Πτυχιακή Εργασία vs Πανελλήνιες

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά!!

Δεν ξέρω αν κάποιοι από εσάς έχουν φτάσει στην σχολή τους, στο επίπεδο της πτυχιακής τους εργασίας αλλά ακόμα και όσοι δεν έχετε φτάσει, αν όχι όλοι , οι περισσότεροι θεωρείτε ότι είναι το αποκορύφωμα των φοιτητικών σας χρόνων. Έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις και τρέξιμο, πολλές ώρες διάβασμα, και θέλει υπομονή για γερά στομάχια. Την ονομάζω αυτήν την φάση Πανελλήνιες vol2. Ίσως η πτυχιακή δεν ξέρω το θέμα της και το πόσο καλά πήγε νομίζω παίζει ρόλο και εκεί που θα πας να δουλέψεις είναι ένα κριτήριο έχω ακούσει.

Εσείς πως διαχειριστήκατε το άγχος σας τόσο για την συγγραφή της όσο και για την παρουσίασή της ή τι θα κάνατε αν δεν έχετε φτάσει ακόμα εκεί για να πέρναγε πιο ανώδυνα η περίοδος ;

όπως καταλαβαίνετε αρχίζει και με αγχώνει όλο αυτό!! :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εγώ ακόμα είμαι στην αρχή της διπλωματικής μου διατριβής και ήδη ρίχνω πολύ διάβασμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Εγώ ακόμα είμαι στην αρχή της διπλωματικής μου διατριβής και ήδη ρίχνω πολύ διάβασμα.

Καλή αρχή και καλή επιτυχία !
Ωχ με το άγχος πώς τα πας ; Πόσες ώρες διαβάζεις ;
Τι θέμα ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Καλή αρχή και καλή επιτυχία !
Ωχ με το άγχος πώς τα πας ; Πόσες ώρες διαβάζεις ;
Τι θέμα ;

Χρωστάω ακόμα μαθήματα οπότε δε διαβάζω πολύ για τη διπλωματική ακόμα, άντε καμιά ώρα την ημέρα. Θέλω να τελειώνω με τα μαθήματα πρώτα. Δεν αγχώνομαι για τη διπλωματική προς το παρόν απλά φοβάμαι μην μου πάρει πολύ καιρό. Ξέρω άτομα που την κάνουν τρία χρόνια. Το θέμα είναι αρκετά τεχνικό :P

Εσύ πως τα πας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Χρωστάω ακόμα μαθήματα οπότε δε διαβάζω πολύ για τη διπλωματική ακόμα, άντε καμιά ώρα την ημέρα. Θέλω να τελειώνω με τα μαθήματα πρώτα. Δεν αγχώνομαι για τη διπλωματική προς το παρόν απλά φοβάμαι μην μου πάρει πολύ καιρό. Ξέρω άτομα που την κάνουν τρία χρόνια. Το θέμα είναι αρκετά τεχνικό :P

Εσύ πως τα πας;

Κατάλαβα. Έλα μία χαρά θα τα πας θα τα περάσεις. Για θύμισέ μου πάνω σε ποιο τομέα κάνεις την διπλωματική σου κάτι με πληροφορική ε ;. :P
Aν αγχωθείς θα είναι περισσότερο στην συγγραφή ή στην παρουσίαση ;
Εγώ αύριο θα καταθέσω υπόμνημα και αίτηση ώστε και επίσημα να τα αναλάβω. Τα έχω ετοιμάσει τα έχω στείλει στον καθηγητή μου και αύριο με το καλό τελειώνουν τα διαδικαστικά !

Ξέρεις τι η πτυχιακή είναι ένα 6άμηνο αλλά λες οι 20 μέρες τον Ιούνη και ίσως οι άλλες 20 τον Αύγουστο που θα είμαι Off, λόγω δουλειάς στην κατασκήνωση να μου κάνουν κακό να με πάνε πίσω δηλαδή ; Λες να πειράξουν τον καθηγητή μου. Εν γνώση μου πάντως ήθελα και θέλω να πάω για να ξεφύγω από την καθημερινότητα γιατί αυτά τα χρόνια ζορίστηκα. Ήθελα να ξεσκάσω!

