Νομική Σχολή Αθηνών

Ironborn

Νεοφερμένος

Ο Ironborn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 20 μηνύματα.

raf889

Νεοφερμένος

Η raf889 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Ειναι εύκολο να κανείς γνωριμίες στην νομική;συνέχεια ακούω οτι πολλά παιδιά ειναι σνομπ και δεν φορούν κάτι λιγότερο απο Calvin Klein!!εχω απορία σχετικά με το κλίμα γενικότερα!Θα μπορούσε κανείς να με κατατοπίσει;??????????????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironborn

Νεοφερμένος

Ο Ironborn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Μην ακούς ό,τι λένε γενικότερα γιατί όταν μπεις στη σχολή θα δεις ότι τα μισά είναι βλακείες. Σίγουρα υπάρχουν πολλά παιδιά που προέρχονται από οικογένειες με λεφτά, και άρα υπάρχουν αρκετοί που ντύνονται όπως είπες, αλλά η πλειοψηφία πάμε σχολή με τζιν και σνικερς :P θα δεις και τα τυπάκια με το πουκάμισο/λακοστ ή τη ντίβα με την τακουνάρα αλλά αυτοί είναι η αξαίρεση της εξαίρεσης. Ίσα ίσα που τρώνε δούλεμα όσοι σκάνε μύτη λες και πάνε Σάββατο βράδυ στο Γκάζι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

raf889

Νεοφερμένος

Η raf889 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Μην ακούς ό,τι λένε γενικότερα γιατί όταν μπεις στη σχολή θα δεις ότι τα μισά είναι βλακείες. Σίγουρα υπάρχουν πολλά παιδιά που προέρχονται από οικογένειες με λεφτά, και άρα υπάρχουν αρκετοί που ντύνονται όπως είπες, αλλά η πλειοψηφία πάμε σχολή με τζιν και σνικερς :P θα δεις και τα τυπάκια με το πουκάμισο/λακοστ ή τη ντίβα με την τακουνάρα αλλά αυτοί είναι η αξαίρεση της εξαίρεσης. Ίσα ίσα που τρώνε δούλεμα όσοι σκάνε μύτη λες και πάνε Σάββατο βράδυ στο Γκάζι :P

Σ'ευχαριστω!ειχα σχηματισει την εντυπωση οτι οι περισσοτεροι θα ηταν ετσι!χαιρομαι που με κατατοπισες λιγο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.
Η συμπεριφορά των φοιτητών θα έπρεπε να σε απασχολεί και όχι το πώς ντύνεται ο καθένας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

raf889

Νεοφερμένος

Η raf889 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Η συμπεριφορά των φοιτητών θα έπρεπε να σε απασχολεί και όχι το πώς ντύνεται ο καθένας.
αν ξαναδιαβασεις το μηνυμα μου θα δεις οτι γραφω οτι εχω ακουσει οτι πολλοι ειναι σνομπ...δηλαδη τι εχει η συμπεριφορα τους συγκεκριμενα για να με απασχολησει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironborn

Νεοφερμένος

Ο Ironborn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Σ'ευχαριστω!ειχα σχηματισει την εντυπωση οτι οι περισσοτεροι θα ηταν ετσι!χαιρομαι που με κατατοπισες λιγο
τίποτα, για όποια άλλη απορία έχεις, στείλε μου :)
Η συμπεριφορά των φοιτητών θα έπρεπε να σε απασχολεί και όχι το πώς ντύνεται ο καθένας.
φίλε μου η σχολή μας καλώς ή κακώς έχει τη φήμη των κακομαθημένων πλουσιόπαιδων και των φοιτητριών-ντίβων, και παρόλο που δεν ισχύει κάτι τέτοιο, δικαιολογημένα έχουν λάθος εντυπώσεις πριν μπουν :P .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.
Ας κρίνει ο καθένας για τον εαυτό του μπαίνοντας στη σχολή, θα έλεγα εγώ. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

raf889

Νεοφερμένος

Η raf889 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
τίποτα, για όποια άλλη απορία έχεις, στείλε μου :)

φίλε μου η σχολή μας καλώς ή κακώς έχει τη φήμη των κακομαθημένων πλουσιόπαιδων και των φοιτητριών-ντίβων, και παρόλο που δεν ισχύει κάτι τέτοιο, δικαιολογημένα έχουν λάθος εντυπώσεις πριν μπουν :P .

