ταιριαζει, αν οχι θα το διαπιστωσεις μετα απο λιγο καιρο.

Ως προς την τεχνικη σου προσπαθησε να κανεις λιγο πιο προοπτικο το αρχικο σχεδιο (παντα να κανεις σχεδιο με μολυβι πριν χρωματισεις αφου το σχεδιο ειναι η αρχη για το καθε τι στη ζωγραφικη).
Μπορεις αν θελεις να παραθεσεις και αλλα εργα σου για να μας δωσεις μια πιο σφαιρικη εικονα

ελπιζω να βοηθησα:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena___*

Νεοφερμένος

Η elena___* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
εχει δικιο η απο πανω μου...ξεφορτωσου τις τεμπερες. εγω προσωπικα ζωγραφιζω με λαδομπογιες (νεφτι, λινελαιο). αλλα δεν αναφερεις το υλικο στο οποιο αποφασισες να ζωγραφισεις...αν θες να ασχοληθεις με την ζωγραφικη σου προτεινω να πας σε ενα βιβλιοπωλειο και να ζητησεις ειδικα χρωματα για πετρες ή για γυαλι. ασχολουμαι και με τα δυο (περισσοτερο με το πρωτο) και μπορεις να φτιαξεις υπεροχα πραγματα...απο καρτουν μεχρι τοπια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~kynthia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Αφού έχεις ήδη τέμπερες δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να πάρεις κάτι άλλο ακόμα - αν δεις ότι σου αρέσει πάρε καινούριες ή πειραματίσου με άλλα είδη χρώματος.
Εγώ προτιμώ τις τέμπερες (εκτός από σπάνιες περιπτώσεις) γιατί είναι υδατοδιαλυτές και δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο πέρα από τα χρώματα, νερό κι ένα πινέλο για να ζωγραφίσεις.

Δεν σου αρέσει το αποτέλεσμα του ενός χρώματος πάνω στο άλλο γιατί δεν περιμένεις να στεγνώσει η κάθε στρώση! Επίσης από το σχεδιό σου φαίνεται ότι αραιώνεις πολύ τα χρώματα, ίσως με καλύτερη αναλογία νερού και τέμπερας να σ' αρέσει πιο πολύ.
Το θετικό στις τέμπερες είναι ότι μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις και πολύ αραιές, ημιδιάφανες σχεδόν, για μεγάλες επιφάνειες: εκεί περνάς το πινέλο ξανά και ξανά από τις ίδιες περιοχές ακόμα και όταν δεν έχουν στεγνώσει πλήρως και σιγά σιγά μειώνεται η διαφάνεια. Όμως για να έχεις ζωντανά χρώματα και ένταση στις αποχρώσεις θα πρέπει στην άκρη του πινέλου σου να έχεις τέμπερα, όχι κάτι νερωμένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Τι λες μωρέ; Εγώ δε θα μπορούσα με τίποτα να ζωγραφίσω έτσι με μολύβι. Άσε που νομίζω πως ήδη έχεις αποκτήσει fun club!
Εμένα μόνο πινέλα πιάνουν τα χέρια μου. :P

Ναι, λάδια.

Γιατί το πινέλο είναι ευκολότερο από το μολύβι;
Παιδιά, μιας κι έχετε ξεχωρίσει, θα μπορούσατε (αν δεν υφίσταται ήδη κάποιο θέμα) να δημιουργήσετε ένα στο οποίο θα περιγράφετε τη μέθοδο σας, τα υλικά που χρησιμοποιείτε κ.λπ.
Θα ήταν αρκετά χρήσιμο για όσους φιλοδοξούν να έχουν αντίστοιχα με τα δικά σας αποτελέσματα.
;)

Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από το thread Art Corner (σκίτσα/γραφικά/ζωγραφιές)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Γιατί το πινέλο είναι ευκολότερο από το μολύβι;
Παιδιά, μιας κι έχετε ξεχωρίσει, θα μπορούσατε (αν δεν υφίσταται ήδη κάποιο θέμα) να δημιουργήσετε ένα στο οποίο θα περιγράφετε τη μέθοδο σας, τα υλικά που χρησιμοποιείτε κ.λπ.
Θα ήταν αρκετά χρήσιμο για όσους φιλοδοξούν να έχουν αντίστοιχα με τα δικά σας αποτελέσματα.
;)
Απλώς το χρώμα με χαλαρώνει. Να πω την αλήθεια, είχα αρχίσει κάτι με μολύβι, αλλά βαρέθηκα. :redface:
Ωραίο θα ήταν ένα τέτοιο θέμα. Μόνο που, πέραν των βασικών μετρήσεων για αναλογίες, δεν ακολουθώ καμία ιδιαίτερη μέθοδο. Ό,τι μου έρθει εκείνη τη στιγμή. :P (δεν ξέρω για την Τσίγιο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Απλώς το χρώμα με χαλαρώνει. Να πω την αλήθεια, είχα αρχίσει κάτι με μολύβι, αλλά βαρέθηκα. :redface:
Ωραίο θα ήταν ένα τέτοιο θέμα. Μόνο που, πέραν των βασικών μετρήσεων για αναλογίες, δεν ακολουθώ καμία ιδιαίτερη μέθοδο. Ό,τι μου έρθει εκείνη τη στιγμή. :P (δεν ξέρω για την Τσίγιο)

