Βουλγαρία Vs Ρουμανία: Ποια είναι καλύτερη για σπουδές;

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
παντως στις λίστες αξιολογησης δεν βλεπω τις σχολες των χωρων.
αληθεια υπαρχουν καπου;μονο στην leiden ειδα μια απο ρουμανια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
παντως στις λίστες αξιολογησης δεν βλεπω τις σχολες των χωρων.
αληθεια υπαρχουν καπου;μονο στην leiden ειδα μια απο ρουμανια.
Και γιατί να υπάρχουν στις αξιολογήσεις; Αφού είναι γνωστό πόσο χαμηλό είναι το επίπεδο σπουδών. Απ'ότι λένε παιδιά που σπουδάζουν εκεί..αν δεν πληρώσεις, πολλές φορές κόβεσαι σε μαθήματα ακόμα κι αν έχεις διαβάσει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Και γιατί να υπάρχουν στις αξιολογήσεις; Αφού είναι γνωστό πόσο χαμηλό είναι το επίπεδο σπουδών. Απ'ότι λένε παιδιά που σπουδάζουν εκεί..αν δεν πληρώσεις, πολλές φορές κόβεσαι σε μαθήματα ακόμα κι αν έχεις διαβάσει..

Από τη στιγμή που το πανεπιστήμιο είναι ιδιωτικό, θα πληρώσεις δίδακτρα, πάει και τελείωσε. Είναι μέρος της συμφωνίας. Αυτό δεν συμβαίνει μόνο στην Βουλγαρία, αλλά σε όλες τις χώρες όπως Αγγλία και ΗΠΑ. Δεν γίνεται να κάνεις αλλιώς. Από τη στιγμή μάλιστα που το έχεις αποφασίσει να σπουδάσεις εκεί, δεν είναι και σωστό να κάνεις αλλιώς. Το θέμα με τη Βουλγαρία (για τη Ρουμανία δεν ξέρω) είναι ότι εισάγεσαι με πολύ χαμηλά κριτήρια εν αντιθέσει με τις λοιπές ευρωπαϊκές χώρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Από τη στιγμή που το πανεπιστήμιο είναι ιδιωτικό, θα πληρώσεις δίδακτρα, πάει και τελείωσε. Είναι μέρος της συμφωνίας. Αυτό δεν συμβαίνει μόνο στην Βουλγαρία, αλλά σε όλες τις χώρες όπως Αγγλία και ΗΠΑ. Δεν γίνεται να κάνεις αλλιώς. Από τη στιγμή μάλιστα που το έχεις αποφασίσει να σπουδάσεις εκεί, δεν είναι και σωστό να κάνεις αλλιώς. Το θέμα με τη Βουλγαρία (για τη Ρουμανία δεν ξέρω) είναι ότι εισάγεσαι με πολύ χαμηλά κριτήρια εν αντιθέσει με τις λοιπές ευρωπαϊκές χώρες.
Δεν εννοώ αυτό φίλε μου...σύμφωνα με λεγόμενα φοιτητών π.χ. ιατρικής σε πανεπιστήμια κρατών του ανατολικού μπλοκ, πέρα από τα δίδακτρα, αν δεν πληρώσεις και επιπλέον τον καθηγητή, υπάρχει περίπτωση να μην περάσεις στο μάθημά του. Αυτό το είχα διαβάσει από κοπέλα που σπούδαζε ιατρική στην βουλγαρία και ισχυριζόταν ότι είναι άσκοπο το διάβασμα και ότι οι περισσότεροι περνούσαν με μηδενικό διάβασμα(πλήρωναν), γιατί πολύ απλά ενδέχεται να σε κόψουν όσο καλά κι αν γράψεις. (Είναι δηλαδή θέμα χρημάτων) Δυστυχώς δεν μπορώ να μιλήσω με άλλη απόδειξη παρά την ίδια τη μνήμη μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Δεν εννοώ αυτό φίλε μου...σύμφωνα με λεγόμενα φοιτητών π.χ. ιατρικής σε πανεπιστήμια κρατών του ανατολικού μπλοκ, πέρα από τα δίδακτρα, αν δεν πληρώσεις και επιπλέον τον καθηγητή, υπάρχει περίπτωση να μην περάσεις στο μάθημά του. Αυτό το είχα διαβάσει από κοπέλα που σπούδαζε ιατρική στην βουλγαρία και ισχυριζόταν ότι είναι άσκοπο το διάβασμα και ότι οι περισσότεροι περνούσαν με μηδενικό διάβασμα(πλήρωναν), γιατί πολύ απλά ενδέχεται να σε κόψουν όσο καλά κι αν γράψεις. (Είναι δηλαδή θέμα χρημάτων) Δυστυχώς δεν μπορώ να μιλήσω με άλλη απόδειξη παρά την ίδια τη μνήμη μου!

