Δινω πανελλαδικές φέτος και έχω φτάσει σε σημείο να βαριέμαι να διαβάσω

Maria Z

Νεοφερμένος

Η Maria Z αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γειά σας..Είμαι μαθητρία γ λυκειου και φέτος δίνω πανελλαδικές...Ήμουν πάντα μια καλή μαθητρία..μαθητρία του 19 αλλά πάντα ήμουν αγχωδης. Από τότε που πήγα λύκειο όμως άλλαξαν τα πράγματα για εμένα, δεν είχα τόσο άγχος,ήμουν πιο χαλαρή και τώρα που είμαι τρίτη λυκειου...Τίποτα δεν νιώθω από άγχος...Νταξει να είμαι ειλικρινής στις αρχές αγχωνομουν πολύ αλλά μετά τίποτα...Σε λίγο γράφω διαγώνισμα και δεν νιώθω καθόλου άγχος..Και δεν έχω βγάλει καν όλη την υλη για το διαγώνισμα..Είναι φυσιολογικό; Πάντως στοχευω πολυτεχνειο,συγκεκριμενα χημικων μηχανικων. Θέλω πολύ να μπω αλλά δεν γίνεται έτσι δουλειά. Εν τω μεταξύ όλη τη βδομάδα ξεσκίζεται στο διάβασμα..διαβάζω πολλές ώρες...αλλά όταν έρχεται το Σάββατοκυριακο που είμαι και πιο χαλαρή...δεν έχω διάθεση να κάνω τίποτα, όλο νυστάζω και βαριέμαι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Για να καταλάβω, διαβάζεις ή οχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stdy

Νεοφερμένος

Ο Stdy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Γειά σας..Είμαι μαθητρία γ λυκειου και φέτος δίνω πανελλαδικές...Ήμουν πάντα μια καλή μαθητρία..μαθητρία του 19 αλλά πάντα ήμουν αγχωδης. Από τότε που πήγα λύκειο όμως άλλαξαν τα πράγματα για εμένα, δεν είχα τόσο άγχος,ήμουν πιο χαλαρή και τώρα που είμαι τρίτη λυκειου...Τίποτα δεν νιώθω από άγχος...Νταξει να είμαι ειλικρινής στις αρχές αγχωνομουν πολύ αλλά μετά τίποτα...Σε λίγο γράφω διαγώνισμα και δεν νιώθω καθόλου άγχος..Και δεν έχω βγάλει καν όλη την υλη για το διαγώνισμα..Είναι φυσιολογικό; Πάντως στοχευω πολυτεχνειο,συγκεκριμενα χημικων μηχανικων. Θέλω πολύ να μπω αλλά δεν γίνεται έτσι δουλειά. Εν τω μεταξύ όλη τη βδομάδα ξεσκίζεται στο διάβασμα..διαβάζω πολλές ώρες...αλλά όταν έρχεται το Σάββατοκυριακο που είμαι και πιο χαλαρή...δεν έχω διάθεση να κάνω τίποτα, όλο νυστάζω και βαριέμαι..
Εγώ δεν μπορώ να διαβάσω ούτε 30 λεπτά την ημέρα.Και κλαίγεσαι για ένα ΣΚ.Δεν δίνω πανελλ. γιαυτόν τον λόγο.Φυσικό είναι μετά από τόσο καιρό.Άλλωστε ότι ξέρεις ξέρεις τώρα.Ξεσκόνισε την ύλη.Χωρίς άγχος είναι πάντα καλύτερα.Με καθαρό μυαλό ανεβάζεις τα μόρια δεν τα ρίχνεις.Σίγουρακι αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Εγώ το παθαίνω αυτό όταν παραγεμίζει το κεφάλι μου με υποχρεώσεις / πράγματα που περιμένουνε. Δηλαδή αποσύρομαι και επιζητώ τη χαλάρωση, κάτι σαν άμυνα δηλαδή. :yes: Κάποια στιγμή επανέρχεσαι. Ίσως το χρειάζεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Εσυ λουφάρεις από τη σχολή σου.

Διάβασε κανα μάθημα ή δωσε πανελλήνιες, άντε. :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Όλοι βαριόμαστε λίγο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,198 μηνύματα.
Εγώ δεν μπορώ να διαβάσω ούτε 30 λεπτά την ημέρα.Και κλαίγεσαι για ένα ΣΚ.Δεν δίνω πανελλ. γιαυτόν τον λόγο.Φυσικό είναι μετά από τόσο καιρό.Άλλωστε ότι ξέρεις ξέρεις τώρα.Ξεσκόνισε την ύλη.Χωρίς άγχος είναι πάντα καλύτερα.Με καθαρό μυαλό ανεβάζεις τα μόρια δεν τα ρίχνεις.Σίγουρακι αυτό.

