Εκμάθηση προγραμματισμού.

Stdy

Νεοφερμένος

Ο Stdy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Ενδιαφέρομαι να ασχοληθώ μόνος μου με τον προγραμματισμό χωρίς όμως να ξέρω καλά αγγλικά(σε επίπεδο να διαβάζω βιβλίο).Κοίταξα για κάτι tutorials στο youtube αλλά κανένα δεν είναι ολοκληρωμένο.Ρώτησα έναν καθηγητή μου και μου είπε ότι δεν χρειάζεται να ξέρω αγγλικά για να μάθω και τέτοια.Μπορεί κάποιος σαν και μένα να μάθει και αν ναι Με ποιο τρόπο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Δοκίμασε να κατεβάσεις την εφαρμογή Sololearn. Είναι μεν στα Αγγλικά, αλλά πιστεύω πως δεν είναι πολύ δύσκολο το επίπεδο που χρησιμοποιεί. Προσωπικά με βοήθησε πάρα πολύ στο να αποκτήσω κάποιες βασικές γνώσεις στη Python (θεωρία + ασκήσεις), και έχει courses για πολλές γλώσσες προγραμματισμού, άρα πολύ πιθανό να σε καλύψει, τουλάχιστον για την αρχή :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
μαθαίνεις κάποια συγκεκριμένη γλώσσα; Ίσως έτσι μπορούμε/μπορούν να σε βοηθήσουν περισσότερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Δεν γίνεται να μην ξέρεις αγγλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Δεν γίνεται να μην ξέρεις αγγλικά.

Η αληθεια ειναι οτι ο,τι εμαθα στον προγραμματισμο το οφειλω στα αγγλικα μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Μέχρι κάποιο επίπεδο δεν χρειάζονται Αγγλικά. Υπάρχει πλούσιο υλικό στην ελληνική γλώσσα για τα πρώτα σου βήματα και πρόθυμους developer σε κάθε τομέα να βοηθήσουν τους noobs.

Από κάποιος σημείο και έπειτα όσο εξελλίσσεται και ψάχνεις εξειδικευμένα πράγματα τα αγγλικά είναι απαραίτητα όπως στα περισσότερα επαγγέλματα, καθώς τo targer group που κατέχει το θέμα και μπορεί να σε βοηθήσει περιορίζεται. Επίσης πρέπει να διαβάζεις τα official documentation της κάθε γλώσσας/πλατφόρμας/framework για να μπορείς μόνος σου να λύνεις τα προβλήματά σου.π.χ. το documentation της swift βρίσκεται εδώ https://developer.apple.com/library.../Swift/Conceptual/Swift_Programming_Language/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Swift... :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Ενδιαφέρομαι να ασχοληθώ μόνος μου με τον προγραμματισμό χωρίς όμως να ξέρω καλά αγγλικά(σε επίπεδο να διαβάζω βιβλίο).Κοίταξα για κάτι tutorials στο youtube αλλά κανένα δεν είναι ολοκληρωμένο.Ρώτησα έναν καθηγητή μου και μου είπε ότι δεν χρειάζεται να ξέρω αγγλικά για να μάθω και τέτοια.Μπορεί κάποιος σαν και μένα να μάθει και αν ναι Με ποιο τρόπο;

Συνηθως τα περισσοτερα τεχνικα βιβλια που αφορουν μια επιστημη δεν εχουν ιδιαιτερα δυσκολο λεξιλογιο.Οποτε δεν χρειαζεται να ξερεις αγγλικα βαρβατα ωστε να διαβαζεις βιβλιο παρα απλα βασικα.Ωστοσο θα σου προτεινα να μαθεις την ορολογια στα αγγλικα καθως θα εχεις θεμα συννενοησης με αλλους developers και ειναι σιγουρο σχεοδον οτι καποια στιγμη οσο τα projects σου γινονται πιο περιπλοκα πως θα χρειαστεις σιγουρα την βοηθεια καποιου αλλου που κατα πασα πιθανοτητα δεν θα μιλαει Ελληνικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Ενδιαφέρομαι να ασχοληθώ μόνος μου με τον προγραμματισμό χωρίς όμως να ξέρω καλά αγγλικά(σε επίπεδο να διαβάζω βιβλίο).Κοίταξα για κάτι tutorials στο youtube αλλά κανένα δεν είναι ολοκληρωμένο.Ρώτησα έναν καθηγητή μου και μου είπε ότι δεν χρειάζεται να ξέρω αγγλικά για να μάθω και τέτοια.Μπορεί κάποιος σαν και μένα να μάθει και αν ναι Με ποιο τρόπο;

Εγώ θα σου πρότεινα να κοιτάς βίντεο από τον Βucky Roberts. Μιλάει απλά( μιας και έχεις θέμα με την αγγλική γλώσσα όπως λες), κατανοητά, τα εξηγεί πάρα πολύ καλά. Έχει και ωραία φωνή. Ολόκληρα έτη σχολών πληροφορικής πίνουν νερό στο όνομα του.
Δες βιντεάκια του, ακολούθα οδηγίες για εγκατάσταση προγραμματιστικού περιβάλλοντος και κράτα σημειώσεις, προαιρετικά.
Εδώ μπορείς να λύνεις τις όποιες απορίες σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top