Γερμανικά vs Aγγλικά

kostakis2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostakis2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθέριο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 268 μηνύματα.
Τελειοποιείς τα Αγγλικά και παράλληλα ξεκινάς Γερμανικά. Τι πιο απλό;

Παράλληλα θα είναι πολύ δύσκολο και τις δύο γλώσσες :worry: Και ασέ που θα έχω και τα μαθήματα της σχολής! Οπότε έτσι θα το κάνω. Θα τελειώσω τα Αγγλικά και κατευθείαν μετά Γερμανικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ωραία! Οπότε τελειώνω πρώτα με τα αγγλικά και ξεκινάω μετά με τα Γερμανικά :)

Nαι ετσι εινα το σωστο! Ολοι κτι τετοιο πρεπει να κανουν... Ξερεις και τα γερμανικα ειναι πλεον σημαντικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Εμ... Φυσικα Γερμανικα αλλα τα Αγγλικα ειναι πιο συμαντικα στις μερες μας.... Ειναι ναι μεν δυσκολη γλωσσα με πολυ γραμματικη και συντακτικο αλλα παιδια πρωτα αγγλικα... ασχετα αν σας αρεσουν ή οχι!
Τα αγγλικά δεν έχουν δύσκολη γραμματική και συντακτικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Τα αγγλικά δεν έχουν δύσκολη γραμματική και συντακτικό.

Ναι καλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToxicLips

Δραστήριο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 770 μηνύματα.
Αγγλικά δαγκωτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
wir lieben Deutsch
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire14<3

Νεοφερμένος

Η Claire(tvd 4everr):) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 71 μηνύματα.

Ich liebe Deutsch auch!:):D
Είναι.....πως να το πωωω,μαγευτική γλώσσα,υπέροχηηη!Απολαμβάνεις κάθε τι που μαθαίνεις!:)Deutsch Lover νομίζωω με καταλαβαίνεις!:clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ich liebe Deutsch auch!:):D
Είναι.....πως να το πωωω,μαγευτική γλώσσα,υπέροχηηη!Απολαμβάνεις κάθε τι που μαθαίνεις!:)Deutsch Lover νομίζωω με καταλαβαίνεις!:clapup::clapup:

Σε καταλαβαινω απολυτα:D:D γραμματικη, συντακτικο και πανω απο ολα λατρευω την προφορα τους:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire14<3

Νεοφερμένος

Η Claire(tvd 4everr):) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Σε καταλαβαινω απολυτα:D:D γραμματικη, συντακτικο και πανω απο ολα λατρευω την προφορα τους:redface:


