Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία Ελληνικά Προσανατολισμού

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
θα σου πω πως το εκανα εγω περυσι. μπορει να εχω διδαχτει αρχαια στο παρελθον αλλα ηταν παντα το αδυνατο σημειο μου και στις πανελληνιες πριν 11 χρονια 15 ειχα καταφερει να παρω.

εμαθα οσο μπορουσα τις εισαγωγες, ειναι οι σιγουροι 2 βαθμοι σου, δεν ειναι τοοοοσο πολλα, αν μπορεις μαθε τα καλα. εμαθα πολυ καλα την μεταφραση, παπαγαλια δεν θελει, να μεταφραζεις βλεποντας το κειμενο, δεν ειναι και ξενη γλωσσα, αν μαθεις καποια πραγματα δεν χρειαζεται να παπαγαλισεις, αλλοι 2 βαθμοι. μετα εχει μια λεξιλογικη ασκηση, νομιζω ο καθε νοημων ανθρωπος το παιρνει το 2αρι σχετικα ευκολα. μπηκα στο study4exams και εκανα πολυ καλες αναγνωσεις τα ερμηνευτικα, με κατανοηση, αυτο ειναι το σημαντικο. τα ερμηνευτικα ειναι 6 βαθμοι, πιστευω 4-5 τους εχεις ανετα.

αγνωστο δεν διαβασα καθολου, σιχαινομαι τα αρχαια. εκανα στις εξετασεις πολλες φορες αναγνωση το κειμενο να καταλαβω για ποιο πραγμα μιλαει και μετα σιγα σιγα προσπαθησα να βγαλω οσο μπορουσα την μεταφραση. απο γραμματικη δεν ειχα ουτε ενα σωστο. :P συντακτικο επιασα λιγες λεξεις ποια η συντακτικη τους θεση μεσα στο κειμενο.
τεσπα με αυτα και με αυτα πηρα 14!! οπως καταλαβαινεις σχεδον δεν αφησα μοναδουλα απο το γνωστο!;) και ομως με λιγες μερες διαβασμα επειδη επικεντρωθηκα στο γνωστο καταφερα να παρω σχεδον τον ιδιο βαθμο που ειχα παρει στα 18 μου που διαβαζα συστηματικα. αν δεν στοχευεις σε εξαιρετικα υψηλοβαθμες σχολες παλευεις πολυ για τα αλλα μαθηματα (ιστορια, λατινικα, μαθημα επιλογης τα σιγουρακια) και δινεις βαση μονο στο γνωστο, στο οποιο αξιζει να δωσεις καθως τα αρχαια ειναι μαθημα βαρυτητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

morfomenos

Νεοφερμένος

Ο morfomenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
θα σου πω πως το εκανα εγω περυσι. μπορει να εχω διδαχτει αρχαια στο παρελθον αλλα ηταν παντα το αδυνατο σημειο μου και στις πανελληνιες πριν 11 χρονια 15 ειχα καταφερει να παρω.

εμαθα οσο μπορουσα τις εισαγωγες, ειναι οι σιγουροι 2 βαθμοι σου, δεν ειναι τοοοοσο πολλα, αν μπορεις μαθε τα καλα. εμαθα πολυ καλα την μεταφραση, παπαγαλια δεν θελει, να μεταφραζεις βλεποντας το κειμενο, δεν ειναι και ξενη γλωσσα, αν μαθεις καποια πραγματα δεν χρειαζεται να παπαγαλισεις, αλλοι 2 βαθμοι. μετα εχει μια λεξιλογικη ασκηση, νομιζω ο καθε νοημων ανθρωπος το παιρνει το 2αρι σχετικα ευκολα. μπηκα στο study4exams και εκανα πολυ καλες αναγνωσεις τα ερμηνευτικα, με κατανοηση, αυτο ειναι το σημαντικο. τα ερμηνευτικα ειναι 6 βαθμοι, πιστευω 4-5 τους εχεις ανετα.

