Ποια είναι η καλύτερη Ιατρική της Ελλάδας;

Ποιά κατά την γνώμη σας είναι η καλύτερη Ιατρική της Ελλάδας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 303)
  • Ιατρική Αθηνών

    Ψήφοι: 93 30.7%
  • Ιατρική Θεσσαλονίκης

    Ψήφοι: 43 14.2%
  • Ιατρική Πάτρας

    Ψήφοι: 30 9.9%
  • Ιατρική Θεσσαλίας

    Ψήφοι: 16 5.3%
  • Ιατρική Ιωαννίνων

    Ψήφοι: 29 9.6%
  • Ιατρική Κρήτης

    Ψήφοι: 53 17.5%
  • Ιατρική Αλεξανδρούπολης

    Ψήφοι: 28 9.2%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 11 3.6%

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Τα προκλινικά ίσως, τα κλινικά με part-time και να τελειώσεις και στην ώρα σου αποκλείεται...δούλευε τα καλοκαίρια και Χριστούγεννα/Πάσχα αν είναι για να είσαι λίγο πιο άνετα, αλλά μην ξεχνάς ότι θες να βγεις και γιατρός, δεν αρκεί απλά η σωματική παρουσία αν το μυαλό κοιμάται λόγω εξάντλησης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αναζητητής

Νεοφερμένος

Ο Αναζητητής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Μια συζήτηση που έχει γίνει πολλές φορές , θαρρώ . Μα όντας στην Γ΄ Λυκείου και πολύτεκνος αναρωτιέμαι , θα πείτε ενωρίς, σε ποια πόλη βρίσκεται πράγματι η πιο αξιόλογη Ιατρική Σχολή. Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για την φώτιση ! Πολλές πολλές καλημέρες !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Σύμφωνα με τα rankings του 2017 από την QS οι καλύτερες ιατρικές για το αυτό το έτος ήταν οι εξής:
Ιατρική ΑΠΘ - 201η
Ιατρική ΕΚΠΑ - 210η
Ιατρική Κρήτης - 333η
Ιατρική Πατρών - 390η

Οι υπόλοιπες Ιατρικές σχολές δεν βρίσκονται στις 500 καλύτερες γι αυτό δεν τις εμφανίζει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Μια συζήτηση που έχει γίνει πολλές φορές , θαρρώ . Μα όντας στην Γ΄ Λυκείου και πολύτεκνος αναρωτιέμαι , θα πείτε ενωρίς, σε ποια πόλη βρίσκεται πράγματι η πιο αξιόλογη Ιατρική Σχολή. Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για την φώτιση ! Πολλές πολλές καλημέρες !

Το ότι είσαι πολύτεκνος αλλάζει κάπως τα δεδομένα και το αναφέρεις;
Εγώ αν ξαναδιάλεγα πάντως θα πήγαινα Λάρισα ή Ηράκλειο, είναι καινούρια, μικρά τμήματα και οργανώνονται πιο εύκολα από το μπουρδέλο του ΕΚΠΑ και του ΑΠΘ. Και τα νοσοκομεία τους μιας και οι νομοί είναι γενικά μικρότεροι αλλά όχι τόσο μικροί ή "άγονοι" ώστε να έχουν ελλείψεις, πιθανόν είναι επίσης καλύτερα...
Από εκεί και πέρα το "καλύτερο" μπαίνει σε διάφορα καλούπια, πες μας τι ψάχνεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
αναρωτιέμαι , θα πείτε ενωρίς, σε ποια πόλη βρίσκεται πράγματι η πιο αξιόλογη Ιατρική Σχολή.