Ακριβώς αυτό!κι εγώ απλά ακούω δεν είμαι μέσα στη σχολή για να το διαπιστώσω γι'αυτό άλλωστε ζήτησα βοήθεια!σε ευχαριστώ και για όποια πληροφορία θα σου στείλω!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Goji Berry

Νεοφερμένος

Η Goji Berry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτησω εάν κάποιος γνωρίζει τι είναι τα μαθήματα δικαστικής γραφολογιας; Έχω διαβάσει στο διαδίκτυο περί τίνος πρόκειται αλλά θα ήθελα πληροφορίες για το πώς διεξάγεται το μαθημα, αν είναι χρήσιμο και ποιοι μπορούν να το παρακολουθήσουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Ας μου πει κάποιος λίγα λόγια για τη σχολή, κυρίως για το α εξάμηνο (δυσκολία μαθημάτων, καθηγητές, τι πρέπει να προσέξω). Έδωσα φέτος τρίτη φορά και συγκέντρωσα 18.649 και φαντάζομαι ότι περνάω Αθήνα, εκτός κι αν έχουμε ανατροπή με τις βάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.
Καλησπέρα jims και συγχαρητήρια για την επιτυχία σου!


Το 1ο εξάμηνο στη Νομική Αθηνών είναι σχετικά εύκολο, τουλάχιστον εν συγκρίσει με όσα έπονται στη συνέχεια. Τα μαθήματα στα οποία πρέπει να δώσεις βάση και καλό είναι να παρακολουθείς είναι το συνταγματικό και οι γενικές αρχές αστικού δικαίου. Οι γενικές αρχές αστικού είναι μια πολύ χρήσιμη βάση για όλα τα μαθήματα του αστικού δικαίου (και όχι μόνο), ενώ το συνταγματικό είναι βάση για το δημόσιο δίκαιο. Προτείνω να ασχοληθείς όσο πιο εντατικά μπορείς με αυτά τα δύο, ούτως ώστε να τα αφομοιώσεις και να κάνεις τη ζωή σου πιο εύκολη στις συνθέσεις. Εκτός αυτού, είναι χρήσιμο με την ενασχόλησή σου με αυτά τα μαθήματα να μάθεις πώς διαβάζουμε στη νομική γενικότερα, πώς διαχειριζόμαστε το σύγγραμμα σε συνδυασμό με τους κώδικες. Κάποιοι καθυστερούν αρκετά εξάμηνα μέχρι να αντιληφθούν καλά πώς πρέπει να διαβάζουν, επειδή ο τρόπος διαβάσματος στη νομική διαφέρει σε σχέση με το διάβασμα του σχολείου και των υπόλοιπων σχολών.


Όσον αφορά την εισαγωγή στην επιστήμη του δικαίου, πρόκειται για ένα φιλοσοφικού περιεχομένου μάθημα περί δικαίου και δυστυχώς όχι μια εισαγωγή στους τομείς του δικαίου. Η ιστορία δικαίου, πάλι, είναι αυτό που καταλαβαίνεις. Ένα μάθημα που όσο καλύτερα αποστηθίσεις, τόσο καλύτερα θα γράψεις. Θα σου πω ευθαρσώς ότι κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει η παρακολούθηση σε κανένα από τα δύο, αν και οι πρωτοετείς πάνε τον πρώτο καιρό για να γνωριστούν. Είναι ευκαιρία στο 1ο εξάμηνο να εστιάσεις στα δύο πρώτα μαθήματα που σου είπα, μια πολυτέλεια που δεν θα έχεις σε επόμενα εξάμηνα, που θα ζορίσουν τα πράγματα.