Δεν χρειαζεται να διαβαζεις ατελειωτες ωρες.
Εαν θες σπασε τα σε 4 σετ 30λεπτων,με διαλλειματα 10 λεπτων.
Εαν σηκωνεσαι νωρις 7-8 η ωρα το πρωι μεχρι τις 12-1 θα εχεις τελειωσει.Μετα μπορεις να δεις καμια ταινια,να φας και κατα το απογευμα εαν θες βγαινεις και μια βολτα.Το βραδυ μπορεις να κανεις και μια επαναληψη η να ασχοληθεις με κατι που δεν προλαβες.Κοιμασαι και 7-8 ωρες και εισαι jet.

Βεβαια σαφως μπορεις να τα ξαναπιασεις γυρω στις 4-5 το απογευμα για 2 ωρες και να βγεις το βραδυ.Πραγματικα δεν ειναι δυσκολο απλα οι περισσοτεροι δεν θελουν να πουν την ταδε ωρα θα κανω αυτο και την ταδε αυτο.
Στο υπογραφω οτι με το παραπανω συστημα και χωρις φροντιστηρια καποιος μπορει να γραψει πολυ αξιοπρεπη αριθμο μοριων και να περασει σε μια καλη σχολη.Αρκει αυτες τις ωρες που θα κατσεις να διαβασεις να εισαι εκει.

Απλα οπως καταλαβαινεις πρεπει να περιορισεις το internet.Απο εκει που θα πεταγες 3-4 ωρες στο fb για παραδειγμα πρεπει να πεταξεις 1 ωρα το πολυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Μάλλον κουράστηκες και το μυαλό σου ξεσπάει τώρα... από την στιγμή όμως που είσαι καλή μαθήτρια, όλο και κάπου θα περάσεις οπότε δεν σε φοβάμαι :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blue_butterfly

Τιμώμενο Μέλος

Η Ριρίκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 25,456 μηνύματα.
Γειά σας..Είμαι μαθητρία γ λυκειου και φέτος δίνω πανελλαδικές...Ήμουν πάντα μια καλή μαθητρία..μαθητρία του 19 αλλά πάντα ήμουν αγχωδης. Από τότε που πήγα λύκειο όμως άλλαξαν τα πράγματα για εμένα, δεν είχα τόσο άγχος,ήμουν πιο χαλαρή και τώρα που είμαι τρίτη λυκειου...Τίποτα δεν νιώθω από άγχος...Νταξει να είμαι ειλικρινής στις αρχές αγχωνομουν πολύ αλλά μετά τίποτα...Σε λίγο γράφω διαγώνισμα και δεν νιώθω καθόλου άγχος..Και δεν έχω βγάλει καν όλη την υλη για το διαγώνισμα..Είναι φυσιολογικό; Πάντως στοχευω πολυτεχνειο,συγκεκριμενα χημικων μηχανικων. Θέλω πολύ να μπω αλλά δεν γίνεται έτσι δουλειά. Εν τω μεταξύ όλη τη βδομάδα ξεσκίζεται στο διάβασμα..διαβάζω πολλές ώρες...αλλά όταν έρχεται το Σάββατοκυριακο που είμαι και πιο χαλαρή...δεν έχω διάθεση να κάνω τίποτα, όλο νυστάζω και βαριέμαι..

