Γενικό -  Γιατί στο Λύκειο δίνονται στους μαθητές λυσάρια;

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Ποια η γνώμη σας για την από πάνω ερώτηση; Γιατί στο λύκειο να δίνουν λυσάρια και βοηθήματα στα παιδιά ενώ στο γυμνάσιο όχι; Λόγω δυσκολίας μαθημάτων; Πιστεύετε πως είναι απαραίτητο αυτό; Έχετε δει λύσεις ποτέ από τα λυσάρια που δίνουν οι καθηγητές σας στο λύκειο; Γιατί; Γράψτε μου τη γνώμη σας παρακαλώ και αιτιολογήστε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Βοηθήματα; χα χα χα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω που βλέπεις το αστείο... :P εγώ ξέρω πολλά παιδιά που πάνε λύκειο και για διευκόλυνση οι καθηγητές στην αρχή της χρονιάς δίνουν σε όλα τα παιδιά βοηθήματα.. και λένε πως αυτό θα γίνεται κάθε χρόνο από εδώ και πέρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω που βλέπεις το αστείο... :P εγώ ξέρω πολλά παιδιά που πάνε λύκειο και για διευκόλυνση οι καθηγητές στην αρχή της χρονιάς δίνουν σε όλα τα παιδιά βοηθήματα.. και λένε πως αυτό θα γίνεται κάθε χρόνο από εδώ και πέρα...

Έχουν οι καθηγητές λεφτά να αγοράσουν 20$ βοήθημα για κάθε μαθητή μες την τάξη? Τι λες ρε τρελέ?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Έχουν οι καθηγητές λεφτά να αγοράσουν 20$ βοήθημα για κάθε μαθητή μες την τάξη? Τι λες ρε τρελέ?:P
:P μάλλον δεν με καταλάβατε.. :P :) είναι εντολή του κράτους. Σε όλα τα λύκεια (τουλάχιστον του νομού Ηλείας που είμαι εγώ) δόθηκε εντολή και τα βοηθήματα τα στέλνει το κράτος στο λύκειο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Για τα λυσάρια λέει το παιδί ρε:P