Μάθημα επιλογής θεωρώ ότι δεν χρειάζεται να επιλέξεις στο 1ο εξάμηνο, και ας υπάρχουν στο πρόγραμμα σπουδών. Καλύτερα να δεις πώς θα πας στα υποχρεωτικά και να βρεις τον τρόπο που θα διαβάζεις. Έπειτα, τα μαθήματα επιλογής δεν θα σου είναι κάτι φοβερό και θα μπορείς να πετύχεις μεγαλύτερους βαθμούς, απ' ό,τι εάν επιλέξεις τόσο νωρίς.


Για καθηγητές δεν μπορώ να βοηθήσω πολύ, αφενός επειδή έχουν περάσει χρόνια, αφετέρου επειδή τα κλιμάκια ιδιαίτερα στο συνταγματικό αλλάζουν συχνά (χωρίζονται σε 4 κλιμάκια).



Για ό,τι άλλο χρειάζεσαι μη διστάσεις να μου στείλεις. :hello:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για την πληρέστατη απάντηση σου. Το επίθετο μου πάντως αρχίζει από Σ. Μπορείς να μου πεις σε ποιο κλιμάκιο θα είμαι, γιατί έχω ακούσει ότι κάποια κλιμάκια έχουν πιο απαιτητικούς καθηγητές ενώ κάποια άλλα όχι τόσο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.
Όταν ήμουν στο πρώτο εξάμηνο, το τελευταίο κλιμάκιο το αναλάμβανε ο κ. Δημητρόπουλος, ο οποίος έχει διαφορετική οπτική από τους άλλους Συνταγματολόγους και έπρεπε να διαβάσεις το βιβλίο του που ήταν 1.400 σελίδες, για να περάσεις. Ευτυχώς για εσένα, πήρε σύνταξη! Δεν γνωρίζω πώς χωρίζονται πλέον τα κλιμάκια, αλλά θεωρώ ότι δεν υπάρχει από άποψη δυσκολίας ουσιαστική διαφορά. Να χαρείς τιην επιτυχία σου και τις διακοπές σου τώρα που μπορείς και από Σεπτέμβρη που θα βγει η ανακοίνωση το ξανασυζητάμε. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lazarosko

Νεοφερμένος

Ο Lazarosko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα, πρόκειται να μπώ νομική στο ΕΚΠΑ, και επειδή δεν μπορώ να βρω κάπου και να καταλάβω ακριβώς ποια είναι τα μαθήματα στη νομική, αν μπορεί κάποιος να τα αναρτήσει εδώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.

Lazarosko

Νεοφερμένος

Ο Lazarosko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Όταν βγει ανακοίνωση για τις εγγραφές των πρωτοετών (εννοώ την εγγραφή για την ταυτοπροσωπία και όχι την ηλεκτρονική που ήδη έχει γίνει) , ας με ενημερώσει κάποιος, γιατί κοίταξα στις περσινές ανακοινώσεις της σχολής και δεν είχε βγει κάτι αντίστοιχο.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ροβερτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ροβερτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Όταν βγει ανακοίνωση για τις εγγραφές των πρωτοετών (εννοώ την εγγραφή για την ταυτοπροσωπία και όχι την ηλεκτρονική που ήδη έχει γίνει) , ας με ενημερώσει κάποιος, γιατί κοίταξα στις περσινές ανακοινώσεις της σχολής και δεν είχε βγει κάτι αντίστοιχο.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων


Την είδα τώρα την ανακοίνωση για τις εγγραφές και στη μεταβιβάζω. Στις 25/09/18 αναρτήθηκε η ανακοίνωση. Τις ανακοινώσεις των εγγράφων των προηγούμενων ετών μάλλον τις έχουν διαγράψει και γι'αυτό δεν τις εντόπισες. Και εγώ κοίταξα και δεν υπάρχουν. Τις καθυστέρησαν όμως τις εγγραφές αφού στις 01/10 ξεκινούν τα μαθήματα και οι εγγραφές είναι στις 02/10 και στις 04/10.
Στη σχολή μου (ενημερωτικά) ήταν στις 25 και 27/09.

