Μπερδεμένος με τις σπουδές μου

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Δε θέλω να σου χαλάσω το όνειρο, αλλά τα λεφτά που παίρνεις είναι πάρα πολλά σε σχέση με αυτά που "θυσιάζεις". Οι περισσότεροι μόνιμοι στρατιωτικοί δεν κάνουν απολύτως τίποτα, απλά μπαίνουν στις 7 και φεύγουν στις 2 ξυρισμένοι. Οι μόνοι που μπορείς να πεις πως δικαιολογούν τα λεφτά τους είναι οι ιπτάμενοι, μερικοί ναυτικοί και κάποια άτομα στις ειδικές δυνάμεις. Γενικά στο στράτευμα επικρατεί η απόλυτη σαπίλα, το βυσματηλίκι, η νοοτροπία δημοσίου υπαλλήλου και γενικά το περιβάλλον είναι αρκετά τοξικό. Αυτά στα λέω ως φαντάρος που άλλαξε 5 διαφορετικά στρατόπεδα και έχει μιλήσει με εκατοντάδες άλλους φαντάρους και μόνιμους.

Αν λοιπόν δεν είσαι αυτό που λέμε στρατόκαυλος και δεν ονειρευόσουν από μικρός να γίνεις μαχητής άστο καλύτερα. Αργά ή γρήγορα εκεί μέσα θα αποκτήσεις μια πολύ σάπια νοοτροπία σαν άνθρωπος.

Οταν λεω πως θυσιαζεις πολλά εννοώ όσον αφορα εμενα οτι ανετα θα μπορουσα να είμαι φοιτητης να πηγαινω καθημερινα στο πανεπιστημιο τις συγκεκριμενες ωρες, να διαβαζω να βγαινω εξω να κοιμαμαι οποτε θελω και γενικα να μην δινω λογαριασμο σε κανεναν ουτε να υπακουω σε διαταγες , αργοτερα να εκανα το μεταπτυχιακο μου να προσπαθουσα να βρω δουλεια και γενικα να ειχα μια πιο νορμαλ ζωη σε συγκριση με παιδια της ηλικιας μου που αντι για ολα αυτα που ανεφερα σηκωνονται το πρωι 6 ωρα κανουν γυμναστικη εχουν ενα συγκεκριμενο προγραμμα μενουν μαζι με πολλα ατομα και φυσικα οι ευθυνες και υποχρεωσεις είναι παρα πολλες ειδικα σε απαιτητικες σχολες σε συγκριση με εναν απλο φοιτητη που εχει ολο το χρονο δικο του χωρις να του λεει κανεις τι πρεπει να κανει και τι οχι. Απο αυτην την αποψη εγραψα πως θυσιαζει καποιος πολλα σε σχεση με τα χρηματα γιατι τα χρηματα στην αρχη ειναι ελαχιστα μπροστα στις αναγκες των δοκιμων για παραδειγμα για τις στολες , για ρουχα για τις σχολες κ.τ.λ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ακόμα δεν έχω καταλάβει όμως για ποιο λόγο θες να πας στο στρατό μόνιμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Καταρχάς για ποια στρατιωτική σχολή μιλάς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Καταρχάς για ποια στρατιωτική σχολή μιλάς?

Για ευελπιδων

Ακόμα δεν έχω καταλάβει όμως για ποιο λόγο θες να πας στο στρατό μόνιμος.

Γνωρίζω και ξέρω πολύ καλά τον ευατό μου αλλα το εχω δει και 3 χρόνια που είμαι στο πανεπιστημιο οτι η νοοτροπια και ο τροπος που αντιλαμβανομαι τα πραγματα ειναι πολυ διαφορετικος για παραδειγμα ειμαι ανθρωπος της πειθαρχιας της οργανωσης θέλω να υπερασπίζομαι και είμαι ως άνθρωπος που κάποιες αξίες είναι πολύ υψηλα για εμενα. Θελω μεσω της εργασίας αυτης να προσφερω οσο περισσοτερο μπορώ στο στράτευμα, και στην πατρίδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Για ευελπιδων

Γνωρίζω και ξέρω πολύ καλά τον ευατό μου αλλα το εχω δει και 3 χρόνια που είμαι στο πανεπιστημιο οτι η νοοτροπια και ο τροπος που αντιλαμβανομαι τα πραγματα ειναι πολυ διαφορετικος για παραδειγμα ειμαι ανθρωπος της πειθαρχιας της οργανωσης θέλω να υπερασπίζομαι και είμαι ως άνθρωπος που κάποιες αξίες είναι πολύ υψηλα για εμενα. Θελω μεσω της εργασίας αυτης να προσφερω οσο περισσοτερο μπορώ στο στράτευμα, και στην πατρίδα.