αγνωστο δεν διαβασα καθολου, σιχαινομαι τα αρχαια. εκανα στις εξετασεις πολλες φορες αναγνωση το κειμενο να καταλαβω για ποιο πραγμα μιλαει και μετα σιγα σιγα προσπαθησα να βγαλω οσο μπορουσα την μεταφραση. απο γραμματικη δεν ειχα ουτε ενα σωστο. :P συντακτικο επιασα λιγες λεξεις ποια η συντακτικη τους θεση μεσα στο κειμενο.
τεσπα με αυτα και με αυτα πηρα 14!! οπως καταλαβαινεις σχεδον δεν αφησα μοναδουλα απο το γνωστο!;) και ομως με λιγες μερες διαβασμα επειδη επικεντρωθηκα στο γνωστο καταφερα να παρω σχεδον τον ιδιο βαθμο που ειχα παρει στα 18 μου που διαβαζα συστηματικα. αν δεν στοχευεις σε εξαιρετικα υψηλοβαθμες σχολες παλευεις πολυ για τα αλλα μαθηματα (ιστορια, λατινικα, μαθημα επιλογης τα σιγουρακια) και δινεις βαση μονο στο γνωστο, στο οποιο αξιζει να δωσεις καθως τα αρχαια ειναι μαθημα βαρυτητας.

Ευχαριστω για την απαντηση buffon, η σχολη που θελω ειχε χαμηλη βαση την τελευταια φορα που κοιταξα, μαλλον λογο της ανυπαρκτης επαγγελματικης αποκαταστασης των αποφοιτων… λενε οτι μαζευει αργοσχολους… αλλα εννοειται οτι θα προσπαθησω να γραψω οσο πιο καλα μπορω… σχετικα με το αγνωστο το ιδιο θα κανω και εγω, θα το αφησω αγνωστο

Αυτο που εχω να πω παντως εχοντας ξεκινησει να διαβαζω ιστορια και αρχαια ειναι οτι εκτος απο το οτι η τωρινη γενια κλεβει σε σχεση με τις παλαιοτερες που εδιναν ενα σωρο μαθηματα, κλεβει και η θεωρητικη κατευθυνση σε σχεση με τις αλλες 2… η απλα μου αρεσουν τελικα περισσοτερο τα μαθηματα της θεωρητικης γιαυτο και μου φαινονται ευκολοτερα; οι εισαγωγες στα αρχαια που εχω διαβασει ως τωρα εχουν πολυ ενδιαφερον οπως και η ιστορια κατευθυνης σαν μαθημα, δεν παπαγαλιζω τιποτα, δεν μπορω αλλωστε το μυαλο μου ειναι καζανι απο πολλα αλλα πραγματα… και νομιζω οτι κανονικα δεν θα επρεπε να χρειαζεται και για τους βαθμολογητες, τα παιδια που το βλεπουν ετσι το πραγμα πιστευω δεν κατανοουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

never give up

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Καλησπέρα, θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση· γνωρίζει κάποιος τι σημαίνει η λέξη «κᾆτα»; Τη λέξη αυτή τη συνάντησα στο εξής χωρίο ενός αγνώστου κειμένου:

Ἄξιον δ' ἐνθυμηθῆναι καὶ λογίσασθαι τὰ πράγματ' ἐν ᾧ καθέστηκε νυνὶ τὰ Φιλίππου. Οὔτε γάρ, ὡς δοκεῖ καὶ φήσειέ τις ἂν μὴ σκοπῶν ἀκριβῶς, εὐτρεπῶς οὐδ' ὡς ἂν κάλλιστ' αὐτῷ τὰ παρόντ' ἔχει, οὔτ' ἂν ἐξήνεγκε τὸν πόλεμόν ποτε τοῦτον ἐκεῖνος, εἰ πολεμεῖν ᾠήθη δεήσειν αὐτόν, ἀλλ' ὡς ἐπιὼν ἅπαντα τότ' ἤλπιζε τὰ πράγματ' ἀναιρήσεσθαι, κᾆτα διέψευσται.

Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

niek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η niek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Καλησπέρα, θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση· γνωρίζει κάποιος τι σημαίνει η λέξη «κᾆτα»; Τη λέξη αυτή τη συνάντησα στο εξής χωρίο ενός αγνώστου κειμένου:

Ἄξιον δ' ἐνθυμηθῆναι καὶ λογίσασθαι τὰ πράγματ' ἐν ᾧ καθέστηκε νυνὶ τὰ Φιλίππου. Οὔτε γάρ, ὡς δοκεῖ καὶ φήσειέ τις ἂν μὴ σκοπῶν ἀκριβῶς, εὐτρεπῶς οὐδ' ὡς ἂν κάλλιστ' αὐτῷ τὰ παρόντ' ἔχει, οὔτ' ἂν ἐξήνεγκε τὸν πόλεμόν ποτε τοῦτον ἐκεῖνος, εἰ πολεμεῖν ᾠήθη δεήσειν αὐτόν, ἀλλ' ὡς ἐπιὼν ἅπαντα τότ' ἤλπιζε τὰ πράγματ' ἀναιρήσεσθαι, κᾆτα διέψευσται.