Εγώ νόμιζα ότι αναφερόσουν στα δίδακτρα. Αν εννοείς για έξτρα παράνομα χρήματα σε καθηγητές, τότε ναι αυτό είναι απαράδεκτο. Ελπίζω να μην είναι γενικό αυτό το φαινόμενο γιατί μιλάμε για πολύ παρακμιακές καταστάσεις. Βέβαια δεν ξέρω πως μπορεί κάποιος μετά να εμπιστευτεί έναν τέτοιο γιατρό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Εγώ νόμιζα ότι αναφερόσουν στα δίδακτρα. Αν εννοείς για έξτρα παράνομα χρήματα σε καθηγητές, τότε ναι αυτό είναι απαράδεκτο. Ελπίζω να μην είναι γενικό αυτό το φαινόμενο γιατί μιλάμε για πολύ παρακμιακές καταστάσεις. Βέβαια δεν ξέρω πως μπορεί κάποιος μετά να εμπιστευτεί έναν τέτοιο γιατρό...
Αυτό ακριβώς..μπορεί να είναι κακό ξέρω 'γω ένας δάσκαλος να τελείωσε στη Βουλγαρία, από άποψη ότι μπορεί να είναι ανορθόγραφος ξέρω 'γω...όταν όμως πρόκειται για γιατρό, παίζονται ανθρώπινες ζωές. Απαράδεκτο!:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ναι γιατί τώρα θα μάθετε ότι όλως τυχαίως στις χώρες ανατολικού μπλοκ γίνεται η καλύτερη μπίζνα για σχολές όπως Ιατρική, Οδοντιατρική, Νομική, Φαρμακευτική...γιατί πέφτετε απ τα σύννεφα δεν ξέρω.
Τουλάχιστον όταν αυτοί ιδιωτεύσουν θα έχεις την επιλογή να τους επιλέξεις ή να μην τους επιλέξεις και μετά να υποστείς τις συνέπειες. Δυστυχώς επειδή όλοι αυτοί μετά το πτυχίο επιστρέφουν συνήθως στην Ελλάδα για ειδικότητα, απλά κάνεις τον σταυρό σου πού θα πέσεις στα δημόσια νοσοκομεία. Είδα λάιτ περιπτώσεις σε ειδικευόμενους γενικής ιατρικής στο κέντρο υγείας. Μακριά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Είδα λάιτ περιπτώσεις σε ειδικευόμενους γενικής ιατρικής στο κέντρο υγείας. Μακριά.
Δεν ξέρουν οι άνθρωποι; Ανίδεοι, τι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Δεν ξέρουν οι άνθρωποι; Ανίδεοι, τι;

Ας πούμε απλά ότι εγώ αντιμετώπιζα το περιστατικό καλύτερα από αυτούς που είμαι 6ο έτος, με 2,5 χρόνια κλινική εμπειρία και από φαρμακευτική αγωγή και σχήματα δεν ξέρω πού πάνε τα 4 σχεδόν. Είπαμε ας μην το ανοίξω για το κέντρο υγείας.

Α, κάποιοι δεν μιλάνε καν καλά ελληνικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Ας πούμε απλά ότι εγώ αντιμετώπιζα το περιστατικό καλύτερα από αυτούς που είμαι 6ο έτος, με 2,5 χρόνια κλινική εμπειρία και από φαρμακευτική αγωγή και σχήματα δεν ξέρω πού πάνε τα 4 σχεδόν. Είπαμε ας μην το ανοίξω για το κέντρο υγείας.

