Ένα τζαμί στην Αθήνα;

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Διαβάζοντας τα άλλα topics σ'αυτή την κατηγορία μου δημιουργήθηκε μία απορία Τι γνώμη έχετε για την δημιουργία ενός Μουσουλμανικού ναού στο κέντρο της Αθήνας? Πως θα σας φενόταν ένα τζαμί στην πλ. Ομωνίας? και γιατί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apostolos1986

Νεοφερμένος

Ο Αποστολος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Γιατί όχι!!!!!!!!! Συμφωνώ απόλυτα με την ιδέα να δημιουργηθεί ένα τζαμί στην Αθήνα όχι απαραίτητα στην Ομόνοια . Υπήρχε μία πρόταση να δημιουργηθεί ένα τζαμί στην Παιανία το οποίο παράλληλα θα ήταν κι ένα κέντρο αραβικού πολιτισμού. Αλλά φυσικά αυτή η πρόταση σκόνταψε στο κ.Χριστόδουό που αλλού..... :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
No problem. Οταν λέμε δέν έχουμε πρόβλημα με τις άλλες θρησκείες αυτό εννοούμε. Να μπορεί ο καθένας να φτιάξει ό,τι θέλει οπως μπορούν να γίνουν χριστιανικοί ναοί. Εδώ ανεχόμαστε τους άλλους που έχουν P4 αντί για Athlon, στο τζαμί θα κολλήσουμε; :p
Για την Παιανία το είχα ακούσει και εγώ, και μάλιστα έχει ξανασκοντάψει πρό Χριστόδουλου. Πάντως στα Χανιά έχει καθολική εκκλησία οπότε είναι πιό ανεκτικοί με χριστιανικούς ναούς. Αναρρωτιέμαι πάντως τί λέει ο νόμος βάση τον οποίο απαγορεύουν την ανέγερση του τζαμιού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gademis :
Πάντως στα Χανιά έχει καθολική εκκλησία οπότε είναι πιό ανεκτικοί με χριστιανικούς ναούς. Αναρρωτιέμαι πάντως τί λέει ο νόμος βάση τον οποίο απαγορεύουν την ανέγερση του τζαμιού.
και στην Ζακυνθο έχουμε τον Αγ. Μαρκο, μαλιστα λειτουργει κανονικα με γαμους κτλ αλλα αν οι Ζακυνθινοι έβλεπαν ένα τζαμί στην άκρη της πόλης θα το θεωρούσαν υποβαθμιση του νησιού!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Τωρα να γκρεμισουνε μεσα στην ομονια για να χτισουν τζαμι μου ακουγετε "καπως" αλλα το να χισουν τζαμι γιατι οχι! Εδω στην Ροδο εχουμε τοσα, 2 εκ τον οπιον ειναι στην παλια πολι (κεντρικο μερος) και το ενα μεστο κεντρο της παλιας πολης. Μονο στο Μαντρακι (κεντρο) πρεπει να χτισουμε ενα για να ειμαστε κομπλε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gademis :
Εδώ ανεχόμαστε τους άλλους που έχουν P4 αντί για Athlon, στο τζαμί θα κολλήσουμε;

μίλησες σωστά χλωμό πρόσωπο 8).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iris_Didini

Νεοφερμένος

Η Iris_Didini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Προσωπικά, πιστεύω ότι εφόσον η ανεξιθρησκεία είναι μέρος του δημοκρατικού συστήματος, οι ναοί αλλόθρησκων μειονοτήτων μπορούν να χτίζονται.
Ας παραμερίσουμε τις προκαταλήψεις μας και ας δούμε το ζήτημα από την ανθρώπινη πλευρά του. Για πολλούς ανθρώπους, η θρησκεία είναι συνεκτικό στοιχείο, η πίστη τους δίνει δύναμη και έχουν το δικαίωμα να λατρεύουν το θεό τους σε ένα οίκημα. Δεν πειράζουν ή προσβάλλουν κανέναν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nv