Ευχαριστώ.

Σημαίνει στη συνέχεια όμως διαψεύστηκε. Δυστυχώς δε θυμάμαι από ποια λέξη προέρχεται ούτε τι ακριβώς είναι, τα έχω ξεχάσει :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Καλησπέρα, θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση· γνωρίζει κάποιος τι σημαίνει η λέξη «κᾆτα»; Τη λέξη αυτή τη συνάντησα στο εξής χωρίο ενός αγνώστου κειμένου:

Ἄξιον δ' ἐνθυμηθῆναι καὶ λογίσασθαι τὰ πράγματ' ἐν ᾧ καθέστηκε νυνὶ τὰ Φιλίππου. Οὔτε γάρ, ὡς δοκεῖ καὶ φήσειέ τις ἂν μὴ σκοπῶν ἀκριβῶς, εὐτρεπῶς οὐδ' ὡς ἂν κάλλιστ' αὐτῷ τὰ παρόντ' ἔχει, οὔτ' ἂν ἐξήνεγκε τὸν πόλεμόν ποτε τοῦτον ἐκεῖνος, εἰ πολεμεῖν ᾠήθη δεήσειν αὐτόν, ἀλλ' ὡς ἐπιὼν ἅπαντα τότ' ἤλπιζε τὰ πράγματ' ἀναιρήσεσθαι, κᾆτα διέψευσται.

Ευχαριστώ.
Είναι κράση του καί εἶτα, που σημαίνει "(και) έπειτα, στη συνέχεια".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

never give up

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fairytale_

Νεοφερμένος

Η fairytale_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει στη σύνταξη των υπογραμμισμένων λέξεων;

Εἰ τοίνυν ὁ Φίλιππος τότε ταύτην ἔσχε τὴν γνώμην, ὡς χαλεπὸν πολεμεῖν ἐστιν ᾿Αθηναίοις ἔχουσι τοσαῦτ' ἐπιτειχίσματα τῆς αὑτοῦ χώρας ἔρημον ὄντα συμμάχων, οὐδὲν ἂν ὧν νυνὶ πεποίηκεν ἔπραξεν οὐδὲ τοσαύτην ἐκτήσατο δύναμιν. Ἀλλ' εἶδεν, ὦ ἄνδρες ᾿Αθηναῖοι, τοῦτο καλῶς ἐκεῖνος, ὅτι ταῦτα μέν ἐστιν ἅπαντα τὰ χωρί' ἆθλα τοῦ πολέμου κείμεν' ἐν μέσῳ, φύσει δ' ὑπάρχει τοῖς παροῦσι τὰ τῶν ἀπόντων, καὶ τοῖς ἐθέλουσι πονεῖν καὶ κινδυνεύειν τὰ τῶν ἀμελούντων.

Εγώ τα έχω βάλει ως εξής:
ἔχουσι: επιθετική μετοχή, επιθετικός προσδιορισμός
αὑτοῦ: γενική κτητική
χώρας: γενική τόπου
ὄντα : αιτιολογική μετοχή
συμμάχων: γενική αντικειμενική
ἆθλα: κατηγορούμενο
κείμεν': επιθετική μετοχή, επιθετικός προσδιορισμός
ἐν μέσῳ: εμπρόθετος τόπου
φύσει: δοτική μέσου


Παραθέτω και τη μετάφραση:
Αν λοιπόν ο Φίλιππος είχε τότε αυτή τη γνώμη, ότι δηλαδή θα ήταν δύσκολο να πολεμήσει τους Αθηναίους, οι οποίοι είχαν τόσα φρούρια στη χώρα του, επειδή αυτός δεν είχε καθόλου συμμάχους, δε θα πετύχαινε τίποτα από όσα είχε πετύχει μέχρι τώρα, ούτε θα απόκτούσε τόση δύναμη. Αλλά εκείνος αντιλήφθηκε σωστά, άνδρες Αθηναίοι το εξής: ότι από τη μία μεριά όλες αυτές οι περιοχές είναι βραβεία που επέβαλλε (καθιέρωσε) ο πόλεμος και που βρίσκονται μπροστά (στον ενδιαφερόμενο να τα αποκτήσει), ενώ από την άλλη μεριά εκ φύσεως τα υπάρχοντα αυτών που απουσιάζουν ανήκουν σε αυτούς που είναι παρόντες και τα υπάρχοντα αυτών που αδιαφορούν (ανήκουν) σε όσους θέλουν να μοχθούν και να ριψοκινδυνέψουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

somebody!

