Κάμερες στους δρόμους

Θέλουμε κάμερες στους δρόμους;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 71)
  • Για τις ανάγκες της κυκλοφορίας μόνο.

    Ψήφοι: 9 12.7%
  • Για τη Δημόσια Ασφάλεια και την Κυκλοφορία.

    Ψήφοι: 30 42.3%
  • Οχι δεν θέλουμε. Καταπατάει τα δικαιώματά μας.

    Ψήφοι: 27 38.0%
  • Το ίδιο μου κάνει.

    Ψήφοι: 5 7.0%

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
...

όταν δοκιμάσουν όλα τα άλλα μέτρα κ δουν ότι δεν λειτουργούν, ας βάλουν κ κάμερες (όπως βάλανε κ στα μεγάλα γήπεδα με αποτέλεσμα 0)...

Σωστά, το αποτέλεσμα ήταν 0, αλλά επειδή ΠΟΤΕ δεν τις χρησιμοποίησαν!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
αν αναλογιστούμε πάντως το που μας πάνε σιγά σιγά.....
μετα την 11η Σεπτεμβρίου, ολοένα και περισσότερες προφάσεις για αστυνόμευση της ζωής μας με τον οποιονδήποτε τρόπο....
Πρωτα τα αεροδρόμια... μετά οι κάμερες... μετά τα άσυλα....
Σιγά σιγά δε μου αρέσει καθόλου η σούμα που μαζεύεται... :/:

Η ζωή του μέσου πολίτη όμως, ΚΑΘΟΛΟΥ δεν έχει βελτιωθεί απ ΟΛΑ αυτα....
Ολο αστυνομεύσεις και επί της ουσίας, ζίλτς!
Το βιωτικό μας επίπεδο ΣΥΝΕΧΩΣ και χειροτερεύει με τους όποιους τρόπους (και ναι, συγκαταλέγω και την σπορά φοβίας ανάμεσα ) και κάποιοι τρίβουν ολοένα τα χεράκια τους για τα επιπλέον κέρδη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Ειναι ομως αξιοσημειωτο πως στην Ελλαδα ενα μετρο καταδικαζεται πριν καν ληφθει ή δοκιμαστει.
Και φυσικα γι΄αυτο δεν κατηγορω κανενα απο εσας ή εμας ή τον οποιανδηποτε, αλλα ειτε ο Ελληνας απο την φυση του ειναι απιστευτα δυσπιστος (οσο καλο ή κακο ειναι αυτο υπο προυποθεσεις) ή τελικα το ψάρι εχει βρωμισει τοσο πολυ απο το κεφαλι (μιλω για το κρατος και τους μηχανισμους του) που τιποτα δεν μας κανει αισθηση και λεμε για οτιδηποτε "ασε μωρε...σιγα τωρα!Μουφα θα ειναι."
οσο για τις καμερες αστα γηπεδα απαντησε ο Fοunes.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Μάριε, το ξέρω πως δεν αναφέρεσαι προσωπικά σε εμένα, απλά δεν νιώθω πως ως άτομο είμαι ιδιαίτερα καχύποπτο με τις καινοτομίες και τις μεταρυθμίσεις. Απλά βλέπω πως στο συγκεκριμένο θέμα ναι, υπάρχει μια κοροϊδια από το κράτος γιατί ουσιαστικά δεν θα λύσει κανένα πρόβλημα.

Διαφωνεί κανείς ότι οι κάμερες θα μπουν σε μέρη που ουσιαστικά δεν θα προσφέρουν τίποτα (ή μηδαμινά πράγματα) στην καταπολέμηση της εγκληματικότητας; Πόσες χιλιάδες κάμερες χρειάζονται για να καλυφθούν τα σημεία με αυξημένη εγκληματικότητα; Αρκετές κατα τη γνώμη μου γιατί η εγκληματικότητα είναι στα ύψη σε αρκετές περιοχές.

