Ποιο είναι το δυσκολότερο μάθημα;

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί το βλέπει ακόμη κι ο .... τυφλός
:hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe: Δεν την περίμενα αυτήν την αντίδραση... Αλλά άμα ήταν προφανές γιατί δημιουργήθηκε συζήτηση; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Πόση φαντασία και ελεύθερο χρόνο έχεις Άντυ;
Δώσε μου λίγο και από τα 2:P γιατί ούτε φαντασία, ούτε χρόνο έχω:(
* Από πότε η γλώσσα έχει ΤΔ 10? και διάβασμα 9 ας πούμε;
** Εκτός κι αν βαθμολογείς με άλλο σύστημα.
*** την ψυχρότητα δεν την έπιασα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πόση φαντασία και ελεύθερο χρόνο έχεις Άντυ;
Δώσε μου λίγο και από τα 2:P γιατί ούτε φαντασία, ούτε χρόνο έχω:(
* Από πότε η γλώσσα έχει ΤΔ 10? και διάβασμα 9 ας πούμε;
** Εκτός κι αν βαθμολογείς με άλλο σύστημα.
*** την ψυχρότητα δεν την έπιασα
* Ο καθηγητής φταίει
** Επίσης
*** Είναι του καθηγητή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
* Ο καθηγητής φταίει
** Επίσης
*** Είναι του καθηγητή.

Το μάθημα δεν το βαθμολογούμε με βάση τους καθηγητές:confused:
Άρα η βαθμολόγησή σου δεν είναι αντικειμενική ;)
Ο καθηγητής σήμερα είναι αύριο δεν είναι. Το μάθημα μένει όμως.
Η γλώσσα και ειδικά στη α γυμν ήταν από τα ευκολότερα ( για να μην πω το ευκολότερο) μάθημα που είχα.
Και είχα και απαιτητική καθηγήτρια. Αλλά δεν έλεγα το μάθημα βαθμού δυσκολίας 10:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το μάθημα δεν το βαθμολογούμε με βάσει τους καθηγητές:confused:
Άρα η βαθμολόγησή σου δεν είναι αντικειμενική ;)
Ο καθηγητής σήμερα είναι αύριο δεν είναι. Το μάθημα μένει όμως.
Η γλώσσα και ειδικά στη α γυμν ήταν από τα ευκολότερα ( για να μην πω το ευκολότερο) μάθημα που είχα.
Και είχα και απαιτητική καθηγήτρια. Αλλά δεν έλεγα το μάθημα βαθμού δυσκολίας 10:P
Όμως, επειδή δεν μπορούμε σε κάθε μάθημα να έχουμε μέσους καθηγητές οι οποίοι κάνουν το μέσο μάθημα, είναι αναπόφευκτο το να επηρεαστούμε από το χαρακτήρα και τον τρόπο διδασκαλίας τους.

Απο το αντικειμενικό κομμάτι, τώρα :D, η έκθεση είναι ιδιαίτερα απαιτητική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Όμως, επειδή δεν μπορούμε σε κάθε μάθημα να έχουμε μέσους καθηγητές οι οποίοι κάνουν το μέσο μάθημα, είναι αναπόφευκτο το να επηρεαστούμε από το χαρακτήρα και τον τρόπο διδασκαλίας τους.

Απο το αντικειμενικό κομμάτι, τώρα :D, η έκθεση είναι ιδιαίτερα απαιτητική.

Μα εσύ δεν πας σχολείο για να κρίνεις αν ο καθηγητής της έκθεσης έχει καλό χαρακτήρα ή όχι. Η φυσικός μου, είναι υπέροχος άνθρωπος αλλά δεν έχει καθόλου μεταδοτικότητα. Επειδή η φυσικός είναι καλός άνθρωπος θα πω την φυσική εύκολη; :hmm:
Άλλο παράδειγμα... Έχω υπέροχους καθηγητές που σαν άνθρωποι δεν μου αρέσουν. Θα βγάλω το μάθημα τους ''δύσκολο'' ''βλακεία'' κλπ επειδή δεν είναι καλοί για εμένα άνθρωποι;:hmm:

Δεν λέω, φυσικά και τα κοιτάμε όλα. Αλλά σε ένα τέτοιο έγγραφο που έκανες, τα μαθήματα δεν τα κρίνουμε καθόλου με κριτήριο τον καθηγητή. Αλλά την ύλη, τα αντικείμενα που εξετάζει, με το αν οι ώρες είναι λίγες για ένα τέτοιο μάθημα και αυτό το κάνει δύσκολο κλπ.
Και η έκθεση δεν είναι βαθμού δυσκολίας 10:P πάνω από 5-6 ναι αλλά όχι και 10.
Πιο πολλοί δυσκολεύονται στα μαθηματικά πχ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sev_vo

Νεοφερμένος

Η Sev_vo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Για εμένα, η φυσική. Χρειάζεται πολύ διάβασμα καθώς εάν δεν προσέχεις από την αρχή στο μάθημα στην πορεία θα σου φανεί παλούκι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Μαθηματικά.... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ougka pougka