Γνωρίζω όμως ότι όταν βάζω πρόγραμμα και ένα μήνα να χάσω μπορώ να το αναπληρώσω όταν θα κάθομαι !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Κατάλαβα. Έλα μία χαρά θα τα πας θα τα περάσεις. Για θύμισέ μου πάνω σε ποιο τομέα κάνεις την διπλωματική σου κάτι με πληροφορική ε ;. :P
Aν αγχωθείς θα είναι περισσότερο στην συγγραφή ή στην παρουσίαση ;
Εγώ αύριο θα καταθέσω υπόμνημα και αίτηση ώστε και επίσημα να τα αναλάβω. Τα έχω ετοιμάσει τα έχω στείλει στον καθηγητή μου και αύριο με το καλό τελειώνουν τα διαδικαστικά !

Ξέρεις τι η πτυχιακή είναι ένα 6άμηνο αλλά λες οι 20 μέρες τον Ιούνη και ίσως οι άλλες 20 τον Αύγουστο που θα είμαι Off, λόγω δουλειάς στην κατασκήνωση να μου κάνουν κακό να με πάνε πίσω δηλαδή ; Λες να πειράξουν τον καθηγητή μου. Εν γνώση μου πάντως ήθελα και θέλω να πάω για να ξεφύγω από την καθημερινότητα γιατί αυτά τα χρόνια ζορίστηκα. Ήθελα να ξεσκάσω!

Γνωρίζω όμως ότι όταν βάζω πρόγραμμα και ένα μήνα να χάσω μπορώ να το αναπληρώσω όταν θα κάθομαι !

Ναι με πληροφορική έχει σχέση. Αν αγχωθώ θα είναι με τις προθεσμίες περισσότερο! Η παρουσίαση είναι τυπική.

Δεν νομίζω να σου δημιουργηθεί θέμα αν θα διαβάζεις από νωρίς. Το θέμα σου με τι είναι σχετικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Ναι με πληροφορική έχει σχέση. Αν αγχωθώ θα είναι με τις προθεσμίες περισσότερο! Η παρουσίαση είναι τυπική.

Δεν νομίζω να σου δημιουργηθεί θέμα αν θα διαβάζεις από νωρίς. Το θέμα σου με τι είναι σχετικό;

Σε εσάς δεν βαθμολογείται η παρουσίαση ; Γιατί σε εμάς μετράει πολύ. Γιατί και καλά φαίνεται αν ξέρεις το θέμα σου ή σου το έκανε κάποιος άλλος αλλά και γενικά πως το παρουσιάζεις. Γενικά σε όσες εργασίες και παρουσιάσεις έχω κάνει στην σχολή μου τα έχω πάει εξαιρετικά, απλά η πτυχιακή έχει άλλο κύρος.

Μία χαρά θα τα πας ναι. Διαβάζω άνετα για μία απαλλακτική αφιέρωνα 3 -4 ώρες την ημέρα. Είμαι πολύ της λεπτομέρειας και μπορώ να αλλάξω πολλές φορές το κείμενο ώστε να μου αρέσει. "
Η συμβολή της βιβλιοθήκης στην πρόληψη, ενημέρωση και αντιμετώπισης της φαρμακοδιέργεσης (ντόπινγκ) "είναι το θέμα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Σε εσάς δεν βαθμολογείται η παρουσίαση ; Γιατί σε εμάς μετράει πολύ. Γιατί και καλά φαίνεται αν ξέρεις το θέμα σου ή σου το έκανε κάποιος άλλος αλλά και γενικά πως το παρουσιάζεις. Γενικά σε όσες εργασίες και παρουσιάσεις έχω κάνει στην σχολή μου τα έχω πάει εξαιρετικά, απλά η πτυχιακή έχει άλλο κύρος.

