ΚΤΕΛ ή τραίνο για Αθήνα - Σαλόνικα;

ΚΤΕΛ ή τρένο για Αθήνα-Σαλόνικα ;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 53)
  • ΚΤΕΛ

    Ψήφοι: 10 18.9%
  • τρένο

    Ψήφοι: 37 69.8%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 3.8%
  • Aεροπλάνο

    Ψήφοι: 4 7.5%

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Πιο ασφαλες σε σχεση με το αεροπλανο; Πιο συχνα εκτροχιαζεται τρενο του ΟΣΕ παρα πεφτει αεροπλανο της Ryan ή της Aegean...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Εαν θελω κατι, το παιρνω μαζι μου απο πριν. Μιση ωρα σταση σε ενα παρακμιακο μαγαζι της Εθνικης τη θεωρω περιττη. Πιο πολυ σταματανε για να φανε οι οδηγοι φθηνα παρα για να ξεκουραστει ο κοσμος. Οι περισσοτεροι περιμεναν στα σκαλια του μαγαζιου μεχρι να φυγει παλι το λεωφορειο...

Κι η σταση γινεται κοντα στη Στυλιδα, δηλαδη δεν κοβει εστω τη διαδρομη στη μεση. Στο ιδιο μαγαζι σταματουν τα λεωφορεια του ΚΤΕΛ Θεσσαλονικης και τα μη απευθειας δρομολογια του ΚΤΕΛ Λαρισας.

Oh μάλλον δεν ήμουν αρκετά ξεκάθαρη... People need to pee. :P Δεν γίνεται να κάνεις έξι ώρες δρομολόγιο και να έχεις την απαίτηση να κρατιούνται παιδιά, σκυλιά, ηλικιωμένοι, αλλά και οποιοσδήποτε άλλος άνθρωπος απλά κατουριέται. Δεν διαφωνώ για όσα αναφέρεις για τα μέρη που γίνονται στάσεις (νομίζω απλώς είναι κάποιου τύπου συμφωνίες), αλλά έξι ώρες χωρίς τουαλέτα μοιάζει με κινέζικο βασανιστήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Oh μάλλον δεν ήμουν αρκετά ξεκάθαρη... People need to pee. :P Δεν γίνεται να κάνεις έξι ώρες δρομολόγιο και να έχεις την απαίτηση να κρατιούνται παιδιά, σκυλιά, ηλικιωμένοι, αλλά και οποιοσδήποτε άλλος άνθρωπος απλά κατουριέται. Δεν διαφωνώ για όσα αναφέρεις για τα μέρη που γίνονται στάσεις (νομίζω απλώς είναι κάποιου τύπου συμφωνίες), αλλά έξι ώρες χωρίς τουαλέτα μοιάζει με κινέζικο βασανιστήριο.

Δεν θα ηθελες να πας τουαλετα στο μαγαζι που σταματανε, trust me :P

(εκτος αν μπορεις να αιωρεισαι που τοτε και στου λεωφορειου βολευεσαι).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

snol

Νεοφερμένος

Η snol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Πιο ασφαλες σε σχεση με το αεροπλανο; Πιο συχνα εκτροχιαζεται τρενο του ΟΣΕ παρα πεφτει αεροπλανο της Ryan ή της Aegean...

η σύγκριση μεταξύ κτελ και τραίνου τίθεται, έτσι; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Δεν θα ηθελες να πας τουαλετα στο μαγαζι που σταματανε, trust me :P

(εκτος αν μπορεις να αιωρεισαι που τοτε και στου λεωφορειου βολευεσαι).

Καλά προφανώς δεν θα ήθελα να πάω πουθενά εκτός από το σπίτι μου, αλλά τι να κάνουμε; :P