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ougka pougka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Προσωπικά με δυσκολεύουν τα Αρχαία. Τις καταλήξεις τις ξαναξεχνάω μετά από κάθε διαγώνισμα, και δεν μπορώ να καταλάβω τη σύνταξη. Θα συμφωνήσω όμως με την Sev_vo, η Φυσική δυσκολεύει πολύ περισσότερο κόσμο, και, αν δεν προσέχεις στο μάθημα (ειδικά αν ο καθηγητής δεν ακολουθεί το βιβλίο και πρέπει να κρατάς δικές σου σημειώσεις),αργότερα θα τρέχεις να συμμαζεύεις τα ασυμμάζευτα :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑmyC

Νεοφερμένος

Η ΑmyC αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Το πιο δυσκολο μαθημα στο γυμνασιο ειναι η φυσικη και τα μαθηματικα ( αλλο που ειναι και απο τα ωραιοτερα μαζι με τη χημεια!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 399413

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η προσωπική μου άποψη είναι ότι για τα παιδιά που θέλουν να επιλέξουν στο Λύκειο την θεωρητική κατεύθυνση το πιο δύσκολο μάθημα είναι τα μαθηματικά (Άλγεβρα & Γεωμετρία)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,966 μηνύματα.
Α γυμνασίου= κανένα
Β γυμνασίου = κανένα
Γ γυμνασίου = πληροφορική(απλά δεν μου άρεσε)
Α λυκειου = γεωμετρία
Β λυκειου = γεωμετρία,φυσική κατεύθυνσης
Γ λυκειου= ανάλογα με την κατεύθυνση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Η προσωπική μου άποψη είναι ότι για τα παιδιά που θέλουν να επιλέξουν στο Λύκειο την θεωρητική κατεύθυνση το πιο δύσκολο μάθημα είναι τα μαθηματικά (Άλγεβρα & Γεωμετρία)

Η πιο δυσκολη κατεύθυνση ομολογουμενως ειναι η θετικη στο λυκειο.Χρειαζεσαι πολλες ωρες για να εμβαθυνεις εναξαρτητου ποσο εξυπνος η οχι εισαι.Παντα θα υπαρχουν πιο δυσκολες ασκησεις απο αυτες που μπορεις να λυσεις και το χειροτερο εχεις το συνδυασμο μαθηματων δυναμιτη που προχωρησαν τον κοσμο μπροστα( Μαθηματικα-φυσικη-Χημεια).

Η γεωμετρια θεωρειται δυσκολη διοτι οι περισσοτεροι την αγνοούν η κανουν τσιρκο την ταξη οταν διδασκεται καθως την θεωρουν κατωτερη η αχρηστη σε σχεση με τα αλλα μαθηματα.Αυτο ειναι παραδοξο ομως,διοτι η γεωμετρια αποτελει αναποσπαστο κομματι των μαθηματικων.Ειναι ωρα που κανεις μαθηματικα με ολη την εννοια της λεξης.Δεν υπαρχουν μεθοδολογιες και αλλες τετοιες αηδιες,υπαρχει καθαρη σκεψη.Ισως ειναι το μονο μαθημα που αξιζει περισσοτερο απο ολα με διαφορα στο λυκειο,οσον αφορα την αληθινη επαφη με την εκαστοτε επιστημη που αντιπροσωπευει το μαθημα.Αποκτας γνησια μαθηματικη καλλιεργεια και παιδεια.

Θα τολμουσα ισως να φτασω να πω οτι πραγματικο παθος μπορει να αναπτυξει καποιος για τα μαθηματικα μονο μεσω της γεωμετριας και της μαθηματικης λογικης(συνολα κτλπ.).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

NastStorm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NastStorm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 334 μηνύματα.
Προσωπικα θεωρω οτι είναι τα αρχαία.. Είναι δύσκολα απο την αποψη οτι εχεις να μαθεις πολλη γραμματικη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άνιελ

Νεοφερμένος

Ο Άνιελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Εγώ δυσκολεύομαι στα Μαθηματικά.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,877 μηνύματα.
Μαθηματικά Κατεύθυνσης.... Όσο και να το έχει συστηματοποιήσει κανείς, πάντα υπάρχει κάτι που δεν θα ξέρεις πώς να το προσεγγίσεις.

Για εμένα ακολουθούν τα αρχαία, δεν μπορούσα με τίποτα να τα καταλάβω...
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Η Βιολογία μου φαινόταν πολύ δύσκολο μάθημα και η Γεωμετρία (ήμουν θεωρητική) :P
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Ακόμη θυμάμαι την Φυσική της Β' Γυμνασίου. Στη διάρκεια της μαθητικής μου πορείας δεν με δυσκόλεψε τίποτα άλλο περισσότερο από εκείνη τη Φυσική, ούτε καν στο Λύκειο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top