Ελάχιστο ηλικιακό όριο για ταξίδια στην Ε.Ε

undead2033

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο undead2033 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
άσχετο,αλλά στην Κωνσταντινούπολη οι περισσότεροι δέχονται και ευρώ.
Συμφωνώ με όσα σου έχουν πει παραπάνω. Πρέπει να κερδίσεις την εμπιστοσύνη τους,δείχοντας πόσο υπέυθυνος είσαι. Αν συνεχίσεις να τους λες τέτοια,σε βλέπω 18 χρονών και ακόμα να φοβούνται να σε αφήσουν να πας μέχρι το περίπτερο.

Δεχονται ευρω ναι, ρεστα δινουν σε ευρω? οχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Αχ, υπερπροστατευτικοί γονείς....hate to live with them, can't live without them :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilonop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ευαγγελία Μ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά με λένε Γιώργο και είμαι 13 χρονών.Θέλω να κάνω ένα ταξίδι στην Κωνσταντινούπολη μόνος μου και θα κάτσω 2-3 ημέρες.
Έχω διαβάσει στις ιστοσελίδες πολλών αεροπορικών εταιρειών (aegean,..)ότι άνω των 11 ετών θεωρείσαι ενήλικας.Και φαντάζομαι ότι από τη στιγμή που θεωρείσαι ενήλικας δεν χρειάζεσαι υπογραφές γονέων απλά κάποιο έγγραφο που να αποδεικνύει την ηλικία σου (ταυτότητα,διαβατήριο).Θα ήθελα να μου πείτε αν είναι σωστό αυτό.Επίσης επειδή δεν έχω ταξιδέψει ξανά με αεροπλάνο, θέλω να μάθω
πως είναι η διαδικασία.Δηλαδή χρειάζεται να κλείσω το εισιτήριο από το ίντερνετ ή μπορώ να το πάρω κατευθείαν από το αεροδρόμιο.
Και αν το κλείσω από το ίντερνετ που το παραλαμβάνω μετά στο αεροδρόμιο.Είναι μεγάλο το αεροδρόμιο πως θα ξέρω που να πάω.Και όταν πάρω το εισιτήριο που θα πάω μετά; Πώς θα ξέρω σε ποιο αεροπλάνο να μπω; Μέχρι το αεροπλάνο πως θα πάω; Τι είναι το check-in;
Θα έχω πρόβλημα με την αστυνομία της Ελλάδας η της Κωνσταντινούπολης; Όταν προσγειωθεί το αεροπλάνο τι θα κάνω; Μπορεί να σας κούρασε το μεγάλο κείμενο αλλά έχω πολλές απορίες.Σας παρακαλώ απαντήστε μου.

Υ.Γ: Δεν θα με πάει κάποιος στο αεροδρόμιο,θα πάω μόνος μου και δεν θα με περιμένει κάποιος στο αεροδρόμιο της Κωνσταντινούπολης να με πάρει!!! Ευχαριστώ!:D

