Ομοφυλόφιλοι: Γάμος και Υιοθεσία

Γάμος και υιοθεσία ομοφυλόφιλων: Υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 303)
  • Είμαι ΥΠΕΡ και του γάμου και της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 157 51.8%
  • Είμαι ΥΠΕΡ του γάμου αλλά ΚΑΤΑ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 75 24.8%
  • Είμαι ΚΑΤΑ του γάμου αλλά ΥΠΕΡ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 6 2.0%
  • Είμαι ΚΑΤΑ και στα δύο

    Ψήφοι: 56 18.5%
  • Δεν έχω γνώμη.

    Ψήφοι: 9 3.0%

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Sky blue Όχι πάντα. Στην μονογονεικη οικογένεια δεν συμβαίνει πάντα αυτό. Αλλά και πάλι μόνη σου το λες τα χαρακτηριστικά ενός ομοφυλόφιλου ζευγαριού απο ενα ετεροφυλόφιλοι είναι ότι στο ομοφυλόφιλο για να πάρει και μητρικό και πατρικό πρότυπο το παιδί θα στηριχτούν και στονβευρυτερο οικογενειακό κύκλο. Klean μπορεί ο θεσμός της οικογένειας να περνάει κρίση ωστόσο η ανάγκη για σωστά πρότυπα είναι κάτι διαχρονικό. Κάποια πράγματα δεν γίνονται απλώς πασέ επειδή έτσι λένε οι καιροί Klean. Μπορεί ο θεσμός της οικογένειας να μην άντεξε τον 21ο αιώνα Αλλά τα σωστά πρότυπα τα οποία για να είναι πολύπλευρα πρέπει να είναι και των 2 φύλων είναι κάτι που δεν παύει να είναι σημαντικό. Επίσης Klean Ναι θεωρώ κακο πρότυπο οτιδήποτε μπορεί να θεωρηθεί δεξιό ή αριστερό σαν άποψη. Για μένα υπάρχει πάντα η μέση απάντηση

Δεν μιλάω για κρίση της οικογένειας, έχουν αλλάξει οι συνθήκες αντικειμενικά. Πλέον γινόμαστε δέκτες εκθετικά περισσότερων ερεθισμάτων από πολύ μικρή ηλικία και όχι αποκλειστικά από τους 2 γονείς. Στην ουσία ελάχιστοι πλέον σήμερα λαμβάνουν αποκλειστικά το πατρικό και μητρικό or whatever πρότυπο με αυτό τον τρόπο. Αυτά δεν είναι απλά απόψεις, είναι παραδεκτές θέσεις Ψυχιατρικών και Κοινωνιολογικών Ενώσεων σε όλο τον κόσμο, ήδη από το 1977. Άρα τι μένει; Μια συντηρητικής φύσης αυθαίρετη επινόηση. Άραγε τι σημαίνει πατρικό και μητρικό πρότυπο σήμερα;

Όσο για το τελευταίο, βγαίνω λίγο οφ αλλά επειδή το ακούω συχνά: Να θυμάσαι πως το αριστερά-δεξιά δεν έχει κάποια γραμμική προβολή, απλά έτσι κάθονταν στη Γενική Συνέλευση κατά τη Γαλλική Επανάσταση. Επομένως η "μέση απάντηση" γενικά είναι κενή νοήματος. Για να το πω αλλιώς, κι εγώ κι ο καθένας φαντάζομαι θεωρούμε την άποψή μας σαν "μέση", "φυσιολογική" κλπ. Αυτονόητο είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Skyblu είναι μια μεγάλη συζήτηση και υπάρχουν πάρα πολλά άρθρα που μπορείς να διαβάσεις. Στην τελική σκεψου τι σου έδωσε η μητέρα σου και τι ο πατέρας σου και τι δεν μπορούσε να σου δώσει ο ενας αλλα ο αλλος. Όσον αφορά τις σεξουαλικές προτιμήσεις θεωρώ η σχέση τους δεν είναι καμία. Θα σου καθορίσει τα χρομόσωματα η μαμα σου δηλαδη; Το DNA Ναι αλλα δεν μπορεί να καθορίσει τα πάντα. Ομοφυλόφιλος δεν γίνεσαι, γεννιέσαι. Klean όσον αφορά την ψυχιατρική ή την ψυχολογία έχει ακόμα πολύ δρόμο μπροστά της σαν επιστήμη. Όσον αφορά πάντως την υιοθέτηση ενός παιδιού από ομοφυλοφιλα ζευγάρια ακόμα και οι απόψεις ψυχιάτρων και ψυχολόγων διίστανται μιας και ακο Μα δεν υπάρχουν επαρκή στοιχεία για να σχηματιστεί άποψη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Κακώς μπήκα ξανά στο θρεντ, αλλά κάπως έπρεπε κι εγώ να συγχυστώ, I guess.