Καλή εγγραφή και καλό ακαδημαϊκό εξάμηνο! :flowers::book:

"ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ (ΤΑΥΤΟΠΡΟΣΩΠΙΑ) ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΩΝ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ (90% , 10% ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΛΛΗΝΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ ΤΗΣ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΙΚΗΣ ΜΕΙΟΝΟΤΗΤΑΣ ΤΗΣ ΘΡΑΚΗΣ) ΑΚΑΔ. ΕΤΟΥΣ 2018-2019.



Οι ηλεκτρονικά εγγεγραμμένοι επιτυχόντες της Νομικής Σχολής του ΕΚΠΑ είναι απαραίτητο να προσέλθουν στο κτήριο επί της οδού Ακαδημίας 45, ισόγειο προκειμένου να γίνει ταυτοπροσωπία και να ολοκληρωθεί η εγγραφή τους, προσκομίζοντας όλα τα απαιτούμενα δικαιολογητικά στις ακόλουθες ημερομηνίες και ώρες, βάσει του αρχικού γράμματος του επωνύμου τους.

Τρίτη 02 Οκτωβρίου 2018
Ώρα 8.00 – 10.00 Α – Γ
Ώρα 10.00 – 12.00 Δ – ΚΛ
Ώρα 12.00 – 14.00 ΚΟΚ - Λ


Πέμπτη 04 Οκτωβρίου 2018
Ώρα 8.00 – 10.00 Μ – ΠΑΝ
Ώρα 10.00 – 12.00 ΠΑΠ – ΣΜ
Ώρα 12.00 – 14.00 ΣΟ - Ω


ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ

- Εκτυπωμένη αίτηση εγγραφής από την ηλεκτρονική εφαρμογή του Υπουργείου Παιδείας

- Φωτοτυπία της αστυνομικής ταυτότητας / διαβατήριο

- Μία (1) φωτογραφία

- Σε περίπτωση φοίτησης σε άλλη Σχολή ή Τμήμα η διαγραφή θα πραγματοποιηθεί υπηρεσιακά με βάση τη δήλωση του φοιτητή κατά την ηλεκτρονική αίτηση εγγραφής του. Εάν η διαγραφή έχει ζητηθεί ήδη από τον ίδιο το φοιτητή θα πρέπει να προσκομιστεί το Αποφοιτήριο / Διαγραφή

- Σε περίπτωση που οι ηλεκτρονικώς εγγραφέντες έχουν προβεί σε διόρθωση και ενημέρωση των λανθασμένων στοιχείων τους στο Εθνικό Μητρώο ΑΜΚΑ θα πρέπει να προσκομίσουν και τη σχετική βεβαίωση από τα ΚΕΠ

Οι νεοεισερχόμενοι φοιτητές που δεν έχουν συμπληρώσει το Ατομικό Στατιστικό Δελτίο κατά την ηλεκτρονική τους εγγραφή θα μπορούν να το συμπληρώνουν την ημέρα ολοκλήρωσης της εγγραφής τους.

Τέλος τα δικαιολογητικά υποβάλλονται από τον ίδιο τον υποψήφιο ή από νομίμως εξουσιοδοτημένο πρόσωπο. Η εξουσιοδότηση θα πρέπει να είναι θεωρημένη από διοικητική αρχή ή ΚΕΠ.





Από τη Γραμματεία της Σχολής"
https://www.law.uoa.gr/anakoinoseis-ekdhloseis-kai-prokhry3eis/anakoinoseis/grammateias-sxolis-proptyxiako/proboli-anakoinwshs/oloklirwsh-eggrafis-epityxontwn-panelladikon-e3etasewn-90-10-kai-moysoylmaniki-meionothta-ths-8rakhs.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
Παιδες, εχει κανεις τη δυνατοτητα να δανεισει για περιορισμενο χρονικο διαστημα το Συνταγματικο Σπυροπουλου;
Θα επιστραφει αθικτο και μη σημειωμενο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top