ΔΕΤ (Διοικητική Επιστήμη και Τεχνολογία)

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
το γεγονος οτι ειναι προσβασιμο και απο 4ο και απο 5ο, ωθει τις βασεις στο ΔΕΤ προς τα πανω..

Όλοι από το 5ο πεδίο μπαίνουν. Φίλος μου, μου είπε μάλιστα ότι είναι ελάχιστα τα παιδιά από το 4ο. Οπότε δεν ισχύει κάτι τέτοιο.
Απλά, μεγάλωσε η ζήτησή του και έτσι συμπιέστηκε η διαφορά με το ΛΟΧΡΗ.

Στη χρονιά μου, αν το ΟΔΕ θα έπαιρνε όσα άτομα και το ΔΕΤ θα είχαμε την ίδια βάση. (και στο λέω γιατί είχα βρεί το παιδί που πέρασε με θέση όσο και οι εισακτέοι στο ΔΕΤ.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

litsa_04

Νεοφερμένος

Η litsa_04 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας,ειμαι αποφοιτη απο το γενικο λυκειο και σκεφτομαι για το μηχανογραφικο...
Να αναφερω πως ημουν τεχνολογικη κατευθυνση με μαθημα επιλογης τη βιολογια...
Ωστοσο το τμημα της διοικητικης επιστημης και τεχνολογιας ειναι και στο 4ο πεδιο και στο 5ο οποτε μπορω να το δηλωσω...το μονο που με κανει και δισταζω ειναι που δεν εχω κανει αοθ και φοβαμαι πως αν μπω θα δυσκολευτω!Αλλοι μου λενε οτι δεν εχει σημασια που δεν εχω κανει ποτε αοθ!αλλα εχω καποιες αμφιβολιες!Αν γνωριζει καποιος κατι παραπανω θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα να με βοηθησει!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sansa

Νεοφερμένος

Η Sansa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Kι εγώ έδωσα φέτος:).Βασικά πιστεύω ότι αφού βρίσκεται και στο 4ο,δεν πρέπει να έχεις πρόβλημα.Αν ήταν απαραίτητο το ΑΟΘ,η σχολή θα ήταν 5ο πεδίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

watson

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο watson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 151 μηνύματα.
μην το σκεπτεσαι καθολου.το αοθ ειναι μια μπουρδα. Προφανως , χρειαζεται διαβασμα γιατι πρεπει να τα γραψεις οπως τα λεει το βιβλιο , αλλα τα ουσιαστικα του μαθηματος ειναι καποιες παρα πολύ απλες εννοιες , τις οποιες δε χρειαζεται να εχεις παρει το μαθημα για να τις καταλαβεις .αν εχεις τοση αμφιβολια παρε ενα βιβλιο απο ενα συμμαθητη σου ή βρες το στο ιντερνετ , ριξτου μια αναγνωση και θα καταλαβεις πως δε χρειαζεται να ανησυχεις καθολου.

εγω το εδωσα πριν 4 χρονια και αν θυμαμαι καλά ,τοτε ειχαμε μεγαλυτερη υλη , αφου μαθαιναμε και καποια πραγματα απο μακροοικονομια (πχ ΑΕΠ, , οικονομικοι κυκλοι κτλ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Γεια σας,ειμαι αποφοιτη απο το γενικο λυκειο και σκεφτομαι για το μηχανογραφικο...
Να αναφερω πως ημουν τεχνολογικη κατευθυνση με μαθημα επιλογης τη βιολογια...
Ωστοσο το τμημα της διοικητικης επιστημης και τεχνολογιας ειναι και στο 4ο πεδιο και στο 5ο οποτε μπορω να το δηλωσω...το μονο που με κανει και δισταζω ειναι που δεν εχω κανει αοθ και φοβαμαι πως αν μπω θα δυσκολευτω!Αλλοι μου λενε οτι δεν εχει σημασια που δεν εχω κανει ποτε αοθ!αλλα εχω καποιες αμφιβολιες!Αν γνωριζει καποιος κατι παραπανω θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα να με βοηθησει!!

