Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών Παντείου

Evagsp

Νεοφερμένος

Η Evagsp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
καλησπέρα παιδια. εγω φοιτω στο ΔΕΣ παντειου. για οποιαδηποτε απορια ρωτηστε με. ειμαι επι πτυχιω μου μενουν λιγα μαθηματα να τελειωσω οποτε εχω μια συνολικη εικονα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
καλησπέρα παιδια. εγω φοιτω στο ΔΕΣ παντειου. για οποιαδηποτε απορια ρωτηστε με. ειμαι επι πτυχιω μου μενουν λιγα μαθηματα να τελειωσω οποτε εχω μια συνολικη εικονα.
Καλησπέρα!
Ισχύει ότι η Πάντειος είναι πολύ θεωρητική σχολή; Τι μαθήματα έχει κυρίως; Πιστεύεις πως θα ήταν καλύτερο να είχες πάει στο τμήμα του Πειραιά ή κάπου αλλού;

Ευχαριστώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evagsp

Νεοφερμένος

Η Evagsp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
καλησπέρα! όχι δεν μετάνιωσα που δεν πήγα σε άλλο τμήμα τελικά. η σχολή είναι πολύ θεωρητική δεν υπάρχουν καθόλου μαθηματικά και στα λίγα οικονομικά μαθήματα που έχουμε διαβάζουμε μόνο τη θεωρία και άντε και κανένα διάγραμμα.
στο 4ο έτος επιλέγεις 2 από τις 4 κατευθύσεις μια πρωτευουσα και μια δευτερευουσα. Απο τη πρωτευουσα εχει ολα τα μαθηματα και απο τη δευτερευουσα αφηνεις απεξω ενα μαθημα οποιο θες. οι κατευθύνσεις είναι:
1)ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΚΑΙΟ
2)ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ
3)ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΣΧΕΣΕΙΣ
4)ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ

Eγω εχω παρει την ευρωπαικη ολοκληρωση οπου ειδκευομαστε στην μελετη της Ε.Ε. και των οργάνων της, ενω δευτερευουσα εχω παρει το διεθνες δικαιο. (κανουμε δικαιο θαλασσας, δικαιο αερα και διαστηματος, δικαιο περιβαλλοντος και γενικα οτι δικαιο υπαρχει) μην το φοβασαι ομως δεν θεωρω οτι ειναι πολυ δυσκολο.
η σχολη εχει γενικα πολυ δικαιο αλλα θεωρω πως ειναι σχετικα ευκολη με παρακολούθηση δεν σε δυσκολεύει πολύ θεωρώ. Βέβαια θέλει πολύ διάβασμα από το βιβλίο και όχι μόνο από σημειώσεις γιατί δεν αρκούνε. Εάν παρακολουθείς τακτικά τα μαθήματα ξέρεις που να δώσεις βάση στο διάβασμα σου.
μπορει να μην εγγραφόμαστε στο οικονομικό επιμελητήριο αλλά και το ΔΕΣ του πειραιά δεν είναι καθαρά οικονοική σχολή και θεωρω πως εάν σε μια μελλοντική εργασία ζητάνε οικονομολόγο ή με backround τα οικονομικά δεν θα διαλέξουν από το ΔΕΣ ΠΕΙΡΑΙΑ. Το τμήμα της Παντείου έχει πιο βαρύ όνομα θεωρώ, είναι το πρώτο που δημιουργήθηκε στην Ελλάδα και γενικά η Πάντειος είναι πανεπιστημιο κοινωνικων και πολιτικων επιστημων.
Στο τμημα μου μελεταμε διεθνεις σχεσεις, πολιτικους θεσμους αρα ποιο πανεπιστημιο ειναι καλυτερο εαν οχι αυτο?
Όσον αφορά τα μαθήματα σου παραθέτω link με το πρόγραμμα μαθημάτων των χειμερινών εξαμήνων
https://deps.panteion.gr/images/PROGRAMMA-DIDASKALIAS-XEIMERINOY-15-16-29-9-15.pdf

ενω του εαρινου εξαμηνου ειναι το παρακατω link
https://deps.panteion.gr/images/programma-embolimis-21-1-16.pdf
εαν δεν σου ανοιγει τα link πες μου.