αχχ ναιι!Αυτή η βαριά προφορά που έχουν μ'αρέσει πολύυυυυυ!:D
Γερμανικά,αγαπημένη γλώσσααααα!:D:D:D:D:clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Είμαι πρωτοετής φοιτητής του τμηματος μηχανολόγων μηχανικών . Η σχολή μου ειναι σε άλλη πόλη α΄πό αυτην που μεγάλωσα.
Το δίλλημα που με βασανίζει εδω και καιρό είναι το εξής : Ή θα ξεκινήσω γερμανικά με στόχο την απόκτηση του Β2 ή θα κάνω για προφίσενσυ έχοντας ήδη το λόουερ του μισιγκαν.
Το μεγάλο μου θεμα αφορα την αναγνωρισίμοτητα του προφισενσυ στο εξωτερικο(για την Ελλαδα δεν με ενδιαφερει). Αν δηλαδή το παρω θα αποφυγω την εξτρα εξεταση απο τα ευρωπαικα πανεπιστημια στα οποια θελω να κανω μεταπτυχιακο(ielts) ;
Ευχαριστω για τον χρονο σας .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Τα IELTS και ΤΟΕFL γίνονται δεκτά από τα περισσότερα πανεπιστήμια αν έχουν αποκτηθεί το πολύ τα τελευταία δύο χρόνια από τη στιγμή που κάνεις αίτηση για κάποιο μεταπτυχιακό πρόγραμμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Το θέμα είναι αν σε καλύπτει η απόκτηση του προφίσενσυ και από ότι έψαξα διαφορα μεταπτυχιακα προγράμματα σε Ευρωπαικες πολλες οι περισσότερες ειχαν ως απαιτηση στην αιτηση να εχει IELST 6,5-7,5
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Το Proficiency δε σε καλυπτει. Αλλα φανταζομαι θα σου χρησιμευε στον ιδιωτικο τομεα ως πιστοποιηση της ξενης γλωσσας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Το Proficiency δε σε καλυπτει. Αλλα φανταζομαι θα σου χρησιμευε στον ιδιωτικο τομεα ως πιστοποιηση της ξενης γλωσσας.
Ευχαριστω για το ενδιαφερον τοσο το δικο σου οσο και του Πανου .
Πιστεύεις ότι ειναι καλυτερα να αποκτησω επιπεδο Β2 στα γερμανικα και να εχω το lower στα αγγλικα και οταν βρω ενα καλο μεταπτυχιακο να κανω ielts ; γιατι οικονομικα δεν μπορω να ανοιχτω πολυ .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Με το αντικείμενο των σπουδών σου, πιστεύω πως αρκετά εύκολα θα έβρισκες δουλειά κάπου στην Γερμανία.
Το Proficiency είναι παρόλα αυτά ένα δυνατό χαρτί.
Αν σκέφτεσαι όμως για Γερμανία, θα σου έλεγα να ξεκινήσεις γερμανικά σίγουρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Ευχαριστω για το ενδιαφερον τοσο το δικο σου οσο και του Πανου .
Πιστεύεις ότι ειναι καλυτερα να αποκτησω επιπεδο Β2 στα γερμανικα και να εχω το lower στα αγγλικα και οταν βρω ενα καλο μεταπτυχιακο να κανω ielts ; γιατι οικονομικα δεν μπορω να ανοιχτω πολυ .
Eξαρταται σε ποια γλωσσα και σε ποια χωρα θες να κανεις μεταπτυχιακο.
Aν θες σε γερμανοφωνο προγραμμα, τοτε θα πρεπει να φτασεις σε επιπεδο γνωσεων Γ1-Γ2, χωρις αυτο να σημαινει οτι θα πρεπει να δωσες το αντιστοιχο πιστοποιητικο. Για την περιπτωση των σπουδων υπαρχει π.χ. και το Test-DaF, που ειναι αντιστοιχο του IELTS. Απο την αλλη, αν θεωρεις πως δεν εχεις την δυνατοτητα να φτασεις σε τοσο υψηλο επιπεδο, τοτε θα ηταν καλυτερο να τλειοποιησεις τα αγγλικα σου. Ισως, ομως, ειναι νωρις ακομη να σκεφτεσαι το IELTS, γιατι οπως ειπε και ο Πανος παραπανω, η ισχυ του λιγει, επειτα απο 2 χρονια στην καλυτερη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Με το αντικείμενο των σπουδών σου, πιστεύω πως αρκετά εύκολα θα έβρισκες δουλειά κάπου στην Γερμανία.
Το Proficiency είναι παρόλα αυτά ένα δυνατό χαρτί.
Αν σκέφτεσαι όμως για Γερμανία, θα σου έλεγα να ξεκινήσεις γερμανικά σίγουρα.

Και με εναν φιλο μου ΗΜΜΥ καταληξαμε οτι ο τομεας μας , μηχανικη, εχει μεγαλυτερο ευκαιριες στην Γερμανια ειτε κατασκευαστικα είτε ενεργειακά .
Η δυναμικοτητα ωστόσο του proficency στο εξωτερικο από οτι εψαξα δεν ειναι ιδια οσο στο εσωτερικο. Για το λογο αυτο προβληματιζομαι και όλο πιο πολυ καταληγω στα Γερμανικα .

