Erasmus

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά! Φεύγω τον Φλεβάρη για Βαρσοβία και τώρα τελειώνω τα learning agreement (πέρα από αυτό του Παντείου, έπρεπε να συμπληρώσω κι ένα που μου εστειλαν απο το πανεπιστήμιο εκει). Δήλωσα 5 μαθήματα τα οποία φυσικα ειναι ολα του εαρινου εξαμηνου εκει, ομως απο τα 5 του Παντειου με τα οποια τα αντιστοιχισα τα 2 ειναι του χειμερινου. Κι ενω η υπευθυνη του Παντειου για τους εξερχόμενους φοιτητες μου ειπε οτι δεν υπάρχει κανενα προβλημα που τα 2 ειναι του χειμερινου , η αντίστοιχη υπεύθυνη στη Βαρσοβία επιμενει οτι ολα τα μαθηματα (ακομη και) του Παντείου πρεπει να ναι του εαρινου. Εσεις τι ξερετε;


Αχ τι ωραία,και εγώ Πολωνία θα ειμαι :D Σε εμάς στην περίπτωση μιας φίλης μου, η υπεύθυνη της του τμήματος εδώ της πρότεινε η ίδια να αντιστοιχισει μάθημα του χειμερινού, ενώ θα πάει στο εαρινό και αυτή, αλλά ήταν «άτυπη συμφωνία» κατά κάποιο τρόπο,γιατί το σύνηθες είναι να αντιχοιζουν από τα ίδια εξάμηνα. Το θέμα είναι ότι ασχετως με το αν γίνεται η όχι, αν επιμένει η υπεύθυνη εκεί στο τέλος δεν θα σου το υπογράψει κιολας αν δεν το αλλάξεις. Έχετε και άλλοι θέμα με τα ECTs? Μόνο εγώ πρέπει να πάρω τουλάχιστον 9-10 μαθήματα για να αντιστοιχισω ολόκληρο το εξάμηνο; :/: Γενικά τα ECTs τους εκεί ήταν πολύ λιγότερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρύσα96

Νεοφερμένος

Η Χρύσα96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Ευτυχώς μεσολάβησε η υπεύθυνη των εξερχόμενων φοιτητών εδώ και με πολύ κόπο κατάφερε να πείσει εκείνη στην Πολωνία να μιυ αναγνωρίσει τα μαθήματα! Ουφφφ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pao13d1997

Νεοφερμένος

Ο pao13d1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Καλησπέρα και από μένα ενδιαφέρομαι για Εράσμους σε Κύπρο η Ουγγαρία έχει πάει μήπως κάποιος για να μας πει εντυπώσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Καλησπέρα και από μένα ενδιαφέρομαι για Εράσμους σε Κύπρο η Ουγγαρία έχει πάει μήπως κάποιος για να μας πει εντυπώσεις?

Oυγγαρια με τα χιλια!! Εχω παει Βουδαπεστη και ειναι πραγματικα πανεμορφη πολη, και απ'ο,τι εχω ακουσει απο γνωστους που πηγαν εκει για Ερασμους, περασαν τελεια :D Στην Κυπρο οσο να'ναι δεν θα δεις κατι διαφορετικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Η αντίστροφη μέτρηση για όσους πάνε εαρινό εξάμηνο αρχίζει...:clapup:
Νιώθω τόση ανυπομονησία για το τι θα συναντήσω, για τη γλώσσα, το πανεπιστήμιο, τα παιδιά εκεί.
Το μόνο που με αγχώνει είναι που δε μου έχουν στείλει ακόμα για εστία...:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Η αντίστροφη μέτρηση για όσους πάνε εαρινό εξάμηνο αρχίζει...:clapup:
Νιώθω τόση ανυπομονησία για το τι θα συναντήσω, για τη γλώσσα, το πανεπιστήμιο, τα παιδιά εκεί.
Το μόνο που με αγχώνει είναι που δε μου έχουν στείλει ακόμα για εστία...:/