Ναι, στο λύκειο δίνουν και λυσάρια στα μαθήματα των θετικών επιστημών (μαθηματικά, φυσική, χημεία), αλλά δε βοηθούν ιδιαίτερα. Εμένα με μπέρδευαν :P
Πάντως, και στο γυμνάσιο έχει τη λύση (το αποτέλεσμα) της κάθε άσκησης στο πίσω μέρος του βιβλίου (μαθηματικά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Λυσάρια, ναι, δίνονται ανέκαθεν στο Λύκειο. Δεν πιστεύω ότι τα χρησιμοποίησε ποτέ κανείς.
Τώρα, αν εννοείς κανονικά βοηθήματα (Σαβάλλας, Μπάρλας, Μαθιουδάκης κτλπ), τι να πω... Πρώτη φορά το ακούω! Μπορείς να μας πεις περισσότερα?:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Τώρα, αν εννοείς κανονικά βοηθήματα (Σαβάλλας, Μπάρλας, Μαθιουδάκης κτλπ), τι να πω... Πρώτη φορά το ακούω! Μπορείς να μας πεις περισσότερα?:D
Ααααα συγνώμη μπερδεύτικααα!!! Λυσάρια ήθελα να πωωω :P Βοηθήματα όχι δεν δίνουν :P :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Για να επέμενε ότι είναι εντολή του κράτους, εννοούσε τα λυσάρια... Πάντως εμείς στα μαθηματικά ούτε μία φορά δεν τις έχουμε λύσει όπως στο λυσάρι. Πολλές φορές τις έχει και λάθος, βγάζει λάθος αποτελέσματα ή τα εξηγεί μπερδεμένα, εμένα όσες φορές έχω πάρει ασκήσεις από εκεί μου τις έχει πάρει λάθος.
Της φυσικής και της χημείας δεν τα έχω ανοίξει καθόλου για να σας πω.. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Ναι, γιατί είναι συγκλονιστικα καλογραμμένα τα σχολικά που θέλουμε και τα αντίστοιχα λυσαρια. Όλο το αποσταγμα της γνώσης. :p
Χωρίς βοήθημα του εμπορίου δουλειά δε γίνεται. Οκ έχουν τα σχολικά κάποιες καλές ασκήσεις αλλά μέχρι εκεί. Δε θα μάθεις έτσι.
Δεν καταβαινω το λόγο ύπαρξης του thread BTW.
Πραγματικά δε καταλαβαίνω το point.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Τα λυσαρια υποτίθεται οτι βοηθούν τον μαθητή στο να αναπτύσσει την ικανότητα της πρωτοβουλίας, να λύνει ασκήσεις μόνος του και να τα ελέγχει. Πλην ομως, οι λύσεις πολλές φορές ειναι μονολεκτικες, δεν εξηγούν τον τροπο σκέψης και πολλές φορές έχουν πολλά λάθη! Οπότε μακριά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Ε μα σιγά το επιστημονικο συγγραμμα πια. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
Ένας καθηγητής μας είχε πει πως τα δίνουν για να βλέπουμε το επόμενο βήμα της λύσης όταν δυσκολευόμαστε πολύ σε κάποια άσκηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ειναι δυσκολο να λυσετε το 3x=6 ή τον τυπο της ταχυτητας με γνωστα τα 2/3 νουμερα και θελετε λυσαρι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Ε εντάξει δεν λέμε στα προφανή, εκεί κοροιδεύεις τον εαυτό σου... Το θέμα ειναι στα δύσκολα... Αλλα εκει συνήθως δεν εξηγεί τον τροπο και μπορεί να έχει και λαθος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ε στο Γυμνασιο δεν εχει κατι τοσο δυσκολο που να χρειαζεται λυσσαρι. Καμια σχεση με τα μαθηματα του λυκειου, που οντως μπορει να εισαι πολυ καλος αλλα παλι να κολλησεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Όντως το γυμνάσιο δεν είναι δύσκολο (σε ορισμένα μαθήματα :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Από όσα μου έχουν πει οι γονείς μου και καθηγητές, στα χρόνια τους τα λυσάρια δεν δίνονταν δωρεάν, αλλά οι μαθητές τα αγόραζαν από τα βιβλιοπωλεία σε αρκετά τσουχτερές τιμές. Τα χρόνια εκείνα οι μαθητές ελέγχονταν πολύ περισσότερο από τώρα για το αν έλυσαν τις ασκήσεις, λίγοι πήγαιναν φροντιστήρια, οπότε τα λυσάρια ήταν απαραίτητα. Μάλιστα, δικαίωμα έκδοσης λυσαριού είχαν μόνον οι συγγραφείς των αντίστοιχων σχολικών βιβλίων, με αποτέλεσμα να πλουτίζουν. Κάτι που φαίνεται αδιανόητο σήμερα, είναι ότι τα λυσάρια και οι "μεταφράσεις" (έτσι έλεγαν τότε τα βοηθήματα των αρχαίων), ήταν "υπό διωγμόν", δηλαδή η κατοχή τους αποτελούσε "παράπτωμα" (!) και ο καθηγητής που "έπιανε" μαθητή να έχει λυσάρι, του το έσκιζε (!) και τον τιμωρούσε. (Θυμηθείτε στην ταινία "χτυποκάρδια στο θρανίο" πώς έκανε ο καθηγητής Παπαγιαννόπουλος όταν ανακάλυψε μια "μετάφραση" αρχαίων). Εντάξει, άλλοι καιροί, άλλα ήθη. Κάποια στιγμή (πριν από μερικές δεκαετίες) τα λυσάρια "αποενοχοποιήθηκαν" και για να μην πλουτίζουν οι συγγραφείς, άρχισαν να διανέμονται δωρεάν μαζί με τα υπόλοιπα σχολικά βιβλία. Αυτά για την "ιστορία" των λυσαριών.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top