Eξαρταται σε ποια γλωσσα και σε ποια χωρα θες να κανεις μεταπτυχιακο.
Aν θες σε γερμανοφωνο προγραμμα, τοτε θα πρεπει να φτασεις σε επιπεδο γνωσεων Γ1-Γ2, χωρις αυτο να σημαινει οτι θα πρεπει να δωσες το αντιστοιχο πιστοποιητικο. Για την περιπτωση των σπουδων υπαρχει π.χ. και το Test-DaF, που ειναι αντιστοιχο του IELTS. Απο την αλλη, αν θεωρεις πως δεν εχεις την δυνατοτητα να φτασεις σε τοσο υψηλο επιπεδο, τοτε θα ηταν καλυτερο να τλειοποιησεις τα αγγλικα σου. Ισως, ομως, ειναι νωρις ακομη να σκεφτεσαι το IELTS, γιατι οπως ειπε και ο Πανος παραπανω, η ισχυ του λιγει, επειτα απο 2 χρονια στην καλυτερη.
Σε καμία περίπτωση δεν σκέφτομαι το ielts τωρα . Αναζητώ αυτο που θα μου προσφερει τα περισσοτερα. Τα εχω βαλει στη ζυγαρια και βλεπω(θα πρεπει να αποφασισω συντομα).
Συμφωνω οτι η τελειοποιση των αγγλικων ειναι ενα τεραστιο προσον, αλλα και οι γερμανοι κυριαρχουν .
Σε 5 αντε 6 χρονια που ειναι η σχολη μ θεωρεις οτι ειναι ευκολα καποιος να αποκτηση μια καλη εως αριστη γνωση γερμανικων και συγχρονως εξασκηση των αγγλικων σε ενα καλο επιπεδο ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Animan

Νεοφερμένος

Ο Animan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Και με εναν φιλο μου ΗΜΜΥ καταληξαμε οτι ο τομεας μας , μηχανικη, εχει μεγαλυτερο ευκαιριες στην Γερμανια ειτε κατασκευαστικα είτε ενεργειακά .
Η δυναμικοτητα ωστόσο του proficency στο εξωτερικο από οτι εψαξα δεν ειναι ιδια οσο στο εσωτερικο. Για το λογο αυτο προβληματιζομαι και όλο πιο πολυ καταληγω στα Γερμανικα .


Σε καμία περίπτωση δεν σκέφτομαι το ielts τωρα . Αναζητώ αυτο που θα μου προσφερει τα περισσοτερα. Τα εχω βαλει στη ζυγαρια και βλεπω(θα πρεπει να αποφασισω συντομα).
Συμφωνω οτι η τελειοποιση των αγγλικων ειναι ενα τεραστιο προσον, αλλα και οι γερμανοι κυριαρχουν .
Σε 5 αντε 6 χρονια που ειναι η σχολη μ θεωρεις οτι ειναι ευκολα καποιος να αποκτηση μια καλη εως αριστη γνωση γερμανικων και συγχρονως εξασκηση των αγγλικων σε ενα καλο επιπεδο ;

Πάντως για τεχνολογία και μηχανική οι Γερμανοί θεωρούνται όντως από τους καλύτερους και έχουν πολύ καλά μεταπτυχιακά προγράμματα και πολλά καλά πανεπιστήμια. Ακόμα και αν δεν πας Γερμανία μόνο και μόνο ο τομέας σου πιστεύω θα σε φέρει σε κάποια στιγμή σε επαφή με Γερμανία καθώς δεσπόζει κυριολεκτικά στην βαριά βιομηχανία στην Ευρώπη.

