Πρέπει να υπάρχουν δημόσια και δωρεάν Πανεπιστήμια;

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Θα βοηθουσε να εκανες χωριστα quotes

Αναδρομικη ισχυ των νομων,μαλιστα.Γιατι επειδη ζητησα απο τον Akiko οταν ηταν φοιτητης ακομα
να αποκτουσε δραση και να ζητουσε μαζι με αλλους συμφοιτητες του διδακτρα ;

Συγγνωμη, σε προηγουμενο μηνυμα δεν ελεγες οτι πρεπει να πληρωσει επειδη πηρε πτυχιο απο το δωρεαν δημοσιο πανεπισημιο; Εκτος αν διαβασα κατι λαθος.

Εαν ηταν σαν την Γερμανια ολα μια χαρα,εαν γινει ομως οπως τα Αμερικανικα πανεπιστημια;Τοτε θα εβγαιναν απο εκει μεσα σχεδον οι μισοι και αλλοι τοσοι απο ψευτο-μετεγγραφες; Ακυρη ερωτηση εαν θες απαντας,απο ΕΜΠ εισαι γιατι σου φανηκε περιεργο αυτο που ειπα...

1. Ποια χωρα εκτος των ΗΠΑ εχει τοσο υψηλα διδακτρα; Δεν υπαρχει καμια τετοια πιθανοτητα και ενας απλος λογος ειναι οτι τα πανεπιστημια θα επαυαν να ειναι ανταγωνιστικα. Οποιος μπορει να διαθεσει τοσο μεγαλα ποσα, παει κατευθειαν στις ΗΠΑ. Αρα τα Ελληνικα πανεπιστημια δε θα ειχαν πελατεια. 2. Δεν εχει καμια λογικη βαση το επιχειρημα σου οτι αν εκανε ανοιγμα το ΕΜΠ προς το εξωτερικο θα εμεναν στην απεξω παιδια που εχουν ηδη θεση στο ιδρυμα.

Εφοσον πληρωνει σαφως και να μεινει ο αλλος μεσα οσο θελει,εαν και απ'οτι εχω ακουσει στα μεταπτυχιακα π.χ. στην Αγγλια εαν καποιος κοπει 2 φορες πρεπει να πληρωσει ξανα.

Πρεπει να υπαρχει ισορροπια αναμεσα στην μεταφορα γνωσης και επιστημονοποιησης του τροπου σκεψης του νεου και συμφωνια με την αγορα εργασιας.Το να μορφωσεις καποιον ωστε να καταληξει να δουλευει σε καμια καφετερια προφανως δεν εχει νοημα γιατι και δεν θα κανει αυτο που σπουδασε καποιος και φυσικα οσα εμαθε θα του φαινονται πολυ φιλοσοφικα.
Απο την αλλη ομως προφανως και δεν γινεται τα παντα να γινονται σε ενα πανεπιστημιο με σκοπο αποκλειστικα το χρημα.
Απλα πραγματα,τα πανεπιστημια του εξωτερικου αντλουν χρηματα για τα εξοδα τους τοσο απο διδακτρα οσο και απο συμφωνιες με ιδιωτικες επιχειρησεις και εταιριες.Εγω το μονο προβλημα που βρισκω στα διδακτρα ειναι οτι χανεται αυτη η αυρα του αμιγως εκπαιδευτικου και οχι απλα κερδοσκοπικου σκοπου των πανεπιστημιων.Δεν χρειαζεται να συμφωνεις ετσι νιωθω εγω.

Η ρομαντικη πλευρα της εκπαιδευσης εχει ξεκοψει τα πανεπιστημια απο την αγορα εργασιας.

Δεν θα μπορουσαμε λοιπον να βαλουμε φορους για τους international φοιτητες και δωρεαν για τους Ελληνες;Οπως το εχει κανει στην Σκωτια εαν δεν κανω λαθος.Το συστημα τους φαινεται να λειτουργει αψογα και να εχουν υψιστης ποιοτητας πανεπιστημια.

Η Σκωτια εχει δωρεαν διδακτρα για τους φοιτητες απο την ΕΕ αλλα οχι για τους φοιτητες που κατοικουν στο Ηνωμενο Βασιλειο, (εκτος της Σκωτιας) και τους overseas. Επισης, τα πανεπιστημια της Σκωτιας βρισκονται σε μια απο τις ανταγωνιστικοτερες "αγορες" πανεπιστημιων, την Βρετανικη. Αν ξυνουν την πετσα τους και πεσει το επιπεδο, προφανως θα μεινουν πισω απο τα πανεπιστημια της υπολοιπης Βρετανιας. Καμια σχεση με την κατασταση στα ελληνικα πανεπιστημια.