Νεοφερμένος

Η somebody! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Καλημέρα και καλή Σαρακοστή! έφτασε Καθαρά Δευτέρα κι εμείς συνεχίζουμε ακάθεκτοι το έργο μας...

Το εχουσιν δε θα μπορούσε να είναι αιτιολογική μετοχη; (ήταν δύσκολο να πολεμά τους Αθηναίους επειδή είχαν..., και αυτό το λέω γιατί η μετοχή δεν είναι έναρθρη)
φύσει: Δοτική του τρόπου
Αυτά νομίζω. Πρόσεχε στη μετάφραση αποδίδει τους ρηματικούς τύπους με άλλους χρόνους
Α και στο συντακτικό πρέπει να δηλώνεις και πιο προσδιορίζεις, διαφορετικά όλος ο τύπος θεωρείται λανθασμένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fairytale_

Νεοφερμένος

Η fairytale_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ναι, όντως το εχουσιν ταιριάζει ως αιτιολογικη. Οσον αφορά την αναφορά στους προσδιοριζομενους όρους το γνωρίζω... Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Υ.Γ. τα υπόλοιπα είναι σωστά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manpap97

Νεοφερμένος

Ο manpap97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Γειά σας! Κάναμε τις προάλλες ένα απόσπασμα από τον Επιτάφιο του Δημοσθένη. Το απόσπασμα ήταν το εξής:

Μηδεὶς δ’ ἡγείσθω μ’ ἀποροῦντα τί χρὴ περὶ τούτων
εἰπεῖν ἑκάστου, ταῦτα τὰ πραχθέντ’ ἀπηριθμηκέναι. εἰ γὰρ
ἁπάντων ἀμηχανώτατος ἦν ὅ τι χρὴ λέγειν πορίσασθαι, ἡ
’κείνων ἀρετὴ δείκνυσιν αὐτὴ ἃ καὶ πρόχειρα καὶ ῥᾴδι’
ἐπελθεῖν ἐστιν. ἀλλὰ προαιροῦμαι τῆς εὐγενείας καὶ τῶν
παρὰ τοῖς προγόνοις μεγίστων μνησθεὶς ὡς τάχιστα συν-
άψαι τὸν λόγον πρὸς τὰ τοῖσδε πεπραγμένα, ἵνα, ὥσπερ τὰς
φύσεις ἦσαν συγγενεῖς, οὕτω τοὺς ἐπαίνους ἐπ’ αὐτῶν
κοινοὺς ποιήσωμαι
, ὑπολαμβάνων ταῦτ’ ἂν εἶναι κεχαρι-
σμένα [κἀκείνοις] καὶ μάλιστ’ ἀμφοτέροις, εἰ τῆς ἀλλήλων
ἀρετῆς μὴ μόνον τῇ φύσει μετάσχοιεν, ἀλλὰ καὶ τοῖς
ἐπαίνοις.


Γιατί το <<ποιήσωμαι>> είναι σε μέση και όχι σε ενεργητική φωνή; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

art1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Γειά σας! Κάναμε τις προάλλες ένα απόσπασμα από τον Επιτάφιο του Δημοσθένη. Το απόσπασμα ήταν το εξής:

Μηδεὶς δ’ ἡγείσθω μ’ ἀποροῦντα τί χρὴ περὶ τούτων
εἰπεῖν ἑκάστου, ταῦτα τὰ πραχθέντ’ ἀπηριθμηκέναι. εἰ γὰρ
ἁπάντων ἀμηχανώτατος ἦν ὅ τι χρὴ λέγειν πορίσασθαι, ἡ
’κείνων ἀρετὴ δείκνυσιν αὐτὴ ἃ καὶ πρόχειρα καὶ ῥᾴδι’
ἐπελθεῖν ἐστιν. ἀλλὰ προαιροῦμαι τῆς εὐγενείας καὶ τῶν
παρὰ τοῖς προγόνοις μεγίστων μνησθεὶς ὡς τάχιστα συν-
άψαι τὸν λόγον πρὸς τὰ τοῖσδε πεπραγμένα, ἵνα, ὥσπερ τὰς
φύσεις ἦσαν συγγενεῖς, οὕτω τοὺς ἐπαίνους ἐπ’ αὐτῶν
κοινοὺς ποιήσωμαι, ὑπολαμβάνων ταῦτ’ ἂν εἶναι κεχαρι-
σμένα [κἀκείνοις] καὶ μάλιστ’ ἀμφοτέροις, εἰ τῆς ἀλλήλων
ἀρετῆς μὴ μόνον τῇ φύσει μετάσχοιεν, ἀλλὰ καὶ τοῖς
ἐπαίνοις.