Βρε αγόρι μου καλό, δεν είναι μόνο παράλογο αυτο που ζητάς, αλλά και μια στο εκατομμύριο να γινόταν θα το μετάνιωνες αργότερα. Θα αρχίσεις να πηγαίνεις σιγα σιγα τις σχολικές εκδρομές με τους συμμαθητές σου (3ήμερες κλπ) και, πίστεψε με, θα το περιμενεις ολο αυτό πως και πως, και η εμπειρία θα ειναι σαφώς καλύτερη!
Αν καίγεσαι τόσο πολύ να κάνεις κάτι χωρις καποιον μεγαλύτερο σύνοδο οπως λες, παρε εναν φίλο σου, πάρτε το ΚΤΕΛ και μπορείτε να πατε μια βολτα σε μια κοντινή πόλη για αρχη. Και μονο που θα μπείτε στη διαδικασία να εξερευνήσετε ενα νεο μερος μονοι σας και να κινηθείτε μεσα σε αυτο θα σε κανει να νιωσεις παρα πολυ καλα! Σκεψου οτι εγω μενω σε χωριό και μεχρι περυσι οι βασικές μου μετακινήσεις γινόταν με τους γονεις μου. Αρχισα ομως σιγα σιγα να παιρνω ΚΤΕΛ, να κατεβαινω Καβαλα/Θεσσαλονικη για κανεναν καφε, για ψώνια κλπ και πλεον ξερω να κινηθώ πολυ καλυτερα μεσα σε μια πόλη, μονη μου!
Δεν ειναι αναγκη να εχεις τρελές απαιτησεις περί ανεξαρτησίας, ολα εχουν την ωρα τους! Ασε που τωρα που θα πας στο Γυμνάσιο και θα μπεις σε νέες καταστάσεις θα γινεις αναπόφευκτα πιο ανεξάρτητος. Και να ξερεις, ανεξάρτητος γίνεσαι επισης οταν αναπτυσσεις τα δικα σου πιστευω, οταν εχεις κριτική σκεψη και γενικότερα μια ισχυρή προσωπικότητα. Αν καταφέρεις να καλλιεργησεις το μεσα σου και να γινεις ενα ώριμο και υπεύθυνο ατομο, και τις βόλτες σου θα τις κανεις μονος σου, ισως να εχεις και καμια ευκαιρία σε λιγα χρονια για ενα ταξίδι, και ολα αυτα με την έγκριση των γονιών σου, αφου εχεις κερδισει την εμπιστοσύνη τους.. Αλλα ολα στην ωρα τους! Κανε υπομονη, θα δεις πως δεν ειναι ολα τοσο τραγικά! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Το αεροπορικό ταξίδι δεν είναι πρόβλημα για ένα παιδί. Ταξίδεψα μόνος μου με αεροπλάνο όταν ήμουν 11½ χρονών για U.K. όμως δεν ήταν το πρώτο μου αεροπορικό ταξίδι. Ακόμα, με έβαλε στο αεροπλάνο η μητέρα μου και με παρέλαβε ο πατέρας μου. Δεν είχα επίσημα "συνοδεία", όμως οι αεροσυνοδοί έρχονταν συνέχεια κοντά μου και με ρωτούσαν αν είμαι καλά και αν θέλω κάτι.

Ας υποθέσουμε ότι ένα παιδί 13 χρονών μόνο του και χωρίς την έγκριση των γονέων του τα καταφέρνει και πραγματοποιεί το αεροπορικό ταξίδι μέχρι την Πόλη. Βγαίνει από το αεροπλάνο, παίρνει τη βαλίτσα του και βγαίνει έξω από το αεροδρόμιο, το οποίο απέχει κάποια χιλιόμετρα από το κέντρο της πόλης. Τι θα κάνει; Θα βρει συγκοινωνία ή θα πάρει ταξί; Και φτάνει στην Πόλη. Πού θα μείνει; Θα γυρίζει στους δρόμους με τη βαλίτσα στο χέρι, θα μπαίνει όπου γράφει HOTEL και θα λέει "
Good morning. Please I would like a room"; Δεν είναι καθόλου εύκολο αλλά έστω ότι βρίσκει δωμάτιο και σε προσιτή τιμή. Το φαγητό δεν θα είναι πρόβλημα. Παντού στην Πόλη υπάρχουν φτηνά και (μιαμ-μιουμ) σουβλατζήδηκα, κεμπαπτζήδηκα, τυροπιτάδηκα (υπάρχουν και McDonalds ...για υγιεινή διατροφή). Προφανώς και το παιδί θέλει να δει τα αξιοθέατα. Θα πρέπει να εφοδιαστεί με χάρτες και δρομολόγια και να ψάχνει πώς θα πάει εδώ και πώς εκεί. Δεν είναι ακατόρθωτο, αλλά δεν ξέρω αν δεν θα υπάρξουν προβλήματα, όπως να χαθεί. Επίσης δεν είμαι σίγουρος ότι μετά τον πρώτο ενθουσιασμό ότι τα καταφέρνει, το παιδί θα αισθάνεται όμορφα γυρίζοντας ολομόναχο σε μια ξένη πόλη και δεν θα βαρεθεί ή θα νοιώθει ανασφάλεια. Και όταν περάσουν οι μέρες, πρέπει να βρει τρόπο να πάει ξανά στο αεροδρόμιο για την πτήση της επιστροφής. Και όταν τελικά επιστρέψει, ποιος την ακούει τη μάνα του; Κατά πάσα πιθανότητα θα έχει μετανοιώσει, όμως δεν θα το παραδεχθεί ποτέ και σε κανέναν (ακόμα και αν πέρασε στο δωμάτιο του ξενοδοχείου τη νύχτα κλαίγοντας). Θα το έχει γράψει στο ...βιογραφικό του και πάντα θα καμαρώνει για το...ανδραγάθημά του: "Εγώ στα 13 μου πήγα μόνος μου στην Πόλη".

