Νομική Σχολή Αθηνών

silia1991

Νεοφερμένος

Η silia1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Αυτο εννοω με το ''παπαγαλια''. Απομνημονευση. Επειδη εγω ειμαι ατομο που ειδικα πραγματα που δεν με ενδιαφερουν ιδιαιτερα πολυ δεν τα μαθαινω και δεν τα αποστηθιζω ευκολα... Και δεν θελω

αν κατι δε σε ενδιαφερει πολυ τι εννοεις? αν μπεις στη σχολη θα αναγκαστεις να ενδιαφερθεις γ να παρεις πτυχιο!:) αν σε προβληματιζει μονο το θεμα της παπαγαλιας, απλως βγαλτο απο το μυαλο σου, δεν τιθεται τετοιο θεμα. αν τωρα δεν εισαι σιγουρος οτι θες νομικη τοοοοοοσο κ σκεφτεσαι το διαβασμα που ειναι λιγο πιο βαρυ απο αλλου τοτε πασο...:)

Αυτός είναι ένας ακόμα μύθος. Τον νόμο τις περισσότερες φορές μαζί σου θα τον έχεις, να τον ερμηνεύεις πρέπει να ξέρεις,

ναι ακριβως:) εξαιρεση καποια επιλογης μαθηματα που εχουν θεωριες μεσα αλλα και παλι δεν ειναι παπαγαλια με δικο σου τροπο τα μαθαινεις κ τα γραφεις

Αχα! Αλλα οταν γραφεις εξετασεις πανω σε καποιο δικαιο δεν πρεπει οι νομοι να παρατιθενται αυτολεξει?

οχι βεβαια ουτε καν!!! απο τον κωδικα τα βλεπεις ολα!! απορω γιατι κυκλοφορουν αυτες οι αντιληψεις λεγονται συχνα και δεν εχω καταλαβει πώς διαδιδονται! αλλα μεταξυ μας αν θες πολυ μια σχολη δεν κοιτας την παπαγαλια ή οχι! θελω να πω μην ξεκινας απο το πώς θα ναι τα μαθηματα ξεκινα απο το αν σ αρεσει! κριτηριο ειναι το μετα, το αντικειμενο οχι τα μαθηματα ουτε οι εξετασεις ουτε διαφορα αλλα! αν γουσταρεις νομικη πηγαινε! στο λεω γιατι πολλα παιδια το μετανιωνουν μετα -οχι λογω εξετασεων ουτε μαθηματων- απλως γιατι δεν τους αρεσει η σχολη. σκεψου κυριως αν σ αρεσει να δουλεψεις ως δικηγορος, να μαθεις το δικαιο, να εισαι σ αυτο τον κλαδο τελος παντων...τα φοιτητικα θεματα ξεχνα τα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mythik52

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αμφίκλεια (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
αν κατι δε σε ενδιαφερει πολυ τι εννοεις? αν μπεις στη σχολη θα αναγκαστεις να ενδιαφερθεις γ να παρεις πτυχιο!:) αν σε προβληματιζει μονο το θεμα της παπαγαλιας, απλως βγαλτο απο το μυαλο σου, δεν τιθεται τετοιο θεμα. αν τωρα δεν εισαι σιγουρος οτι θες νομικη τοοοοοοσο κ σκεφτεσαι το διαβασμα που ειναι λιγο πιο βαρυ απο αλλου τοτε πασο...:)



ναι ακριβως:) εξαιρεση καποια επιλογης μαθηματα που εχουν θεωριες μεσα αλλα και παλι δεν ειναι παπαγαλια με δικο σου τροπο τα μαθαινεις κ τα γραφεις



οχι βεβαια ουτε καν!!! απο τον κωδικα τα βλεπεις ολα!! απορω γιατι κυκλοφορουν αυτες οι αντιληψεις λεγονται συχνα και δεν εχω καταλαβει πώς διαδιδονται! αλλα μεταξυ μας αν θες πολυ μια σχολη δεν κοιτας την παπαγαλια ή οχι! θελω να πω μην ξεκινας απο το πώς θα ναι τα μαθηματα ξεκινα απο το αν σ αρεσει! κριτηριο ειναι το μετα, το αντικειμενο οχι τα μαθηματα ουτε οι εξετασεις ουτε διαφορα αλλα! αν γουσταρεις νομικη πηγαινε! στο λεω γιατι πολλα παιδια το μετανιωνουν μετα -οχι λογω εξετασεων ουτε μαθηματων- απλως γιατι δεν τους αρεσει η σχολη. σκεψου κυριως αν σ αρεσει να δουλεψεις ως δικηγορος, να μαθεις το δικαιο, να εισαι σ αυτο τον κλαδο τελος παντων...τα φοιτητικα θεματα ξεχνα τα!