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 904 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gademis :
Πάντως στα Χανιά έχει καθολική εκκλησία οπότε είναι πιό ανεκτικοί με χριστιανικούς ναούς. Αναρρωτιέμαι πάντως τί λέει ο νόμος βάση τον οποίο απαγορεύουν την ανέγερση του τζαμιού.
Και στο κέντρο της Αθήνας υπάρχει καθολικός καθεδρικός ναός, και λειτουργούν και πολλά καθολικά σχολεία. Και σε πολλά νησιά όπως Τήνος και Νάξος υπάρχουν καθολικά μοναστήρια. Και στο ʼγιο όρος υπάρχει καθολικό μοναστήρι. Γενικά δεν υπάρχει πρόβλημα με τους καθολικούς γιατί είναι χριστιανοί. Το τζαμί, είναι ναός μιας άλλης θρησκείας, ιδιαίτερα παρεξηγημένης μετά τα τελευταία με την τρομοκρατία. Στην Θεσσαλονίκη πάντως νομίζω ότι λειτουργεί ανεπίσημα τζαμί. Και στην Αθήνα νομίζω υπάρχουν ανεπίσημα λατρευτικοί χώροι για μουσουλμάνους και καλό θα ήταν να δημιουργηθεί και επίσημα τζαμί, για να μην μένει η "ανεξιθρησκεία" μόνο στα χαρτιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Και στην Ροδο εχουμε καθολοκο ναο. Εχουμε και καθολικο ναο, και διαμαρτιρομενων και τζαμι! Απολο εχουμε, μονο 1 ευρω το κιλο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianakin

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gianakin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Φυσικα κ να χτιστει,να δουμε αν οι Ελληνες ειναι τοσο ανοιχτομυαλοι οσο το παιζουν κ αν οι Χριστιανοι που καποτε χυναν αιμα για την ανεξιθρησκεια τοτε που τους συνεφερε,την σεβονται κ τωρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Τζαμί να κάνουμε στην Αθήνα όταν θα κατεβάσουν τους μυναρέδες απο την Αγία Σοφία, μήπως να κάναμε και την μητρόπολη τζαμί για να έχουν όλες τις μεγάλες μας εκκλησίες δικές τους. Οι μουσουλμάνοι είναι φανατικοί με την θρησκεία τους σε άγριο βαθμό ένα τζαμί θα άναβε τον φανατισμό τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apostolos1986

Νεοφερμένος

Ο Αποστολος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yiannis :
Τζαμί να κάνουμε στην Αθήνα όταν θα κατεβάσουν τους μυναρέδες απο την Αγία Σοφία

Μουσουλμάνοι δεν είναι μόνο οι Τούρκοι είναι κι άλλοι λαοί που παραδοσιακά εμείς οι Έλληνες έχουμε καλές σχέσεις όπως Παλαιστίνη , Αίγυπτο , Λιβυή κτλ. Επίσης επειδή αυτοί δε σέβονται τη χριστιανική πίστη δε σημαίνει ότι πρέπει να τους συμπεριφερόμαστε κι εμείς με ανάλογο τρόπο. Δηλαδή εμείς οι χριστιανοί θα λειτουργήσουμε οφθαλμόν αντί οφθαλμού . Δεν νομίζω ότι πρεσβεύει κάτι τέτοιο ο χριστιανισμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εγώ φοβάμαι ότι αν ανοίξει θα πάνε οι γέροι και θα αρχίσουν να πετάνε πέτρες στο τζαμί με τέτοια μυάλα που κουβαλάνε
Εδώ ανεχόμαστε τους άλλους που έχουν P4 αντί για Athlon, στο τζαμί θα κολλήσουμε; :p
Εύγε παίδι μου :bleh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apostolos1986

Νεοφερμένος

Ο Αποστολος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone :
Εγώ φοβάμαι ότι αν ανοίξει θα πάνε οι γέροι και θα αρχίσουν να πετάνε πέτρες στο τζαμί με τέτοια μυάλα που κουβαλάνε.

Αυτό είναι σίγουρο ότι θα υπάρχουν αντιδράσεις και μάλιστα σε τέτοιο ακραίο βαθμό αλλά αυτό δε σημαίνει ότι η πολιτεία δεν πρέπει να προχωρήσει στην υλοποίηση μιάς τέτοιας ιδέας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από apostolos1986 :
Αυτό είναι σίγουρο ότι θα υπάρχουν αντιδράσεις και μάλιστα σε τέτοιο ακραίο βαθμό αλλά αυτό δε σημαίνει ότι η πολιτεία δεν πρέπει να προχωρήσει στην υλοποίηση μιάς τέτοιας ιδέας

Δεν είπα κάτι τέτοιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από apostolos1986 :
Μουσουλμάνοι δεν είναι μόνο οι Τούρκοι είναι κι άλλοι λαοί που παραδοσιακά εμείς οι Έλληνες έχουμε καλές σχέσεις όπως Παλαιστίνη , Αίγυπτο , Λιβυή κτλ. Επίσης επειδή αυτοί δε σέβονται τη χριστιανική πίστη δε σημαίνει ότι πρέπει να τους συμπεριφερόμαστε κι εμείς με ανάλογο τρόπο. Δηλαδή εμείς οι χριστιανοί θα λειτουργήσουμε οφθαλμόν αντί οφθαλμού . Δεν νομίζω ότι πρεσβεύει κάτι τέτοιο ο χριστιανισμός.