Το αόθ απ' οτι ακούω απο παιδιά είναι μόνο παπαγαλία και κάτι ασκήσεις χαζού επιπέδου. Γι' αυτό οι περισσότεροι γράφουν πάνω απο 18. Αν ρωτήσεις τώρα ενα παιδί που έγραψε 20 στο ΑΟΘ τι έλεγε το βιβλίο, θα θυμάται στάνταρ το 1/3. Γι' αυτο δε θα δυσκολευτείς καθόλου.
Εξάλλου αν ήταν απαραίτητο το ΑΟΘ, θα έμπαινες και απ' το 5ο πεδίο. Με την ίδια λογική, στο παιδαγωγικό μπαίνεις απ' όλες τις κατευθύνσεις. Κανείς όμως δε δυσκολεύεται στη σχολή μέσα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

watson

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο watson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 151 μηνύματα.
off: παντως , ποτε δε καταλαβα πως ειναι δυνατο σε ένα τμημα που εχει σχεση με πληροφορικη , να μπαινουν ατομα απο θεωρητική καταυθυνση ( μεσω 5ου πεδιου )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

litsa_04

Νεοφερμένος

Η litsa_04 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Σας ευχαριστω παρα πολυ!! Μου δινετε κουραγιο!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sansa

Νεοφερμένος

Η Sansa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
off: παντως , ποτε δε καταλαβα πως ειναι δυνατο σε ένα τμημα που εχει σχεση με πληροφορικη , να μπαινουν ατομα απο θεωρητική καταυθυνση ( μεσω 5ου πεδιου )
Εδώ κάποιος μπορεί να πάει Χημικό και Βιολογικό χωρίς να έχει κάνει τα αντίστοιχα μαθήματα κατεύθυνσης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Brainiac28

Νεοφερμένος

Ο Brainiac28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Δεν είναι έτσι φίλε! Μήπως εσύ νιώθεις ότι σε κοιτάνε αφ υψηλού, ακριβώς επειδή εσύ δεν είσαι στην Αθήνα; Εγώ έχω τελειώσει το καλύτερο κατα πολλούς οικονομικό τμήμα στη χώρα και ακόμα άνεργος είμαι. Δεν είδα να φούσκωσαν τα "μπαλάκια" μου από τον τίτλο ή την πόλη του πτυχίου μου!:/:



Στον τομέα της σαν διδασκαλία και κλίμα, η ΑΣΟΕΕ, είναι η καλύτερη και πίστεψέ με το ξέρω από πρώτο χέρι. Φυσικά αν την συγκρίνεις με το τμήμα Πληροφορικής του Μπέρκλευ, θα είναι σα να συγκρίνεις μήλα με αγελάδες και θα ζητάς να μάθεις ποιό είναι το καλύτερο φρούτο. Γίνεται; Δεν γίνεται...

Και επειδή είναι ωραίο να δείχνει κανείς ότι ξέρει κάτι, άσχετα αν φυσικά δεν ξέρει, θα σου πω ότι πριν την ΑΣΟΕΕ ήμουν στους ΗΜΜΥ και είδα πολύ καλά την "ανωτερότητα" του ΕΜΠ (να ξεράσω τώρα μονοκόματα ή το θέλετε σε δόσεις των 15ml:P) και την παθογένεια και και και....

Το ΕΜΠ με την ΑΣΟΕΕ είναι η νύχτα με τη μέρα σαν νοοτροπία, ότι κι αν λες εσύ περί ομοιοτήτων αγαπητέ φίλε! Κάντα, ζήστα και μετά πες μου για συγκρίσεις. Εγώ λοιπόν που τα έχω κάνει, σου εξηγώ:

Στους ΗΜΜΥ ΕΜΠ....