Η ιστορία μου θύμισε την (υπέροχη) ταινία "Πολίτικη Κουζίνα" όπου ο μικρός Φάνης μπήκε κρυφά στο τρένο για να πάει στον παππού του στην Πόλη...


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Μόλις μπήκα στο thread και διάβασα το ποστ του φίλτατου Γιώργου και ... έμεινα (συγγνώμη για την ωμή φράση μου) μ@λάκας :eek:
Καθίστε γιατί εδώ έχει πολύ ψωμί η υπόθεση . Αν κατάλαβα καλά, φίλτατε Γιώργο, θες να κάνεις αυτό το ταξίδι, για να αποδείξεις στην οικογένειά σου ότι το χεις με την ανεξαρτησία και ότι είσαι ώριμος για κάτι τέτοιο.Ότι είσαι κοτζαμ παλικάρι και θες να πιάσεις τη ζωή από τα κέρατα. Ότι μεγάλωσες και μπορείς να τα καταφέρεις μόνος σου. Ότι δεν είσαι μωρό παιδί και μπορείς να πάρεις πρωτοβουλίες...

Αμ δε! Από που να το πιάσω και που να τελειώσω δηλαδή. Από το ταξίδι αυτό καθεαυτό, από το αεροπλάνο, από τον προορισμό (μα Τουρκία βρε πουλάκι μου; Τουρκία;;; ) , από την απαγορευτική ηλικία σου (το μυαλό δεν έχει πήξει ακόμα και πίστεψέ με είναι φως φανάρι αυτό!) , από τα θέλω σου,... από πού;
Βρε παιδί μου, βρε χρυσό μου αγόρι ΠΩΣ στο καλό σου κατέβηκε αυτή η ιδέα;; Πώς θα μας ολομόναχος σε μία ξένη χώρα;;( και τι χώρα έτσι; Διάλεξες και προορισμό πανάθεμά σε έναν τόπο που θες ιδιωτικό security για να κυκλοφορήσεις όντας ενήλικος κιόλας και δη τώρα με αυτά που γίνονται!) Και άσε στην άκρη τα τεχνικά θέματα (που φυσικά και είναι σημαντικά) για το πως θα πας στο αεροδρόμιο,πως θα πάρεις το αεροπλάνο, που θα κατεβείς, πως θα πας στο ξενοδοχείο, πως θα συνεννοηθείς, πως θα γυρίσεις τη πόλη, πως, πως, πως, πως... η λέξη Κ Ι Ν Δ Υ Ν Ο Ι σου λέει κάτι;; Γιατί εγκυμονούν σε κάθε βήμα σου ,όντας 13 χρόνων. Είναι αυτό που λέμε "που πας ξυπόλυτος στα αγκάθια;" και "δεν ήξερες, δε ρώταγες;" ...

