Σπουδές κοντά στο σπίτι ή σε άλλη πόλη;

Σπουδές κοντά στο σπίτι ή σε άλλη πόλη;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 42)
  • Κοντά στο σπίτι

    Ψήφοι: 7 16.7%
  • Σε άλλη πόλη

    Ψήφοι: 35 83.3%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

Meow

Νεοφερμένος

Ο Meow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Προσωπικά θέλω να περάσω στην πόλη όπου μένω ώστε να μην επιβαρύνω τους γονείς μου. Και τη φοιτητική ζωή μου θα κάνω και τα όλα μου. Δεν καίγομαι να περάσω κάπου αλλού καθώς μ' αρέσει εδώ. Και το πολύ πολύ άμα ενοχλούμαι τόόόόόόσο πολύ από τους γονείς μου νοικιάζω ένα μικρό διαμέρισμα (που δεν υπάρχει περίπτωση) κάπου αλλού στη περιοχή. Ουτουσιάλως οι διασκεδάσεις δεν θα γίνονται μόνο στο δικό μου σπίτι. μια χαρά θα περάσω. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mask1000

Νεοφερμένος

Ο Mask1000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Το 85% σύμφωνα μέχρι στιγμής με τη δημοσκόπηση που έχει το νήμα προτιμά άλλη πόλη. Λογικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Οι γονείς μου μου είπαν να κάτσω να διαβάσω για να ανταμειφτώ με αυτό που θέλω πιο πολύ.Αυτό είναι η φοιτητική ζωή.Και ναι από τα άλλα παιδιά που ρώτησα(όχι μόνο από την παρέα μου) μου είπε η μεγάλη πλειοψηφία ότι θέλει την φοιτητική ζωή γι αυτό διαβάζει.

Που θες να περάσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το 85% σύμφωνα μέχρι στιγμής με τη δημοσκόπηση που έχει το νήμα προτιμά άλλη πόλη. Λογικό.

΄Αλλο το τι θέλεις κι άλλο το τι θα κάνεις! Νομίζεις ότι υπάρχουν πολλοί υποψήφιοι που ενώ μπορούν να περάσουν στη σχολή που επιθυμούν στην πόλη τους , δεν θα την βάλουν πρώτη στο μηχανογραφικό; Ελάχιστοι έως κανένας! Θα έχεις ακούσει ασφαλώς ότι ισχύει το ακριβώς αντίθετο. Παιδιά που πέρασαν μακριά από το σπίτι τους αναγκάζονται για οικονομικούς λόγους να ξαναδώσουν για να περάσουν στην πόλη τους. Ασφαλώς όλοι σ΄αυτήν την ηλικία θέλουν να αισθανθούν την ελευθερία μακριά από το σπίτι τους γιαυτό και ψηφίζουν ότι προτιμούν άλλη πόλη. Την πόλη τους όμως θα δηλώσουν πρώτη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε θέλουμε τους γονείς στα πόδια μας για να μην μας χαλάνε τη καλοπέραση(sic) αλλά θέλουμε να μας τα σκάνε κάθε μήνα για φοιτητική ζωάρα έτσι?. Αντί να φροντίζει ο 18αρης φοιτητής να επιβαρύνει όσο το δυνατόν λιγότερο τους δικούς του ανεξαρτήτως οικογενειακού εισοδήματος(γιατί είναι θέμα mindset και όχι χρημάτων)θέλει σαν κακομαθημένο μοσχάρι να του δίνουν τα φράγκα για να ''περνάει καλά''. Πάρτε μόνο το ενοίκιο και πάγια έξοδα από γονείς και get a job για να χρηματοδοτήσετε τα υπόλοιπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgoshan

Νεοφερμένος

Ο Giorgoshan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Οπου και να πας αρκεί να είσαι ευτυχισμένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

happysoul

Νεοφερμένος

Η happysoul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Ωραία λέτε ο καθένας σας ότι θα κάνεις και πάλι φοιτητική ζωή όταν σπουδάζεις στην πόλη σου...αλλά αυτό ισχύει για τα μεγάλα αστικά κέντρα,που οι δυνατότητες διασκέδασης και ψυχαγωγίας είναι αμέτρητες.
Θα σας μιλήσω απο προσωπική μου εμπειρία.
Μένω σε επαρχία.Έχω βαρεθεί τόσο πολύ αυτό το μέρος,αλήθεια.Τα ίδια μέρη,οι ίδιοι άνθρωποι,τα ίδια μαγαζιά.Δεν υπάρχει κάτι εναλλακτικό εδώ πέρα.Και οι άνθρωποι..είναι τόσο κλειστόμυαλοι και τελείως στον κόσμο τους!
Και ναι στις πανελλήνιες κυρίως πάλεψα για τον στόχο μου,για να περάσω εκεί που ονειρεύομαι εδώ και δύο χρόνια!Θέλω τόσο πολύ να ξεφύγω απο την νοοτροπία του έλληνα φοιτητή που διαβάζει μόνο για να περάσει το μάθημα.Εγώ θέλω αυτή την επιστήμη να την κάνω κτήμα μου.Καταλάβατε.