Μία χαρά θα τα πας ναι. Διαβάζω άνετα για μία απαλλακτική αφιέρωνα 3 -4 ώρες την ημέρα. Είμαι πολύ της λεπτομέρειας και μπορώ να αλλάξω πολλές φορές το κείμενο ώστε να μου αρέσει. "
Η συμβολή της βιβλιοθήκης στην πρόληψη, ενημέρωση και αντιμετώπισης της φαρμακοδιέργεσης (ντόπινγκ) "είναι το θέμα μου.

Έχει μεγάλη βαρύτητα αλλά βάζουν σε όλους 10 ακόμα και να μην είναι καλή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Έχει μεγάλη βαρύτητα αλλά βάζουν σε όλους 10 ακόμα και να μην είναι καλή.

Κατάλαβα ......αν και είναι ανάλογα και με το ποιοι είναι στην εξεταστική επιτροπή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ο καλος καθηγητης που εγγυαται το 10 ειναι μιλημενος με την επιτροπη

Σε μας διπλωματικη με διπλωματικη εχει χαωδη διαφορα. Υπαρχουν διπλωματικες με σοβαρη ερευνα που κρατανε μεχρι και ενα ετος, υπαρχουν και διπλωματικες που σε 5-6 βδομαδες εισαι κομπλε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Καλησπέρα! Ναι υπάρχουν και εξαιρέσεις που κάτι δεν θα τους αρέσει και θα βάλουν 8 και 9 .
Βέβαια αν αγχωθείς στην παρουσίαση και δεν μπορείς να αρθρώσεις λέξη είτε φανεί ότι δεν ξέρεις το υλικό σου δεν μπορούν να σου βάλουν 10. Βέβαια και να είσαι και άριστος

Καλά σίγουρα ανάλογα με το πόσο θέλει κάποιος να την κάνει εις βάθος και να ασχοληθεί ή απλά για να την κάνει.
Αλλά η κάθε εργασία έχει και τις απαιτήσεις της!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά!!

Δεν ξέρω αν κάποιοι από εσάς έχουν φτάσει στην σχολή τους, στο επίπεδο της πτυχιακής τους εργασίας αλλά ακόμα και όσοι δεν έχετε φτάσει, αν όχι όλοι , οι περισσότεροι θεωρείτε ότι είναι το αποκορύφωμα των φοιτητικών σας χρόνων. Έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις και τρέξιμο, πολλές ώρες διάβασμα, και θέλει υπομονή για γερά στομάχια. Την ονομάζω αυτήν την φάση Πανελλήνιες vol2. Ίσως η πτυχιακή δεν ξέρω το θέμα της και το πόσο καλά πήγε νομίζω παίζει ρόλο και εκεί που θα πας να δουλέψεις είναι ένα κριτήριο έχω ακούσει.

Εσείς πως διαχειριστήκατε το άγχος σας τόσο για την συγγραφή της όσο και για την παρουσίασή της ή τι θα κάνατε αν δεν έχετε φτάσει ακόμα εκεί για να πέρναγε πιο ανώδυνα η περίοδος ;

όπως καταλαβαίνετε αρχίζει και με αγχώνει όλο αυτό!! :(
Παιδιά εμένα είναι το αγαπημένο μου, το να κάνω έρευνα για ένα θέμα που με ενδιαφέρει και να συνεργάζομαι με έναν επιβλέπων καθηγητή τον οποίο σέβομαι!

Όταν κάνεις πτυχιακή [εγώ την έχω δηλώσει ήδη και μάλιστα ο δεύτερος επιβλέπων που είναι νομικός όπως και ο πρώτος,
μου είπε όταν ήμουν στο γραφείο του πως το αρχικό θέμα μου ήταν για επίπεδο...
διδακτορικού και πως πρέπει να διαλέξω κάτι πολύ πιο απλό ως πτυχιακή εργασία. ] [ ! ]
:cry_x:

Μου είπε συγκεκριμένα δηλαδή: "Ελένη κάνε αυτό τώρα και μετά θα σου πώ! " <3 :cry_x:

Γενικά δεν καταλαβαίνω γιατί αγχώνεσαι!
Η πτυχιακή εργασία είναι ο καλύτερος τρόπος να καταλάβεις αν όντως προορίζεσαι και σου αρέσει η έρευνα!