Κάτσε, υπάρχουν ΚΤΕΛ που έχουν τουαλέτες σε λειτουργία στην Ελλάδα; Γιατί όπου έχω πάει (κι έχω πάει σε πολλά μέρη κυρίως Πελοπόννησο και Στερεά Ελλάδα) δεν λειτουργούσαν ποτέ. Τα παραπάνω τα λέω γιατί έχω κάνει αμέτρητες φορές το Αθήνα-Ηγουμενίτσα που κρατάει περίπου 7 ώρες κι οι οδηγοί έκαναν πάντα 2 στάσεις (κοντά στην Πάτρα και κάπου στην Αμφιλοχία) και το θεωρώ απόλυτα φυσιολογικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,090 μηνύματα.
Στην Ελλάδα ούτε εγώ έχω πετύχει τουαλέτα εν λειτουργία σε ΚΤΕΛ, αλλά δεν έχω και την μεγάλη την πείρα.
+ Εγώ από κοντά 3ωρο και πάνω θέλω στάση. Σίγουρα θα κατουριέμαι, δεν τίθεται θέμα :P

Δεν ξέρω πως πάνε αυτά με τα 9αρια στον ΟΣΕ γιατί δεν τα 'χω χρησιμοποιήσει ποτέ, αλλά σε περίπτωση που καταφέρεις να τα πετύχεις νομίζω ο συνδυασμός τρένο με 9αρια εισιτήρια και το φθηνότερο καράβι (ίσως τα deals της Cosmote αν έχει ξεμείνει κάποιο), θα είναι το πιο φτηνό για το πήγαινε έλα Κρήτη-Θεσσαλονίκη.
Εκτός αν τύχει να 'χει απεργία ο ΟΣΕ την ίδια μέρα που το συνηθίζει πολύ τώρα τελευταία και να την πατήσεις αν έχεις κλείσει κάτι άλλο :rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Οι συνθήκες και η διάρκεια του ταξιδιού δε με νοιάζουν καθόλου , δε πα να διαρκεί 1 βδομάδα η διαδρομή κατω απο τον ηλιο και εγω να ειμαι σε ενα σιδερένιο κουτί πραγματικά δε με νοιάζει , το θέμα ειναι οικονομικό καθαρά , για αυτο ρώτησα και για τις τιμές πιο πριν , απλα αν έρχομαι απο Κρήτη Αθήνα ειναι 20 ε το πλοίο , μετα 50-70 που θελει η Ryanair και μετα η επιστροφή αλλα τόσα ή ίσως λιγο λιγότερα , βρήκα εντωμεταξύ κάποιους που πηγαίνουν τακτικά απο Αθήνα Θεσσαλονίκη με το αμάξι και θέλουν 20 ευρώ , θα πάρω τηλ θα ρωτήσω τι παιζει , κ σκέιτμπορντ να μου δώσουν να σέρνομαι απο πίσω θα συμφωνήσω χαχαχα ( που λεει ο λόγος )

Μωρέ και με 10 € μπορείς να βρεις εισιτήριο με Ryanair Αθήνα Θεσσαλονίκη. Το μόνο αρνητικό είναι ότι το αεροδρόμιο τόσο της Θεσσαλονίκης όσο και της Αθήνας είναι εκτός πόλης οπότε πρέπει να λαμβάνεται υπ όψιν και ο χρόνος μετακίνησης απο και προς το αεροδρόμιο αλλά και τα έξοδα μετακίνησης που μπορεί να είναι ένα μικρό αλλά υπολογισημο ποσό. Μια συμβουλή: εγώ τόσο καιρό έπαιρνα μετρό για να πάω στο αεροδρόμιο της Αθήνας (είμαι απο Θεσσαλονίκη) πρόσφατα ανακάλυψα ότι με το λεωφορείο είναι η μισή τιμή και συμφαιρει άπειρα αν μένεις κοντά στο κέντρο της Αθήνας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Καλά προφανώς δεν θα ήθελα να πάω πουθενά εκτός από το σπίτι μου, αλλά τι να κάνουμε; :P

Κάτσε, υπάρχουν ΚΤΕΛ που έχουν τουαλέτες σε λειτουργία στην Ελλάδα; Γιατί όπου έχω πάει (κι έχω πάει σε πολλά μέρη κυρίως Πελοπόννησο και Στερεά Ελλάδα) δεν λειτουργούσαν ποτέ. Τα παραπάνω τα λέω γιατί έχω κάνει αμέτρητες φορές το Αθήνα-Ηγουμενίτσα που κρατάει περίπου 7 ώρες κι οι οδηγοί έκαναν πάντα 2 στάσεις (κοντά στην Πάτρα και κάπου στην Αμφιλοχία) και το θεωρώ απόλυτα φυσιολογικό.