Φυσικά έχει να κανεί και με την συμπεριφορά τους.
Οσο για το πολύ τους είναι εξακολουθώ να το πιστεύω.Εσεις πιστεύετε ότι το παιδί δεν θα επηρεαστεί από τους ‘γονείς’;
Τελος να πω και κάτι άλλο σέβομαι την διαφορετικότητα σε ένα επιπεδο αλλα μην προσπαθούν κάποιοι να πουν ότι το να είσαι ομοφυλόφιλος είναι φυσιολογικό γιατί πολύ απλά δεν είναι.

Θέλω να εκφραστώ κατάλληλα, αλλά σέβομαι τους όρους χρήσης του φόρουμ. Γιατί να είμαι τόσο ηθικός γαμώτο; :P
Χαζά επιχειρήματα αυτά που αναμασάς, έχουν απαντηθεί και απορριφθεί από επιστήμονες.
Οι γονείς μου, είναι τα χειρότερα πρότυπα που θα μπορούσα να έχω. Δεν έγινα σαν αυτούς όμως, προσπαθώ, όσο μπορώ, να εξελίσσομαι σαν άνθρωπος και να μην γίνω ένα με τα σκατά. Αλλά μιας και τους ανέφερα, αξίζει να σημειωθεί ότι από μικρό παιδί πάντα μου έλεγαν πως πρέπει και οφείλω πρώτα στον εαυτό μου και μετά στην κοινωνία, να θέλω τον κόσμο να είναι ευτυχισμένο και να μην γίνω ένας μίζερος άνθρωπος που αρέσκεται στην δυστυχία των άλλων.

Εγώ απλά λέω ότι εκνευρίζομαι όταν προσπαθούν να μας το παρουσιάσουν σαν φυσιολογικό.

Τι έχει και δεν είναι φυσιολογικό μπορείς να μου πεις; Επειδή υπάρχουν δύο πέη ή δύο αιδοία; Αυτό είναι μόνο οι άνθρωποι; Τα αναπαραγωγικά όργανα τους;
Εύχομαι μετά από χρόνια, να δεις τα μηνύματα σου και να αναρωτηθείς, τι ληγμένα έπαιρνα; The sooner, the better.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Skyblu είναι μια μεγάλη συζήτηση και υπάρχουν πάρα πολλά άρθρα που μπορείς να διαβάσεις. Στην τελική σκεψου τι σου έδωσε η μητέρα σου και τι ο πατέρας σου και τι δεν μπορούσε να σου δώσει ο ενας αλλα ο αλλος. Όσον αφορά τις σεξουαλικές προτιμήσεις θεωρώ η σχέση τους δεν είναι καμία. Θα σου καθορίσει τα χρομόσωματα η μαμα σου δηλαδη; Το DNA Ναι αλλα δεν μπορεί να καθορίσει τα πάντα. Ομοφυλόφιλος δεν γίνεσαι, γεννιέσαι. Klean όσον αφορά την ψυχιατρική ή την ψυχολογία έχει ακόμα πολύ δρόμο μπροστά της σαν επιστήμη. Όσον αφορά πάντως την υιοθέτηση ενός παιδιού από ομοφυλοφιλα ζευγάρια ακόμα και οι απόψεις ψυχιάτρων και ψυχολόγων διίστανται μιας και ακο Μα δεν υπάρχουν επαρκή στοιχεία για να σχηματιστεί άποψη

Είναι μια μεγάλη συζήτηση, αλλά πολύ ουσιώδης, καθώς η απόρριψη της υιοθεσίας για ένα ομοφυλόφιλο ζευγάρι εξαρτάται από την υποτιθέμενη ανικανότητά τους να ενσαρκώσουν τα δύο αυτά πρότυπα. Αν έχω καταλάβει καλά, αυτό είναι το κυρίαρχο, αν όχι το μόνο, επιχείρημα. Σημείωση: Σε προηγούμενο μήνυμά σου λες ότι ένας μόνο γονιός μπορεί -ανεξαρτήτως του φύλου του- να έχει διττό ρόλο, αλλά το ομοφυλόφιλο ζευγάρι όχι και αυτό είναι μια λεπτή γραμμή. Θα μπορούσες να το εξηγήσεις κι αυτό παραπάνω τώρα που το σκέφτομαι.