Και με συγχωρείτε, αλλά νομίζω πως έχω το δικαίωμα να είμαι δύσπιστος απέναντι στο πόσο αποτελεσματικό είναι το ελληνικό κράτος κ οι κεφαλές του στην περίπτωση τουλάχιστον της εγκληματικότητας, την στιγμή που: κλέβουν καταστήματα απέναντι από αστυνομικούς σταθμούς, οι τραμπούκοι μπαίνουν σε αστυνομικό τμήμα κ τα κάνουν γυαλιά καρφιά, τόσοι εκατοντάδες αστυνομικοί δεν μπορούν (επειδή τους απαγορεύουν) να συλλάβουν αυτούς που καταστρέφουν τις περιουσίες μας ενώ είναι στα 2 μέτρα δίπλα τους ή την στιγμή που αστυνομικά τμήματα δουλεύουν με... ωράριο! [όλα αυτά είναι ειδήσεις που άκουσα μέσα στα Χριστούγεννα!]

Πως δηλαδή να εμπιστευτώ την ελληνική αστυνομία ότι θα μπορέσει να πιάσει τους "κακούς" αν τους πιάσει στην κάμερα, τη στιγμή που δεν τους πιάνει τη στιγμή που διαπράττουν τις εγκληματικές τους ενέργειες παρουσία των αστυνομικών;

Ε, συγνώμη... Αν ήθελαν να λύσουν το πρόβλημα με την εγκληματικότητα θα ξεκινούσαν με τα βασικά. Αν είχαν λύσει τα άλλα απλά προβλήματα κ δεν βλέπαμε λύση, τότε ναι, να βάλουν κάμερες. Αλλά από τη στιγμή που είναι άχρηστοι να κάνουν 5 πραγματάκια σωστά, πως να τους εμπιστευτώ ότι θα χρησιμοποιηθούν σωστά οι κάμερες; Μπορεί να τις βάλουν και όπως στην περίπτωση των γηπέδων, να χρησιμοποιηθούν 1-2 φορές για τα μάτια του κόσμου και μετά να διακόψουν την χρήση τους ή να μην κάνουν σωστή χρήση τους με αποτέλεσμα να μην μειωθεί καθόλου η εγκληματικότητα.

Δεν φοβάμαι για τα προσωπικά μου δεδομένα. Καθόλου. Άλλωστε έτσι κ αλλιώς τι θα βλέπουν οι κάμερες; Ότι θα έβλεπε ο καθένας αν περνούσε από τον δρόμο αυτό κ με έβλεπε.

Απλά λέω ότι είναι κίνηση εντυπωσιασμού και ότι η προτεραιότητες για την πάταξη της εγκληματικότητας είναι άλλες αυτή τη στιγμή κ εκεί πρέπει να επικεντρωθεί το Κράτος.

Μακάρι αύριο να τις βάλουν και όλοι να είμαστε ασφαλείς από την μια μέρα στην άλλη! Μακάρι! Αλλά, θα το δείτε κ θα με θυμηθείτε ότι ένα χρόνο μετά την εφαρμογή τους (αν χρησιμοποιηθούν δηλαδή) θα λέμε ότι έγινε μια τρύπα στο νερό...

Οπότε ναι... το ψάρι βρωμάει από παντού... Από το κεφάλι μέχρι την ουρά. Μέχρι να ξεβρωμίσει κάπως θα είμαι κριτικός απέναντί τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Μάριε, το ξέρω πως δεν αναφέρεσαι προσωπικά σε εμένα, απλά δεν νιώθω πως ως άτομο είμαι ιδιαίτερα καχύποπτο με τις καινοτομίες και τις μεταρυθμίσεις. Απλά βλέπω πως στο συγκεκριμένο θέμα ναι, υπάρχει μια κοροϊδια από το κράτος γιατί ουσιαστικά δεν θα λύσει κανένα πρόβλημα.
Κρινοντας απο αυτα που εχω δει στο εξωτερικο και εστω την οποια αποτελεσματικοτητα τους,δεν το θεωρω "κοροιδια".
Περισσοτερο κοροιδια θεωρω παχυσαρκους αστυνομικους μεσα σε ενα περιπολικο χωρις καμια εκπαιδευση, καμια μορφωση κτλ κτλ να το παιζουν εξουσια.Μιλαω για εκεινη την μεριδα τους που ειναι ετσι.Οι οποιοι σε περιπτωση αναγκης δεν ξερουν που παν τα τεσσερα.Ποιον να συλλαβουν,πως να των συλλαβουν,που να τον πανε κτλ κτλ.