Το IELTS ή το TOEFL πάντως δεν το γλιτώνεις καθώς το ζητάνε όλα τα αγγλόφωνα πανεπιστήμια + όλα εκείνα στα οποία το μεταπτυχιακό γίνεται στα αγγλικά (εκτός από Αγγλία όπου μπορείς να πας και με Cambridge). Όμως λόγω του ότι λήγει γρήγορα όλοι το δίνουν 1 χρόνο πριν πάνε για μεταπτυχιακό. Συνεπώς, ακόμη και αν κάνεις αγγλικά μην το δώσεις μέχρι να είσαι στα τελευταία έτη της σχολής γιατί θα λήξει και μετά θα πάει άχρηστο. Και εφόσον μέχρι να δώσεις αγγλικά θα έχεις τουλάχιστον 3-4 χρόνια γιατί να μην πάρεις και ένα Β2 στα γερμανικά; Πιστεύω ότι ο χρόνος θα σε φτάσει αρκεί να το οργανώσεις καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioannites

Νεοφερμένος

Ο ioannites αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Πιστεύω πως η κάθε γλώσσα έχει τη δυσκολία της και είναι θέμα διαβάσματος και διάθεσης στο να τη μάθεις καλά. Εγώ όταν ξεκίνησα να μαθαίνω γερμανικά (ήμουν μαθήτρια γυμνασίου) μου άρεσαν πολύ και μου φαίνονταν πιο ενδιαφέρον μάθημα από τα αγγλικά. Τα αγγλικά είναι πιο εύκολα μιας και είναι η επίσημη γλώσσα και μπορούμε να την "ακούμε" πιο συχνά. Τα γερμανικά έχουν κάποιες ομοιότητες με την γραμματική και το συντακτικό της Αρχαίας Ελληνικής, αλλά και κάποιες λέξεις μοιάζουν με αγγλικές.

Ως καθηγήτρια Γερμανικών πολλές φορές στο μάθημά μου για να κατανοήσουν κάποια πράγματα οι μαθητές μου, κάνω σύγκριση και με γραμματικά ή συντακτικά φαινόμενα της Ελληνικής, που τυχαίνει να συμπίπτουν.

Αλλά εγώ πιστεύω πως αν μιλάς καλά ελληνικά και μπορείς να χειριστείς όσο γίνεται πιο σωστά την ελληνική γλώσσα, καμιά ξένη γλώσσα δεν θα σου φανεί δύσκολη για να τη μάθεις! :iagree:

Πιστεύω ότι το παν ειναι να ξέρει κανείς καλά την μητρική του γλωσσα
Τα αγγλικά είναι πιο εύκολα και από τα Γαλλικά και από τα γερμανικά Αν και γερμανογεννής η Αγγλική γλώσσα ειναι.πιο κοντά στα Γαλλικά από συντακτικής πλευράς , λεξιλογίου και γραφής. Πάντως μην νομίζετε ότι μπορείτε να μάθετε σε βάθος μια από αυτές τις γλώσσες αν δεν γνωρίζετε καλά την γραμματική των Ελληνικών

Και πάλι, και οι δύο γλώσσες (Αγγλική, Γερμανική), προήλθαν από τη γερμανική. Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι η αγγλική και η γερμανική δεν είναι τόσο όμοιες, ώστε να έχουν την ίδια "μαμά" γλώσσα.

Οι οποίες λατινογενείς γλώσσες, έχουν ελληνικές επιρροές, όπως έγραψες κι εσύ;)
Αυτό εξηγείται από την επιρροή της Γαλλικής γλώσσας η οποία είναι λατινογεννής αλλάξει με την προσφυγή στην λατινική για δημιουργία νέων λέξεων. Μην ξεχνάμε δε την συμβολή της Ελληνικής γλώσσας



?

Ich liebe Deutsch auch!:):D
Είναι.....πως να το πωωω,μαγευτική γλώσσα,υπέροχηηη!Απολαμβάνεις κάθε τι που μαθαίνεις!:)Deutsch Lover νομίζωω με καταλαβαίνεις!:clapup::clapup:
Υποκειμενική η γνώμη σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Κάνω γερμανικά εδώ και ένα χρόνο και είναι τέλεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top