Ρωτάς έναν φοιτητή αν ξέρει τη Μαρία την τάδε. Σου απαντάει "Δεν κάνω παρέα με κορίτσια!" και γυρνάει στο βιβλίο του (αληθινό περιστατικό)

Ρωτάς έναν καθηγητή αν στη Χ γλώσσα προγραμματισμού γίνεται αυτό το πράγμα με τους μετρητές σε μια συνθήκη. Σου κατεβάζει μπινελίκια την ώρα που μασουλάει φυστίκια και ύστερα φεύγει. Όταν σταματήσει να βαριέται, ίσως διορθώσει κι εκείνα τα γραπτά της περσινής εξεταστικής. (επίσης αληθινά περιστατικά)

Φράσεις τύπου "Είστε οι 300 καλύτεροι, τα καλύτερα μυαλά, οι Αινστάιν της Ελλάδας", δίνουν και παίρνουν στους ΗΜΜΥ. Απο φαντασμένους (καθηγητές) για φαντασμένους (φοιτητές).

Βέβαια κανείς δεν ξεχνά προόδους ημέρα Κυριακή 8 το πρωί και να έχεις τον μην πω πως, να λέει "Θα σας στείλω όλους στον Άγιο Πέτρο σήμερα". (αληθινό περιστατικό) Μη μιλήσω για 3-4 άλλους καθηγητάδες 100 χρονών που αντί να κοιτάξουν πως κεκεδίζουν, κορόιδευαν τα παιδάκια και τους έλεγαν "βγείτε να δείτε πως τιτιβίζουν τα πουλάκια" ή που δεν δέχονταν να αναγνωρίσουν μάθημα κοριτσιού από ΗΜΜΥ ΑΠΘ.

ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ:

Στην ΑΣΟΕΕ, είχα νεότατους καθηγητές, πάντα πρόθυμους να εξηγήσουν έστω και την πιό ηλίθια απορία μου. Είχαμε βέβαια και μερικούς βεντέτες, αλλά είχαν ένα πολύ σοβαρό στυλ και παρά τις παραξενιές τους, είχαν σοβαρή μόρφωση και ήξεραν πως να την μεταδώσουν. Δεν έτρωγαν φυστίκια, αλλά δίδασκαν σοβαρό μάθημα! Δεν γέμιζαν 4 πίνακες με βλακείες όπως στο ΕΜΠ, αλλά γέμιζαν έναν πίνακα με κατανοητά πράγματα. Ακόμα και η Μακροοικονομική στους ΗΜΜΥ, έχει καταρτιστεί βλακωδώς σαν ύλη, βλακωδώς σαν διδασκαλία και βλακωδώς σαν εξέταση, πόσο μάλλον σαν εφόδιο, σε σχέση με αντίστοιχα μαθήματα στην ΑΣΟΕΕ που ξέρεις ακριβώς τι αντίκτυπο έχει στην κοινωνία αυτό που διδάσκεσαι. Οι δε φοιτητές, πάντα πρόθυμοι να σε βοηθήσουν με σημειώσεις αν δεν είχες. Δεν τις φύλαγαν σαν τα μυστικά του κράτους. Στις έδιναν και ύστερα σε κέρναγαν κι έναν καφέ στο κυλικείο στο υπόγειο και συζητάγατε και τίποτε άλλο πέρα από μαθήματα.


Η ΑΣΟΕΕ λοιπόν φίλε, δεν είναι ΕΜΠ. Το ΕΜΠ θα ήθελε ΠΟΛΥ να γίνει ΑΣΟΕΕ!:)

Υπάρχουν λοιπόν πανεπιστήμια που είναι μπροστά από τα υπόλοιπα σε θέμα νοοτροπίας, ίσως όχι σε σχέση με αυτά της αλλοδαπής, αλλά σίγουρα με αυτά της ημεδαπής.:)



Ανωτάτη Σχολή Οικονομικών και Εμπορικών Επιστημών (Α.Σ.Ο.Ε.Ε)

Η ανωτάτη Βιομηχανική ήταν το σημερινό ΠΑ.ΠΕΙ αν δεν κάνω λάθος.

