[27/5/2013] Αρχαία Ελληνική Γλώσσα

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 40)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 5 12.5%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 12 30.0%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 13 32.5%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 8 20.0%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 1 2.5%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 1 2.5%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

~julia~

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ~julia~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Την έννοια του πολίτη δεν τη ζητούσε κάπου εγώ δεν την έγραψα.Ελπίζω να μη μου κόψουν μονάδες.

Εμένα η φιλόλογος μου είπε πως έπρεπε να γράψουμε τον ορισμό του πολίτη που το λέει στο 16 και τον ρόλο του στην πόλη γτ πως θα στηρίξεις τον ρόλο του μέσα στην πόλη άμα δεν ξεκαθαρίσεις ποιος μπορεί να χαρακτηριστεί "πολίτης" στην αρχαία Αθήνα κτλ.. τώρα δεν ξέρω αν θα μετρήσουν τα πάντα με το σταγονόμετρο..


Επίσης βρε παιδιά βρε παιδιά χαλαρώστε λίγο.. Ακούτε και σεις ότι λέει ο κάθε άκυρος κομπλεξικός + ανώριμος + αντικοινωνικός κτλ του δίνεται σημασία έτσι, χαρά του δίνεται :whistle: επίσης σαν μαθητής λυκείου που ΄χει ζήσει κάποια πράγματα στο σχολικό περιβάλλον θα έπρεπε να καταλαβαίνεις την κατάσταση που επικρατεί γενικά στην ψυχολογία κάθε μαθητή - όπως και στην δική σου - ότι μετά τις πανελλήνιες δε πετάμε τέτοιες μαλακίες του τύπου ήταν εύκολο "piece of cake" και έπρεπε όλοι να το ξέρουν και μπλα μπλα μπλα με τέτοιο ύφος.. ακόμα και αν σε σένα φάνηκαν εύκολα, σε άλλους όχι :P μην είμαστε τόσο καθολικοί! Σου λέω Μπράβο που το ξερες χαίρομαι για το καλό σου αλλά μην κοκορεύεσαι μπροστά σε άλλα κοκόρια θα σε φάνε!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Απ τα δυσκολοτερα που εχεισ συναντησει ποτε? μαλλον δεν εχεις συναντησει πολλα αγνωστα. Απλα ειναι δυσκολοτερο απ το πνευμα των πανελληνιων που γενικα χαριζουν το αγνωστο τα τελευταια χρονια(με εξαιρεση το 2011). Απλα νταξει ο καθενας θεωρει τα δικα του θεματα τα δυσκολοτερα, κι εγω ετσι ελεγα μεχρι που ειδα τις βασεις να ανεβαινουν στη σχολη που ηθελα 300 μορια και σταματησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PieMaker

Δραστήριο μέλος

Ο Φιλοποιμην αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 702 μηνύματα.
Απ τα δυσκολοτερα που εχεισ συναντησει ποτε? μαλλον δεν εχεις συναντησει πολλα αγνωστα. Απλα ειναι δυσκολοτερο απ το πνευμα των πανελληνιων που γενικα χαριζουν το αγνωστο τα τελευταια χρονια(με εξαιρεση το 2011). Απλα νταξει ο καθενας θεωρει τα δικα του θεματα τα δυσκολοτερα, κι εγω ετσι ελεγα μεχρι που ειδα τις βασεις να ανεβαινουν στη σχολη που ηθελα 300 μορια και σταματησα.

Για αλλη μια φορα σας λεω πως εχω να πιασω τα αρχαια στο χερι μου απο το 2009, αλλα ναι, ελαχιστα κειμενα με ειχαν δυσκολεψει τοσο πολυ στη μεταφραση τους θυμαμαι. Παντως η μεταφραση ειναι και λιγο θεμα "τυχης"... Αν διαβασεις το κειμενο αρκετες φορες με ψυχραιμια και μπεις στο πνευμα του, τοτε τα υπολοιπα ερχονται φυσικα. Εγω αυτο δεν καταφερα να το κανω με το φετινο κειμενο, αλλα λογου χαρη τα ειχα καταφερει με εκεινο του 2011, οποτε για μενα τα θεματα εκεινης της χρονιας ηταν ευκολοτερα. Τεσπα, τζαμπα το συζηταμε τωρα, μακαρι να πανε καλα τα παιδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aris@18

