Φιλόλογοι - Eπαγγελματική αποκατάσταση

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Καλησπέρα!
Ως Φιλόλογος θα σας απαντήσω απο τημ εμπειρία μου πως όποιο τμήμα και να τελειώσεις(φιλολογικα, ιστορικο, φπψ, φκσ) και σε όποια πόλη έχεις τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα. Και στα φροντιστηρια και στα ιδιωτικα σχολεια και σε εκδοτικους/εφημεριδες.
Αυτο είναι μια πραγματικότητα.
Αν είναι σωστό ή όχι είναι off topic να το συζητήσουμε εδώ.
Προσωπική -άρα και υποκειμενική - άποψη είναι πως συμβαίνει κατά το σκεπτικό του Έλληνα "ό,τι δηλώσεις είσαι!"
όπως οικονομολογος δηλώνει αυτος που τελείωσε με αριστα την ΑΣΟΕΕ αλλά και αυτός που τελείωσε με το ζόρι το ΕΠΑΛ με κατευθυνση οικονομικα έτσι και Φιλόλογος δηλώνει και αυτός που είχε από παιδί "ψώνιο" με τα αρχαία, όνειρο ζωής να τα σπουδάσει, δήλωσε μόνο φιλολογια στο μηχανογραφικο του και ας είχες 19000 μόρια γιατί μόνο αυτό ήθελε αλλά και αυτός που ως μαθητής ήξερε να μισοκλείνει το λύω έβγαλε 13000 μόρια και περασε κατα τυχη σε κάποιο τμήμα.

Ποιος αξίζει και ποιος όχι φαίνεται στην πράξη.
όσο για το επιχείρημα "δε χρειαζονται 4 χρονια αρχαια επειπεδου αει για να διδαξεις τα απλα του Λυκειου" εμένα προσωπικά δε με καλύπτει. Αν ενστερινστω αυτό θα δεχτώ και πως στο Δημοτικό λογω απλοικής ύλης δε πρέπει να διδασκουν επιστημονες δάδκαλοι με 4 χρονια σπουδες αει αλλά αρκεί ένας αριστούχος που τελειώσε την Γ γυμνασίου....τι λέτε δε ξέρει κι αυτός ορθογραφία, αριθμητική, και ολίγον ιστορία;
επίσης, οι νηπιαγωγοί γιατι σπουδάζουν 4 χρόνια αει; αφού 5χρονα παιδακια "φυλάει" και η γιαγία μας που δε τελείωσε καν το δημοτικό...

Φυσικα ειρωνικα τα τελευταία - αν χρειάζεται για κάποιους να το διευκρινησω.

Και τέλος,για το" όλα είναι θέμα προσωπιικού διαβάματος". Θα συμφωνήσω εν μέρει. Φυσικά χρειάζεται προσωπικό διάβασμα σε όλες τις επιστήμες. Όμως εσεις ως μαθητές Γ Λυκείου θα εμπιστευόσασταν την προετοιμασίας σας σε κάποιον απόφοιτο Νομικης (παιρνω ενα παραδειγμα απαιτητικης σχολης) που εχει διαβάσει απο προσωπικο ενδιαφερον τα παντα γύρω απο τα αρχαία;
Δηλαδή για να καταλάβουμε τι λές.Συγκρίνεις τον πτυχιούχο νομικής με τον πτυχιούχο ιστορικού-αρχαιολογικού Φιλοσοφικής σχολής σε γνώσεις αρχαίων και λατινικών;Επίσης εξομιώνεις τις γνώσεις οικονομικών των αποφοίτων επαλ και τις γνώσεις οικονομικών ασσοε με τις γνώσεις αρχαίων απο την φιλολογία και το ιστορικό.Μιλάμε για αντικειμενικότητα,συναδελφικότητα και αλληλεγύη σε όλο της μεγαλείο.Δεν είπε κανείς ότι μαθαίνεις τα ίδια αρχαία στα δύο τμήματα.Αυτό που λέμε είναι ότι πολλές απο τις γνώσεις αυτές είναι μη εφαρμόσιμες στην εκπαίδευση.Ψέματα είναι;Είναι κρίμα και ώς δασκάλα που πρέπει να δίνει το παράδειγμα να μιλάς τόσο απαξιωτικά για τμήμα που βγάζει ερευνητές και επιστήμονες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
@Ελφ,

Συγγνώμη κιόλας, είσαι όντως φιλόλογος;
Κι αν ναι, γιατί κάνεις ορθογραφικά; :confused:

:cry_x:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Κι αν ναι, γιατί κάνεις ορθογραφικά;

Αυτό σε πείραξε;

Έχω υπ' όψιν πτυχιούχο με 8+ που έγραφε το και με ε. Και όχι, δεν ήταν δυσλεκτικό άτομο. Κάνε τις αναγωγές σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theoritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Theoritikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
παιδιά αυτο το θέμα με τυραννάει και μένα, θέλω φιλολογία θεσσαλονίκης ή αθήνας(είμαι πολύτεκνος) απλά όλα αυτά με τη δουλειά με απωθούν σιγα σιγά και πέφτω στο κενό καθώς δεν βρίσκω νόημα σε καμιά άλλη δουλειά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
παιδιά αυτο το θέμα με τυραννάει και μένα, θέλω φιλολογία θεσσαλονίκης ή αθήνας(είμαι πολύτεκνος) απλά όλα αυτά με τη δουλειά με απωθούν σιγα σιγά και πέφτω στο κενό καθώς δεν βρίσκω νόημα σε καμιά άλλη δουλειά

Τελείωσε τη σχολή σου σε 4 ή 5 χρόνια, κάνε ενα μεταπτυχιακό, πάνε ενα χρόνο στρατό, και μπορεί τα πράγματα να έχουν βελτιωθεί. Ποτέ δε ξέρεις! Πάνε φιλολογία αφού σου αρέσει, και στην πορεία ποτέ δε ξέρεις πως θα έρθουν τα πράγματα. Μπορεί εσύ να βρεις γρηγορότερα δουλειά από έναν απόφοιτο Ιατρικής/Ψυχολογίας/Νομικής/ΗΜΜΥ και άλλες «μεγάλες» (υψηλόβαθμες) σχολές :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.
παιδιά αυτο το θέμα με τυραννάει και μένα, θέλω φιλολογία θεσσαλονίκης ή αθήνας(είμαι πολύτεκνος) απλά όλα αυτά με τη δουλειά με απωθούν σιγα σιγά και πέφτω στο κενό καθώς δεν βρίσκω νόημα σε καμιά άλλη δουλειά

Αφού δεν βρίσκεις νόημα σε καμία άλλη δουλειά τότε γίνε φιλόλογος. Προβλήματα απασχόλησης έχουν όλοι οι κλάδοι... Σε 6 χρόνια περίπου που θα βγεις στην αγορά εργασίας ίσως είναι καλύτερα τα πράγματα.... Βασικά οποιοδήποτε επάγγελμα κι αν επιλέξουμε στις μέρες μας δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι θα έχουμε σίγουρη απασχόληση στο μέλλον πέρα από αστυνομία και στρατό. Άρα καλύτερα να είσαι σε μία σχολή που αγαπάς και να ειδικεύεσαι σε πράγματα που σου αρέσουν, παρά σε μία σχολή που δεν σου αρέσει. Θα το μετανιώσεις πιστεύω γι' αυτό αν σου επιτρέπει η βαθμολογία σου δήλωσε φιλολογία ή κάποιο συναφές τμήμα....