Ο πιό σκράπας δεν γίνεται να μάθει τεχνολογία λογισμικού. Εγώ δεν μπόρεσα ποτέ πχ. να μάθω προγραμματισμό και σηκώθηκα κι έφυγα. Δεν γίνεται να μη το γουστάρεις ή να μην το μπορείς και να το τελειώσεις. Ειδικά το δεύτερο, απλά δεν γίνεται.
offtopic:
πες απλα φίλε μου οτι χρώσταγες 100 μαθήματα στους ΗΜΜΥ ΕΜΠ και επειδή δεν κατάφερες να τελειώσεις ποτέ σου έμειναν τα κόμπλεξ. Προσωπικά τελείωσα τους ΗΜΜΥ και όλα αυτά που αραδιάζεις είναι υπερβολές. Προφανώς ανάμεσα σε τόσους καθηγητές θα υπάρχουν μερικοί που είναι κακοί, όμως δε γίνεται να μηδενίζεις σπουδαία άτομα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lucas D.Hagg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lucas D.Hagg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Γεια σας,ειμαι αποφοιτη απο το γενικο λυκειο και σκεφτομαι για το μηχανογραφικο...
Να αναφερω πως ημουν τεχνολογικη κατευθυνση με μαθημα επιλογης τη βιολογια...
Ωστοσο το τμημα της διοικητικης επιστημης και τεχνολογιας ειναι και στο 4ο πεδιο και στο 5ο οποτε μπορω να το δηλωσω...το μονο που με κανει και δισταζω ειναι που δεν εχω κανει αοθ και φοβαμαι πως αν μπω θα δυσκολευτω!Αλλοι μου λενε οτι δεν εχει σημασια που δεν εχω κανει ποτε αοθ!αλλα εχω καποιες αμφιβολιες!Αν γνωριζει καποιος κατι παραπανω θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα να με βοηθησει!!
Εδωσα Αοθ φετος και πρεπει να ηρεμησεις,δυσκολο μαθημα δεν ειναι,εχει τις δυσκολιες του αλλα ειναι σαν ολα τα μαθηματα και πολυ θετικο οτι συνδυαζει και θεωρια που διευκολυνει...πιστευω οτι αυτα θα τα μαθεις και μεσα στην σχολη χωρις ιδιαιτερη δυσκολια,απλα καλο θα ηταν σε οποιαδηποτε οικονομικη σχολη και αν πας να εχεις ορισμενες βασικες γνωσεις πανω στο αντικειμενο αλλα μην σε απασχολει ιδιαιτερα.

Επισης παιδια θα ηθελα να ρωτησω,ΔΕΤ η Οικονομικες Επιστημες εχουν περισσοτερα μαθηματικα στο προγραμμα σπουδων,απ οτι διαβαζω το ΔΕΤ μου μοιαζει με ΟΔΕ απλα με περισσοτερη πληροφορικη(που το θεωρω πολυ καλο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουλελες

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πουλελες αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 217 μηνύματα.
offtopic:
πες απλα φίλε μου οτι χρώσταγες 100 μαθήματα στους ΗΜΜΥ ΕΜΠ και επειδή δεν κατάφερες να τελειώσεις ποτέ σου έμειναν τα κόμπλεξ. Προσωπικά τελείωσα τους ΗΜΜΥ και όλα αυτά που αραδιάζεις είναι υπερβολές. Προφανώς ανάμεσα σε τόσους καθηγητές θα υπάρχουν μερικοί που είναι κακοί, όμως δε γίνεται να μηδενίζεις σπουδαία άτομα

Ελεος τι καθεστε και συγκρινετε? business school με πολυτεχνειο? καμια σχεση οι επιστημες μεταξυ τους.Τωρα απο αποψη μεταδοσης δεν μπορω να κρινω γιατι δεν ξερω και τις 2 πλευρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katy95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katy95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
Γεια σας, ξέρει κανείς πληροφορίες σχετικά με το Μεταπτυχιακό του ΔΕΤ (προοπτικές,μαθήματα) ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κάποιος κάποιος