Αυτή στην οποία θα επιλέξεις να σπουδάσεις !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αναζητητής

Νεοφερμένος

Ο Αναζητητής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Το ότι είσαι πολύτεκνος αλλάζει κάπως τα δεδομένα και το αναφέρεις;
Εγώ αν ξαναδιάλεγα πάντως θα πήγαινα Λάρισα ή Ηράκλειο, είναι καινούρια, μικρά τμήματα και οργανώνονται πιο εύκολα από το μπουρδέλο του ΕΚΠΑ και του ΑΠΘ. Και τα νοσοκομεία τους μιας και οι νομοί είναι γενικά μικρότεροι αλλά όχι τόσο μικροί ή "άγονοι" ώστε να έχουν ελλείψεις, πιθανόν είναι επίσης καλύτερα...
Από εκεί και πέρα το "καλύτερο" μπαίνει σε διάφορα καλούπια, πες μας τι ψάχνεις...

Το αναφέρω προφανώς με το σκεπτικό ότι μπορώ πιθανότατα να μεταφερθώ σε όποια Ιατρική θελήσω αν εισαχθώ έστω σε αυτήν με την χαμηλότερη βάση. Λέγοντας καλύτερο και έχεις δίκιο ως προς την αοριστία , θέλω να πω καθηγητές που να ενδιαφέρονται , να μαθαίνεις πραγματικά το αντικείμενό σου κι όχι απλώς να αποκτάς ένα πτυχίο , ποιότητα του περιβάλλοντος της σχολής , απρόσκοπτη λειτουργία. Αυτά εν συντομία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Το αναφέρω προφανώς με το σκεπτικό ότι μπορώ πιθανότατα να μεταφερθώ σε όποια Ιατρική θελήσω αν εισαχθώ έστω σε αυτήν με την χαμηλότερη βάση. Λέγοντας καλύτερο και έχεις δίκιο ως προς την αοριστία , θέλω να πω καθηγητές που να ενδιαφέρονται , να μαθαίνεις πραγματικά το αντικείμενό σου κι όχι απλώς να αποκτάς ένα πτυχίο , ποιότητα του περιβάλλοντος της σχολής , απρόσκοπτη λειτουργία. Αυτά εν συντομία

Κοίταξε, θα έχει παντού καθηγητές καλούς και σάπιους και αυτό δεν μπορείς να το αποφύγεις σε κανένα τμήμα. Το θέμα είναι ότι όσο λιγότεροι είστε σε ένα τμήμα, τόσο μικρότερα γκρουπάκια θα κάνετε και στα εργαστήρια/θαλάμους, επομένως το μάθημα θα είναι και πιο αποδοτικό και ουσιαστικό. Δηλαδή άλλο να είστε 13 άτομα σε έναν θάλαμο με 5 ασθενείς (όπως ήμασταν εμείς στο ΑΠΘ), άλλο να είστε οι μισοί, καταλαβαίνεις ότι ο καθηγητής και με τις καλύτερες των προθέσεων να μπαίνει στο θάλαμο στην πρώτη περίπτωση έχει να κάνει με κοπάδι ολόκληρο :P
Τώρα από ποικιλία περιστατικών/κλινικών, επειδή τα νοσοκομεία είναι πανεπιστημιακά, παντού θα δεις και το αξιοπερίεργο. Γενικά όπως έγραψα παραπάνω αν ξαναδιάλεγα θα πήγαινα Λάρισα ή Ηράκλειο που είναι οι 2 μικρότερες ιατρικές από άποψη αριθμού φοιτητών, το πρόβλημα με το 2ο είναι ότι ενώ ερευνητικά το πανεπιστημιακό νοσοκομείο είναι top, γενικά λόγω του ότι είναι νησί είσαι σχετικά "αποκλεισμένος", οπότε δεν πας τόσο εύκολα σε συνέδρια ή σεμινάρια ή workshops σε Αθήνα/Θεσσαλονίκη. Πέρνα εσύ με το καλό και θα χεις χρόνο να το σκεφτείς, μπορεί να περάσεις Πάτρα π.χ. και να ενθουσιαστείς και τζάμπα να το σκέφτεσαι από τώρα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λέων Συγγ