Δεν ξέρω αν είμαι off topic αλλά θέλω να πω κάτι για τα ιστορικά τμήματα. Εγώ δεν είχα πρώτη επιλογή τη σχολή μου, το ιστορικό απθ αλλά παρακολουθώντας μαθήματα κατάλαβα ότι είναι μία πολύ αξιόλογη σχολή, που προσφέρει πραγματική γνώση σε διάφορους τομείς. Πολλοί υποστήριζουν πως η ιστορία είναι ''κατώτερο'' μάθημα σε σχέση με τα αρχαία και τα λατινικά ή τα νέα ελληνικά. Για εμένα αιτία για την υποβάθμιση αυτή της ιστορίας, ενός από τα σημαντικότερα μαθήματα στο σχολείο, είναι ο τρόπος που διδάσκεται. Η παπαγαλία στην οποία οδηγούνται οι μαθητές κυρίως της Γ λυκείου, και η συχνά ελλειπής διδασκαλία από καθηγητές που παίρνουν την ιστορία ως μάθημα για να συμπληρώσουν ώρεςσυχνά δεν είναι καν φιλόλογοι και η αδιαφορία των μαθητών να παρακολουθήσουν το μάθημα έτσι όπως διδάσκεται στα ελληνικά σχολεία. Ολα αυτά συντελούν στην υποβάθμιση της ιστοριας ως φιλολογικό μάθημα και στην συνακόλουθη υποβάθμιση των αποφοίτων των Ιστορικών τμημάτων. Πράγματι πολλά ιστορικά τμήματα δεν προσφέρουν μεγάλο φάσμα αρχαίων λατινικών και νέων αλλά το ίδιο συμβαίνει και στα αντίστοιχα φιλολογικά τμήματα, τα οποία δεν προσφέρουν πολλά ιστορικά μαθήματα. Είναι και η ιστορία ένα σημαντικό μάθημα, καθρέπτης του παρελθόντος, αναδεικνύει τα περασμένα λάθη προς αποφυγή ανάλογων μελλοντικών σφαλμάτων. Ίσως όλα αυτά που λέω να είναι χαζομάρες για πολλούς, ωστόσο πράγματα που έχω συμπεράνει με την μικρή μου εμπειρία ως φοιτήτρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι μπορεί κανείς να υποβαθμίσει την Ιστορία ώς επιστήμη.Τουλάχιστον κάποιος που σέβεται τον εαυτό του.Χωρίς Ιστορία θα φορούσαμε φέσι ως Ελληνες.Τεράστια η σημασία της και τα διδάγματα της πολλαπλά και μοναδικά.Η μελέτη του παρελθόντος και των έργων των ανθρώπων βοηθάει στην αυτοκατανόηση του εαυτού μας και του περίγυρου μας.Κατα την γνώμη μου είναι σαφώς πιο ενδιαφέρουσα επιστήμη απο την φιλολογία(άν την θεωρήσουμε επιστήμη).Το ίδιο ισχύει και για την αρχαιολογία με τα πολύτιμα ευρήματα της και φυσικά την τρομερά ενδιαφέρουσα επιστήμη της ιστορίας της τέχνης.Απο εκεί και πέρα ο καθένας κάνει τις επιλογές του ανάλογα με τα ενδιαφέροντα του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
να κανω μια ερωτηση?
φιλολογος παο φπψ και απο καθαρη φιλολογια εχει ιδια επαγγελματικη αποκατασταση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
να κανω μια ερωτηση?
φιλολογος παο φπψ και απο καθαρη φιλολογια εχει ιδια επαγγελματικη αποκατασταση?
Ναί δεν νομίζω να έχουν κάποια σοβαρή διαφοροποίηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
να κανω μια ερωτηση?
φιλολογος παο φπψ και απο καθαρη φιλολογια εχει ιδια επαγγελματικη αποκατασταση?
Μπορεί να έπεσα στις εξαιρέσεις, αλλά η διδακτική των αρχαίων από φοιτητές του ΦΠΨ (επί πτιχίω), που έγινε στο σχολείο μου, ήταν άθλια. Παράδειγμα: Η φοιτήτρια δε μπορούσε να εξηγήσει γιατί το 'ἅπαντας' στο «τοὺς ἅπαντας ἀνθρώπους» είναι επιθετικός και όχι κατηγορηματικός προσδιορισμός.
Ξαναλέω. Μπορεί να έπεσα στην περίπτωση. Κατανοω, επίσης, ότι στο ΦΠΨ η διδαχή των αρχαίων είναι αδρομερής. Προσωπικά, λοιπόν, δε θα εμπιστευόμουν έναν απόφοιτο του ΦΠΨ σε αρχαία, μάθημα αυξημένης βαρύτητας και μάθημα με τη μεγαλύτερη ζήτηση από άποψη ιδιαίτερων μαθημάτων.
Φυσικά, παίζουν ρόλο και άλλοι παράγοντες, όπως προσωπικό διάβασμα. Ας μην αναμασώ, όμως, τα προλαληθέντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Πιστεύω ότι υπάρχουν διαφοροποιήσεις στις αντίστοιχες σχολές......απλά η νοοτροπία του Έλληνα τα έκανε όλα ίδια για να κλέψει δικαιώματα από άλλους...Εάν όπως υποστηρίζουν πολλοί εδώ είναι ίδιες οι σχολές τότε γιατί δεν τις συγχωνεύουν????????????Γιατί πχ στη Θεσσαλονίκη να έχει και φιλολογία και φιλοσοφία και φιλοσοφικό παιδαγωγικό και ιστορικό αρχαιολογικό!!!!!!!!Άρα υπάρχουν διαφορές γιατί άλλο ιστορικός και άλλο φιλόλογος.....Το αστείο είναι όταν ακούω άτομα από το ιστορικό αρχαιολογικό να λένε ότι σπουδάζουν φιλόλογοι!!!!!!αλήθεια και οι φιλόλογοι στις αντίστοιχες σχολές τι σπουδάζουν????Και ιστορικοί στην Ελλάδα από ποιες σχολές βγαίνουν????χαχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Πιστεύω ότι υπάρχουν διαφοροποιήσεις στις αντίστοιχες σχολές......απλά η νοοτροπία του Έλληνα τα έκανε όλα ίδια για να κλέψει δικαιώματα από άλλους...Εάν όπως υποστηρίζουν πολλοί εδώ είναι ίδιες οι σχολές τότε γιατί δεν τις συγχωνεύουν????????????Γιατί πχ στη Θεσσαλονίκη να έχει και φιλολογία και φιλοσοφία και φιλοσοφικό παιδαγωγικό και ιστορικό αρχαιολογικό!!!!!!!!Άρα υπάρχουν διαφορές γιατί άλλο ιστορικός και άλλο φιλόλογος.....Το αστείο είναι όταν ακούω άτομα από το ιστορικό αρχαιολογικό να λένε ότι σπουδάζουν φιλόλογοι!!!!!!αλήθεια και οι φιλόλογοι στις αντίστοιχες σχολές τι σπουδάζουν????Και ιστορικοί στην Ελλάδα από ποιες σχολές βγαίνουν????χαχαχα
Πάντως διεθνώς δεν υπάρχει πουθενά τμήμα Φιλολογίας.Τα τμήματα που διδάσκονται αρχαία ελληνικά και λατινικά ονομάζονται Classics.Πολλές φορές συνυπάρχουν με ancient history.Πουθενά δεν υπάρχει department of philology.Αρα μήπως η έννοια Φιλόλογος αναφέρεται απλά και μόνο στην διδασκαλία στην εκπαίδευση;Ιστορικοί και Αρχαιολόγοι βγαίνουν απο το αντίστοιχο τμήμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Είναι πονεμένη ιστορία.
Το πεδίο της επιστήμης είναι ευρύ, και κάθε τμήμα ειδικεύεται αλλού.
Kirdou, να φανταστώ ότι σπουδάζεις ιστορικό-αρχαιολογικό, ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Είναι πονεμένη ιστορία.
Το πεδίο της επιστήμης είναι ευρύ, και κάθε τμήμα ειδικεύεται αλλού.
Kirdou, να φανταστώ ότι σπουδάζεις ιστορικό-αρχαιολογικό, ε;
Ναί.Συμφωνώ ότι δεν γίνεται να συνυπάρξουν σε ένα τμήμα τόσες επιστήμες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.
Παλιά έτσι ήταν από το 1984 νομίζω τριχοτομήθηκε η φιλοσοφική σχολή.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πικάπα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πικάπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Μπορεί να έπεσα στις εξαιρέσεις, αλλά η διδακτική των αρχαίων από φοιτητές του ΦΠΨ (επί πτιχίω), που έγινε στο σχολείο μου, ήταν άθλια. Παράδειγμα: Η φοιτήτρια δε μπορούσε να εξηγήσει γιατί το 'ἅπαντας' στο «τοὺς ἅπαντας ἀνθρώπους» είναι επιθετικός και όχι κατηγορηματικός προσδιορισμός.
Ξαναλέω. Μπορεί να έπεσα στην περίπτωση. Κατανοω, επίσης, ότι στο ΦΠΨ η διδαχή των αρχαίων είναι αδρομερής. Προσωπικά, λοιπόν, δε θα εμπιστευόμουν έναν απόφοιτο του ΦΠΨ σε αρχαία, μάθημα αυξημένης βαρύτητας και μάθημα με τη μεγαλύτερη ζήτηση από άποψη ιδιαίτερων μαθημάτων.
Φυσικά, παίζουν ρόλο και άλλοι παράγοντες, όπως προσωπικό διάβασμα. Ας μην αναμασώ, όμως, τα προλαληθέντα.

