Οικονομικών Επιστημών vs Οργάνωση & Διοίκηση Επιχειρήσεων

don_aris91

Δραστήριο μέλος

Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Τα μορια μου στο 5ο πεδιο ειναι 17935.Του χρονου θα παω οπως ολα δειχνουν στο ΠΑΜΑΚ.Ποια απο αυτες τις σχολες λετε να δηλωσω ως πρωτη επιλογη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kanu

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Καλησπέρα!Στην ίδια φάση ήμουν και γω πέρσι & με το που έιδα το θέμα είπα να απαντήσω.Τελικά αποφάσισα να έρθω στην ΟΔΕ (Οργάνωση & Διοίκηση Επιχειρήσεων).Ο αδερφός μου πέρσι τελείωσε οικονομικών επιστημών και αυτός στο ΠΑΜΑΚ και μου είχε πει ότι ΟΔΕ είναι καλύτερα!Να σου πω την αλήθεια οι σχολές δεν διαφέρουν ίδιαιτερα...τουλάχιστον κατά τη δική μου άποψη και με τα όσα λίγα έχω προλάβει να δω!Θα μπορούσες να δεις το πρόγραμμα σπουδων και την περιγραφή των τμημάτων και απο το site του πανεπιστημιου μακεδονίας
https://www.uom.gr/index.php?tmima=3&categorymenu=2
& https://www.uom.gr/index.php?tmima=2&categorymenu=2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_aris91

Δραστήριο μέλος

Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Σε ευχαριστω πολυ...παντως βλεπω οτι η ΟΔΕ εχει αρκετα θεωρητικα μαθηματα κατι που δε με ελκυει ιδιαιτερα.Να σε ρωτησω...στην ΟΔΕ κανετε πιο πολυ λογιστικη απο το τμημα οικονομικων επιστημων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Donald

Νεοφερμένος

Ο Δονάτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω πιο πιστεύεις ότι είναι καλύτερο ανάμεσα σε ΠΑΜΑΚ και ΠΕΙΡΑΙΩΣ για ΟΔΕ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_aris91

Δραστήριο μέλος

Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω πιο πιστεύεις ότι είναι καλύτερο ανάμεσα σε ΠΑΜΑΚ και ΠΕΙΡΑΙΩΣ για ΟΔΕ??

απο οτι λενε το ΠΑΜΑΚ ειναι το καλυτερο οικονομικο πανεπιστημιο μετα το ΟΠΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kanu

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Καλησπέρα και πάλι!Μέχρι στιγμής (τέλος Β΄εξαμήνου) η λογιστική είναι ίδια! Νομίζω πάντως πως η λογιστική καλύπτεται πλήρως και από τα δύο τμήματα! Μην ξεχνάς ότι και απο την ΟΔΕ οικονομολόγος βγαίνεις!Όντως στην ΟΔΕ έχει περισσότερα θεωρητικά αλλά μην τρομάζεις! Δεν είναι και κάτι το τόσο δύσκολο, απ' όσα μου έχουν πει τουλάχιστον!ο,τι άλλο θελήσεις πες μου!

Όσο για το δεύτερο είναι γεγονός ότι το ΠΑΜΑΚ είναι ένα από τα καλύτερα στην Ελλάδα αλλά μην μπαίνεις σε τέτοιες συγκρίσεις με άλλα πανεπιστημια!:):bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_aris91

Δραστήριο μέλος

Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Καλησπέρα και πάλι!Μέχρι στιγμής (τέλος Β΄εξαμήνου) η λογιστική είναι ίδια! Νομίζω πάντως πως η λογιστική καλύπτεται πλήρως και από τα δύο τμήματα! Μην ξεχνάς ότι και απο την ΟΔΕ οικονομολόγος βγαίνεις!Όντως στην ΟΔΕ έχει περισσότερα θεωρητικά αλλά μην τρομάζεις! Δεν είναι και κάτι το τόσο δύσκολο, απ' όσα μου έχουν πει τουλάχιστον!ο,τι άλλο θελήσεις πες μου!

Όσο για το δεύτερο είναι γεγονός ότι το ΠΑΜΑΚ είναι ένα από τα καλύτερα στην Ελλάδα αλλά μην μπαίνεις σε τέτοιες συγκρίσεις με άλλα πανεπιστημια!:):bye:

Οσον αφορα τις πιθανοτητες διορισμου στο δημοσιο,π.χ. εφορια,σδοε,υπουργειο οικονομικων ή ακομα και καθηγητης δευτεροβαθμιας,τι συμβαινει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Ποια η διαφορα δυο σχολών;Μπορεί να μου πεις κανεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
;;:::
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valous

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Επειδη αρκετοι ειμαστε στο διλημμα, αν καποιος γνωριζει ας μας ενημερωσει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ronal

Νεοφερμένος

Ο ronal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
θα απαντησω με καθυστέρηση
Η διαφορα, είναι οπως του βιολογου και του γιατρου. Οι 1 τους μπορουν να μελετουν τον ανθρωπινο οργανισμο, αλλα απο διαφορετικη σκοπια.
Το οδε σε ετοιμαζει για στελεχος επιχειρησεων. Μαθαίνεις ποια ειναι τα βασικα τμηματα που μπορει να δομηθει καθε εταιρεια και τι δουλεια κανει ο καθένας. ¨Έπειτα ειδικεύεσαι σε κάποιο, (πχ μαρκετινγκ, λογιστικη και αλλα)

Το οικονομικό είναι πιο ακαδημαικό, σε ετοιμαζει για ερευνητη/πανεπιστημιακο. Εκει έχεις τα καταλληλα στατιστικα εργαλεια για να μελετας την οικονομια ως συνολο ή ως κλαδο/επιχειρηση. Προφανως μπορείς να εργαστείς και στη θέση κάποιου απο το οδε, αλλα θα υστερεις λιγακι σε επιπεδο γνωσεων. Αυτο γιατι στο οδε κανεις εφαρμογες στον επιχειρηματικο κοσμο, οποτε μπορειςνα δουλεψεις πχ στο λογιστηριο, στις πωλησεις και αλλου, ενώ οι οικονομικες θεωριες δε παιζουν σημαντικο ρολο σε ολες τις επιχειρησεις.

Στην πράξη πολλες φορες οι εταιριες ζητουν και τα 2 για την ιδια θεση, το οδε ειναι εστιασμενο στην διοικηση και πως μπορεις να συνεργαστεις σε ολα τα τμηματα, το οικονομικα εστιαζει σε ποσοτικη αναλυση οικονομιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top