Ναιι και εγώ ανυπομονώ! :D Για που είσαι εσυ; :P
Εγώ το μόνο που σκεφτομαι είναι ότι ακόμα δεν έχω πάει τα χαρτιά στο γραφειο του πανεπιστημίου για τη χρηματοδότηση.. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
ναι, εσείς ετοιμάζεστε να φύγετε κι εμείς κλαίμε που πρέπει να επιστρέψουμε :cry_x:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
meetmeinmontauk Για πες πού πήγες; Εντυπώσεις;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
meetmeinmontauk Για πες πού πήγες; Εντυπώσεις;;

Μεγάλη συζήτηση αυτή, δεν θες ν' αρχίσω να λέω εντυπώσεις γιατί θα γράφω σεντόνια.
Πήγα Φινλανδία και ήταν φοβερή εμπειρία, το λιγότερο ίσως που μπορώ να πω για αυτούς τους 4 μήνες. Δεν ήταν το τυπικό εράσμους όπου παρτάρεις ασυστόλως (αν και κάποιοι το έκαναν κι αυτό) αλλά κέρδιζες άλλες εμπειρίες όπως ταξίδια σε Ρωσία και την υπόλοιπη Σκανδιναβία, φινλανδική σάουνα που είναι από μόνη της εμπειριάρα, ice swimming στους -25 και πολλά πολλά άλλα.
Και το πανεπιστήμιο ήταν καλό, αν και το επίπεδο δυσκολίας ήταν ίδιο με αυτό της Ελλάδας. Γενικώς είχα ακούσει αρκετές φορές το παράπονο κι από παιδιά άλλων τμημάτων ότι δεν ήταν τόσο ικανοποιημένοι σε αυτό το ζήτημα γιατί παρά τον όγκο διαβάσματος, η ύλη ήταν αρκετά απλοϊκή.
Τώρα που έχει τελειώσει πλέον το Εράσμους, μπορώ να πω πως άξιζε τον κόπο. Στην αρχή δεν είναι όλα ρόδινα γιατί είσαι σε μια φάση προσαρμογής και ψαξίματος αλλά πάντα έτσι δεν γίνεται; Όταν περάσει λίγο ο καιρός και λυθούν τα μικροπροβλήματα, τότε αρχίζει το καλό :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρύσα96

Νεοφερμένος

Η Χρύσα96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Σε 2 μήνες ακριβώς!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
ρε μαγκες , διαβασα παρα πολλα μηνυματα απο το συγκεκριμενο τοπικ αλλα δεν ειδα κανεναν να ρωταει πως τη βγαζετε με 400-500 ευρω , τι εννοω ? εγω πχ ειμαι φυσικοθεραπεια και θελω πολυ να παω ισπανια , ας πουμε οτι μενω σε εστια και δινω 200 ευρω , μου μενουν λοιπον 300 , εεε δε θα , φευγουν για φαγητο [ μαγερεμα στπιτι ] ενα 250 ευρω, τα υπολοιπα 50 θα φτασουν δλδ? , εγω καφετεριες κ ετσι δε παω, πιο πολυ μαρεσει να αρςζω σε κανα παγκακι κ να παρατηρω κοσμο που περανει αλλα κ παλι φοβαμαι οτι θα υπαρξει οικονομικο προβλημα .Κατι ακομα ,οταν επιστερψω θα μπορω να ξανακανω τα μαθηματα του εξαμηνου που θα χασω πχ εχω 2 κλινικες στο εξαμηνο που τις θεωρω πολυ σημαντικες , θα μπορω να τις δηλωσω οταν επιστρεψω σα να λεμε οτι δε τις περασα κ τις χρωσταω ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
250€ το μήνα για μαγειρευτο φαγητό;
Χαβιάρι θα τρως;