Διαφωνεί κανείς ότι οι κάμερες θα μπουν σε μέρη που ουσιαστικά δεν θα προσφέρουν τίποτα (ή μηδαμινά πράγματα) στην καταπολέμηση της εγκληματικότητας; Πόσες χιλιάδες κάμερες χρειάζονται για να καλυφθούν τα σημεία με αυξημένη εγκληματικότητα; Αρκετές κατα τη γνώμη μου γιατί η εγκληματικότητα είναι στα ύψη σε αρκετές περιοχές.
Εγω.Απλουστατα γιατι ακομα δεν ξερουμε για ποιες περιοχες προοριζονται.Και δεν ειναι τοσο ντενεκεδες π.χ. να τις βαλουν εξω απο το REX.Τα στεκια και οι "πλατειες" ειναι γνωστες λιγο πολυ.
Τωρα θα μου πεις, θα φυγουν τα βαπορακια/π.ρ.ζ./υποκοσμος απο εκει και θα πανε αλλου.Σ'αυτο παω πασο.

Και με συγχωρείτε, αλλά νομίζω πως έχω το δικαίωμα να είμαι δύσπιστος απέναντι στο πόσο αποτελεσματικό είναι το ελληνικό κράτος κ οι κεφαλές του στην περίπτωση τουλάχιστον της εγκληματικότητας, την στιγμή που: κλέβουν καταστήματα απέναντι από αστυνομικούς σταθμούς, οι τραμπούκοι μπαίνουν σε αστυνομικό τμήμα κ τα κάνουν γυαλιά καρφιά, τόσοι εκατοντάδες αστυνομικοί δεν μπορούν (επειδή τους απαγορεύουν) να συλλάβουν αυτούς που καταστρέφουν τις περιουσίες μας ενώ είναι στα 2 μέτρα δίπλα τους ή την στιγμή που αστυνομικά τμήματα δουλεύουν με... ωράριο! [όλα αυτά είναι ειδήσεις που άκουσα μέσα στα Χριστούγεννα!]
Πως δηλαδή να εμπιστευτώ την ελληνική αστυνομία ότι θα μπορέσει να πιάσει τους "κακούς" αν τους πιάσει στην κάμερα, τη στιγμή που δεν τους πιάνει τη στιγμή που διαπράττουν τις εγκληματικές τους ενέργειες παρουσία των αστυνομικών;
Εδω δεν μπορω να σου πω τιποτα.Eτσι ειναι δυστυχως.Αυτο ομως δεν σημαινει οτι η καμερα σαν μετρο αναγκαστικα θα παει στραφι.Ισως ειναι μια "χειρα βοηθιας" σε αυτο το προβλημα αστυνομευσης και φυλαξης των πολεων.
Προσεξε.ENA μετρο!Οχι ο καταλυτικοτερος παραγοντας!
απλουστατα οπως ειπα στο πρωτο ποστ ειναι πολυ πιο οικονομικο σαν πρωτο βημα απο την προσληψη πολλων νεων αστυνομικων.Και προτιμω αυτο το μικρο μετρο, παρα την "χυμα" προσληψη αστυνομικων.ειδικα γι'αυτο το σωμα η καθε προσληψη πρεπει να γινεται με τρομερη προσοχη.Γι'αυτο τα κανουνε σκατα στον κλαδο τους κυριολεκτικα.Βαζουν καποιον στο κρατητηριο και οχι μονο το σκαει, αλλα πριν φυγει παιζει και playstasion μαζι τους στο lobi!


Ε, συγνώμη... Αν ήθελαν να λύσουν το πρόβλημα με την εγκληματικότητα θα ξεκινούσαν με τα βασικά. Αν είχαν λύσει τα άλλα απλά προβλήματα κ δεν βλέπαμε λύση, τότε ναι, να βάλουν κάμερες. Αλλά από τη στιγμή που είναι άχρηστοι να κάνουν 5 πραγματάκια σωστά, πως να τους εμπιστευτώ ότι θα χρησιμοποιηθούν σωστά οι κάμερες; Μπορεί να τις βάλουν και όπως στην περίπτωση των γηπέδων, να χρησιμοποιηθούν 1-2 φορές για τα μάτια του κόσμου και μετά να διακόψουν την χρήση τους ή να μην κάνουν σωστή χρήση τους με αποτέλεσμα να μην μειωθεί καθόλου η εγκληματικότητα.
Συμφνωνω κι εδω απολυτα.Κι εγω αυτο σκεφτομαι.Οτι θα μπουν και δεν θα καταφερουμε ουτε αυτες να εκμεταλευτουμε.