Εγώ δηλαδή ειλικρινά βαριέμαι απίστευτα το να κλείνομαι σε μια τάξη και να μαθαίνω πράγματα ακόμα,
εντάξει είμαι και 25 χρονών, το πέρασα αυτό το στάδιο.
Θα παρακολουθήσω μάθημα [από όσα μου έχουν μείνει δηλαδή ],
που όντως με ενδιαφέρει ή που γενικότερα δυσκολεύομαι να το περάσω με προσωπικό διάβασμα!
Απλά πράγματα!
Πλέον έχω άλλο μυαλό και κάνω τις πρακτικές μου,
ετοιμάζω μερικά ταξίδια για το καλοκαίρι στο εξωτερικό για να κάνω επιπλέον έρευνα,
να ανοίξει κι άλλο το μυαλό μου. Τέλος θα ξεκινήσω και την εκμάθησης μιας.. τρίτης γλώσσας! :loltooth:

Αυτά! Ειλικρινά καλή επιτυχία και δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι, ούτε και να συγκρίνεις την πτυχιακή με τις πανελλήνιες [έλεος μαντάμ] ! Η πτυχιακή είναι η ιστορική σου στιγμή ως φοιτητής κατά κάποιον τρόπο.
Είτε θα σε ανεβάσει σκάλες, είτε αν δεν το έχεις και πολύ, θα σε αφήσει εκεί που είσαι ήδη.
Αλλά πάντα θα σε πάει ένα βήμα παραπάνω.
Επομένως δές την πτυχιακή σου ως ευκαιρία και όχι ως πανελλήνιες.
Φιλιά και good luck! :hug:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Kαλημέρα καλό ΣΚ, συγγνώμη που άργησα να σου απαντήσω!

Κι εμένα μου αρέσει να κάνω έρευνα και έχω κάνει πολλές σε επίπεδο μαθημάτων ως τώρα και τα έχω πάει εξαιρετικά καλά. Μάλιστα ο καθηγητής μου μου είπε ότι αν βγει και αυτή καλή θα πάει για δημοσίευση σε επιστημονικό περιοδικό οπότε θα είναι και η πρώτη μου δημοσίευση. Και μεταξύ μας χωρίς να θέλω να φανεί ψωνίστικο θα επιθυμούσα πάρα πολύ να την παρουσιάσω και συνέδριο όπως έχουν κάνει και άλλα παιδιά, είναι το όνειρό μου !

Είμαι τελειομανής και αυτό ίσως μου προκαλεί άγχος και ότι εστιάζω πολύ στην λεπτομέρεια της λεπτομέρειας. Δεν με ενοχλεί η κριτική αρκεί να μην είναι κακοπροαίρετη. Με βοηθάει η κριτική που με κάνει να βελτιώνομαι. Εσύ έχεις τις γλώσσες άλλα ενδιαφέροντα όπως κι εγώ τους αγώνες τις προπονήσεις και μου έχουν πάρει το μυαλό καθώς εξίσου μου αρέσουν πάρα πολύ και μη σου πω και λίγο περισσότερο. Πχ τώρα γύρισα από ένα τουρνουά τώρα συνεχίζω προπονήσεις για τουρνουά που με περιμένει Δεκέμβρη πρώτα ο θεός και ανυπομονώ όσο τίποτα άλλο στον κόσμο. Και για να βγει αυτό σκέψου ότι πέρα από προπονήσεις πρέπει να ξαναπεράσω από πολλά στάδια. (εξετάσεις, αξιολογήσεις κλπ) που αυτά μου προκαλούν άγχος!

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ κορίτσι μου και σε εσένα καλή επιτυχία σε ό,τι και εάν κάνεις. Απλά αυτήν τη σύγκριση δεν την σκέφτηκα εγώ αλλά μία συμφοιτήτριά μου και την ενστερνίστηκα καθώς με ένα τρόπο καθώς και τα 2 είναι στο τέλος του επιπέδου σπουδών (σχολικό - προπτυχιακό επίπεδο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Kαλημέρα καλό ΣΚ, συγγνώμη που άργησα να σου απαντήσω!