Η λογική οτι είσαι άνθρωπος της πειθαρχίας αρα πρέπει να πας στρατό ως μόνιμος δεν είναι σωστή.Θέλει να είσαι της νοοτροπίας "στρατός και ξερό ψωμί" για να επιβιώσεις συν του ότι απο την στιγμή που αποφοιτήσεις απο την σχολή και το μετανιώσεις δεν μπορείς να δηλώσεις παραίτηση ετσι απλά πρέπει να πληρώσεις κιόλας ενα ποσό αρκετά τεράστιο ή να μείνεις επιπλέον 8 χρόνια στο στράτευμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Sorry αν δεν κατάλαβα κάτι καλά, αλλά γιατί να μην τα συνδιάσεις και τα δύο. Ξέρω αρκετούς σε αστυνομία, στρατό κτλ που παράλληλα με την υπηρεσία τους βγάζουν και το πανεπιστήμιο.Τα οικονομικά που σπουδάζεις είναι πολύ καλή σχολή, δεν ξέρω βέβαια αν σου πολυαρέσουν δεν το κατάλαβα παραπάνω, πάρε το πτυχίο και έτσι θα είσαι καλυμένος για οτιδήποτε αν ου μη γένοιτο δεν σου αρέσει τελικά ο στρατός να έχεις διέξοδο και άσε που νομίζω πως έχοντας πτυχίο παίρνεις πιο εύκολα προαγωγή μέσα στο στρατό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Η λογική οτι είσαι άνθρωπος της πειθαρχίας αρα πρέπει να πας στρατό ως μόνιμος δεν είναι σωστή.Θέλει να είσαι της νοοτροπίας "στρατός και ξερό ψωμί" για να επιβιώσεις συν του ότι απο την στιγμή που αποφοιτήσεις απο την σχολή και το μετανιώσεις δεν μπορείς να δηλώσεις παραίτηση ετσι απλά πρέπει να πληρώσεις κιόλας ενα ποσό αρκετά τεράστιο ή να μείνεις επιπλέον 8 χρόνια στο στράτευμα

Φίλε xristara το καταλαβαίνω αυτό που λες και το γνωριζω αυτο που αναφερεις περι παραιτησης. Από εκεί και περα με το οτι εγραψα για την πειθαρχια δεν εννοω πως αρκει μονο αυτο για να μπω στο στρατο όμως θεωρώ πως ως ανθρωπος είμαι πιο πολύ για στρατό παρά να είμαι οικονομολόγος . Η οικονομικη επιστημη ειναι αρκετα ενδιαφερουσα και μαλιστα γι αυτο την δηλωσα μου αρεσε ομως καθως περνουν τα χρονια δεν μου ειναι αρκετο αυτο, αισθανομαι ενα κενο μεσα μου δεν είναι το επαγγελμα που με αντιπροσωπευει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Sorry αν δεν κατάλαβα κάτι καλά, αλλά γιατί να μην τα συνδιάσεις και τα δύο. Ξέρω αρκετούς σε αστυνομία, στρατό κτλ που παράλληλα με την υπηρεσία τους βγάζουν και το πανεπιστήμιο.Τα οικονομικά που σπουδάζεις είναι πολύ καλή σχολή, δεν ξέρω βέβαια αν σου πολυαρέσουν δεν το κατάλαβα παραπάνω, πάρε το πτυχίο και έτσι θα είσαι καλυμένος για οτιδήποτε αν ου μη γένοιτο δεν σου αρέσει τελικά ο στρατός να έχεις διέξοδο και άσε που νομίζω πως έχοντας πτυχίο παίρνεις πιο εύκολα προαγωγή μέσα στο στρατό.