Νεοφερμένος

Ο κάποιος κάποιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Πως διαγράφεις μήνυμα ρε παιδιά ? είχα ξεχάσει να κάνω παράθεση και τώρα είναι 2 φορές το ίδιο :(

Δεν βλέπω κανένα λόγο να έχουμε άλλη άποψη για το Μεταπτυχιακό από την θετική που βλέπω κυριαρχεί για το Προπτυχιακό. Γενικά οι τα 2 τμήματα της ΑΣΟΕΕ που δικαιώνουν, αν δούμε έρευνες, την φήμη περί εργασιακού συγκριτικού πλεονεκτήματος είναι το ΛΟΧΡΗ και το ΔΕΤ.

Δεν έχω μιλήσει για το Πρόγραμμα αυτό αλλά βλέποντας τα μαθήματα ήταν σαν να μου το περιγράφει κάποιος που πρόσφατα συζητούσαμε. Αρκεί να σου αρέσουν τα μαθήματα και ο πολύ μεγάλος κατακερματισμός του προγράμματος, βλέπω στο β εξάμηνο πρέπει να αθροίσεις 25 ΠΜ με 9 ή 10 μαθήματα επιλογής. Κάποια μπορεί να ειναι εύκολα θα πει κάποιος, με απαλλακτικές εργασίες, ίσως δεν το ξέρω στον Κανονισμό δεν λέει νομίζω κάτι, εμένα δεν θα μου άρεσε. Θα με κούραζε και θα με άγχωνε. Και αν καλά κάνω τις πράξεις και διάλεξη εννοεί, στον Κανονισμό Σπουδών https://management.aueb.gr/backoffice/imgs/pcimgs/ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ_FT_26012017.pdf , την κλασική τρίωρη έχεις 72 τρίωρες διαλέξεις ανά εξάμηνο, δηλ νομίζω πολλές, εγώ τα κοιτάω και αυτά, θα έχεις μάθημα μάλλον κάθε μέρα και ίσως κάποια μέρα και πάνω από ένα τρίωρο, αν πρέπει 72 διαλέξεις να γίνουν σε 12 βδομάδες. Είναι δηλ αρκετά εντατικό

Εν ολίγοις πάντως αν είσαι της άποψης πως θες να πάρεις συγκεκριμένα skills για θέσεις υψηλής ειδίκευσης, και αν αυτά που βλέπεις στο πρόγραμμα σπουδών σε κάνουν αισιόδοξη, σύμφωνα με τα γούστα σου και το υπόβαθρο σου, (το τμήμα σου σαν άκουσμα μου μοιάζει λίγο θεωρητικό αλλά αυτό δεν σημαίνει και τα πάντα) ότι μπορείς να τα κάνεις σε ανώτατο επίπεδο, τότε μοιάζει εξαιρετικό αν και απαιτητικό και εντατικό.

Αλλά ξαναλέω πως δεν έχω μιλήσει συγκεκριμένα για το πρόγραμμα με κανέναν, καλή συνέχεια και καλή επιτυχία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

κάποιος κάποιος

Νεοφερμένος

Ο κάποιος κάποιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Γεια σας, ξέρει κανείς πληροφορίες σχετικά με το Μεταπτυχιακό του ΔΕΤ (προοπτικές,μαθήματα) ?

Δεν βλέπω κανένα λόγο να έχουμε άλλη άποψη για το Μεταπτυχιακό από την θετική που βλέπω κυριαρχεί για το Προπτυχιακό. Γενικά οι τα 2 τμήματα της ΑΣΟΕΕ που δικαιώνουν, αν δούμε έρευνες, την φήμη περί εργασιακού συγκριτικού πλεονεκτήματος είναι το ΛΟΧΡΗ και το ΔΕΤ.