Νεοφερμένος

Ο aris@18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Γεια σας παιδια!Μολις εκανα εγγραφη στο φορουμ αλλα το παρακολουθουσα σ ολο το διαστημα των εξετασεων, Θεωρητικος .Διαβαζα προηγουμενο ποστ σχετικα με τη σχεση πολης πολιτη κι εχω μια αμφιβολια.Επειδη ηξερα οτι η σχεση πολης πολιτη δινεται σε δυο χορια εκει που λεει πληθος ικανον και λιγο πιο πανω αλλο ενα χοριο αλλα δεν ειχα χρησιμοποιησει πουθενα τα κριτηρια εκανα μια αναφορα πρωτα τι ΔΕΝ ειναι πολιτης και μετα εγγραψα η σχεση δεν καθοριζεται γεωγραφικα ουτε αναλογα με τα δικαιωματα που απολαμβανει(αυτο με τις ειδικεσ συμφωνιες) και μετα ειπα οτι η σχεση αποτελει αλληεξαρτηση,οτι ενα ικανο ποιοτικα και ποσοτικα πληθος για την ευδαιμονια αποτελει μια πολη και τα σχετικα.Τι λετε σωστο?Γιατι πολλοι λενε οτι αυτη η ενοτητα δε χρησιμοποιουνταν πουθενα,.

υγ.Δεν ειμαι σιγουρος αν εβαλα αυτο με το δικαιωμα στη δικαστικη και πολιτικη εξουσια .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lalak

Νεοφερμένος

Ο lalak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Εγω πιστεύω ότι πρέπει να απαντάμε σε οτι μας ρωτάνε.Αν μας ρωτουσαν πως ορίζεται ο πολίτης τότε θα χρειαζόταν να βάλουμε για τη δικαστική και πολιτική εξουσία.Η ερωτηση ηταν αν θυμαμαι καλα ποια ειναι η σχεση πολης πολιτη.Εμενα δε μου πηγε το μυαλο οτι πρεπει να βαλουμε και τον ορισμο.Τον ηξερα βεβαια και ηταν προφανες στο κειμενο μεσα απλα επικεντρωθηκα σαυτο που ρωτουσε δηλαδη τη σχεση.Επισης εγω δεν εγραψα για την αναλυτικη και γενετικη μεθοδο μερικοι εδω μεσα λενε οτι επρεπε να γραψουμε τις μεθοδους που χρησιμοποιει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,239 μηνύματα.
Γνωρίζει κανείς πώς ακριβώς διορθώνεται η μετάφραση του αγνώστου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
Γνωρίζει κανείς πώς ακριβώς διορθώνεται η μετάφραση του αγνώστου;

Το φετινο αγνωστο απαιτουσε σε αρκετα σημεια ελευθερη μεταφραση. Μαλλον στο νοημα θα παιχτει η διορθωση της:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,239 μηνύματα.
Δε χάνουμε για έναν αριθμό λαθών συγκεκριμένο αριθμό μονάδων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
Δε χάνουμε για έναν αριθμό λαθών συγκεκριμένο αριθμό μονάδων;

Εξαρταται απο τον διορθωτη.
Ας πουμε, ο δικος μας δινει εμφαση περισσοτερο στο περιεχομενο παρα στην ακριβη αποδοση των λεξεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Απ τα δυσκολοτερα που εχεισ συναντησει ποτε? μαλλον δεν εχεις συναντησει πολλα αγνωστα. Απλα ειναι δυσκολοτερο απ το πνευμα των πανελληνιων που γενικα χαριζουν το αγνωστο τα τελευταια χρονια(με εξαιρεση το 2011). Απλα νταξει ο καθενας θεωρει τα δικα του θεματα τα δυσκολοτερα, κι εγω ετσι ελεγα μεχρι που ειδα τις βασεις να ανεβαινουν στη σχολη που ηθελα 300 μορια και σταματησα.
το αγνωστο το λυνεις για καποιο σκοπο,για τον σκοπο αυτον ηταν απο τα δυσκολοτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top