Τα βασικά μας έξοδα καλύπτουν, όχι τα πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
ρε μαγκες , διαβασα παρα πολλα μηνυματα απο το συγκεκριμενο τοπικ αλλα δεν ειδα κανεναν να ρωταει πως τη βγαζετε με 400-500 ευρω , τι εννοω ? εγω πχ ειμαι φυσικοθεραπεια και θελω πολυ να παω ισπανια , ας πουμε οτι μενω σε εστια και δινω 200 ευρω , μου μενουν λοιπον 300 , εεε δε θα , φευγουν για φαγητο [ μαγερεμα στπιτι ] ενα 250 ευρω, τα υπολοιπα 50 θα φτασουν δλδ? , εγω καφετεριες κ ετσι δε παω, πιο πολυ μαρεσει να αρςζω σε κανα παγκακι κ να παρατηρω κοσμο που περανει αλλα κ παλι φοβαμαι οτι θα υπαρξει οικονομικο προβλημα .Κατι ακομα ,οταν επιστερψω θα μπορω να ξανακανω τα μαθηματα του εξαμηνου που θα χασω πχ εχω 2 κλινικες στο εξαμηνο που τις θεωρω πολυ σημαντικες , θα μπορω να τις δηλωσω οταν επιστρεψω σα να λεμε οτι δε τις περασα κ τις χρωσταω ??

το κόστος διαβίωσης στην Ισπανία είναι πολύ χαμηλό, περισσότερο θα έπρεπε να σε απασχολεί το ενοίκιο το οποίο μπορεί να είναι και πάνω από τα 200 ευρώ που υπολογίζεις. αλλά σε όποια χώρα και να πας Εράσμους, η υποτροφία δεν πρόκειται να σου φτάσει, θα πρέπει να έχεις και δικούς σου πόρους. ειδάλλως ή δεν πας καθόλου ή πας σε κάποια πολύ φθηνή χώρα ( πχ Τσεχία, Πολωνία και τα συναφή) και απλά προσέχεις πάρα μα πάρα πολύ τι ξοδεύεις (πράγμα δύσκολο εως και ακατόρθωτο θα έλεγα).
όσον αφορά τα μαθήματα, ο σκοπός του Εράσμους είναι τα μαθήματα που θα κάνεις στο πανεπιστήμιο υποδοχής να αντιστοιχηθούν με κάποια μαθήματα του πανεπιστημίου σου και άρα να μην τα ξανακάνεις όταν επιστρέψεις. αν σε ενδιαφέρουν τόσο αυτές οι δύο κλινικές, απλά μην τις συμπεριλάβεις στο learning agreement σου και άσ' τες για την επόμενη εξεταστική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
ρε μαγκες , διαβασα παρα πολλα μηνυματα απο το συγκεκριμενο τοπικ αλλα δεν ειδα κανεναν να ρωταει πως τη βγαζετε με 400-500 ευρω , τι εννοω ? εγω πχ ειμαι φυσικοθεραπεια και θελω πολυ να παω ισπανια , ας πουμε οτι μενω σε εστια και δινω 200 ευρω , μου μενουν λοιπον 300 , εεε δε θα , φευγουν για φαγητο [ μαγερεμα στπιτι ] ενα 250 ευρω, τα υπολοιπα 50 θα φτασουν δλδ? , εγω καφετεριες κ ετσι δε παω, πιο πολυ μαρεσει να αρςζω σε κανα παγκακι κ να παρατηρω κοσμο που περανει αλλα κ παλι φοβαμαι οτι θα υπαρξει οικονομικο προβλημα .Κατι ακομα ,οταν επιστερψω θα μπορω να ξανακανω τα μαθηματα του εξαμηνου που θα χασω πχ εχω 2 κλινικες στο εξαμηνο που τις θεωρω πολυ σημαντικες , θα μπορω να τις δηλωσω οταν επιστρεψω σα να λεμε οτι δε τις περασα κ τις χρωσταω ??