Δεν έχω μιλήσει για το Πρόγραμμα αυτό αλλά βλέποντας τα μαθήματα ήταν σαν να μου το περιγράφει κάποιος που πρόσφατα συζητούσαμε. Αρκεί να σου αρέσουν τα μαθήματα και ο πολύ μεγάλος κατακερματισμός του προγράμματος, βλέπω στο β εξάμηνο πρέπει να αθροίσεις 25 ΠΜ με 9 ή 10 μαθήματα επιλογής. Κάποια μπορεί να ειναι εύκολα θα πει κάποιος, με απαλλακτικές εργασίες, ίσως δεν το ξέρω στον Κανονισμό δεν λέει νομίζω κάτι, εμένα δεν θα μου άρεσε. Θα με κούραζε και θα με άγχωνε. Και αν καλά κάνω τις πράξεις και διάλεξη εννοεί, στον Κανονισμό Σπουδών https://management.aueb.gr/backoffic...T_26012017.pdf , την κλασική τρίωρη έχεις 72 τρίωρες διαλέξεις ανά εξάμηνο, δηλ νομίζω πολλές, εγώ τα κοιτάω και αυτά, θα έχεις μάθημα μάλλον κάθε μέρα και ίσως κάποια μέρα και πάνω από ένα τρίωρο, αν πρέπει 72 διαλέξεις να γίνουν σε 12 βδομάδες. Είναι δηλ αρκετά εντατικό

Εν ολίγοις πάντως αν είσαι της άποψης πως θες να πάρεις συγκεκριμένα skills για θέσεις υψηλής ειδίκευσης, και αν αυτά που βλέπεις στο πρόγραμμα σπουδών σε κάνουν αισιόδοξη, σύμφωνα με τα γούστα σου και το υπόβαθρο σου, (το τμήμα σου σαν άκουσμα μου μοιάζει λίγο θεωρητικό αλλά αυτό δεν σημαίνει και τα πάντα) ότι μπορείς να τα κάνεις σε ανώτατο επίπεδο, τότε μοιάζει εξαιρετικό αν και απαιτητικό και εντατικό.

Αλλά ξαναλέω πως δεν έχω μιλήσει συγκεκριμένα για το πρόγραμμα με κανέναν, καλή συνέχεια και καλή επιτυχία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.
Παιδια σε αυτο τμημα σπουδαζεις οικονομικα και πληροφορικη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Παιδια σε αυτο τμημα σπουδαζεις οικονομικα και πληροφορικη?

Περισσότερο διοίκηση και πληροφορική.
https://www.dmst.aueb.gr/index.php/el/undergraduate/program
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adonman

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης Μανασσής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 115 μηνύματα.

kristinbacktoschool

Νεοφερμένος

Η kristinbacktoschool αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Σε αυτό το τμήμα υπάρχουν υποχρεωτικές παρουσίες; Θα εργάζομαι και θα σπουδάζω ταυτόχρονα και θα προσπαθήσω να φτιάξω το ωράριο μου ώστε να παρακολουθώ κάποια μαθήματα. Μπορω να βγάλω τη σχολή με διάβασμα και εργασίες από το σπιτι; υπάρχουν υποχρεωτικές ομαδικές εργασίες, υποχρεωτικές παρουσίες στα εργαστήρια;

Σε αυτό το τμήμα υπάρχουν υποχρεωτικές παρουσίες; Θα εργάζομαι και θα σπουδάζω ταυτόχρονα και θα προσπαθήσω να φτιάξω το ωράριο μου ώστε να παρακολουθώ κάποια μαθήματα. Μπορω να βγάλω τη σχολή με διάβασμα και εργασίες από το σπιτι; υπάρχουν υποχρεωτικές ομαδικές εργασίες, υποχρεωτικές παρουσίες στα εργαστήρια;
Διαβάζοντας παλιότερα μηνύματα, λυθηκε η απορία μου. Δεν έχει υποχρεωτικές παρουσίες. Εννοείται βέβαια ότι αφού ειναι μια σχολή με μεγάλο πρακτικό κομμάτι, εργαστήρια και εργασίες, καλό θα ήταν να παρακολουθείς για να βοηθηθείς και να μην ψάχνεσαι.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top