Οσο για αυτο που λες οτι ο μ.ο. ειναι υψηλος λογω τετοιων φαινομενων και καθηγητων,ο μεσος φοιτητης δεν φαινεται να το βλεπει απο την οπτικη οτι τον εμποδιζουν να παρει πτυχιο,εξαλλου θα μπορει να πουλαει μουρη υποθετω με το insanely hard προγραμμα σπουδων του που θα δικαιολογει γιατι εγινε αιωνιος αλλα και τον τεμπελη φυσικα :P

Διακρινω ενα κομπλεξ με το ΕΜΠ. Τελειως φιλικα στο λεω. Κανενας δε πουλαει μουρη, ολοι θα προτιμουσαν νορμαλ προγραμμα και πτυχιο στα 5 χρονια. Γιατι στο τελος της ημερας, δεν θα αναγνωριστει και πουθενα το πουλι που εφαγες για να περασεις τα μαθηματα του ΕΜΠ. Στα παπαρια τους. Αυτη τη στιγμη δεν αξιζει να περασεις, τουλαχιστον στους Μηχανολογους του ΕΜΠ, γιατι και θα φας το αγγουρι και κανενα οφελος δε θα εχεις εκτος αν εισαι καυλωμενος με το αντικειμενο.

Ναι και εγω ειμαι υπερ στην ιδιωτικοποιηση,αφου ουτος η αλλος αρκετες κρατικες υπηρες παρολλο που πληρωνουμε υπολειτουργουν, εαν γινει ομως οπως ειπα,δηλαδη κρατικη με μεριμνα για τους οικονομικα ασθενεις .

Δε μιλησα για ιδιωτικοποιηση. Διαβαζε καλυτερα αυτα που γραφω. Μιλησα για αυτονομηση των δημοσιων πανεπιστημιων και ανταγωνισμο και μεταξυ τους (σε πρωτη φαση) και με ιδιωτικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Θα βοηθουσε να εκανες χωριστα quotes



Συγγνωμη, σε προηγουμενο μηνυμα δεν ελεγες οτι πρεπει να πληρωσει επειδη πηρε πτυχιο απο το δωρεαν δημοσιο πανεπισημιο; Εκτος αν διαβασα κατι λαθος.



1. Ποια χωρα εκτος των ΗΠΑ εχει τοσο υψηλα διδακτρα; Δεν υπαρχει καμια τετοια πιθανοτητα και ενας απλος λογος ειναι οτι τα πανεπιστημια θα επαυαν να ειναι ανταγωνιστικα. Οποιος μπορει να διαθεσει τοσο μεγαλα ποσα, παει κατευθειαν στις ΗΠΑ. Αρα τα Ελληνικα πανεπιστημια δε θα ειχαν πελατεια. 2. Δεν εχει καμια λογικη βαση το επιχειρημα σου οτι αν εκανε ανοιγμα το ΕΜΠ προς το εξωτερικο θα εμεναν στην απεξω παιδια που εχουν ηδη θεση στο ιδρυμα.



Η ρομαντικη πλευρα της εκπαιδευσης εχει ξεκοψει τα πανεπιστημια απο την αγορα εργασιας.



Η Σκωτια εχει δωρεαν διδακτρα για τους φοιτητες απο την ΕΕ αλλα οχι για τους φοιτητες που κατοικουν στο Ηνωμενο Βασιλειο, (εκτος της Σκωτιας) και τους overseas. Επισης, τα πανεπιστημια της Σκωτιας βρισκονται σε μια απο τις ανταγωνιστικοτερες "αγορες" πανεπιστημιων, την Βρετανικη. Αν ξυνουν την πετσα τους και πεσει το επιπεδο, προφανως θα μεινουν πισω απο τα πανεπιστημια της υπολοιπης Βρετανιας. Καμια σχεση με την κατασταση στα ελληνικα πανεπιστημια.