Γιατί το <<ποιήσωμαι>> είναι σε μέση και όχι σε ενεργητική φωνή; :hmm:
αντι του ποιω μπορει ν χρησιμοποιηθει ενιοτε κ ο μεσος/παθητικος τυπος χωρις ν αλλαζει τ νοημα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dum spiro spero

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dum spiro spero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Θεωρητικοπουλα μια διευκρινηση..:)
Εχουμε " σοφισμα ληψεως του ζητουμενου " οταν η αποδεικτεα θεση χρησιμοποιειται ως αποδειξη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

niek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η niek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Θεωρητικοπουλα μια διευκρινηση..:)
Εχουμε " σοφισμα ληψεως του ζητουμενου " οταν η αποδεικτεα θεση χρησιμοποιειται ως αποδειξη;

Ακριβώς. Η αποδεικτέα θέση χρησιμοποιείται και στα τεκμήρια ή τα επιχειρήματα ως κάτι δεδομένο και μη αμφισβητήσιμο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Θεωρητικοπουλα μια διευκρινηση..:)
Εχουμε " σοφισμα ληψεως του ζητουμενου " οταν η αποδεικτεα θεση χρησιμοποιειται ως αποδειξη;

λήψεως του ζητουμένου ή του αιτουμένου, αν θυμάμαι καλά :) (το λέω just in case you need it)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Καλησπέρα! Είμαι μαθητής της Γ' Λυκείου και είμαι στην κατεύθυνση των Ανθρωπιστικών Σπουδών! Αναρωτιέμαι αν και κατά πόσο είναι εφικτό να γράψει κανείς στα Αρχαία το απόλυτο 20! Ο στόχος μου είναι αυτός (λόγω ιδιαίτερης συμπάθειας προς το μάθημα και για άλλους δικούς μου λόγους...), αλλά ακούω από αρκετούς (όχι όλους) φιλολόγους ότι είναι αρκετά δύσκολο!
Τι πιστεύετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ όταν έδινα πανελλαδικές είχα πάρει στα Αρχαία 98, όπερ μεθερμηνευόμενον εστί 19,6. Για ολοστρόγγυλο 20άρι δεν έχει τύχει να ακούσω. Δεν αποκλείεται να έχει συμβεί αλλά λόγω της φύσης του μαθήματος πιστεύω ότι θα ήταν φορές μετρημένες στα δάχτυλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Πολλά συγχαρητήρια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σ΄ευχαριστώ πάρα πολύ παρόλο που έχει περάσει καιρός από τότε! Σου εύχομαι ολόψυχα και στα δικά σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

...Αλεξάνδρα...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η. ..Αλεξάνδρα... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 871 μηνύματα.
Το 100αρι στα αρχαία είναι δύσκολο αλλά όχι απίθανο..
Βέβαια παίζουν ρόλο και οι βαθμολογητές κυρίως στο άγνωστο. Για το λόγο αυτό πιστεύω ότι πολλοί φιλόλογοι "κρατούν μικρό καλάθι" και στηρίζονται περισσότερο σε μαθήματα όπως η ιστορία και τα λατινικά.
Ωστόσο, από την εμπειρία μου, η καθηγήτρια μου με υπολόγιζε για 17 και εν τέλει άγγιξα το πολυπόθητο 19.
Οπότε μην ακούς αν κάποιος σου λέει ότι δεν μπορείς να το κάνεις αρκεί να το πιστέψεις εσύ. Πρόσεχε όμως μην γίνει το 20αρι αυτοσκοπός και απογοητεύεσαι με οτιδήποτε άλλο..
Καλή συνέχεια στην προετοιμασία σου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Φυσικά και είναι εφικτό. Συμφοιτητής μου έγραψε στρογγυλό 100 φέτος. Και ξέρω κοπέλα που επίσης έγραψε τόσο το 2012. Ασφαλώς θα υπάρχουν και άλλα παραδείγματα. Σου εύχομαι να 'σαι ένα από αυτά ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top