Μουσουλμάνοι είναι και Έλληνες δεν λέω μόνο για τους Τούρκους αλλά σαν θρήσκευμα οι μουσουλμάνοι είναι αρκετά πορωμένοι σε σχέση με τους Χριστιανούς. Αυτό που έχουμε μάθει έιναι πάντα να προασπίζουμε τα δικαιώματα των άλλων χωρίς να διεκδικούμε τίποτα. Στα Σπάτα πάντως θα ήταν απαράδεκτο όλα τα αεροπλάνα θα έβλεπαν το μιναρέ όταν φτάναν στην Αθήνα ωραίο θέαμα. Δεν μπορώ να είμαι και ιδιαίετερα αντικειμένικός γιατί έκανα φαντάρος στην ΕΛΔΥΚ στην Κύπρο και 15 μήνες τους έχω φάει στην μάπα στην πράσινη γραμμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apostolos1986

Νεοφερμένος

Ο Αποστολος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yiannis :
Δεν μπορώ να είμαι και ιδιαίετερα αντικειμένικός γιατί έκανα φαντάρος στην ΕΛΔΥΚ στην Κύπρο και 15 μήνες τους έχω φάει στην μάπα στην πράσινη γραμμή.

Kαι μένα ο πατέρας μου από την Κύπρο είναι και μάλιστα από τα κατεχόμενα .Επίσης ο πατέρας πολέμησε κατά την εισβολή των Τούρκων το 1974. Είμαι συναισθηματικά φορτισμένος αλλά προσπαθώ να δω τα πράγματα τους στην πραγματική τους διάσταση.

Αρχική Δημοσίευση από yiannis :
Στα Σπάτα πάντως θα ήταν απαράδεκτο όλα τα αεροπλάνα θα έβλεπαν το μιναρέ όταν φτάναν στην Αθήνα ωραίο θέαμα.

Εμένα προσωπικά δε με πειράζει. Αυτό όμως έτσι κι αλλιώς κανονίζεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Ειλικρινά έχω βαρεθεί όλοι να διεκδικούν (μουσουλμάνοι, αλβανοί, σκοπιανοί, τούρκοι κτλ) και εμείς να μην καθόμαστε και να το συζητάμε. Πρώτα θα είναι το τζαμί στην Αθήνα και μετά απο λίγο θα ζητάνε και άλλους Μουσουλμάνους στην βουλή, δήμαρχους, δρόμους κτλ Όταν αρχίζεις να δίνεις και ο άλλος δεν ξέρει να σταματάει η κατάληξη δεν είναι καλή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apostolos1986

Νεοφερμένος

Ο Αποστολος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yiannis :
Ειλικρινά έχω βαρεθεί όλοι να διεκδικούν (μουσουλμάνοι, αλβανοί, σκοπιανοί, τούρκοι κτλ) και εμείς να μην καθόμαστε και να το συζητάμε. Πρώτα θα είναι το τζαμί στην Αθήνα και μετά απο λίγο θα ζητάνε και άλλους Μουσουλμάνους στην βουλή, δήμαρχους, δρόμους κτλ Όταν αρχίζεις να δίνεις και ο άλλος δεν ξέρει να σταματάει η κατάληξη δεν είναι καλή.
Έχουμε ξεφύγει από το θέμα αλλά anyway. Δε νομίζω ότι το να δημιουργηθεί ένα τζαμί στην Αθήνα θα θίξει τα κυριαρχικά μας δικαιώματα . Αν είναι να φοβόμαστε από ένα τζαμί ,το οποίο παράλληλα θα λειτουργεί ως πολιτιστικό κέντρο , τότε κάτι δεν πάει κάλα σε αυτην την ανοιχτή , πολιτισμένη ελληνική κοινωνία.

Υ.Γ.Κατά την άποψη μου η ελληνική κοινωνία είναι κλειστοφοβική , βαθύτατα ρατσιστική και γενικά αντιδραστική και υπερσυντηρητική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianakin

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gianakin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
αποστολος +1.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top