Δικαίωμα για ταυτόχρονες σπουδές.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το μόνο που θα ήταν θετικότατο να εφαρμοστεί θα ήταν ο συνδυασμός major and minor degrees που ισχύει και στο εξωτερικό.΄Ολη η υπόλοιπη συζήτηση είναι απορίας άξιον γιατί γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Συγκρίνεις 2 εντελώς ανόμοια πράγματα. Ενημερωτικά όμως αφενός να σου πω ότι μπορούν να κάνουν σε αρκετές περιπτώσεις 2 δουλειές στο δημόσιο (πχ διδασκαλία με ωρομίσθια αποζημίωση σε ορισμένους φορείς του δημοσίου) ενώ ταυτόχρονα να είναι δημόσιοι υπάλληλοι σε άλλο φορέα. Ταυτόχρονα σε κάποιες άλλες περιπτώσεις, τους απαγορεύουν να εργάζονται στον ιδιωτικό τομέα εάν είναι δημόσιοι υπάλληλοι. Άρα, αν θες αναλογία, θα πρεπε να σου απαγορεύουν να πας στο deree ή να πηγαίνεις σε φροντιστήριο αγγλικών αν είσαι σε πανεπιστήμιο. Σου φαίνεται πολύ λογικό; Επομένως μην συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.



Οι αιώνιοι δεν αφήσαν παιδί της γενιάς τους έξω; Δεν θα χε μπει άλλος στην θέση τους ο οποίος θα χε τελειώσει στα 4 χρόνια;



Δεν έχει σχέση με την κουβέντα το αν θα υπάρχουν δίδακτρα. Εγω είμαι υπέρ των διδάκτρων αλλά εδώ μιλάμε για το υπάρχον σύστημα που δεν έχει δίδακτρα. Υπάρχει άλλο θέμα για δημόσια και δωρεάν πανεπιστήμια.Εδώ μιλάμε για το υπάρχον σύστημα που δίνει δυνατότητα να σπουδάσει κάποιος δωρεάν σε 10 σχολές, αλλά να μην τις κάνει ταυτόχρονα. Αυτό δεν έχει νόημα.
Ωρομισθιοι. Έχει σημασία αυτό που είπες.

Οχι ο αιώνιος δεν άφησε κανέναν απέξω.

Πάρει δεν πάρει πτυχίο, οι θέσεις δε θα αυξηθούν ή μειωθούν.

Ξαναλέω ο αιώνιος δεν υπάρχει στο Πανεπιστήμιο. Πλην των εξεταστικων και αν.

Είσαι υπέρ των διδακτρων; Και τότε γιατί δε δίνεις τα διδακτρα που θα έδινες και για τις δύο σχολες, για μια ιδιωτική σχολή θεατρολογιας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 929391

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το μόνο που θα ήταν θετικότατο να εφαρμοστεί θα ήταν ο συνδυασμός major and minor degrees που ισχύει και στο εξωτερικό.΄
Τι εννοείς δηλαδή.

Ολη η υπόλοιπη συζήτηση είναι απορίας άξιον γιατί γίνεται.

Είναι απορίας άξιον γιατί υπάρχουν φόρουμς τότε. Ότι ισχύει να ισχύει και να μην το συζητάμε.

Ωρομισθιοι. Έχει σημασία αυτό που είπες.
Σου πα είναι πολλές περιπτώσεις. Με άδεια υπηρεσιακού συμβουλίου, μπορεί να κάνει ο ΔΥ και δεύτερο επάγγελμα στον ιδιωτικό τομέα.
Αλλά εν πάσει περιπτώσει είναι άσχετο αυτό το παράδειγμα με το thread.
Μήπως θες να απαγορεύεται να πηγαίνεις σε φροντιστήριο αγγλικών αν είσαι σε πανεπιστήμιο; (το λέω για την απαγόρευση ιδιωτικής εργασίας σε ΔΥ που λες)

Οχι ο αιώνιος δεν άφησε κανέναν απέξω. ;
Το 1960 που μπήκε σε μια σχολή και δεν την τελείωσε μέχρι σήμερα, έφαγε μια θέση ενός συμφοιτητή του το 1960. Πως λοιπόν το λες αυτό.

Πάρει δεν πάρει πτυχίο, οι θέσεις δε θα αυξηθούν ή μειωθούν.
Αν δεν είχε μπει θα χε μπει κάποιος άλλος που θα την τελείωνε.

Ξαναλέω ο αιώνιος δεν υπάρχει στο Πανεπιστήμιο. Πλην των εξεταστικων και αν.
Που το στηρίζεις αυτό. Με πηγή κάποιου σχετικού με το θέμα.

Είσαι υπέρ των διδακτρων; Και τότε γιατί δε δίνεις τα διδακτρα που θα έδινες και για τις δύο σχολες, για μια ιδιωτική σχολή θεατρολογιας;
Εγώ δεν δίνω τίποτα γιατί δεν θέλω να μπω θεατρολογία. Αλλά ο φίλος μου που το χει ψάξει, ξέρει ότι υπάρχουν διαφορετικά επαγγελματικά δικαιώματα μετά. Και εν πάσει περιπτώσει άμα γράψει καλά στις πανελλήνιες γιατί να μη μπει τώρα και να μπει μετά από 4 χρόνια. Πες μου ποια λογική του επιτρέπει να μπει σε 4 χρόνια δωρεάν και να πάρει πτυχίο και να μην το κάνει από τώρα. Την λογική ψάχνω σε τόσες σελίδες και δεν έχει απαντηθεί από κάποιον. Μπορεί να κάνω λάθος, ωραία, να μου πει κάποιος το σωστό με επιχείρημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι εννοείς δηλαδή.