Δεν είναι τόσο εύκολο όσο το έχεις σκεφτεί εσύ NF καθώς εαν περάσει ΣΣΕ του χρόνου τον Σεπτέμβριο του 2017 που θα πρέπει να καταταχθεί στην σχολή ευελπίδων θα πρέπει υποχρεωτικά να διαγραφή απο το πανεπιστήμιο που είναι τώρα (οικονομικό ΕΚΠΑ) αλλιώς διαπράττει ποινικό αδίκημα οπότε 3 χρόνια σπουδών πάνε στον κάδο και εαν αργότερα κατά την διάρκεια της φοίτησης δει οτι δεν του ταιριάζει ο στρατός ή πιέζεται πολύ και θελήσει να δηλώσει παραίτηση θα βρεθεί ξεκρέμαστος αφού θα έχει ήδη διεγραφεί απο την προηγούμενη σχολή του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Sorry αν δεν κατάλαβα κάτι καλά, αλλά γιατί να μην τα συνδιάσεις και τα δύο. Ξέρω αρκετούς σε αστυνομία, στρατό κτλ που παράλληλα με την υπηρεσία τους βγάζουν και το πανεπιστήμιο.Τα οικονομικά που σπουδάζεις είναι πολύ καλή σχολή, δεν ξέρω βέβαια αν σου πολυαρέσουν δεν το κατάλαβα παραπάνω, πάρε το πτυχίο και έτσι θα είσαι καλυμένος για οτιδήποτε αν ου μη γένοιτο δεν σου αρέσει τελικά ο στρατός να έχεις διέξοδο και άσε που νομίζω πως έχοντας πτυχίο παίρνεις πιο εύκολα προαγωγή μέσα στο στρατό.

Ευχαριστώ για την απάντηση το σκέπτομαι σοβαρά επειδη εχω λιγα μαθήματα να μπορεσω φετος να περασω το μεγαλυτερο μερος αυτων όμως θα μεινουν και λιγα μαθηματα για το α εξαμηνο του 4 ετους και εκτος απο αυτο εαν μπω στο στρατο θα πρεπει να διαγραφω απο την σχολη απο οσα γνωριζω
Δεν ξερω εαν θα μου επετρεπαν να το ολοκληρωνα γιατι απο οτι υπολογιζω εα ν ολα πηγαιναν καλα θα μου εμεναν στο α εξαμηνο του 4 ετους 4-5 μαθηματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Διάβασε τελείωσε την σχολή σου και πέρνα μετά στρατό. Στον στρατό δεν είναι ποτέ αργά να μπεις αν όμως παρατήσεις τώρα στο 3ο έτος τις σπουδές θα είναι μεγάλη ανοησία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Διάβασε τελείωσε την σχολή σου και πέρνα μετά στρατό.

Δεν τον παίρνει ηλικιακά αυτό που λες γιατί όταν θα παίρνει πτυχίο θα έχει συμπληρώσει τα 21 που είναι και το maximum οριο ηλικίας για ΣΣΕ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Διάβασε τελείωσε την σχολή σου και πέρνα μετά στρατό. Στον στρατό δεν είναι ποτέ αργά να μπεις αν όμως παρατήσεις τώρα στο 3ο έτος τις σπουδές θα είναι μεγάλη ανοησία.

Και πως johnny?? Απο οσο ξερω πλεον ακομα και εαν μπεις στο στρατο λογω θητειας δεν μπορεις να γινεις μονιμος. Και πάλι δεν θα μπορεσω να φθασω ψηλα στην ιεραρχια οχι οτι αυτο ειναι το προβλβμα ομως τοσα χρονια θα κανω υπομονη για ποιο λογο??καταλαβαινω οτι μου δινεις μια εναλλακτικη και σε ευχαριστω ομως δεν ξερω πως μπορει να εφαρμοστει και ποια θα ειναι τα αποτελεσματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορείς επίσης να καταταγείς στην Λεγεώνα των Ξένων της Γαλλίας. Δεν έχει ηλικιακό όριο, είναι από τα πιο σκληρά στρατεύματα του κόσμου και πληρώνει καλύτερα από τον Ελληνικό στρατό. Βέβαια εκεί θα είσαι πραγματικός στρατιώτης όπως π.χ. στην Αμερική και δεν ξέρω κατά πόσο το θέλεις αυτό. Οι Ελληνικές ειδικές δυνάμεις μπροστά στη λεγεώνα είναι κολλέγιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Μπορείς επίσης να καταταγείς στην Λεγεώνα των Ξένων της Γαλλίας. Δεν έχει ηλικιακό όριο, είναι από τα πιο σκληρά στρατεύματα του κόσμου και πληρώνει καλύτερα από τον Ελληνικό στρατό. Βέβαια εκεί θα είσαι πραγματικός στρατιώτης όπως π.χ. στην Αμερική και δεν ξέρω κατά πόσο το θέλεις αυτό. Οι Ελληνικές ειδικές δυνάμεις μπροστά στη λεγεώνα είναι κολλέγιο.