ΚΤΕΛ με ΚΤΕΛ εχουν διαφορα. Νομιζω πχ των Χανιων εχει και online κρατησεις. Τουαλετα παντως εχει σιγουρα το ΚΤΕΛ Λαρισας που εχει δρομολογια χωρις σταση. Το ΚΤΕΛ Θεσσαλονικης που πηρα προσφατα δεν θυμαμαι αν ειχε, ουτως ή αλλως δεν την εχω χρησιμοποιησει ποτε.

Παραειναι ομως τραγικα αυτα τα μαγαζια. Απλα υπαρχει συμφωνια για φθηνο φαγητο/καφεδες στους οδηγους. Πριν μερικα χρονια ειχε σταματησει ΚΤΕΛ πριν τη Λαμια (απο Αθηνα) που εχει Goody's κι ενα ακομα διπλα. Το ΚΤΕΛ σταματησε στο διπλα (Best 2000 νομιζω, κατι τετοιο παντως). Μαλιστα ο οδηγος εδωσε "εντολη" να πανε ολοι σε αυτο γιατι θα κανει γρηγορα. Περιττο να πω οτι ολοι γυρισαν με σακουλες Goody's. Τουλαχιστον εκει καθαριζουν τις τουαλετες τους.

Μωρέ και με 10 € μπορείς να βρεις εισιτήριο με Ryanair Αθήνα Θεσσαλονίκη. Το μόνο αρνητικό είναι ότι το αεροδρόμιο τόσο της Θεσσαλονίκης όσο και της Αθήνας είναι εκτός πόλης οπότε πρέπει να λαμβάνεται υπ όψιν και ο χρόνος μετακίνησης απο και προς το αεροδρόμιο αλλά και τα έξοδα μετακίνησης που μπορεί να είναι ένα μικρό αλλά υπολογισημο ποσό. Μια συμβουλή: εγώ τόσο καιρό έπαιρνα μετρό για να πάω στο αεροδρόμιο της Αθήνας (είμαι απο Θεσσαλονίκη) πρόσφατα ανακάλυψα ότι με το λεωφορείο είναι η μισή τιμή και συμφαιρει άπειρα αν μένεις κοντά στο κέντρο της Αθήνας

Κι οχι μονο για το κεντρο της Αθηνας. Βολευει κι αν μενεις Α. Παρασκευη, Χολαργο κλπ ενω μπορεις να κατεβεις πχ Νομισματοκοπειο και να παρεις το μετρο αλλα με κανονικο εισιτηριο ;)

Επισης υπαρχει λεωφορειο που εξυπηρετει τα Νοτια Προαστια με το αεροδρομιο και κανει τερμα Πειραια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
απο αθηνα μέχρι αεροδρόμιο είναι 50 λεπτα
τσεκ ιν κτλ..30 λεπτα το ιδανικό
πτήση 50 λεπτά σε θέσεις στριμωχτές και άβολες για έναν ψηλό άνθρωπο
Θεσσαλονίκη μέχρι κέντρο 40 λεπτά

δηλαδη σύνολο 2μιση περίπου ώρες. Και για να βρεις εισιτήριο φτηνότερο απο κτελ τραίνο πρέπει να είσαι πολύ τυχερός.

με τραίνο κάνεις 5μιση ώρες και έχεις τουαλέτα κυλικείο, και όμορφη διαδρομη
με κτελ 6μιση ώρες και άθλιες στάσεις σε πανάκριβα μαγαζιά.