Aερογράφο δε χρησιμοποιείτε εσεις που τα κάνετε ωραία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Aερογράφο δε χρησιμοποιείτε εσεις που τα κάνετε ωραία;
Βασικά δεν ξέρω καν τι είναι ο αερογράφος. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Βασικά δεν ξέρω καν τι είναι ο αερογράφος. :P
είναι κάτι που χρησιμοποιούσαν στο art attack και κάνανε ρεαλιστικά πράγματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
είναι κάτι που χρησιμοποιούσαν στο art attack και κάνανε ρεαλιστικά πράγματα
Ρεαλισμός ως ένα σημείο. Δεν το κάνω επαγγελματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Ρεαλισμός ως ένα σημείο. Δεν το κάνω επαγγελματικά.
:D
Γιατι να μην το κάνεις επαγγλεματικά αφού κάνεις καλή δουλειά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Σαν το can για τo graffiti:P
Εγώ πάντως αυτό το πράγμα βρήκα στον γκούγκλη:

πρώτη φορά το βλέπω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Chiyo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Γιατί το πινέλο είναι ευκολότερο από το μολύβι;
Παιδιά, μιας κι έχετε ξεχωρίσει, θα μπορούσατε (αν δεν υφίσταται ήδη κάποιο θέμα) να δημιουργήσετε ένα στο οποίο θα περιγράφετε τη μέθοδο σας, τα υλικά που χρησιμοποιείτε κ.λπ.
Θα ήταν αρκετά χρήσιμο για όσους φιλοδοξούν να έχουν αντίστοιχα με τα δικά σας αποτελέσματα.
;)

εγώ για μπογιές δεν θέλω να πω μιας και δεν ξέρω πολλά. το μόνο που έχω κάνει είναι εκείνος ο πίνακας με τα κρινάκια με ακρυλικά.

αλλά για το μολύβι. καταρχήν αγοράστε ΠΟΛΛΑ μολύβια. απο αυτά που είναι για ζωγραφική. ίσως να μην χρειάζονται όλα. αλλά πάρτε κανα σετ, μέχρι και στα τζάμπο έχει. ακόμα και η κάθε μάρκα έχει μικρές διαφορές στο πόσο σκληρό είναι ένα μολύβι. προτείνω να πειραματιστείτε. μουτζουρώστε με κάθε μολύβι. πατήστε το. δοκιμάστε με μύτη χωρίς μύτη. τα πάντα.

εγώ συνήθως έκανα κυβάκια και σφαίρες και προσπαθούσα να κάνω φωτοσκιάσεις με ομαλές διαβαθμίσεις, να φαίνεται όσο γίνεται σαν αληθινό. try it.

τονίζω ότι ο καθένας έχει το δικό του στυλ. αν πάρεις 10 άτομα και τα βάλεις μπροστά σε μία φωτογραφία για να τη ζωγραφίσουν ο καθένας θα έχει κάνει κάτι διαφορετικά.

μετά όπως είπε ο Σουρωτής. όλα έχουν να κάνουν με τις σωστές αναλογίες. :D

ελπίζω να τα είπα καλά και να βοήθησα :redface:
όσο να 'ναι τι να μάθει ένα 14χρονο σε μεγαλύτερους :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Γιατι να μην το κάνεις επαγγλεματικά αφού κάνεις καλή δουλειά.
Ό,τι φτιάχνω, το φτιάχνω για μένα. Δε μπορώ να διανοηθώ να το πάρει κάποιος άλλος.
Ένα μικρούλη μουσαμά με εξωτικά λουλούδια είχα χαρίσει σε μία απίστευτη φιλόλογο στην Α' γυμνασίου και όλο το καλοκαίρι «τον έκλαιγα»! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top