Τέλος πάντων. Προσπάθησε να λογικευτείς. Σαφώς και καλά κάνουν οι γονείς σου που στο απαγορεύουν. Εγώ στα 13 μου ούτε μέχρι το περίπτερο δε πήγαινα (που λέει ο λόγος) μόνη μου! Καλά για διακοπές, δε το συζητάω. Έμπαινα στη θάλασσα μαζί με τους δικούς μου και με περιορισμό βάθους (λες και τόσα χρόνια κολυμβητήριο κολλούσα μπρίκια) - βέβαια καλά έκαναν οι άνθρωποι, να με προστατέψουν ήθελαν.
Λοιπόν ,συνοψίζοντας: Λογικέψου και βάλε άλλα πράγματα στο μυαλό σου.Δεν είσαι ΣούπερΉρωας! Βγες έξω με τους φίλους σου και παίξε μπάλα, διάβασε κανά βιβλίο, διασκέδασε (σε φυσιολογικά πλαίσια) , παίξε στη τελική λίγο PRO , λίγο SuperMario ( :confused: ) ξέρω γω... ΚΑΤΙ ΚΑΝΕ, ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΑΥΤΟ !!!

Φιλικά, φίλτατε Γιώργο.:)


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kostas-p

Νεοφερμένος

Ο (no way) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Ρε μάγκες δεν βαριέστε να γράφετε κατεβατά για να απαντήσετε σε ένα τρολλ? Δείτε λίγο μουντιάλ και αφήστε το παλικάρι στην τρέλα του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
(μα Τουρκία βρε πουλάκι μου; Τουρκία;;; ) ......προορισμό πανάθεμά σε έναν τόπο που θες ιδιωτικό security για να κυκλοφορήσεις όντας ενήλικος κιόλας
Ας μην αναπαράγουμε μύθους. Η Τουρκία δεν είναι χειρότερη από την Ελλάδα στο θέμα αυτό. Έχω πάει αρκετές φορές στην Πόλη και μπορώ να πω ότι είναι πιο ασφαλής από την Αθήνα.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Δεν τους έχω πείσει ακόμα.Είναι χωρισμένοι οι γονείς μου,ο πατέρας μου μένει Θεσσαλονίκη και εγώ μένω με την μάνα μου.Της το είπα χθες το απόγευμα και νόμιζε ότι της κάνω πλάκα.Μετά που της εξήγησα μου είπε θα το συζητήσουμε αύριο το μεσημέρι.Διαβατήριο δεν έχω,ούτε βίζα αλλά έχω ταυτότητα.Το ταξίδι αυτό θέλω να το κάνω για να δω πως είναι να ταξιδεύω μόνος μου,χωρίς βοήθεια από τη μάνα μου και επίσης γιατί όποτε πάμε ταξίδι μαζί με τη μάνα μου άλλα πράγματα θέλω να κάνω εγώ (βουτιές στη θάλασσα,θαλάσσια σπορ) και η μάνα μου θέλει να βλέπει αξιοθέατα.Έχω μαζέψει γύρω στα 300 ευρώ αν και ακόμα δεν έχω καταλήξει αν θα πάω.!!

1) Λέγοντας θαλάσσια σπορ εννοείς τα κουβαδάκια και την άμμο προφανώς ε;
2) Αφού δεν θες να βλέπεις τα αξιοθέατα, τι πας να κάνεις στην Τουρκία; Δερβίσης; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eliminated