Φίλε, η διδαχή των επιστημών που θεραπεύει η φιλοσοφική σχολή, σε καμία περίπτωση δεν είναι αδρομερής, τουλάχιστον σε σύγκριση με τα δεδομένα της Ελλάδος. Από εκεί και πέρα, η ικανότητα να διδάσκει κάποιος ένα συγκεκριμένο μάθημα, σαφέστατα δε βασίζεται στο γνωστικό του βάθος. Το ότι η γνώση αυτή δεν είναι από μόνη της επαρκής όρος για την επίτευξη μαθησιακών στόχων, αποτελεί επιστημονική και εμπειρική παραδοχή. Αμφισβητώ, μάλιστα, το να υφίσταται γενικά ως παράγοντας, καθώς η διεθνής επιστημονική έρευνα κάνει αναφορά για "γενικές γνώσεις πάνω στο αντικείμενο" και όχι για "συσσώρευση πληροφοριών" (διότι το να μπορείς να χαρακτηρίσεις τη συντακτική λειτουργία ορισμένων λέξεων, ως μαθητής λυκείου, κατά τη γνώμη μου, δεν ονομάζεται γνώση. Αν προσωπικά, αυτές οι πληροφορίες σε κατέστησαν ικανό να αποσυνθέτεις κείμενα κ.λ.π. ή τέλος πάντων υπήρξαν βάσεις για ανώτερους γνωστικούς στόχους, νομίζω πως γνωρίζεις, ότι δεν έχει γίνει το ίδιο με το 99% των συμμαθητών σου και βεβαίως, η παιδεία θα έπρεπε να αφορά το 100% και όχι το 1%.)
Τελικά, ίσως, οι επιλογή της κατεύθυνση σου, ως φιλόλογος, δεν ξεφεύγει από τα πλαίσια της προσωπικής επιλογής. Ούτε η περαιτέρω μελέτη αρχαίων κειμένων ενός κλασικιστή τον καθιστά αυθεντία, ούτε οι παιδαγωγικές γνώσεις ενός αποφοίτου του Φ.Π.Ψ. του δίνουν "ιδιαίτερες ικανότητες". Αν ένα πρακτικό θέμα, όπως το δικαίωμα σου να δουλέψεις στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση ως φιλόλογος στηρίζεται στο αν έχεις αποφοιτήσει από τη φιλοσοφική σχολή, έτσι και ένα θεωρητικό θέμα, το αν δηλαδή είσαι αποτελεσματικός εκπαιδευτικός εναπόκειται στις προσωπικές σου δυνατότητες να διαχειριστείς το ό,τι έχεις διδαχθεί.