Δεν φοβάμαι για τα προσωπικά μου δεδομένα. Καθόλου. Άλλωστε έτσι κ αλλιώς τι θα βλέπουν οι κάμερες; Ότι θα έβλεπε ο καθένας αν περνούσε από τον δρόμο αυτό κ με έβλεπε.
Συμφωνω κι εδω.Δεν θα καθετε καποιος πισω απο οθονη,οπως σε ορισμενες ιδιτικες εταιρειες με security οι οποιοι αναλαμβανουν να κοιτανε μια οθονη.Δεν τους συμφερει μιας και θα μιλησουμε αν γινει κατι τετοιο για εκτονταδες καμερες στην αρχη μονο.To Λονδινο για παραδειγμα εχει τουλαχιστον 500.000 καμερες ασφαλειας.Κι ακομα κι αυτες δεν καταφεραν να αποτρεψουν τα οσα ειχαν γινει.
Αυτο το λεω γιατι τονιζω οτι αυτο το μετρο δεν ειναι η "πληρεστερη" λυση.

Απλά λέω ότι είναι κίνηση εντυπωσιασμού και ότι η προτεραιότητες για την πάταξη της εγκληματικότητας είναι άλλες αυτή τη στιγμή κ εκεί πρέπει να επικεντρωθεί το Κράτος.
Εντυπωσιασμου οχι μονο προς τον Ελληνα πολιτη, αλλα και προς την μαμα Ευρωπη.

Μακάρι αύριο να τις βάλουν και όλοι να είμαστε ασφαλείς από την μια μέρα στην άλλη! Μακάρι! Αλλά, θα το δείτε κ θα με θυμηθείτε ότι ένα χρόνο μετά την εφαρμογή τους (αν χρησιμοποιηθούν δηλαδή) θα λέμε ότι έγινε μια τρύπα στο νερό...
Οπότε ναι... το ψάρι βρωμάει από παντού... Από το κεφάλι μέχρι την ουρά. Μέχρι να ξεβρωμίσει κάπως θα είμαι κριτικός απέναντί τους...
Μακαρι κι εγω λεω να γινει ετσι...απλως προσωπικα δεν ειμαι κριτικος απεναντι στις καμερες σαν επιπροσθετο μεσο προστασιας μου,αλλα στο κατα ποσο αυτο το μεσο θα μπορεσουμε να το εκμεταλευτουμε.(και δεν μιλαω για διερευση της φατσας μου στο διαδικτυο.)
Αν ηταν το ξαναλεω, με τοσα κλειστα κυκλωματα ασφαλειας σε τοοοοσα μερη, θα επρεπε να φιγουραρω πιο συχνα κι απο τον Αρναουτογλου στα ΜΜΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Περισσοτερο κοροιδια θεωρω παχυσαρκους αστυνομικους μεσα σε ενα περιπολικο χωρις καμια εκπαιδευση, καμια μορφωση κτλ κτλ να το παιζουν εξουσια.Μιλαω για εκεινη την μεριδα τους που ειναι ετσι.Οι οποιοι σε περιπτωση αναγκης δεν ξερουν που παν τα τεσσερα.Ποιον να συλλαβουν,πως να των συλλαβουν,που να τον πανε κτλ κτλ.