Τα μαθήματα έχουν πολύ ενδιαφέρον θεωρώ και είναι μία σχολή που δεν την ήθελα και είχα απογοητευτεί όταν μπήκα αρχικά.
είναι πολυ γενική σε αυτο θα συμφωνήσω με τους αποπάνω αλλά μπορεις να βρεις δουλειά σε διάφορα ινστιτούτα έρευνας που διευθύνουν και καθηγητες μας όπως έχω δει να γίνεται μετα το περας των σπουδων ή σε ΜΚΟ. δεν σου λέω για διπλωματική ακαδημία γιατί το θεωρώ πολύ απίθανο.
μπορεις να κανεις ενα μεταπτυχιακο μετα πανω στην επικοινωνία (στο παντειο ειναι δωρεαν) ώστε να συνδυάσεις το πτυχιο με τα ΜΜΕ και να μπορεις να εργαστεις πανω σε ερευνες ειτε σε ΜΚΟ ειτε στα Ινστιτουτα που ανεφερα πριν.
Εγώ σκέφτομαι να ατο συνδυάσω με μεταπτυχιακο στα ναυτιλιακά οπως κανουν κ αλλοι για να το ειδικεύσω. (λογω του οτι εχουμε πολλα μαθηματα δικαιου, δικαιο θαλασσας κλπ)
αλλά και πάλι χωρίς μεταπτυχιακό θεωρώ πως στέκεται καλά σαν πτυχίο αρκει να εχεις μια προυπηρεσια, να εχεις χωθει εθελοντικα εστω στην αρχη σε ΜΚΟ η κάπου αλλου.

ελπίζω να βοήθησα! και εαν χρειαστεις κάτι άλλο μου λες!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
καλησπέρα! όχι δεν μετάνιωσα που δεν πήγα σε άλλο τμήμα τελικά. η σχολή είναι πολύ θεωρητική δεν υπάρχουν καθόλου μαθηματικά και στα λίγα οικονομικά μαθήματα που έχουμε διαβάζουμε μόνο τη θεωρία και άντε και κανένα διάγραμμα.
στο 4ο έτος επιλέγεις 2 από τις 4 κατευθύσεις μια πρωτευουσα και μια δευτερευουσα. Απο τη πρωτευουσα εχει ολα τα μαθηματα και απο τη δευτερευουσα αφηνεις απεξω ενα μαθημα οποιο θες. οι κατευθύνσεις είναι:
1)ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΚΑΙΟ
2)ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ
3)ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΣΧΕΣΕΙΣ
4)ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ

Eγω εχω παρει την ευρωπαικη ολοκληρωση οπου ειδκευομαστε στην μελετη της Ε.Ε. και των οργάνων της, ενω δευτερευουσα εχω παρει το διεθνες δικαιο. (κανουμε δικαιο θαλασσας, δικαιο αερα και διαστηματος, δικαιο περιβαλλοντος και γενικα οτι δικαιο υπαρχει) μην το φοβασαι ομως δεν θεωρω οτι ειναι πολυ δυσκολο.
η σχολη εχει γενικα πολυ δικαιο αλλα θεωρω πως ειναι σχετικα ευκολη με παρακολούθηση δεν σε δυσκολεύει πολύ θεωρώ. Βέβαια θέλει πολύ διάβασμα από το βιβλίο και όχι μόνο από σημειώσεις γιατί δεν αρκούνε. Εάν παρακολουθείς τακτικά τα μαθήματα ξέρεις που να δώσεις βάση στο διάβασμα σου.
μπορει να μην εγγραφόμαστε στο οικονομικό επιμελητήριο αλλά και το ΔΕΣ του πειραιά δεν είναι καθαρά οικονοική σχολή και θεωρω πως εάν σε μια μελλοντική εργασία ζητάνε οικονομολόγο ή με backround τα οικονομικά δεν θα διαλέξουν από το ΔΕΣ ΠΕΙΡΑΙΑ. Το τμήμα της Παντείου έχει πιο βαρύ όνομα θεωρώ, είναι το πρώτο που δημιουργήθηκε στην Ελλάδα και γενικά η Πάντειος είναι πανεπιστημιο κοινωνικων και πολιτικων επιστημων.
Στο τμημα μου μελεταμε διεθνεις σχεσεις, πολιτικους θεσμους αρα ποιο πανεπιστημιο ειναι καλυτερο εαν οχι αυτο?
Όσον αφορά τα μαθήματα σου παραθέτω link με το πρόγραμμα μαθημάτων των χειμερινών εξαμήνων
https://deps.panteion.gr/images/PROGRAMMA-DIDASKALIAS-XEIMERINOY-15-16-29-9-15.pdf

ενω του εαρινου εξαμηνου ειναι το παρακατω link
https://deps.panteion.gr/images/programma-embolimis-21-1-16.pdf
εαν δεν σου ανοιγει τα link πες μου.