Νεοφερμένος

Ο Λέων Συγγ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Είμαι Α λυκείου και θέλω να σπουδάσω ιατρική. Στο πρώτο τετράμηνο είχα 18 μέσο όρο και στο δεύτερο τετράμηνο είχα 19 μέσο όρο. Στα μαθήματα που θα δώσω στις πανελλήνιες είχα:
Φυσικη: 17 στο πρώτο τετράμηνο 19 στο δεύτερο
Χημεία: 17 στο πρώτο 19 στο δεύτερο
Έκθεση: 18 στο πρώτο και 18 στο δεύτερο
Βιολογία: 19 στο πρώτο και 19 στο δεύτερο
Θα μπορέσω να περάσω ιατρική;
Με ποια σειρά θα μ προτείνατε τις σχολές της ιατρικής; ( Δηλαδή για παράδειγμα Θεσσαλονίκη, Αθήνα κλπ)
Εγώ ήθελα Θεσσαλονίκη αλλά άκουσα από πολλά άτομα όταν δεν είναι το καλύτερο πανεπιστήμιο για ιατρική έχω ακούσει ότι καλύτερη σχολή ιατρική είναι στο Ηράκλειο Κρήτης τι λέτε;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Είμαι Α λυκείου και θέλω να σπουδάσω ιατρική. Στο πρώτο τετράμηνο είχα 18 μέσο όρο και στο δεύτερο τετράμηνο είχα 19 μέσο όρο. Στα μαθήματα που θα δώσω στις πανελλήνιες είχα:
Φυσικη: 17 στο πρώτο τετράμηνο 19 στο δεύτερο
Χημεία: 17 στο πρώτο 19 στο δεύτερο
Έκθεση: 18 στο πρώτο και 18 στο δεύτερο
Βιολογία: 19 στο πρώτο και 19 στο δεύτερο
Θα μπορέσω να περάσω ιατρική;
Με ποια σειρά θα μ προτείνατε τις σχολές της ιατρικής; ( Δηλαδή για παράδειγμα Θεσσαλονίκη, Αθήνα κλπ)
Εγώ ήθελα Θεσσαλονίκη αλλά άκουσα από πολλά άτομα όταν δεν είναι το καλύτερο πανεπιστήμιο για ιατρική έχω ακούσει ότι καλύτερη σχολή ιατρική είναι στο Ηράκλειο Κρήτης τι λέτε;


Νομίζω ότι της Κρήτης είναι όντως το καλύτερο θα σου πω αύριο όμως με σιγουριά καθώς έχω φίλο που σπουδάζει εκεί.
 

Λέων Συγγ

Νεοφερμένος

Ο Λέων Συγγ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 48 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.

Λέων Συγγ

Νεοφερμένος

Ο Λέων Συγγ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 48 μηνύματα.

Praxis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Praxis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Θεωρώ πως οι σχολές της Αθήνας και του Ηρακλείου Κρήτης είναι οι καλύτερες (το Ηράκλειο έχει επίσης έναν αρκετά ανεβασμένο βαθμό δυσκολίας από αυτά που έχω ακούσει, όχι ότι οποιαδήποτε άλλη σχολή θα είναι εύκολη.) Η Θεσσαλονίκη είναι επίσης αρκετά καλή. Ας συμπληρώσουν άλλοι επιπλέον πληροφορίες. Επίσης ένα καλό άρθρο είναι αυτό (αν και παλιό):

https://www.ischool.gr/showthread.php?t=81415
 

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τώρα σοβαρά συζητάμε στην Α' λυκείου για το με ποια σειρά να δηλώσεις ιατρικές;
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Με το που γεννηθει ρωταει τους ιατρους, ποια σχολη ειναι κλαυτερη για να δηλωσω :loltooth:
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.