Όμως αυτό που επιζητώ επίσης είναι να ζήσω έναν διαφορετικό τρόπο ζωής,να γνωρίσω νέους ανθρώπους.Να ξεφύγω από αυτή την ντόπια,επαρχιακή νοοτροπία.Να μάθω για νέα πράγματα,να διευρύνω τους όριζοντες μου.
Οπότε εγώ νομίζω πως για έναν που μένει σε επαρχία είναι κατά εμένα μια "καταδίκη" (ακούγεται λίιγο άσχημο ;p) για τον εαυτό του να σπουδάζει εκεί που μεγάλωσε.Είναι σαν να βάζει ένα τοίχος μπροστά του και μένει πίσω.
Τα παραπάνω που είπα προφάνως ίσχυουν όταν οι γονείς σου μπορούν να ανταπεξέλθουν οικονομικά σε τέτοιες απαιτήσεις.

Θα αναφέρω την περίπτωση μιας φίλης μου.Δυστυχώς η οικογένεια της είναι σε άθλια οικονομική κατάσταση.Μας βλέπει όλους μας που θα φύγουμε και θα είναι μόνη της και έχει ακόμη στο μυαλό της την επιλογή της άλλης πόλης.Όμως εγώ την προτρέπω να επιλέξει τον τόπο μας.Γιατί σε αυτή την περίπτωση η οικονομική κατάσταση είναι αυτή που αποτελεί προτεραιότητα.
Και το θεωρώ πολυ σωστό,για τον κόπο και την κούραση των γονιών της, να μείνει εδώ.Το θεωρώ αρκετά εγωιστικό να σπαταλά χρήματα τους σε ενοίκια κλπ ,ενώ εκείνοι να παλεύουν για να εξασφαλίσουν τα απαραίτητα για την οικογένεια τους.

Οπότε κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και απαιτεί διαφορετική αντιμετώπιση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και ναι στις πανελλήνιες κυρίως πάλεψα για τον στόχο μου,για να περάσω εκεί που ονειρεύομαι εδώ και δύο χρόνια!Θέλω τόσο πολύ να ξεφύγω απο την νοοτροπία του έλληνα φοιτητή που διαβάζει μόνο για να περάσει το μάθημα.Εγώ θέλω αυτή την επιστήμη να την κάνω κτήμα μου.Καταλάβατε.

Όμως αυτό που επιζητώ επίσης είναι να ζήσω έναν διαφορετικό τρόπο ζωής,να γνωρίσω νέους ανθρώπους.Να ξεφύγω από αυτή την ντόπια,επαρχιακή νοοτροπία.Να μάθω για νέα πράγματα,να διευρύνω τους όριζοντες μου.
Οπότε εγώ νομίζω πως για έναν που μένει σε επαρχία είναι κατά εμένα μια "καταδίκη" (ακούγεται λίιγο άσχημο ;p) για τον εαυτό του να σπουδάζει εκεί που μεγάλωσε.Είναι σαν να βάζει ένα τοίχος μπροστά του και μένει πίσω.
Τα παραπάνω που είπα προφάνως ίσχυουν όταν οι γονείς σου μπορούν να ανταπεξέλθουν οικονομικά σε τέτοιες απαιτήσεις.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου! ΄Εχεις όνειρα και στόχους και παλεύεις συνειδητά να τους πετύχεις! Μπράβο σου! Το να συνδυάσεις τις σπουδές σου (που είναι το πρωταρχικό σου μέλημα) με την απομάκρυνσή σου από τη στενή κοινωνία της περιοχής που ζεις, είναι απόλυτα θεμιτό.΄Οπως καταλαβαίνεις όμως η θέση σου δεν έχει κανένα κοινό σημείο με του Sinai.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Destroyer00

Νεοφερμένος

Ο Destroyer00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Γεια σε όλους σας! Όσο πλησιάζει η προθεσμία υποβολής του μηχανογραφικού το άγχος εντείνεται σχετικά με το αν πρέπει να επιλέξω μια σχολή στην πόλη μου η όχι.

Οι λόγοι που με κάνουν να σκέφτομαι άλλη πόλη(Αθήνα):
•Καλύτερη ποιότητα σπουδών(στο αντίστοιχο τμήμα στην πόλη μου υπάρχει έλλειψη καθηγητών στον τομέα ΣΑΕ(συστήματων &αυτοματου ελέγχου))
•Θα μαθω να μένω μόνος μου και να είμαι ανεξάρτητος (όχι οικονομικά προφανώς αλλά δουλειές σπιτιού κλπ)
•Ίσως κουραστώ στην ίδια πόλη 5 χρόνια(κάτι που ανερεί τον πρώτο λόγο του 2ου σκέλους)
Οι λόγοι για τους οποίους διστάζω:
• Η Αθήνα είναι καταθλιπτική(χαώδης πόλη, μεγάλες αποστάσεις, δεν έχω και κανέναν γνωστό εκεί)
• Θα προλαβαίνω να είμαι αποδοτικός στη σχολή μου αν πρέπει να συντηρώ πλήρως τον εαυτό μου;
•Οικονομικοί λόγοι(Έχω την άνεση να σπουδάσω αλλού αλλά και πάλι θέλει χρήματα (που δεν ειναι δικά μου))

Τι θα κάνατε στη θέση μου;
Έχω κάνει παρόμοιο ποστ αλλά ήταν πιο γενικό.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top