To minor degree είναι μια δευτερεύουσα επιλογή που μπορεί να κάνει ένας φοιτητής (σε πανεπιστήμια της Αγγλίας, Ιρλανδίας, ΗΠΑ κτλ) συνήθως προκειμένου να συμπληρώσει και να ενισχύσει το major degree του ή σπανιότερα, απλά επειδή ενδιαφέρεται ιδιαίτερα για κάποια άλλη επιστήμη. Συνήθως καλύπτει το 25% των συνολικών μαθημάτων που απαιτούνται για να πάρει το πτυχίο του. Π.χ ένας φοιτητής που έχει σαν major degree τα μαθηματικά μπορεί να επιλέξει σαν minor degree τα οικονομικά, ή κάποιος που σπουδάζει χημεία να επιλέξει τη βιολογία ή κάποιος που σπουδάζει ανθρωπολογία να επιλέξει την εθνογραφία ή για να έρθουμε και στην περίπτωση του φίλου σου, κάποιος που σπουδάζει οικονομικά να επιλέξει την θεατρολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 929391

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
To minor degree είναι μια δευτερεύουσα επιλογή που μπορεί να κάνει ένας φοιτητής (σε πανεπιστήμια της Αγγλίας, Ιρλανδίας, ΗΠΑ κτλ) συνήθως προκειμένου να συμπληρώσει και να ενισχύσει το major degree του ή σπανιότερα, απλά επειδή ενδιαφέρεται ιδιαίτερα για κάποια άλλη επιστήμη. Συνήθως καλύπτει το 25% των συνολικών μαθημάτων που απαιτούνται για να πάρει το πτυχίο του. Π.χ ένας φοιτητής που έχει σαν major degree τα μαθηματικά μπορεί να επιλέξει σαν minor degree τα οικονομικά, ή κάποιος που σπουδάζει χημεία να επιλέξει τη βιολογία ή κάποιος που σπουδάζει ανθρωπολογία να επιλέξει την εθνογραφία ή για να έρθουμε και στην περίπτωση του φίλου σου, κάποιος που σπουδάζει οικονομικά να επιλέξει την θεατρολογία.

ξέρω τι σημαίνει minor. Τι εννοείς ρώτησα ως προς το θέμα μου. Που θα πάει να κάνει minor.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το μόνο που θα ήταν θετικότατο να εφαρμοστεί θα ήταν ο συνδυασμός major and minor degrees που ισχύει και στο εξωτερικό.΄Ολη η υπόλοιπη συζήτηση είναι απορίας άξιον γιατί γίνεται.

Τι εννοείς δηλαδή.

ξέρω τι σημαίνει minor. Τι εννοείς ρώτησα ως προς το θέμα μου. Που θα πάει να κάνει minor.

Μάλλον δεν διαβάζεις προσεκτικά ή σ΄ενδιαφέρει τόσο πολύ να πεις τα δικά σου ώστε δεν δίνεις σημασία σ΄αυτά που λένε οι άλλοι! Είπα ότι θα ήταν πολύ καλό να εφαρμοστεί και στην Ελλάδα ο συνδυασμός major and minor degrees που ισχύει στο εξωτερικό. Σ΄αυτήν την περίπτωση ο φίλος σου θα μπορούσε να κάνει ένα major degree for the head (οικονομικά) και ένα minor degree for the heart (θεατρολογία). Με ρωτάς τι εννοώ και σου το εξηγώ. Τι θα πει πού θα πάει να κάνει minor; Αφού δεν ισχύει κάτι τέτοιο στην Ελλάδα, δεν μπορεί να το κάνει! Χαμένος στη μετάφραση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 929391

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μάλλον δεν διαβάζεις προσεκτικά ή σ΄ενδιαφέρει τόσο πολύ να πεις τα δικά σου ώστε δεν δίνεις σημασία σ΄αυτά που λένε οι άλλοι! Είπα ότι θα ήταν πολύ καλό να εφαρμοστεί και στην Ελλάδα ο συνδυασμός major and minor degrees που ισχύει στο εξωτερικό. Σ΄αυτήν την περίπτωση ο φίλος σου θα μπορούσε να κάνει ένα major degree for the head (οικονομικά) και ένα minor degree for the heart (θεατρολογία). Με ρωτάς τι εννοώ και σου το εξηγώ. Τι θα πει πού θα πάει να κάνει minor; Αφού δεν ισχύει κάτι τέτοιο στην Ελλάδα, δεν μπορεί να το κάνει! Χαμένος στη μετάφραση!

Εγώ διάβασα τι είπες, εσύ είπες όμως κάτι εκτός θέματος. Ρώτησα τι εννοείς γιατί κατάλαβα ότι ήθελες να πάει στο εξωτερικό. Το νόημα όμως είναι ότι και στο εξωτερικό να πήγαινε, και σε ΙΕΚ να πάει ή όπου αλλού, ΔΕΝ έχει επαγγελματικά δικαιώματα που θα έχει σαν απόφοιτος αει θεατρολογίας. Σκοπός του δεν είναι να ναι απλά ηθοποιός, για αυτό δεν χρειάζεται καν πτυχίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greyfox17

Νεοφερμένος

Ο greyfox17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Αν κάποιος έχει εγγραφεί σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού, υπάρχει περίπτωση να συναντήσει πρόβλημα στην εγγραφή του σε πανεπιστήμιο Ελλάδας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top