απο αυτά τα 3 πιο πολύ σαν εμπειρία ταξιδιού μου άρεσε το τραίνο, είτε ταξιδεύεις μέρα είτε νύχτα.
ειδικά το τμήμα λιανοκλάδι δομοκός είναι απο το 1900..επι χαρ τρικούπη. περνάς απο γκρεμούς και πέτρινα τούνελ απίστευτης ομορφιάς! Περνάει ακόμα και απο την γέφυρα του γοργοποτάμου που ανατίναξαν οι αντάρτες το 42!!
πας κάθεσαι στο κυλικείο παίρνεις μια μπύρα και απολαμβάνεις το τοπίο, ή αν είναι νύχτα ακούς τον νανουριστικό ήχο απο τις ράγες!
κανει μόνο μία στάση στον δομοκό σε εναν παλιο σταθμό στην μέση του πουθενα για αλλαγη μηχανής,και ακόμα και χιόνια να έχει έξω πολλοί κατεβαίνουν για τσιγάρο..
βλέπεις και κάθε είδους επιβάτη..απο φαμίλιες τσιγγάνων μέχρι κυριλέ τύπους με κοστούμια και λάπτοπ. Στο τραίνο έχεις άλλη επαφή με τους συνεπιβάτες καμία σχέση με το κτελ.
Το τραίνο είναι το μόνο μέσο που βλέπεις άγνωστους να πιάνουν κουβέντα μεταξύ τους και να γίνονται και νέες γνωριμίες :P

ολα αυτα στο παρελθόν...πλέων μόνο αυτοκίνητο, και σε 4μιση ώρες είμαι σαλόνικα. 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά. Ποιο πιστεύετε πως είναι καλύτερο και σχετικά φθηνότερο για να πάω θεσσαλονίκη? Λεωφορείο, τρένο ή αεροπλάνο??
Ξέρετε κάποια καλή ιστοσελίδα με φθηνά αεροπορικά εισιτήρια ?? Εαν γνωρίζετε στειλτε μου πμ.:D:D
Επειδή ψάχνω για αυτή την εβδομάδα και βλέπω 100+ με αεροπλάνο
Σχετικα με το τρένο θα ήθελα αρκετες πληροφορίες γιατι δεν εχω ταξιδεψει ποτέ, οπότε δεν γνωρίζω ποια είναι τα καλύτερα δρομολόγια , ποιες ώρες, οπότε εάν γνωρίζει κανείς ας με ενημερώσει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα παιδιά. Ποιο πιστεύετε πως είναι καλύτερο και σχετικά φθηνότερο για να πάω θεσσαλονίκη? Λεωφορείο, τρένο ή αεροπλάνο??
Ξέρετε κάποια καλή ιστοσελίδα με φθηνά αεροπορικά εισιτήρια ?? Εαν γνωρίζετε στειλτε μου πμ.:D:D
Επειδή ψάχνω για αυτή την εβδομάδα και βλέπω 100+ με αεροπλάνο
Σχετικα με το τρένο θα ήθελα αρκετες πληροφορίες γιατι δεν εχω ταξιδεψει ποτέ, οπότε δεν γνωρίζω ποια είναι τα καλύτερα δρομολόγια , ποιες ώρες, οπότε εάν γνωρίζει κανείς ας με ενημερώσει..

Λογικά δε θα βρεις φθηνά αεροπορικά 1 βδομάδα πριν οπότε τρένο. Είναι πολύ πιο άνετο από το κτελ και βλέπεις και ωραία τοπία στη διαδρομή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Γνωρίζετε αν μεταμεσονύχτια υπάρχει υπεραστικό ΚΤΕΛ προς Αθήνα-Αεροδρόμιο; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Το Αεροδρόμιο εξυπηρετείται από τέσσερις 24ωρες γραμμές λεωφορείων:
Χ93: ΚΤΕΛ Κηφισού-Αεροδρόμιο
Χ95: Σύνταγμα-Αεροδρόμιο
Χ96: Πειραιάς-Αεροδρόμιο
Χ97: Μετρό Ελληνικό-Αεροδρόμιο

Οι ώρες εδώ: https://www.oasa.gr/content.php?id=airlines
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Tα δρομολογία προς Κηφισό από άλλες περιοχές της χώρας υπάρχουν μετά τις 00.00 το βράδυ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Βεβαίως και υπάρχουν, απλώς εξαρτάται από την γραμμή, δεν ξέρω αν έχουν όλοι οι προορισμοί μεταμεσονύκτια δρομολόγια. Ψάχνεις ΚΤΕΛ "ΤΑΔΕ" δρομολόγια, και βλέπεις τι ώρα ξεκινάνε και υπολογίζεις (περίπου) τι ώρα φτάνουν στην Αθήνα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Όσες φορές πήγα με ΚΤΕΛ το μετανιωσα οικτρά. Μια στάση μόνο στην Λάρισα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top