Μπορεί να είναι και η κούραση αλλά ίσως και να μην έχεις πλέον και το κατάλληλο κίνητρο που θα σε κάνει να διάβαζεις. Όπως και να χει ίσως αν δοκίμαζες να μην πιέζεσαι τόσο πολύ τις καθημερινές ώστε να είχες αντοχές το Σαββατοκύριακο να σε βοηθούσε. Και όταν νιώθεις ότι βαριέσαι και είσαι υποτονική ίσως να ήταν καλύτερα να βγαίνεις έξω για καμιά βόλτα ή περίπατο για να ξεσκάς και να είσαι πιο ευδιάθετη όταν επιστρέφεις σπίτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Για να καταλάβουμε καλύτερα, διαβάζεις γενικά; Ξερεις την ύλη και απλά βαριέσαι να την βγάζεις ξανά και ξανά; Ή υπάρχουν κεφαλαία που δεν έχεις διαβάσει καν και ασκήσεις που δεν ξέρεις να λύσεις; Αν συμβαίνει το πρώτο μην ανησυχείς, σημαινει ότι οκ, έχεις καταλάβει αυτά που είναι να καταλάβεις και βαριέσαι να διαβάζεις τα ίδια και τα ίδια. Και εγώ το ίδιο είχα πάθει. Αν συμβαίνει το δεύτερο τότε υπάρχει πρόβλημα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Καλησπέρα ξανά μετά από πολύ καιρόοοοο.Μετά από ένα γερό ξέσπασμα άγχους πριν περίπου ενα 3μηνο είμαι ξανά εδώ νιώθοντας πιο άσχημα από ποτέ.όλο αυτό άρχισε από την παρασκευή..Συγκεκριμένα,τη Παρασκευή δε πήγα σχολείο για να διαβάσω.Ξαφνικά ενώ διάβαζα βιολογία,άρχισε να με λούζει κρύος ιδρώτας και άρχισα να τρέμω..Μετά από λίγο συνειδητοποίησα οτι αν συνεχιστεί αυτό δε θα έχω καθόλου απόδοση στο διάβασμα που έκανα.Ετσι βγήκα εξώ για λίγο να συνέλθω και επέστρεψα.Και μετά τίποτα.Απλά τίποτα..Συνέχισα να νιώθω άσχημα και να έχω ένα αίσθημα οτι δε μπορώ να αναπνεύσω..Ενώ λοιπόν καθόμουν,έχοντας αυτό το αίσθημα,άρχισα να σκέφτομαι άσχημα και να υποτιμώ τον εαυτό μου..άρχισα να λέω πως δε θα τα καταφέρω..άρχισα να λέω πως όταν πάω να γράψω θα ξεχάσω ο,τι έχω μάθει...αυτές λοιπόν οι σκέψεις έχουν κατακλύσει το μυαλό μου από εκείνη τη μέρα και μέχρι και σήμερα το διάβασμα που έχω κάνει είναι ελάχιστο...Δε μπορώ ειλικρινά να συγκεντρωθώ,γιατί συνέχεια σκέφτομαι οτι και να διαβάσω πάλι χάλια θα τα πάω λόγω του άγχους μου..Και επειδή θα με ρωτήσετε,τα πηγαίνω καλά στο φροντιστήριο και στα μαθήματα γενικότερα..Μόνο μια αδυναμία έχω στη φυσική αλλά θεωρώ πως είμαι σε πολύ καλύτερο επίπεδο από οτι πριν 3 μήνες..Απλά δε ξέρω τι με έχει πιάσει..Αν συνεχιστεί αυτό θα πατώσω 100% αφού μου τρώει πολύτιμη ενέργεια..επίσης νιώθω πως θα τα πάω και χάλια έκθεση,γιατί ειλικρινά δεν έχω ιδέες....τι θα κάνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Καλησπέρα ξανά μετά από πολύ καιρόοοοο.Μετά από ένα γερό ξέσπασμα άγχους πριν περίπου ενα 3μηνο είμαι ξανά εδώ νιώθοντας πιο άσχημα από ποτέ.όλο αυτό άρχισε από την παρασκευή..Συγκεκριμένα,τη Παρασκευή δε πήγα σχολείο για να διαβάσω.Ξαφνικά ενώ διάβαζα βιολογία,άρχισε να με λούζει κρύος ιδρώτας και άρχισα να τρέμω..Μετά από λίγο συνειδητοποίησα οτι αν συνεχιστεί αυτό δε θα έχω καθόλου απόδοση στο διάβασμα που έκανα.Ετσι βγήκα εξώ για λίγο να συνέλθω και επέστρεψα.Και μετά τίποτα.Απλά τίποτα..Συνέχισα να νιώθω άσχημα και να έχω ένα αίσθημα οτι δε μπορώ να αναπνεύσω..Ενώ λοιπόν καθόμουν,έχοντας αυτό το αίσθημα,άρχισα να σκέφτομαι άσχημα και να υποτιμώ τον εαυτό μου..άρχισα να λέω πως δε θα τα καταφέρω..άρχισα να λέω πως όταν πάω να γράψω θα ξεχάσω ο,τι έχω μάθει...αυτές λοιπόν οι σκέψεις έχουν κατακλύσει το μυαλό μου από εκείνη τη μέρα και μέχρι και σήμερα το διάβασμα που έχω κάνει είναι ελάχιστο...Δε μπορώ ειλικρινά να συγκεντρωθώ,γιατί συνέχεια σκέφτομαι οτι και να διαβάσω πάλι χάλια θα τα πάω λόγω του άγχους μου..Και επειδή θα με ρωτήσετε,τα πηγαίνω καλά στο φροντιστήριο και στα μαθήματα γενικότερα..Μόνο μια αδυναμία έχω στη φυσική αλλά θεωρώ πως είμαι σε πολύ καλύτερο επίπεδο από οτι πριν 3 μήνες..Απλά δε ξέρω τι με έχει πιάσει..Αν συνεχιστεί αυτό θα πατώσω 100% αφού μου τρώει πολύτιμη ενέργεια..επίσης νιώθω πως θα τα πάω και χάλια έκθεση,γιατί ειλικρινά δεν έχω ιδέες....τι θα κάνω...

το έχεις συζητήσει αυτό με κάποιον δικό σου άνθρωπο; κάποιον γονιό/ αδέρφια/ ένα οποιδήποτε έμπιστο άτομο; αυτοί που σε ξέρουν καλά θα σε συμβουλεύσουν και καλύτερα.
επίσης, μήπως να επισκεπτόσουν κάποιον ειδικό; χωρίς απαραίτητα να πρέπει να ξεκινήσεις συστηματικές συνεδρίες, απλά να πάρεις και την γνώμη κάποιου ειδήμονα. ίσως και το ίδιο το γεγονός του ότι θα μιλήσεις για το άγχος σου σε κάποιον που γνωρίζει πως να το διαχειριστεί να σ' ελαφρύνει κάπως. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top