Guest 675594

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είμαι Α λυκείου και θέλω να σπουδάσω ιατρική. Στο πρώτο τετράμηνο είχα 18 μέσο όρο και στο δεύτερο τετράμηνο είχα 19 μέσο όρο. Στα μαθήματα που θα δώσω στις πανελλήνιες είχα:
Φυσικη: 17 στο πρώτο τετράμηνο 19 στο δεύτερο
Χημεία: 17 στο πρώτο 19 στο δεύτερο
Έκθεση: 18 στο πρώτο και 18 στο δεύτερο
Βιολογία: 19 στο πρώτο και 19 στο δεύτερο
Θα μπορέσω να περάσω ιατρική;
Με ποια σειρά θα μ προτείνατε τις σχολές της ιατρικής; ( Δηλαδή για παράδειγμα Θεσσαλονίκη, Αθήνα κλπ)
Εγώ ήθελα Θεσσαλονίκη αλλά άκουσα από πολλά άτομα όταν δεν είναι το καλύτερο πανεπιστήμιο για ιατρική έχω ακούσει ότι καλύτερη σχολή ιατρική είναι στο Ηράκλειο Κρήτης τι λέτε;

Δεν νομιζω πως οι βαθμοι που πηρες στην Α (η ακομη στη Β και τη Γ) Λυκειου να ανταποκρινονται στην ικανοτητα σου να πετυχεις στις πανελληνιες. Σιγουρα ειναι μια ενδειξη, αλλα δεν μπορεις να βασιστεις σε αυτην. Οι πανελληνιες ειναι διαγωνισμος, και στην περιπτωση σου, οπου θες να περασεις ιατρικη, διακρινονται οι καλυτεροι(δηλαδη αυτοι που εχουν προγραμμα, πειθαρχια, και λιγη τυχη).
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Αθήνα , Θεσσαλονίκη, Πάτρα, Ιωάννινα, Λάρισα, Κρήτη, Αλεξανδρουπολη......

Η Κρήτη έχει εξαιρετικά προκλινικά μαθήματα στα κλινικά το έχει χάσει όμως πριν κάποια χρόνια ήταν όντως δυνατή....
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η καλύτερη ιατρική είναι της Κρήτης. μετά της Αλεξανδρούπολης. Της Θεσσαλονίκης είναι 3η καλύτερη. Τα ξέρω από τη νονά μου, που ειναι Διδακτων ΑΠΘ Ιατρικής και έκανε ολες τις σπουδες της ως ιατρος στη Θεσσαλονίκη. Η Σαλονικα επιλεγεται απο ολους για λογους ζωης φοιτητούπολης. Κάνε ένα ταξιδάκι και κάνε την ερευνα σου
 

rhymeasylum

Νεοφερμένος

Η rhymeasylum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Σημερα εμαθα τα μορια που εβγαλα και πιανω ολες τις ιατρικες σχολες εκτος απο αθηνα. Ωστοσο τωρα εχω διχαστει σχετικα με το ποια πολη να διαλεξω στο μηχανογραφικο.Ειμαι αναμεσα σε Λαρισα και Κρητη. Εχω ακουσει διαφορες αμφιλεγομενες αποψεις σχετικα με την Λαρισα οτι δεν κανουν πολλα εργαστηρια και τα συναφη ενω το πανεπιστημιακο της ειναι αρκετα αξιολογο. Αντιθετα η Κρητη ειναι πρωτη σε ερευνα. Απο την μια η Κρητη ειναι αρκετα μακρια απο το μερος που ζω αλλα η Λαρισα ειναι αρκετα κοντα.Στα κριτηρια επιλογης μου συγκαταλεγονται κατα σειρα η σχολη,η φοιτιτικη ζωη και τελος η αποσταση απο την πολη μου. Επισης μου εκανε αρκετα εντυπωση αποψη της Ερινυς οτι η Λαρισα θα ειναι μια καλη επιλογη γιατι ειναι κοντα σε αθηνα και θεσσαλονικη που γινονται τα σεμιναρια κ.ο.κ. Ειλικρινα θα με βοηθουσε αρκετα η αποψη σας. Ευχαριστω εκ των προτερων.:pleasantry:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top