Εδώ λέει για προσφορά προς την πατρίδα ρε ξεχασμένε στην λεγεώνα των ξένων ποια θα είναι η προσφορά προς την πατρίδα?Να κόβει λαρύγγια απο ταλιμπάν στην μέση ανατολή και την αφρική?:P Αν θέλει να προσφέρει υπάρχουν διάφορες μισθοφορικές εταιρείες που αναλαμβάνουν προστασία εμπορικών πλοίων θα βγάλει και αρκετά φράγκα θα βοηθήσει και την ελληνική ναυτιλία προστατεύοντας την απο τους πειρατές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εδώ λέει για προσφορά προς την πατρίδα ρε ξεχασμένε στην λεγεώνα των ξένων ποια θα είναι η προσφορά προς την πατρίδα?Να κόβει λαρύγγια απο ταλιμπάν στην μέση ανατολή και την αφρική?:P Αν θέλει να προσφέρει υπάρχουν διάφορες μισθοφορικές εταιρείες που αναλαμβάνουν προστασία εμπορικών πλοίων θα βγάλει και αρκετά φράγκα θα βοηθήσει και την ελληνική ναυτιλία προστατεύοντας την απο τους πειρατές

Γιατί στον ΕΣ ποια ακριβώς θα είναι η προσφορά του στην πατρίδα εκτός από άλλο ένα στόμα που τρέφεται από τη φορολογία?
Για τα πλοία συμφωνώ είναι καλή λύση, αλλά δεν είναι στρατός. Γενικώς απ'ότι έχεις καταλάβει όσοι πάνε στρατό δεν είναι και τόσο άτομα της δράσης, θέλουν απλά να το παίζουν άτομα της δράσης εκ του ασφαλούς, διότι έχει τεράστια διαφορά να παίρνεις το G3 και να κάνεις βολές παριστάνοντας το κομάντο από το να είσαι σε πραγματικές συνθήκες μάχης, όπως οι λεγεωνάριοι ή οι Αμερικάνοι.

Αυτός είναι και ο κύριος λόγος που μου τη σπάνε ιδιαίτερα οι στρατιωτικοί και ακόμη πιο ιδιαίτερα οι ειδικοδυναμίτες. Η μαγκιά και κομμαντιλίκι τους περιορίζεται σε συνθήματα για το πως θα γαμήσουν του Τούρκους, κάμψεις και οπλασκήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Γιατί στον ΕΣ ποια ακριβώς θα είναι η προσφορά του στην πατρίδα εκτός από άλλο ένα στόμα που τρέφεται από τη φορολογία?
Για τα πλοία συμφωνώ είναι καλή λύση, αλλά δεν είναι στρατός. Γενικώς απ'ότι έχεις καταλάβει όσοι πάνε στρατό δεν είναι και τόσο άτομα της δράσης, θέλουν απλά να το παίζουν άτομα της δράσης εκ του ασφαλούς, διότι έχει τεράστια διαφορά να παίρνεις το G3 και να κάνεις βολές παριστάνοντας το κομάντο από το να είσαι σε πραγματικές συνθήκες μάχης, όπως οι λεγεωνάριοι ή οι Αμερικάνοι.

Αυτός είναι και ο κύριος λόγος που μου τη σπάνε ιδιαίτερα οι στρατιωτικοί και ακόμη πιο ιδιαίτερα οι ειδικοδυναμίτες. Η μαγκιά και κομμαντιλίκι τους περιορίζεται σε συνθήματα για το πως θα γαμήσουν του Τούρκους, κάμψεις και οπλασκήσεις.