Θέλω να μού απαντήσεις εσύ, λοιπόν. Να δώσεις ένα ορισμό για να καταλάβω με ποια παραδοχή μιλάς. Και αυτό επειδή εγώ, όπως είπα στο πρώτο ποστ μου, θεωρώ ότι οι ρόλοι των δύο φύλων είναι και κοινωνικά κατασκευασμένοι, και κατά συνέπεια το ίδιο ισχύει και για το πατρικό/μητρικό πρότυπο. Το τι πήρα εγω από τους γονείς μου έχει να κάνει με τις προσωπικότητές τους, και τις κοινωνικές νόρμες της εποχής. Αυτή είναι η απάντησή μου, και τώρα θέλω τη δικιά σου. Οπότε, ας ξαναγράψω την ερώτηση: Ποιο είναι το μητρικό πρότυπο; Ποιο είναι το πατρικό πρότυπο; Ποια η σύνδεσή τους με το βιολογικό φύλο και τις σεξουαλικές προτιμήσεις (των γονέων);

Το υπογραμισμένο δεν το κατάλαβα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Πω πω όλοι οι large στο school μαζευτήκατε,άλλο που οι μισοί δεν πιστεύουν αυτά που λένε.
Μου θυμίζει ένα παιδί που έχουμε στην τάξη που είναι υπέρ της ομοφυλοφιλίας αλλα όταν ακούει για το θεμα μετανάστευσης λέει να διώξουμε όλους τους μετανάστες.

Αυτο το παράδειγμα το είπα γιατί όταν κάποιος είναι large σε κάτι πρέπει να είναι σε όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Πω πω όλοι οι large στο school μαζευτήκατε,άλλο που οι μισοί δεν πιστεύουν αυτά που λένε.
Μου θυμίζει ένα παιδί που έχουμε στην τάξη που είναι υπέρ της ομοφυλοφιλίας αλλα όταν ακούει για το θεμα μετανάστευσης λέει να διώξουμε όλους τους μετανάστες.

Αυτο το παράδειγμα το είπα γιατί όταν κάποιος είναι large σε κάτι πρέπει να είναι σε όλα.

Η αλήθεια είναι οτι ο ανθρωπισμός είναι large! :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Ναι σίγουρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Εγώ δεν καταλαβαίνω για ποιον λόγο να μην επιτρέπεται στα ομοφυλόφιλα ζευγάρια ο (πολιτικός) γάμος (μιας και οι περισσότερες θρησκείες δεν το επιτρέπουν) και η υιοθεσία παιδιών.
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Εγώ δεν καταλαβαίνω για ποιον λόγο να μην επιτρέπεται στα ομοφυλόφιλα ζευγάρια ο (πολιτικός) γάμος (μιας και οι περισσότερες θρησκείες δεν το επιτρέπουν) και η υιοθεσία παιδιών.
Γιατι υπαρχουν κολλημενα μυαλα και απαρχαιωμενες αντιληψεις
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Γιατι υπαρχουν κολλημενα μυαλα και απαρχαιωμενες αντιληψεις

Ανεξαρτήτως συναισθηματισμών και άδολης αγάπης για την χώρα μας, η Ελλάδα νομίζω ότι βιώνει μια δεκαετή κρίση κοινωνικής ισορροπίας και έλλειψη οράματος για 20 χρόνια μετά. Ήδη μεγαλώνω και για να πω την αλήθεια, με τρομάζει που δεν έχω καταλάβει πως θα είναι η Ελλάδα το 2040. Οι άνθρωποι που την κατοικούν σκέφτονται ακόμη την δεκαετία του 1980 και αντιλαμβάνονται την πραγματικότητα με συνείδηση του 1950: ακόμη μας φταίνε οι ξένοι οι κακοί, οι έτσι, οι π#$*στηδες, κάνουμε και "μάτι" ακόμη για να κατινάρουμε...κτλ.

Όσο βασικά θέματα εργασίας και παραγωγικής οικονομίας δεν βελτιώνονται τόσο η κρίση ταυτότητας θα μεγαλώνει. Φυσικά και σχετίζεται η νοοτροπία σκέψης, οι αντιλήψεις του καθενός με τέτοια ζητήματα γιατί η νοητική και συνειδησιακή εσωστρέφεια είναι γενικευμένη και χωρίς επιχείρημα. Η Ελληνική κοινωνία πάσχει από την μια ιδέα ("one way thinking") επειδή στην κοινωνική πρόοδο συμμετέχουν εθνολογικά μόνο Έλληνες (τρώμε φασολάδα κάθε μέρα) και οι περισσότεροι χρωστούν δάνεια σε τράπεζες με δική τους ευθύνη. Άρα τι άποψη περιμένεις να λάβεις σε πιο προσωπικά ζητήματα που αφορούν τους ανθρώπους, τις σχέσεις και την κοινωνία; Δουλευόμαστε;
 
Top