Κι εμένα μου αρέσει να κάνω έρευνα και έχω κάνει πολλές σε επίπεδο μαθημάτων ως τώρα και τα έχω πάει εξαιρετικά καλά. Μάλιστα ο καθηγητής μου μου είπε ότι αν βγει και αυτή καλή θα πάει για δημοσίευση σε επιστημονικό περιοδικό οπότε θα είναι και η πρώτη μου δημοσίευση. Και μεταξύ μας χωρίς να θέλω να φανεί ψωνίστικο θα επιθυμούσα πάρα πολύ να την παρουσιάσω και συνέδριο όπως έχουν κάνει και άλλα παιδιά, είναι το όνειρό μου !
Αy, αυτό ισχύει γενικότερα. Αλλά για να δημοσιευτείς οπουδήποτε, ιδιαίτερα σε επιστημονικό περιοδικό,
πρέπει να τα δώσεις όλα. Δεν πάνε όλες οι πτυχιακές για δημοσίευση προφανώς,
ο καθηγητής απλά στο λέει για να σου δώσει κίνητρο.
Στο λέω ξεκάθαρα για να μην απογοητευτείς αλλά να κρατάς μια πισινή.
Κοίτα να κάνεις τη δουλειά σου όσο καλύτερα μπορείς και αν μετά πάει για δημοσίευση,
καλώς ας πάει. Αλλά εσύ δεν θα κοιτάς τη δημοσίευση πάνω από την έρευνά σου. ;)

Είμαι τελειομανής και αυτό ίσως μου προκαλεί άγχος και ότι εστιάζω πολύ στην λεπτομέρεια της λεπτομέρειας. Δεν με ενοχλεί η κριτική αρκεί να μην είναι κακοπροαίρετη. Με βοηθάει η κριτική που με κάνει να βελτιώνομαι. Εσύ έχεις τις γλώσσες άλλα ενδιαφέροντα όπως κι εγώ τους αγώνες τις προπονήσεις και μου έχουν πάρει το μυαλό καθώς εξίσου μου αρέσουν πάρα πολύ και μη σου πω και λίγο περισσότερο. Πχ τώρα γύρισα από ένα τουρνουά τώρα συνεχίζω προπονήσεις για τουρνουά που με περιμένει Δεκέμβρη πρώτα ο θεός και ανυπομονώ όσο τίποτα άλλο στον κόσμο. Και για να βγει αυτό σκέψου ότι πέρα από προπονήσεις πρέπει να ξαναπεράσω από πολλά στάδια. (εξετάσεις, αξιολογήσεις κλπ) που αυτά μου προκαλούν άγχος!
Nα ξέρεις πάντως: one step at a time.
Μην κολλάς πολλά Project μαζί , γιατί στο τέλος θα κουραστείς άνευ λόγου. :air_kiss:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ κορίτσι μου και σε εσένα καλή επιτυχία σε ό,τι και εάν κάνεις. Απλά αυτήν τη σύγκριση δεν την σκέφτηκα εγώ αλλά μία συμφοιτήτριά μου και την ενστερνίστηκα καθώς με ένα τρόπο καθώς και τα 2 είναι στο τέλος του επιπέδου σπουδών (σχολικό - προπτυχιακό επίπεδο).
Να είδες.. ένα λογικό σφάλμα.
Δεν θα υιοθετείς ποτέ μα ποτέ απόψεις άλλων σε κανένα ζήτημα.
Θα διαμορφώνεις πάντα την δική σου άποψη και έτσι δεν θα σου πασάρει κανείς σκουπίδια για... μαργαριτάρια.

Το να αφήνεις το δικό σου προσωπικό στίγμα σε ότι και αν κάνεις, είναι αυτό που θα σε πάει μπροστά.

Και προφανώς, μια συμβουλή που δίνω πάντα στα κορίτσια που είναι λίγο μικρότερα από εμένα:
Μην ακούτε ποτέ τις φίλες σας.
Οι μισές σας ζηλεύουν, οι άλλες μισές θέλουν να σας φάνε το γκόμενο.
Ξεχωρίστε 1-2 αξιόπιστες φίλες για να προχωρήσετε, όλες οι άλλες έναν τυπικό καφέ μια στο τόσο και τέλος. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Kαλημέρα καλό ΣΚ, συγγνώμη που άργησα να σου απαντήσω!