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Eliminated αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 391 μηνύματα.
Βρωμάει τρολλιά από χιλιόμετρο. Η μάνα του λέει είναι υπερπροστατευτική αλλά παρ'όλα αυτά πίστευε ότι θα τον άφηνε να πάει στην Κων/πολη. εντάξει... δε βρήκες και την πιο πειστική δικαιολογία για το ταξίδι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά με λένε Γιώργο και είμαι 13 χρονών.Θέλω να κάνω ένα ταξίδι στην Κωνσταντινούπολη μόνος μου και θα κάτσω 2-3 ημέρες.
Έχω διαβάσει στις ιστοσελίδες πολλών αεροπορικών εταιρειών (aegean,..)ότι άνω των 11 ετών θεωρείσαι ενήλικας.Και φαντάζομαι ότι από τη στιγμή που θεωρείσαι ενήλικας δεν χρειάζεσαι υπογραφές γονέων απλά κάποιο έγγραφο που να αποδεικνύει την ηλικία σου (ταυτότητα,διαβατήριο).Θα ήθελα να μου πείτε αν είναι σωστό αυτό.Επίσης επειδή δεν έχω ταξιδέψει ξανά με αεροπλάνο, θέλω να μάθω
πως είναι η διαδικασία.Δηλαδή χρειάζεται να κλείσω το εισιτήριο από το ίντερνετ ή μπορώ να το πάρω κατευθείαν από το αεροδρόμιο.
Και αν το κλείσω από το ίντερνετ που το παραλαμβάνω μετά στο αεροδρόμιο.Είναι μεγάλο το αεροδρόμιο πως θα ξέρω που να πάω.Και όταν πάρω το εισιτήριο που θα πάω μετά; Πώς θα ξέρω σε ποιο αεροπλάνο να μπω; Μέχρι το αεροπλάνο πως θα πάω; Τι είναι το check-in;
Θα έχω πρόβλημα με την αστυνομία της Ελλάδας η της Κωνσταντινούπολης; Όταν προσγειωθεί το αεροπλάνο τι θα κάνω; Μπορεί να σας κούρασε το μεγάλο κείμενο αλλά έχω πολλές απορίες.Σας παρακαλώ απαντήστε μου.

Υ.Γ: Δεν θα με πάει κάποιος στο αεροδρόμιο,θα πάω μόνος μου και δεν θα με περιμένει κάποιος στο αεροδρόμιο της Κωνσταντινούπολης να με πάρει!!! Ευχαριστώ!:D

WTF;; Εγώ στην ηλικία σου φοβόμουν να ζητήσω από τους γονείς μου να πάω μόνη μου στη γιαγιά που μένει στο απέναντι τετράγωνο :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexandkonst

Νεοφερμένος

Ο alexandkonst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
καλα, πανε και μετα αν ξυπνησεις κλειδωμενος σε κανα κλουβι με γερους να χτυπανε τα @@ τους στα καγκελα, μην πεις οτι δεν σε προειδοποιησαμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φορουμακιας

Νεοφερμένος

Ο φορουμακιας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Eκτός από Πόλη έχω να προτείνω και άλλους προορισμούς.Ξεκινάμε:
Ουκρανία:προτείνω ταξίδι στις πόλεις και ευρύτερες περιοχές του Ντονμπάς.Ειδικά στις περιοχές Ντόνετσκ και Λουγκάνσκ.
Βόρεια Αφρικη:Ειδικά Λιβύη.
Δυτική Αφρική:Ανεπιφύλακτα Γουινέα,Λιβερία,Νιγηρία και Σιέρρα Λεόνε
Συρία και Ιρακ:Προτείνω εδάφη του Ισλαμικού Χαλιφάτου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τελείωσε δημοτικό και θέλει να πάει εξωτερικό διακοπές μόνος του...