Τα μαθήματα έχουν πολύ ενδιαφέρον θεωρώ και είναι μία σχολή που δεν την ήθελα και είχα απογοητευτεί όταν μπήκα αρχικά.
είναι πολυ γενική σε αυτο θα συμφωνήσω με τους αποπάνω αλλά μπορεις να βρεις δουλειά σε διάφορα ινστιτούτα έρευνας που διευθύνουν και καθηγητες μας όπως έχω δει να γίνεται μετα το περας των σπουδων ή σε ΜΚΟ. δεν σου λέω για διπλωματική ακαδημία γιατί το θεωρώ πολύ απίθανο.
μπορεις να κανεις ενα μεταπτυχιακο μετα πανω στην επικοινωνία (στο παντειο ειναι δωρεαν) ώστε να συνδυάσεις το πτυχιο με τα ΜΜΕ και να μπορεις να εργαστεις πανω σε ερευνες ειτε σε ΜΚΟ ειτε στα Ινστιτουτα που ανεφερα πριν.
Εγώ σκέφτομαι να ατο συνδυάσω με μεταπτυχιακο στα ναυτιλιακά οπως κανουν κ αλλοι για να το ειδικεύσω. (λογω του οτι εχουμε πολλα μαθηματα δικαιου, δικαιο θαλασσας κλπ)
αλλά και πάλι χωρίς μεταπτυχιακό θεωρώ πως στέκεται καλά σαν πτυχίο αρκει να εχεις μια προυπηρεσια, να εχεις χωθει εθελοντικα εστω στην αρχη σε ΜΚΟ η κάπου αλλου.

ελπίζω να βοήθησα! και εαν χρειαστεις κάτι άλλο μου λες!! :)
Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!
Έχω βέβαια λίγες απορίες...

1. Λες πως το Πάντειο είναι καλύτερο στις κοινωνικοπολιτικές σπουδές και θα συμφωνήσω. Ωστόσο, αν σκεφτούμε πως το Πα.Πει. είναι το πανεπιστήμιο που βρίσκεται στο μεγαλύτερο και εμπορικότερο λιμάνι της χώρας, το Δ.Ε.Σ. του (λογικά) θα εξειδικεύεται περισσότερο στα ναυτιλιακά, ναυτικό δίκαιο κλπ; Αναφέρω τα ναυτιλιακά επειδή θα ήθελα να ασχοληθώ (απλώς δεν είμαι καλός στα μαθηματικά για να σπουδάσω στο τμήμα ναυτιλίας).
Ας φέρω άλλο παράδειγμα. Το λιμάνι του Πειραιά είναι πρώτο στις μετακινήσεις και στο εμπόριο πανελλαδικά. Συνεπώς, τα μαθήματα που θα έχει σχετικά με τις διεθνείς σχέσεις, το εμπόριο, την επικοινωνία κλπ, δεν θα είναι καλύτερα από αυτά του Παντείου; :hmm:

2. Τι ακριβώς είναι ΜΚΟ; :whistle:

3. Όταν αναφέρεις, πως στο Πάντειο είναι δωρεάν το μεταπτυχιακό πάνω στην Επικοινωνία, εννοείς πως σε κάποιο άλλο πανεπιστήμιο, ή σε κάποιο άλλο μεταπτυχιακό του ίδιου πανεπιστημίου πρέπει να πληρώσεις; (Sorry αν κάνω χαζή ερώτηση αλλά δεν το έχω ψάξει) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evagsp