Εμενα αυτη η εξουσια που πανε να παρουνε ειναι που δεν μ'αρεσει. Βλεπεις εναν πιτσιρικο που μολις εβγαλε τη σχολη να ειναι με ενα γκλομπ στο χερι, και την εχει δει εξουσια. Ποσοι και ποσοι κανουν καταχρηση της στολης τους..πως ειμαστε σιγουροι (δεν ειμαστε φυσικα..) οτι δεν θα γινεται καταχρηση των πληροφοριων απο τις καμερες;
Δεν το ξερουμε θα μου πεις, αλλα ετσι οπως βλεπω τα πραγματα μου φαινεται πιο ΑΝΑΓΚΑΙΟ να διατηρουμε προσωπικα δεδομενα χωρις το ματι κανενος πανω μας, παρα να εχουμε μια "δικλειδα" ασφαλειας με αμφιβολα αποτελεσματα αααααν συμβει κατι (να μην ξαναναφερω τα παραδειγματα με τις κλοπες μεσα σε τμηματα ή τα επεισοδια με τους γνωστους-"αγνωστους", τα ειπανε μια χαρα παραπανω)..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Τι καταχρηση δεδομενων βρε παιδια μπορουν να σας κανουν αν ειστε στο δρομο και σς παρει η καμερα;Την ιδια καταχρηση σας λεω και στις υπηρεσιες με Κ.Κ.Π.!
Ακουω οτι σκοπος τους ειναι η "τρομοκρατια" του πολιτη και εγω βλεπω πολυ περισσοτερη τρομολαγνεια.
Να μην εκμεταλευτουν την χρησιμοτητα του ναι, αλλα καταχρηση προσωπικων δεδομενων;Ποιο ειναι το προσωπικο δεδομενο;Το να κυκλοφορεις στον δρομο οπου θα υπαρχει καμερα (και να ξερω καλα νομιζω οτι ο πολιτης ενημερωνεται για το που υπαρχουν) ειναι προσωπικο δεδομενο.Ση δημοσιο χωρο εισαι.
Και οταν σε ολο το 24ωρο απο εκει περασουν μερικες χιλιαδες ατομα για ποιον σκοπο να κοιταξουν εμενα και οχι καποιον αλλο;
Αν καθισετε μπροστα σε μια οθονη να το κανετε αυτο στα πρωτα 10 λεπτα δεν θα καταλαβεινεται ποιος περναει απο μπροστα με την πληθορα εναλαγων των ατομων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Βρε παιδιά συμφωνώ με τις αμφιβολίες σας, αλλά θα προσθέσω κάτι που μάλλον θα φανεί πολύ απλοϊκό, αλλά το πιστεύω απόλυτα: 1000 φορές κάποιος να καταχραστεί τα προσωπικά μου δεδομένα και να ωφεληθεί 1 άνθρωπος στην 1 περίπτωση ας πούμε που θα δράσει σωστά η αστυνομία.:/: Αν υπάρχει η πιθανότητα να βοηθηθεί αυτός μου φαίνεται τόσο εγωιστικό να μιλάω για τα προσωπικά μου δεδομένα. Και πείτε με ανωριμάτζα, αλλά αυτό πιστεύω.:P

Άλλωστε κάμερες υπάρχουν σε τόσα μαγαζιά και άλλα μέρη, αυτό μας εμποδίζει να πηγαίνουμε; Οι κάμερες στον δρόμο θα κάνουν τόση διαφορά στον προσωπικό μας χώρο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Και κατι τελευταιο μιας και οπως ειπα δεν θελω να γινει το Nik μου "Ρετιρε" (μεχρι τωρα το αποφευγω πιστευω...:P).
Πριν αναφερθηκε οτι εχουν κυκλοφορησει ηδη τετοια βιντεο στο δθιαδικτυο.
Το λοιπον,εδω υπαρχει ενα "?" πολυ μεγαλο.
Τα περισσοτερα ειναι απο κλειστους χωρους αρα αφορουν το Κ.Κ.Π. του συγκεκριμενου χωρου.Και μην ξεχναμε οτι πααααρα πολλα κτηρι,εταιρειες κτλ κτλ,ακομα και πολιτες στην κατοικια τους, εχουν διακαιωμα να βαλουν τετοιο συστημα αρκει να χτυπαει μεχρι εναν συγκεκριμενο αριθμο μετρων,"περιμερτρικα" του κτισματος.(τωρα ποσα μετρα χτυπανε...αλλο)
Πολλα βιντεο απο κρατικες υπηρεσιες εχουν "διαρευση" προς τερψην δημοσιογραφικων συμφερωντων (δεν μιλαμε ομως για ασχετα βιντεο) και προς εκθεσης τους στο κοινο.
Απλως μια παρεθενση τα παραπανω ηταν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Πολύ σωστή η underwater...!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Εγω το χω δει πολυ αλλιως, κι αν και καταλαβαινω τα οφελη που πιθανον να υπαρξουν δε μ'αρεσει καθολου η ιδεα..
Αυτα, τελος καλοκαιρινης σεζον, τελος και το ρετιρε :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Βρε παιδιά συμφωνώ με τις αμφιβολίες σας, αλλά θα προσθέσω κάτι που μάλλον θα φανεί πολύ απλοϊκό, αλλά το πιστεύω απόλυτα: 1000 φορές κάποιος να καταχραστεί τα προσωπικά μου δεδομένα και να ωφεληθεί 1 άνθρωπος στην 1 περίπτωση ας πούμε που θα δράσει σωστά η αστυνομία.:/: Αν υπάρχει η πιθανότητα να βοηθηθεί αυτός μου φαίνεται τόσο εγωιστικό να μιλάω για τα προσωπικά μου δεδομένα. Και πείτε με ανωριμάτζα, αλλά αυτό πιστεύω.:P