Όπως σου είπε και η meetme η υποτροφία δεν φτάνει σχεδόν ποτε, εκτός από Πολωνία και Τσεχία (ακομα και στην Ουγγαρία, αν δεν έχει εστία το τμήμα σου εκεί, θα δίνεις τουλάχιστον 350€ για το δωμάτιο στο οποίο θα μένεις, δηλαδη σου μένουν μόλις 50€). Στην Ισπανία συγκεκριμένα, το κόστος ζωής μπορεί να είναι μεν χαμηλό, αλλά τα ενοίκια για τα διαμερίσματα είναι πολύ υψηλά και σίγουρα παραπάνω από τα μισά χρήματα που θα σου δίνουν θα σου φεύγουν εκεί. Για τα μαθήματα είναι όπως τα είπε η meetme,αν θες να περάσεις αυτά τα μαθήματα στην Ελλάδα, μην τα δηλώσεις στο learning agreement. Αλλά για το οικονομικό κομμάτι, κατά 99% θα πρέπει να σε βοηθούν οικονομικά οι γονείς σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Να συμπληρώσω ότι η Ισπανία δεν είναι τόσο φθηνή όσο λέτε, σύμφωνα με τη δικιά μου εράσμους-εμπειρία. Είναι πάνω-κάτω στα ίδια επίπεδα με εδώ. Αν και εξαρτάται και από το σε ποια πόλη θα πας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
250€ το μήνα για μαγειρευτο φαγητό;
Χαβιάρι θα τρως;

Τα βασικά μας έξοδα καλύπτουν, όχι τα πάντα.

αν δεν ειχαμε λεσχη μαλλον θα ειχα πεθανει απ την πεινα :loltooth::loltooth:.Δηλαδη μου λετε τωρα οτι ακομα κ οι φοιτητικες εστιες θα κανουν πανω απο 250 :down::russian_roulette:, εχω κατι ισπανους γειτονες θα παω να τους ρωτησω τι παιζει :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
αν δεν ειχαμε λεσχη μαλλον θα ειχα πεθανει απ την πεινα :loltooth::loltooth:.Δηλαδη μου λετε τωρα οτι ακομα κ οι φοιτητικες εστιες θα κανουν πανω απο 250 :down::russian_roulette:, εχω κατι ισπανους γειτονες θα παω να τους ρωτησω τι παιζει :happy:


Αναλόγως την πόλη πάντα... Εγώ στην Πολωνία θα δίνω κάπου στα 100€ τον μήνα, στο Μιλανο φίλη μου δίνει 350€ (ναι για την εστία :P ). Αν δεν θες να έχεις εκπλήξεις πρεπει να το ψάξεις λίγο πριν δηλώσεις χώρα, να δεις τι εστίες προσφέρονται και με τι κόστος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
250€ το μήνα για μαγειρευτο φαγητό;
Χαβιάρι θα τρως;

Τα βασικά μας έξοδα καλύπτουν, όχι τα πάντα.

Αναλόγως την πόλη πάντα... Εγώ στην Πολωνία θα δίνω κάπου στα 100€ τον μήνα, στο Μιλανο φίλη μου δίνει 350€ (ναι για την εστία :P ). Αν δεν θες να έχεις εκπλήξεις πρεπει να το ψάξεις λίγο πριν δηλώσεις χώρα, να δεις τι εστίες προσφέρονται και με τι κόστος...

ναι θα το ψαξω σγρ , παντως για αλλες χωρες δε το ψηνω καθολου , ειδικα χωρες οπως γερμανια αγγλια ,σκανδιναβικες ,τσεχια , πολωνια , αυστρια κτλ δε με εμπνεουν καθολου για πολλους κ διαφορυς λογους , ενω η ισπανια ειναι σαν την ελλαδα αλλα εχει κ κατι διαφορετικο , η ιταλια πχ για καποιο λογο μ φαινεται πολυ κυριλλε φαση οποτε αυτο απο μονο του με απωθει .Τεσπα εγω ολη μ τη ζωη την <3 ακουγα οποτε και αυτη τη φορα δε θα κανω εξαιρεση .:thumbup::thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

uncensored

Νεοφερμένος

Η uncensored αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
παιδιά πόρτο εγώ που κάνω εράσμους, φουλ φτηνά! κακή φάση όμως με σπίτια. Μπαίνεις φουλ δύσκολα σε εστία και τα νοίκια είναι ψιλοακριβά. Αλλά παλεύεται λόγω κόστου ζωής και ομορφιάς. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρύσα96

Νεοφερμένος

Η Χρύσα96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
100 ευρώ ; Τέλεια! Σε ποια πόλη ; Εγώ στη Βαρσοβία θα δίνω 200 ευρώ σε ιδιωτική εστία και θα μοιράζομαι το δωμάτιο με μια άλλη κοπέλα από το Πάντειο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top