Ωραία έχω έτοιμο ανέκδοτο σήμερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Eκτός από Πόλη έχω να προτείνω και άλλους προορισμούς.Ξεκινάμε:
Ουκρανία:προτείνω ταξίδι στις πόλεις και ευρύτερες περιοχές του Ντονμπάς.Ειδικά στις περιοχές Ντόνετσκ και Λουγκάνσκ.
Βόρεια Αφρικη:Ειδικά Λιβύη.
Δυτική Αφρική:Ανεπιφύλακτα Γουινέα,Λιβερία,Νιγηρία και Σιέρρα Λεόνε
Συρία και Ιρακ:Προτείνω εδάφη του Ισλαμικού Χαλιφάτου
Ξέχασες και το ηλιόλουστο Αφγανιστάν όσο για την Ουκρανία συνιστώ κάτι κοντά στο πριπιάτ ή στα σύνορα με τη Ρωσία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Ξεχάσατε τη Βόρεια Κορέα!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,589 μηνύματα.
Ρε μαγκες τι εχετε πιει ολοι σας ? Εσεις την Κων/πολη την κανατε Τεξας .. Ηρεμηστε λιγο . Στατιστικα περισσοτερη εγκληματικοτητα εχει η Ελλαδα . Απλα για οσους ειναι να πανε προς την Παλια Πολη (Η Πολη μετα την γεφυρα του Βοσπορου γιατι για οσους δεν ξερουν χωριζεται στα δυο η Πολη)Οχι οτι εχει κατι το κακο εκει αλλα απο οτι ακουω παιζει βρακες,hijab etc . που σημαινει εθνικισμος και συντηρητισμος που αυτο με την σειρα του σημαινει μισελληνισμος ... Κωλοτουρκος εδω , γκιαουρ εκει . Ωστοσο Ελληνες και Τουρκοι ειναι το ιδιο . Το μονο που διαφερει περα απο τα βασικα (ονομα σημαιες κλπ) ειναι η θρησκεια και η γλωσσα. Ο πολιτισμος ιδιος οπως και η παραδοση . Καλα ρε φιλε 13 χρονων μας δουλευεις? Εγω 17 χρονων και το σκατο φτανει στην καλτσα καθε φορα που κανω την διαδρομη απο το διπλανο χωριο που ειναι το σχολειο μου μεχρι το χωριο που μενω γιατι εκει που περναω ειναι εντελως <<αδειο>> μερος και ανετα γινεται η στραβη (γιατι στην περιοχη εχουν ακουστει πολλα περιστατικα αποπειρας απαγωγης) ... Ουτε να διανοηθω ταξιδι χωρις γονεις ή συγγενεις ουτε στην διπλανη πολη ...

Υ.Γ. Η βιζα ειναι εγγραφο που επιβεβαιωνει οτι ειναι νομιμα μονιμος κατοικος μιας χωρας. Εννοειτε και δεν χρειαζεται για ταξιδι . Διαβατηριο ομως θελει .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Ρε μαγκες τι εχετε πιει ολοι σας ? Εσεις την Κων/πολη την κανατε Τεξας .. Ηρεμηστε λιγο . Στατιστικα περισσοτερη εγκληματικοτητα εχει η Ελλαδα . Απλα για οσους ειναι να πανε προς την Παλια Πολη (Η Πολη μετα την γεφυρα του Βοσπορου γιατι για οσους δεν ξερουν χωριζεται στα δυο η Πολη)Οχι οτι εχει κατι το κακο εκει αλλα απο οτι ακουω παιζει βρακες,hijab etc . που σημαινει εθνικισμος και συντηρητισμος που αυτο με την σειρα του σημαινει μισελληνισμος ... Κωλοτουρκος εδω , γκιαουρ εκει . Ωστοσο Ελληνες και Τουρκοι ειναι το ιδιο . Το μονο που διαφερει περα απο τα βασικα (ονομα σημαιες κλπ) ειναι η θρησκεια και η γλωσσα. Ο πολιτισμος ιδιος οπως και η παραδοση . Καλα ρε φιλε 13 χρονων μας δουλευεις? Εγω 17 χρονων και το σκατο φτανει στην καλτσα καθε φορα που κανω την διαδρομη απο το διπλανο χωριο που ειναι το σχολειο μου μεχρι το χωριο που μενω γιατι εκει που περναω ειναι εντελως <<αδειο>> μερος και ανετα γινεται η στραβη (γιατι στην περιοχη εχουν ακουστει πολλα περιστατικα αποπειρας απαγωγης) ... Ουτε να διανοηθω ταξιδι χωρις γονεις ή συγγενεις ουτε στην διπλανη πολη ...