Α, κάποιοι δεν μιλάνε καν καλά ελληνικά.
Wow...υποθέτω ότι στο δημόσιο δεν έχεις δικαίωμα να ζητήσεις άλλον γιατρό ε;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,547 μηνύματα.
Εγώ θα πηγαινα Ρουμανία λόγω του οτι πολλοί μιλάνε τις δυο ξένες γλωσσες που ξέρω καλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VirusX

Νεοφερμένος

Ο VirusX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Κοίτα από άποψη σπουδών θα επέλεγα Βουλγαρία μόνο και μόνο επειδή έχει το Μπάνσκο και αν μένεις κοντά θα κάνεις το σκι της ζωής σου.Και το καλοκαιράκι θα κατεβαίνεις στην Ελλάδα για μπανάκια.Για επίπεδο σπουδών δεν θα μιλήσω.Αν πας γιατρός,συγχαρητήρια!Σε λίγα χρόνια θα κλέψεις μια θέση ενός Έλληνα απόφοιτου του συγκεκριμένου τμήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panikol

Νεοφερμένος

Ο Panikol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Εάν ενδιαφερεται κάποιος για εγγραφή σε πανεπιστήμιο Ρουμανίας μπορώ να τον βοηθήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KittyGirl

Νεοφερμένος

Η KittyGirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει σχετικά με την ιατρική στη Ρουμανία? Οποιαδήποτε πληροφορία θα μου φανεί χρήσιμη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 569835

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ ενδιαφέρομαι για μεταγραφή στη Ρουμανία (Ιατρική σχολή)
Μπορώ να έχω πληροφορίες;Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Εγώ ενδιαφέρομαι για μεταγραφή στη Ρουμανία (Ιατρική σχολή)
Μπορώ να έχω πληροφορίες;Ευχαριστώ


Κοίτα από άποψη σπουδών θα επέλεγα Βουλγαρία μόνο και μόνο επειδή έχει το Μπάνσκο και αν μένεις κοντά θα κάνεις το σκι της ζωής σου.Και το καλοκαιράκι θα κατεβαίνεις στην Ελλάδα για μπανάκια.Για επίπεδο σπουδών δεν θα μιλήσω.Αν πας γιατρός,συγχαρητήρια!Σε λίγα χρόνια θα κλέψεις μια θέση ενός Έλληνα απόφοιτου του συγκεκριμένου τμήματος.

:thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Εγώ ενδιαφέρομαι για μεταγραφή στη Ρουμανία (Ιατρική σχολή)
Μπορώ να έχω πληροφορίες;Ευχαριστώ

Πληροφοριες δεν γνωριζω με λεπτομερεια αλλα μπορω να σου πω οτι η Ρουμανια ηταν οργανωμενη στις Ιατρικες σχολες οταν εδω εβαζαν το χρημα στην τσεπη οι καθηγηταδες και δεν προχωρουσαν την επιστημη.Εδω αρχισαν να εξελισσονται οταν ηρθαν οι Ελληνες απο εξω...Εφ'οσον εισαι αναμεσα σε Ρουμανια και Βουλγαρια εγω λεω να πας Ρουμανια.Προτιμαται και απο αρκετους απ'οσο ξερω για μεταπτυχιακο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Εγώ ενδιαφέρομαι για μεταγραφή στη Ρουμανία (Ιατρική σχολή)
Μπορώ να έχω πληροφορίες;Ευχαριστώ

Δες το inbox σου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Λοιπόν για το αν θα γίνεις καλός ιατρός ή όχι εξαρτάται όχι τόσο από το προπτυχιακό αλλά από το που θα κάνεις ειδικότητα. Υπάρχουν εξαιρετικοί ιατροί που έχουν βγάλει προπτυχιακό και από τις δύο σχόλες και αν θέλετε ιατρική μη διστάζετε και πηγαίνετε σε αυτές τις χώρες για σπουδές ότι και να λένε οι υπόλοιποι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MaBer

Νεοφερμένος

Η MaBer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Λοιπόν για το αν θα γίνεις καλός ιατρός ή όχι εξαρτάται όχι τόσο από το προπτυχιακό αλλά από το που θα κάνεις ειδικότητα. Υπάρχουν εξαιρετικοί ιατροί που έχουν βγάλει προπτυχιακό και από τις δύο σχόλες και αν θέλετε ιατρική μη διστάζετε και πηγαίνετε σε αυτές τις χώρες για σπουδές ότι και να λένε οι υπόλοιποι.

Τι σημασία έχει να μην ξέρεις τα βασικά; Το ζητούμενο είναι να μάθεις ιατρική στου κασίδη το κεφάλι.
Απλά έ-λ-ε-ο-ς ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top