Υ.Γ.: Οποιοσδήποτε γνωρίζει τι σημαίνει φιλόλογος, είτε ιστορικά είτε και με τα σημερινά δεδομένα, δεν αμφισβητεί την ιδιότητα ενός συναδέλφου από το Ιστορικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Queen of Hearts

Δραστήριο μέλος

Η Queen of Hearts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
εμας μας ειπαν στο φροντιστηριο παντως οτι αναμεσα στο φ.π.ψ ιωαννινων και το φ.π θεσσαλονικης,το δευτερο ειναι καλυτερο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Διαβάζοντας τα μηνύματά σας, καταλαβαίνω τι ψέμα μας πουλούσαν τόσα χρόνια.
Τίποτα δεν έγινε με τα ολοήμερα, και οι άνεργοι Φιλόλογοι πολλαπλασιάζονται ραγδαίως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Δημοσιογραφία(Οι μεγαλύτεροι δημοσιογράφοι έχουν τελειώσει φιλολογία),πολιτική,διπλωματία και μετά τα κλασικά καθηγητής κτλ.Πάντως το πτυχίο της φιλολογίας συνεχίζει να αποτελεί δυνατό χαρτί.........

πως γινεται να γινεις κανονικος δημοσιογραφος?και πως διπλωματης?:hmm:μηπως δεν ισχυει...η μονη περιπτωση για δημοσιογραφια ειναι ισως η αρθρογραφια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rhenium

Νεοφερμένος

Η Rhenium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Γειά σας παιδιά!Είμαι καινούρια εδώ..Μόλις έδωσα Πανελλαδικές, τα πήγα πολύ καλά αλλά προβληματίζομαι ως πρός την επιλογή σχολής..Θεωρητική κατεύθυνση..Από την αρχή της χρονιάς ήθελα Φιλολογία και περνάω, πιάνω όμως και Νομική Κομοτηνής.Όλοι στο περιβάλλον μου μου λένε να πάω Νομική γιατί έχει μεγαλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση(πείτε μου άν αληθεύει, κυρίως για κλάδο της Εισαγγελίας)..Τί γίνεται όμως με την Φιλολογία;Θα υπάρχει δουλειά όταν τελειώσω;Και τί γνώμη έχετε για την Γλωσσολογία;Παρακαλώ όσοι σπουδάζετε Φιλολογία να μου πείτε γνώμες..Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top