Άλλωστε κάμερες υπάρχουν σε τόσα μαγαζιά και άλλα μέρη, αυτό μας εμποδίζει να πηγαίνουμε; Οι κάμερες στον δρόμο θα κάνουν τόση διαφορά στον προσωπικό μας χώρο;
Σκόπος όμως είναι να μην χρειάζεται να παραχωρήσεις εσύ τα ατομικά σου δικαιώματα για τον ένα. Όχι λόγω εγωισμού αλλά λόγω ατομικού δικαιώματος και ελευθερίας. Πάνω ακριβώς σε αυτή της σκέψη πατάει η φοβο-πολιτική της Αμερικής ένα από τα πλέον φασιστικά κράτη του κόσμου. Όταν αρχίσεις να παραχωρείς λίγο λίγο αν κοιτάξεις κάπια στιγμή θα δείς ότι έχεις παραχωρήσει πολλά τελικά και μάλιστα τίποτα δεν έχεις κερδίσει.

Μάριε το μέτρο ήταν δοκιμασμένο στους Ολυμπιακούς αγώνες και οι κάμερες που πιθανόν νομίζετε ότι δεν δουλεύουν μια χαρά νομίμως δουλεύουν και καλά για κυκλοφοριακούς λόγους.
Όμως σε πρόσφατη έρευνα που έγινε, φάνηκε να μην τηρείται καμιά νομοθεσία και μάλιστα συγκεκριμένες κάμερες που εισαγγελικά είχε απογορευτεί η λειτουργία τους μια χαρά καταγράφαν. Συνεπώς όταν οι υποψίες μου ότι σιγά μην τηρηθεί η νομοθεσία για μια ακόμη φορά επαληθεύονται γιατί να κάνω άλλη μια παραχώρηση? Και δεν είναι ελληνική πρωτοτυπία η μη τήριση των πλαισίων λέιτουργίας των καμερών.

Το θέμα αστυνόμευσης και ασφάλειας είναι άλλο θέμα.Μια χαρά έχουμε την ανθρωποδύναμη και μάλιστα ποσοστιαία την μεγαλύτερη στην ευρώπη.Η Travel_Lover είπε την αρχή τα υπόλοιπα off-topic

Σε αυτό το σημείο θα γίνω όμως off-topic γιατί πρέπει να το γράψω. Σίγουρα θα προκείψει νέο thread και θα έχετε δουλειά mods αλλά είναι σημαντικό πιστεύω.