Είπα εγώ πουθενά οτι θα προσφέρει προς την πατρίδα αν πάει ΕΣ το ξεκαθάρισα εξαρχής στρατό πρέπει να έχεις την τρέλα και το στρατοκαυλίκι μέσα σου για να πας.Αν θέλει πραγματική προσφορά ας πάει στον ιδιωτικό τομέα ως μισθοφόρος πλοίων είναι κοντά 4000 ευρώ το μήνα όταν είσαι στα πλοία και κάπου 1000 ευρώ όταν είσαι εδώ και δεν δουλεύεις σε πλοίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ευχαριστώ για την απάντηση το σκέπτομαι σοβαρά επειδη εχω λιγα μαθήματα να μπορεσω φετος να περασω το μεγαλυτερο μερος αυτων όμως θα μεινουν και λιγα μαθηματα για το α εξαμηνο του 4 ετους και εκτος απο αυτο εαν μπω στο στρατο θα πρεπει να διαγραφω απο την σχολη απο οσα γνωριζω
Δεν ξερω εαν θα μου επετρεπαν να το ολοκληρωνα γιατι απο οτι υπολογιζω εα ν ολα πηγαιναν καλα θα μου εμεναν στο α εξαμηνο του 4 ετους 4-5 μαθηματα

΄Οχι δεν επιτρέπεται. Για να κάνεις εγγραφή στη σχολή Ευελπίδων (ή σε οποιαδήποτε άλλη σχολή) θα πρέπει να διαγραφείς από την προηγούμενη σχολή σου άσχετα αν χρωστάς λίγα ή πολλά μαθήματα. Αφού έχουν έτσι τα πράγματα ίσως να ήταν καλύτερα να άρχιζες άμεσα προετοιμασία για τις πανελλαδικές και να τα δώσεις όλα μιας και είναι η τελευταία σου ευκαιρία (για να μην σου μείνει απωθημένο). Αν δεν καταφέρεις να εισαχθείς μπορείς να επιστρέψεις στην τωρινή σχολή σου. Θα κάνεις κανονικά τις εγγραφές σου στα εξάμηνα, θα δηλώνεις μαθήματα και όταν επιστρέψεις θα παρακολουθήσεις το τρίτο έτος αντί το τέταρτο. Το να χάσεις έναν χρόνο μέσα σε μια ολόκληρη ζωή είναι σταγόνα στον ωκεανό. Αν δεν έχεις άλλους ενδοιασμούς και το μόνο που σε προβληματίζει είναι ο ένας χρόνος που θα χάσεις τότε δεν αξίζει τον κόπο να το σκέπτεσαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
ok ευχαριστω για τις απαντησεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Ποτέ δεν κατάλαβα την αίγλη των Σωμάτων Ασφαλείας ως θέση εργασίας αλλά κάποτε θα πρέπει να είμαστε ειλικρινείς με το εθνικό κουσούρι μας: μονιμοδημοσιολαγνία. Θέλουμε ψυχίατρο. Γιατί τα περί εθνικής συνείδησης και τα άλλα φαιδρά (όπως ξεφτιλίζονται καθημερινά) τελειώνουν όταν κόβεται ο μισθός. Τότε ως δια μαγείας, οι αξιωματικοί θυμούνται ότι είναι μόνιμοι δημόσιοι υπάλληλοι! Απίστευτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Strain

Νεοφερμένος

Ο Strain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Ποτέ δεν κατάλαβα την αίγλη των Σωμάτων Ασφαλείας ως θέση εργασίας αλλά κάποτε θα πρέπει να είμαστε ειλικρινείς με το εθνικό κουσούρι μας: μονιμοδημοσιολαγνία. Θέλουμε ψυχίατρο. Γιατί τα περί εθνικής συνείδησης και τα άλλα φαιδρά (όπως ξεφτιλίζονται καθημερινά) τελειώνουν όταν κόβεται ο μισθός. Τότε ως δια μαγείας, οι αξιωματικοί θυμούνται ότι είναι μόνιμοι δημόσιοι υπάλληλοι! Απίστευτο...

Δεν είναι ανάγκη να τα καταλαβαίνεις όλα και να έχεις γνώμη για όλα. Άσε και κάτι να το καταλάβουν οι άλλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top