Κι εμένα μου αρέσει να κάνω έρευνα και έχω κάνει πολλές σε επίπεδο μαθημάτων ως τώρα και τα έχω πάει εξαιρετικά καλά. Μάλιστα ο καθηγητής μου μου είπε ότι αν βγει και αυτή καλή θα πάει για δημοσίευση σε επιστημονικό περιοδικό οπότε θα είναι και η πρώτη μου δημοσίευση. Και μεταξύ μας χωρίς να θέλω να φανεί ψωνίστικο θα επιθυμούσα πάρα πολύ να την παρουσιάσω και συνέδριο όπως έχουν κάνει και άλλα παιδιά, είναι το όνειρό μου !
Σου εύχομαι καλή επιτυχία! :happy: Για τις δημοσιεύσεις δεν γνωρίζω πολλά, πάντως σίγουρα θα μπορείς να συμμετέχεις σε κάποιο συνέδριο αν θες και να παρουσιάσεις την πτυχιακή σου καθώς σε πολλά από αυτά απλά δηλώνεις ότι ενδιαφέρεσαι, δείχνεις μια περίληψη της δουλειάς σου, πληρώνεις ένα ποσο και μπορείς να συμμετέχεις. Δεν είναι άσχημη ιδέα!
Γενικά πάντως η πτυχιακή δεν έχει καμία σχέση με τις πανελληνιες. Μιλάμε για δυο διαφορετικά πράγματα. Στις πανελληνιες διαβάζεις υλικό που ίσως δεν σε ενδιαφέρει, για να περάσεις στην σχολή που θες. Στην πτυχιακή ασχολείσαι με το αντικείμενο που σε ενδιαφέρει. Είναι τεράστια διαφορα αυτή. Και σίγουρα είναι απαιτητική αλλά είναι αλλιως. Και η φύση της πτυχιακής αλλάζει από σχολή σε σχολή. Εμεις ας πούμε έχουμε ένα ερευνητικό θέμα, που ουσιαστικά είναι έρευνα,στο χειμερινό εξάμηνο του τελευταίου έτους και μετά έχουμε την διπλωματική που είναι μεγάλο πρότζεκτ και πολύ σημαντικό και το παρουσιάζουμε μπροστά σε όλους. Για εμάς η διπλωματική είναι πολύ σημαντική, όπως και η παρουσίαση της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Σου εύχομαι καλή επιτυχία! :happy: Για τις δημοσιεύσεις δεν γνωρίζω πολλά, πάντως σίγουρα θα μπορείς να συμμετέχεις σε κάποιο συνέδριο αν θες και να παρουσιάσεις την πτυχιακή σου καθώς σε πολλά από αυτά απλά δηλώνεις ότι ενδιαφέρεσαι, δείχνεις μια περίληψη της δουλειάς σου, πληρώνεις ένα ποσο και μπορείς να συμμετέχεις. Δεν είναι άσχημη ιδέα!
Γενικά πάντως η πτυχιακή δεν έχει καμία σχέση με τις πανελληνιες. Μιλάμε για δυο διαφορετικά πράγματα. Στις πανελληνιες διαβάζεις υλικό που ίσως δεν σε ενδιαφέρει, για να περάσεις στην σχολή που θες. Στην πτυχιακή ασχολείσαι με το αντικείμενο που σε ενδιαφέρει. Είναι τεράστια διαφορα αυτή. Και σίγουρα είναι απαιτητική αλλά είναι αλλιως. Και η φύση της πτυχιακής αλλάζει από σχολή σε σχολή. Εμεις ας πούμε έχουμε ένα ερευνητικό θέμα, που ουσιαστικά είναι έρευνα,στο χειμερινό εξάμηνο του τελευταίου έτους και μετά έχουμε την διπλωματική που είναι μεγάλο πρότζεκτ και πολύ σημαντικό και το παρουσιάζουμε μπροστά σε όλους. Για εμάς η διπλωματική είναι πολύ σημαντική, όπως και η παρουσίαση της.