Νεοφερμένος

Η Evagsp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
1. δεν ξέρω το πρόγραμμα σπουδών του ΔΕΣ στον πειραια για να σου πω εαν εχει μαθηματα δικαιου στη ναυτιλια. παντως μιας και γενικα το ΔΕΣ σαν τμημα ανεξαρτητου πανεπιστημιου που θα σπουδασεις εχει αποκλειστικα περιεχομενο στις διεθνεις σχεσεις, διεθνες δικαιο γενικοτερα και σε πολιτικους θεσμους θεωρω πως το παντειο σαν ονομα και μονο ειναι καλυτερο(καθαρα προσωπικη μου αποψη) δεν ειναι απολυτο ουτε σημαινει πως το ΔΕΣ του πειραια δεν ειναι καλο. προσωπικα δεν θεωρω πως θα υπαρχει μεγαλη διαφορα αναμεσα στα 2. σε οποιο και εαν περασεις εφοσον σε ενδιαφερει το ΔΕΣ σαν τμημα θα εισαι πολυ καλα. απλά γνωρίζω από άλλους πως στο ΔΕΣ του πειραιά κάνουν πιο πολλα οικονομικα-μαθηματικα μαθηματα ενω στο δικο μου τμημα κανουμε ελαχιστα και μονο θεωρητικα. τωρα εαν παρεις κατευθυνση οικονομικων θα εχεις πιο πολλα αλλα και παλι χωρις πολλα μαθηματικα. με λιγα λογια αν πας πειραια προετοιμασου για πιο πολλα οικονο-μαθηματικα μαθηματα.

2. ΜΚΟ ειναι Μη Κυβερνητικές Οργανώσεις. Μπορεις να βρεις δουλεια από μια μικρή ΜΚΟ στην Ελλάδα όπως χαμόγελο του παιδιού ή φιλοζωική μέχρι τη Unicef - Unesco, OHE, σε Οργανα της Ε.Ε., Διεθνης Αμνηστία που είναι παγκόσμιος οργασνισμός για τους προόσφυγες κλπ. Μπορεις να εργαστεις σε πρεσβειες επισης οχι απαραιτητα σαν διπλωματης, αλλα και σαν διοικητικο προσωπικο. δεν ειναι όλοι οσοι εργαζονται σε μια πρεσβεια διπλωματες.
ελπιζω να σε κάλυψα
3. δεν εχω κανει καλη ερευνα οσον αφορα τα μεταπυχιακα ακομα αλλα ξερω πως ενα μεταπτυχιακο στη ναυτιλια στο ΠΑ.ΠΕΙ κοστίζει περίπου στα 6.000-7.000 ευρω. στο παντειο υπαρχουν δωρεαν μεταπτυχιακα που μπορεις να τα συνδυασεις με το πτυχιο οπως μεταπτυχιακα πανω σε διεθνεις σχεσεις και στρατηγικες σπουδες, στο διεθνες δικαιο κλπ, αλλά και πάνω στην επικοινωνια και τον πολιτισμο. Η επικοινωνια θεωρω ειναι ενα καλο μεταπτυχιακο ωστε να ειδικευτεις σε κατι που ειναι πιο ευκολο να βρεις δουλεια σε αντιθεση με μεταπτυχιακο στο διεθνες δικαιο η τα ανθρωπινα δικαιωματα. Δηλαδη με ενα μεταπτυχιακο στην επικοινωνια θα μπορεις να εργαστεις σε τομεις που εχουν να κανουν με την προβολη του εκαστοτε οργανισμου στο κοινο, ΜΜΕ, συνταξη αρθρων κλπ
το οτι ειναι δωρεαν το μεταπτυχιακο απλα σαν πληροφορια το ανεφερα δεν ξερω τι γινεται με τα αλλα πανεπιστημια, αλλα και παλι δεν δεσμευεσαι να κανεις μεταπτυχιακο στο πανεπιστημιο απο το οποιο εκανες το προπτυχιακο σου. πχ τελειωνοντας το ΔΕΣ παντειου μπορεις να κανεις μεταπτυχιακο στο ΠΑ.ΠΕΙ και το αντιστροφο.
ελπιζω να σε καλυψα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αναφέρω τα ναυτιλιακά επειδή θα ήθελα να ασχοληθώ (απλώς δεν είμαι καλός στα μαθηματικά για να σπουδάσω στο τμήμα ναυτιλίας).

Προσπάθησε το με τα μαθηματικά.Γ Γυμνασίου είσαι ακόμα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paulinapap

Νεοφερμένος

Η paulinapap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλησπεραα! ειμαι 2ο ετος στο τμημα επικοινωνιας, μεσων και πολιτισμου της παντειου και φετος περασα με το 10% δεπς. θα ηθελα να ακουσω απο παιδια των τμηματων (κυριως επι πτυχιω) τι γνωμη εχουν σχετικα με την οργανωση, τα μαθηματα και την επαγγελματικη αποκατασταση των δυο σχολων...δηλαδη αξιζει να παω ή οχι απο τη στιγμη που ειμαι ήδη σε ένα παρόμοιο τμημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top