Διακρινω ενα κομπλεξ με το ΕΜΠ. Τελειως φιλικα στο λεω. Κανενας δε πουλαει μουρη, ολοι θα προτιμουσαν νορμαλ προγραμμα και πτυχιο στα 5 χρονια. Γιατι στο τελος της ημερας, δεν θα αναγνωριστει και πουθενα το πουλι που εφαγες για να περασεις τα μαθηματα του ΕΜΠ. Στα παπαρια τους. Αυτη τη στιγμη δεν αξιζει να περασεις, τουλαχιστον στους Μηχανολογους του ΕΜΠ, γιατι και θα φας το αγγουρι και κανενα οφελος δε θα εχεις εκτος αν εισαι καυλωμενος με το αντικειμενο.



Δε μιλησα για ιδιωτικοποιηση. Διαβαζε καλυτερα αυτα που γραφω. Μιλησα για αυτονομηση των δημοσιων πανεπιστημιων και ανταγωνισμο και μεταξυ τους (σε πρωτη φαση) και με ιδιωτικα.

Κοιτα γενικα συμφωνω σε οτι δεν θα απαντησω αμεσα.
Τωρα,στο σημειο με τον akiko,με συγχωρεις το εγραψα λαθος εννοουσα θα ηταν προτιμοτερο εαν στα φοιτιτικα του χρονια ειχε δραση για να ακουστουν τετοια επιχειρηματα και οχι απλα να εκανες δωρεαν εκπαιδευση και τωρα να λεει οτι εε ναι χρειαζομαστε διδακτρα.Οι υπολοιποι δηλαδη γιατι να πληρωσουμε εστω και ενα ευρω απο την τσεπη μας και να μην εχουμε και εμεις εντελως τσαμπα σπουδες;

Δεν ειπα οτι θα εκτοπιζαν παιδια που ηταν ηδη μεσα,αλλα θα εκτοπιζαν παιδια που θα εμπαιναν εαν δεν υπηρχε ο ανταγωνισμος απο τους international.Για την Σκωτια εχεις δικιο btw.Απλα δεν απαντησες στην ερωτηση μου η οποια εχει απλουστατο λογικο,εαν σπουδαζεις στο ΕΜΠ εννοειται οτι κατι τετοιο θα σου κακοφαινοταν,γιατι θα θεωρουσες οτι μπορει να επαιρνες ποδι :/:

Λαθος το διακρινεις δεν εχω κομπλεξ με το ΕΜΠ,το εκτιμαω πολυ στην ποιοτητα σπουδων και τους ανθρωπους που βγαινουν απ οαυτο.Εξαλλου εχω πολλους φιλους απο το ΕΜΠ και αρκετες φορες συζηταμε για διαοφρα θεματα.Κανω κριτικη στην σχολη τους οπως εχουν κανει και εκεινοι στην δικη μου.Λεω και καλα και κακα πραγματα αναλογα οπως και εκεινοι.Ελπιζω να σε πειθω,ουτε το δικο μου ιδρυμα ουτε το ΕΜΠ ειναι αγιο και τα δυο επιδεχονται κριτικη η οποια ειναι χρησιμη για τα ιδια τα ιδρυματα :) .Ελπιζω να μην με παρεξηγησες δεν εχω καμια ορεξη η ταση να υποβαθμιζω η να λεω λογια για αλλα ιδρυματα.

Στην αυτονομηση συμφωνω οσο παραμενουν λοιπον δημοσια,δηλαδη υπαρχει και το κρατος στη μεση,και φυσικα μεριμνα για τους φοιτητες που δεν μπορουν να στηριξουν οικονομικα τον εαυτο τους.Εξαλλου ετσι θα αποκτησουν και πιο ενεργο ρολο και δεν θα ειναι απλα αμπελοφιλοσσοφιες τα οσα διδασκονται εκει και μακρια απο την κοινωνια και την καθημερινοτητα της :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Εγώ πάντως δεν είδα τεμπέλη φοιτητή στο εξωτερικό που πληρώνει δίδακτρα να κάνει γκράφιτι και να τρώει πίτσες στα γραφεία των παρατάξεων. Σέβεται τον χώρο που πατά.

Mήπως θα έπρεπε τα Ελληνικά Πανεπιστήμια να εξετάσουν την ποιότητα των ανθρώπων που μορφώνουν; Τόσο σπουδαία λέξη, το ρήμα μορφώνω και έχει χάσει την αξία του για πολλούς τουριστοφοιτητές. :no:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top