Kαλησπέρα, σε ευχαριστώ πάρα πολύ !!
Θα ήθελα ναι πάρα πολύ να συμμετέχω και να παρουσιάσω την πτυχιακή μου σε ένα συνέδριο, ξέρεις πόσο περίπου είναι το κόστος ; Μου αρέσει πολύ να μιλάω σε κοινό και να παρουσιάζω θέματα αρκεί βέβαια μην με καταβάλλει το άγχος μου. Απλά εάν είναι καλή η πτυχιακή σου και έχει επιστημονικό ενδιαφέρον μπορείς σε συνεργασία με τον επιβλέποντά σου να την δημοσιεύσεις και αφού μου το πρότεινε θα το επιδιώξω να το καταφέρω.

Καλά σίγουρα δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο απλά ίσως και τα 2 αποτελούν το αποκορύφωμα μίας διαδρομής υπό αυτήν την έννοια. Εντάξει αν στην πτυχιακή δεν παίρναμε θέμα που να μας αρέσει θα ήταν εφιαλτικό. Εγώ πήρα κάτι που με ξετρελαίνει οπότε αν δεν έχω άγχος δεν νομίζω να πάει κάτι στραβά, μόνο θέλω μην απογοητευτώ από την έρευνα με την έννοια ότι μπορεί να μην θέλουν μου απαντήσουν!

Εάν επιτρέπεται, εσύ τι θέμα πτυχιακής είχες πάρει, δυσκολεύτηκες να την ολοκληρώσεις και να την παρουσιάσεις ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Κι εγώ αρχίζω τη δική μου σιγα σιγα.

Ερευνητική σε εργαστήριο.

Βασει θεματολογίας κι αντικειμενου, δημοσιεύσεις και συνέδρια τα δρομολογουν οι καθηγητές λογικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Κι εγώ αρχίζω τη δική μου σιγα σιγα.

Ερευνητική σε εργαστήριο.

Βασει θεματολογίας κι αντικειμενου, δημοσιεύσεις και συνέδρια τα δρομολογουν οι καθηγητές λογικά.


Εννοείς το θέμα σου είναι ερευνητική σε εργαστήριο ή το είδος της πτυχιακής σου είναι αυτό ;

Ναι οι καθηγητές το κάνουν, όπως πχ η δική μου μου είπε από τώρα θα γίνει δημοσίευση. Αλλά θα ήθελα να γίνει πάρα πολύ καλή είναι τρελό όνειρο να την παρουσιάσω σε συνέδριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νΑίφος

Δραστήριο μέλος

Η νΑίφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Προειδοποιώ :offtopic:

Η σχολή μου δεν έχει πτυχιακή επομένως δεν μπορώ να εκφράσω άποψη επί του θέματος ήθελα ωστόσο να σχολιάσω κάτι που διάβασα στην αρχική δημοσίευση (και τον τίτλο) :


[...] Την ονομάζω αυτήν την φάση Πανελλήνιες vol2. [...]

Είναι κρίμα, επειδή κάποιοι μας έκαναν πλύση εγκεφάλου με το "πόσο δύσκολες είναι οι πανελλήνιες πανελλαδικές" και το "πόσο καθοριστικό ρόλο θα παίξει στην ζωή μας το αποτέλεσμα τους", να πέφτουμε, αρχικά σε αυτήν την παγίδα και έπειτα να συνεχίζουμε να διαιωνίζουμε αυτήν την ιδέα. Θεωρώ πως κάποτε πρέπει να "ξυπνήσουμε" και να απομυθοποιήσουμε επιτέλους τις πανελλαδικές. Δεν είναι τόσο "τρομερές και φοβερές", και θα πάψουμε να τις βλέπουμε έτσι όταν πάψουμε να τις αντιμετωπίζουμε ως τέτοιες. Θεωρώ πως γίνεται πολύ σαματάς για το τίποτα γύρω από το όνομα "πανελλαδικές". (ή μάλλον όχι για το τίποτα, προφανώς γίνεται για κερδοσκοπία, αλλά νομίζω καταλαβαίνετε τι θέλω να πω..)