Μου αρεσει η σχολη απλα λεω δεν γινεται να σου αρεσουν ΟΛΑ τα μαθηματα.. Πχ μπορει να σου αρεσουν ολα εκτος απο το Αστικο ξερω γω... Απλα εγω δεν ειμαι μαθητης που καθομαι να διαβασω με τις ωρες και με δυσκολευαν τα θεωρητικα μαθηματα (Ιστορια, Θρησκευτικα, Βιολογια, ΚΠΑ κ.λπ). Απλα λατρευω τα Αρχαια και Λατινικα που εχω κανει λιγο μου αρεσαν (μου αρεσουν οι ξενες γλωσσες ισως γι΄αυτο). Ακομα η Ιστορια της Γ Λυκειου ειναι πολυ ενδιαφερουσα οποτε θα γραψω... Και εχουν πεσει να με φανε που θελω Νομικη γιατι ειναι σχολη αμιγως θεωρητικη και θελει παρα μα παρα μα παρα πολυ διαβασμα σε στυλ παπαγαλιας και αποστηθισης και οτι αν παω θα τη βγαλω σε 15 χρονια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Αυτο εννοω με το ''παπαγαλια''. Απομνημονευση. Επειδη εγω ειμαι ατομο που ειδικα πραγματα που δεν με ενδιαφερουν ιδιαιτερα πολυ δεν τα μαθαινω και δεν τα αποστηθιζω ευκολα... Και δεν θελω

Δεν είναι παπαγαλία η απομνημόνευση.Ακόμα και μαθηματικά να σπουδάσεις θα πρέπει να ξέρεις κάποιες θεωρίες και τύπους με απομνημόνευση.Για θεωρητικές σχολές δεν το συζητάμε.

Αυτός είναι ένας ακόμα μύθος. Τον νόμο τις περισσότερες φορές μαζί σου θα τον έχεις, να τον ερμηνεύεις πρέπει να ξέρεις,
Για να τον ερμηνεύσεις δεν πρέπει να έχεις διαβάσει βιβλία δηλαδή να θυμάσαι ερμηνείες και κανόνες;Απο το κεφάλι σου τα βγάζεις;:PΑρα πάλι απομνημόνευση χρειάζεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Για να τον ερμηνεύσεις δεν πρέπει να έχεις διαβάσει βιβλία δηλαδή να θυμάσαι ερμηνείες και κανόνες;Απο το κεφάλι σου τα βγάζεις;:PΑρα πάλι απομνημόνευση χρειάζεται
Μέσα από πρακτικά θα μάθεις να τον ερμηνεύεις, κυρίως να διευκρινιστούν κάποιες ασάφειες ή να διευρυνθεί το πεδίο της διάταξης. Αυτό γίνεται με την εμπειρία, δεν υπάρχει κανόνας. Επιχειρήματα, σκέψη, εμπειρία, εξάσκηση. Αυτά.

Μου αρεσει η σχολη απλα λεω δεν γινεται να σου αρεσουν ΟΛΑ τα μαθηματα.. Πχ μπορει να σου αρεσουν ολα εκτος απο το Αστικο ξερω γω... Απλα εγω δεν ειμαι μαθητης που καθομαι να διαβασω με τις ωρες και με δυσκολευαν τα θεωρητικα μαθηματα (Ιστορια, Θρησκευτικα, Βιολογια, ΚΠΑ κ.λπ). Απλα λατρευω τα Αρχαια και Λατινικα που εχω κανει λιγο μου αρεσαν (μου αρεσουν οι ξενες γλωσσες ισως γι΄αυτο). Ακομα η Ιστορια της Γ Λυκειου ειναι πολυ ενδιαφερουσα οποτε θα γραψω... Και εχουν πεσει να με φανε που θελω Νομικη γιατι ειναι σχολη αμιγως θεωρητικη και θελει παρα μα παρα μα παρα πολυ διαβασμα σε στυλ παπαγαλιας και αποστηθισης και οτι αν παω θα τη βγαλω σε 15 χρονια.
Σε ένα χρόνο, αν με το καλό την επιλέξεις, θα γελάς με τον εαυτό σου με αυτά που σκεφτόσουν. Θα αλλάξεις άποψη για το πανεπιστήμιο, προς το καλύτερο ή το χειρότερο δεν γνωρίζω. Αυτό είναι εγγυημένο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alan09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alan09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Έτσι ετοιμάζεται να υποδεχτεί τους πρωτοετείς φοιτητές η Νομική Σχολή Αθηνών.
https://www.kathimerini.gr/782280/ar...rophs-sto-ktirio-ths-nomikhs-sthn-odo-solwnos
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
*νυχοπερπατωντας*
να ρωτησω βρε καμαρια μου, εχει δωσει κανεις εμπραγματο προφορικα; (στα προφορικα ισχυουν τα κλιμακια, σωστα; ) ποιες ηταν οι εντυπωσεις του/της/τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paracelsus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Paracelsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Απορία : Κατά την εγγραφή μας δηλώνουμε και μαθήματα ; Αν ναι, με τα επιλογής τι γίνεται ; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
οχι
οοοοοοοχιιιιι
οκι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paracelsus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Paracelsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 283 μηνύματα.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
Πότε γίνεται τότε η ανωτέρω διαδικασία ; :P
οταν βγει ανακοινωση στη σχολη για τη δηλωση μθμ
στo site του eudoxus.gr ειναι τα συγγραμματα
που ομως αυτη τη στιγμη δε φορτωνει [λογω μυστηριακων δυναμεων] και ετσι δεν μπορω να σου δωσω λινκ
τσεκαρε τις ανακοινωσεις στην ιστοσελιδα της σχολης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paracelsus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Paracelsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
οταν βγει ανακοινωση στη σχολη για τη δηλωση μθμ
στo site του eudoxus.gr ειναι τα συγγραμματα
που ομως αυτη τη στιγμη δε φορτωνει [λογω μυστηριακων δυναμεων] και ετσι δεν μπορω να σου δωσω λινκ
τσεκαρε τις ανακοινωσεις στην ιστοσελιδα της σχολης