Μου κάνει εντύπωση πως τελικά ο κόσμος σιγά σιγά αποξενώνετα από τα κυριαρχικά του δικαιώματα. Δεν με ξαφνιάζει καθώς το περίμενα.Έχουμε ήδη παραδείγματα στο εξωτερικό.Αλλά είναι εντυπωσιακό όταν το βλέπεις στην πράξη πως τελίκά η πλύση εγκεφάλου δουλεύει.
Συγνώμη αλλά όσο για πιο μικρές ηλικιακά ομάδες συζητάμε τόσο πιο ζελέ τους έχουν κάνει τον εγκέφαλο. Ούτε καν ξέρουν πόσα έχουν παραχωρήσει, ούτε καν καταλαβαίνουν ποια ζητήματα είναι σημαντικά να ασχοληθούν, σε όσα ασχοληθούν ακολουθεί πιπίλα κατευθυνόμενη άποψη συνήθως και φυσικά ούτε καν έχουν πάρει χαμπάρι πόσο χειραγωγίσιμα άτομα είναι.
Ανταυθού αναλλώνονται σε σημαντικά ζητήματα τύπου Τατιάνας και της Λαμπίρη. Δεν τα λέω υπομονευτικά και δεν τα καταδικάζω, απλά τα θεωρώ τετριμένα πράγματα να ασχολείσαι μόνο, όταν εργασιακά,πολιτικά και κοινωνικά δεν ξέρεις που πάνε τα 4.
Ξέρεις= να έχεις δική σου κατασταλλαγμένη άποψη (σωστή ή λάθος) και όχι να πιπιλάς αυτή που είναι τρεντυ,εύκολη και σου επιβάλλεται.Και φυσικά στις πρώτες δύο κουβέντες απλά να χάνεται ο κόσμος από κάτω.

Το ζήτημα με τις κάμερες σχετικά με τα ατομικά μας δικαιώματα είναι ένα ακόμα τέτοιο θέμα.Χειραγώγηση του κατευθυνόμενου κόσμου πατώντας στην ανασφάλεια της φοβίας του, για να περάσουμε ένα εύκολο μπάλωμα εντυπωσιασμού και αν χάσουμε κανά δικαίωμα ακόμα. Δεν πειράζει άλλωστε ,την επόμενη φορά θα πούμε όχι. και φάβλος κύκλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Μου κάνει εντύπωση πως τελικά ο κόσμος σιγά σιγά αποξενώνετα από τα κυριαρχικά του δικαιώματα.
Καλό θέμα για νέο thread.
Και για συμπλήρωμα …
«το αναγκαίο κακό…τι είναι?»
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Καλό θέμα για νέο thread.
Και για συμπλήρωμα …
«το αναγκαίο κακό…τι είναι?»
Ειδικά το συπλήρωμα. Πολύ μεγάλη φιλοσοφική κουβέντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Λαθος κατανοηση οποτε ακυρο αυτο το κομματι.:P :redface:
Οσων αφορα για την "τρομακρια", αν κοιταξεις γυρω σου οι τρομαλαγνοι ειναι πολυ περισσοτεροι απ' οσους μπορεις να φανταστεις σε παρα πολλα θεματα.
Απο εκει και περα οτι ειχα να πω το ειπα.
Over and out.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Τα δύο παρακάτω ποστς Mario & Demelene εξηγούν για το edit-άδειασμα του πόστ αυτού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Αφου βρε συ ειπα οτι καταλαβα λαθος...:redface:
Αλλα ντι αλλων διαβασα (το παθαινω καμια φορα:vava: ) και το εκανα edit στο καπακι οταν το ξαναδιαβασα.
Μετα καταλαβα πως το ειπες.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aspire

Νεοφερμένος

Ο aspire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
"αναγκαιο κακο " για μενα τουλαχιστον ειναι ο ευκολος τροπος να σου περασουν πραγματα και οι δικαιολογια του καθενος μας να το δεχτουμε διχως να το ψαξουμε γιατι ¨"ασε μωρε τωρα "αλλωστε ειναι στο dna μας κυριες και κυριοι.κανω λαθος¨?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Αφου βρε συ ειπα οτι καταλαβα λαθος...:redface:
Αλλα ντι αλλων διαβασα (το παθαινω καμια φορα:vava: ) και το εκανα edit στο καπακι οταν το ξαναδιαβασα.
Μετα καταλαβα πως το ειπες.;)
Και εγώ το παθαίνω. Άσε που δεν το παρεξήγησα κιόλας. Προφανές καθυστερημένα post και edits. Συνεπώς θα διορθώσω και το δικό μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top