Αυτό. Ξέρω πως είμαι λίγο εκτός θέματος, ωστόσο ήθελα να το βγάλω από μέσα μου επειδή με έχει κουράσει, ειδικά αυτήν την "κρίσιμη" περίοδο, να ακούω από παντού το γνωστό ποιηματάκι για τις πανελλαδικές.

Φιλικά πάντα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Προειδοποιώ :offtopic:

Η σχολή μου δεν έχει πτυχιακή επομένως δεν μπορώ να εκφράσω άποψη επί του θέματος ήθελα ωστόσο να σχολιάσω κάτι που διάβασα στην αρχική δημοσίευση (και τον τίτλο) : Είναι κρίμα, επειδή κάποιοι μας έκαναν πλύση εγκεφάλου με το "πόσο δύσκολες είναι οι πανελλήνιες πανελλαδικές" και το "πόσο καθοριστικό ρόλο θα παίξει στην ζωή μας το αποτέλεσμα τους", να πέφτουμε, αρχικά σε αυτήν την παγίδα και έπειτα να συνεχίζουμε να διαιωνίζουμε αυτήν την ιδέα. Θεωρώ πως κάποτε πρέπει να "ξυπνήσουμε" και να απομυθοποιήσουμε επιτέλους τις πανελλαδικές. Δεν είναι τόσο "τρομερές και φοβερές", και θα πάψουμε να τις βλέπουμε έτσι όταν πάψουμε να τις αντιμετωπίζουμε ως τέτοιες. Θεωρώ πως γίνεται πολύ σαματάς για το τίποτα γύρω από το όνομα "πανελλαδικές". (ή μάλλον όχι για το τίποτα, προφανώς γίνεται για κερδοσκοπία, αλλά νομίζω καταλαβαίνετε τι θέλω να πω..) Αυτό. Ξέρω πως είμαι λίγο εκτός θέματος, ωστόσο ήθελα να το βγάλω από μέσα μου επειδή με έχει κουράσει, ειδικά αυτήν την "κρίσιμη" περίοδο, να ακούω από παντού το γνωστό ποιηματάκι για τις πανελλαδικές. Φιλικά πάντα. :)

Καλησπέρα :inlove: ,
σαφώς και έχεις δίκιο σε αυτά που λες. Κι εγώ η ίδια πιστεύω ότι οι πανελλήνιες είναι απλά μία πλύση εγκεφάλου που μας έχουν κάνει και τόσο χρόνια και συμφωνώ ότι ούτε η επιτυχία μας σε αυτές ούτε η αποτυχία μας, θα καθορίσουν ούτε εμάς ούτε την ζωή μας ούτε και φυσικά θεωρώ πως κρίνουν εμάς και τις δυνατότητες μας ούτε δείχνουν το επίπεδο και την ποιότητα της σχολής μας απόλυτα ανάλογα με τα μόρια που βγάλαμε. Ανεξάρτητα αν κάποιοι μας κακοχαρακτηρίζουν και μας κατακρίνουν επιτυχημένους ή αποτυχημένους ανάλογα με τα μόρια που έχουμε βγάλουμε επειδή θεωρούν ότι αυτά καθορίζουν και το επίπεδό μας ή η σχολή στην οποία μπήκαμε βάση σε αυτά δείχνουν και το υπόστρωμα μας. Τα έχω ακούσει αυτά και να λέγονται και να καταγράφονται για αυτό τα αναφέρω και τα θεωρώ σε κάθε περίπτωση, άτοπα, αβάσιμα και προσβλητικά. Πρέπει επιτέλους όντως να τις απομυθοποιήσουμε και να σταματήσουμε να κρίνουμε την αξία κάποιου από πανελλελέ και από την σχολή που μπήκε.

Γενικότερα συμφωνώ μαζί σου, απλά έτυχε να κάνω την σύγκριση επειδή έτυχε να την από άλλο κορίτσι και μου είχε αρέσει τότε :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top