Υ.Γ. Η βιζα ειναι εγγραφο που επιβεβαιωνει οτι ειναι νομιμα μονιμος κατοικος μιας χωρας. Εννοειτε και δεν χρειαζεται για ταξιδι . Διαβατηριο ομως θελει .
Συγνώμη απαντάς σε ποστς του 2014?Η βίζα είναι έγγραφο που σου δίνει την άδεια εισόδου σε μια χώρα για συγκεκριμένο σκοπό (π.χ σπουδές ή για εργασία) αν είσαι μόνιμος κάτοικος μιας χώρας δεν χρειάζεται βίζα γιατί είσαι παράλληλα και υπήκοος αυτού του κράτους.Διαβατήριο χρειάζονται οι ανήλικοι όχι οι ενήλικοι όσο ταξιδεύουν εντός ΕΕ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,589 μηνύματα.
εδω εχουμε δει αλλους που απανταν σε posts του 2007 εγω σε πειραξα ? Η Βιζα ειναι αδεια παραμονης στην ουσια και για καθε χωρα αλλαζουν τα κριτηρια για την εκδοση της . Για σπουδες και ολα αυτα πρεπει να βρεις και οικεια αρα κατοικος μιας χωρας και η βιζα αν δεν κανω λαθος στην ουσια ειναι το χαρτι το οποιο σου δινει την αδεια να μεινεις στην εκαστοτε χωρα περισσοτερο απο οτι απλα ως τουριστας νομιμα .. Στους ανηλικους αναφερομουν .Επισης η Τουρκια δεν ειναι χωρα -μελος της ΕΕ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
εδω εχουμε δει αλλους που απανταν σε posts του 2007 εγω σε πειραξα ? Η Βιζα ειναι αδεια παραμονης στην ουσια και για καθε χωρα αλλαζουν τα κριτηρια για την εκδοση της . Για σπουδες και ολα αυτα πρεπει να βρεις και οικεια αρα κατοικος μιας χωρας και η βιζα αν δεν κανω λαθος στην ουσια ειναι το χαρτι το οποιο σου δινει την αδεια να μεινεις στην εκαστοτε χωρα περισσοτερο απο οτι απλα ως τουριστας νομιμα .. Στους ανηλικους αναφερομουν .Επισης η Τουρκια δεν ειναι χωρα -μελος της ΕΕ
Η βίζα είναι η άδεια παραμονής η οποία εκδίδεται για συγκεκριμένο σκοπό όποιος και αν είναι αυτός και έχει συγκεκριμένη ημερομηνία λήξης.
Ως υπήκοος της ΕΕ, αποκτάτε αυτόματα το δικαίωμα μόνιμης διαμονής σε άλλη χώρα της ΕΕ εάν έχετε ζήσει εκεί νομίμως για συνεχή περίοδο 5 ετών. Αν πληροίτε αυτή την απαίτηση, μπορείτε να υποβάλετε αίτηση για κάρτα μόνιμης διαμονής, η οποία επιβεβαιώνει το δικαίωμά σας να ζήσετεστη χώρα όπου διαμένετε τώρα μόνιμα χωρίς κανένα όρο.
Η ιδιότητα του μόνιμου κάτοικου εξωτερικού έχει κριτήρια χρονικής παραμονής για να αιτηθείς και φυσικά εφόσον είσαι υπήκοος δεν χρειάζεσαι βίζα.
Η Τούρκια εχει κάνει συμφωνία με ΕΕ οπότε για επίσκεψη εκεί εφόσον είσαι ενήλικος πας με αστυνομική ταυτότητα αν είσαι ανήλικος χρειάζεσαι διαβατήριο όχι γιατί θα έχεις πρόβλημα με τις εκεί αρχές αλλά θα συναντήσεις πρόβλημα με τις εδώ αστυνομικές αρχές στα σύνορα.Παράλληλα για να τηρούνται τα νόμιμα για τους ανήλικους χρειάζεται υπεύθυνη δήλωση και απο τους δυο γονείς ότι επιτρέπουν την έξοδο του παιδιού απο την χώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,589 μηνύματα.
Ακριβως , ειδες που συμφωνουμε για την βιζα ? Απλα ξεχασα να αναφερω οτι εχει και ημερομηνια ληξης . Αυτο για την φοιτηση ως παραδειγμα το εφερα . Για την συμφωνια Τουρκιας-ΕΕ ομολογω οτι δεν ηξερα , ευχαριστω για την πληροφορια .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top