Thank you ! Εσύ τι γνώμη έχεις για το γενικότερο κλίμα της Σχολής ; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
Thank you ! Εσύ τι γνώμη έχεις για το γενικότερο κλίμα της Σχολής ; :)
....

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paracelsus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Paracelsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 283 μηνύματα.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Ρε παιδιά παίρνω τη γραμματεία και λέει ότι "οι ώρες ενημέρωσης είναι από τις 11 μέχρι τη 1" και κλείνει χωρίς να με συνδέσει πουθενά. Τώρα είναι 11:15 :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
Ρε παιδιά παίρνω τη γραμματεία και λέει ότι "οι ώρες ενημέρωσης είναι από τις 11 μέχρι τη 1" και κλείνει χωρίς να με συνδέσει πουθενά. Τώρα είναι 11:15 :confused:
γιατι γινεται χαμος:/:
ειναι 2 μερες και καπου 2-3 ανθρωποι
τρεχα γυρευε
δοκιμασε με μειλ αλλα θα παρεις καθυστερημανα απαντηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Paracelsus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Paracelsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Υπάρχει κανείς να μας διαφωτίσει σχετικά με τα ελεύθερης επιλογής ; Ποια ενδείκνυνται για καλή βαθμολογία ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna....

Νεοφερμένος

Η anna.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Υπάρχει κανείς να μας διαφωτίσει σχετικά με τα ελεύθερης επιλογής ; Ποια ενδείκνυνται για καλή βαθμολογία ;

Από προσωπική εμπειρία θα σου έλεγα να επιλέξεις αυτά που πραγματικά σε ελκύουν και σ'αρέσουν. Γιατί στο λέω αυτό; Γιατί μπορεί να χρειαστεί να κάνεις καμιά εργασία για να επιδιώξεις άριστο βαθμό (εάν σ'ενδιαφέρει, δεν το γνωρίζω αυτό) κι όσο να 'ναι όταν ένα αντικείμενο μας εξάπτει το ενδιαφέρον ασχολούμαστε περισσότερο, μεθοδικότερα και εντατικότερα.
Τώρα από ελεύθερης επιλογής προσωπικά επέλεξα
1) Ποινικό Δίκαιο Ανηλίκων
2) Δίκαιο Αλλοδαπών
3) Συγκριτικό
4) Αεροπορικό, στο οποίο όμως πλεόν ο καθηγητής βάζει κρίσεως θέματα (και μιας και δεν του είχα δώσει σημασία το πέρασα μ'ενα 6 ).

Στα 3 πρώτα θεωρώ πως μπορείς να επιδίωξεις άριστα και χωρίς εργασία και μάλιστα, στο ανηλίκων σου δίνονται ευκαιρίες να παρακολουθήσεις υποθέσεις σε δικαστήρια ανηλίκων ακόμη και να προτείνεις τη γνώμη σου για τα μέτρα που μπορούν να ληφθούν (αξίζει η εμπειρία..!!) ή να επισκεφθείς τον ΟΚΑΝΑ κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironborn

Νεοφερμένος

Ο Ironborn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Γιατί δεν βλέπω κίνηση σε αυτό το θρεντ; :P δεν είμαστε πολλοί εδώ μέσα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
|o゜)
κρυβομαστε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.
Μπουχτίσαμε. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top