[27/5/2013] Αρχαία Ελληνική Γλώσσα

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 40)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 5 12.5%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 12 30.0%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 13 32.5%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 8 20.0%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 1 2.5%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 1 2.5%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Βιβακι96

Νεοφερμένος

Η Βιβακι96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
οντως το αγνωστο εμενα μου φανηκε δυσκολο παντως...για καντε κ μια προβλεψη για του χρονου τι θα βαλουν :P χαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george398

Νεοφερμένος

Ο george398 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Του χρόνου πάντως όπως το κόβω θα δίνουν οι μισοί φετινοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑλεξιαFangirl

Νεοφερμένος

Η ΑλεξιαFangirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
μαζι και γω! :P κανα 10-11 φετος! :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george398

Νεοφερμένος

Ο george398 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Eγώ ήδη ξαναδίνω και διάβαζα σε σχέση με την άλλη φορά που απλά πήγαινα βόλτα και βλέπω ότι όλα πανε τζάμπα. Μαθηματικά χαντακώθηκα το ίδιο και αρχαία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑλεξιαFangirl

Νεοφερμένος

Η ΑλεξιαFangirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
ελπιζω να καταιβουν οι βασεις παντως αλλιως πραγματικα οι μισοι που ρωτησα δεν περναν εκει που θελουν :/ (Μαζι και γω :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βιβακι96

Νεοφερμένος

Η Βιβακι96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
ααα τοσο καλα...αντε παιδια ελπιζω να μν 3αναδωσετε του χρονου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑλεξιαFangirl

Νεοφερμένος

Η ΑλεξιαFangirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
και γω αυτο ελπιζω! θα δειξει ομως, δεν ειναι και το τελος τοου κοσμου, καλα να ειμαστε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagr97

Νεοφερμένος

Ο panagr97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Λοιπόν προς ενημέρωση όλων αυτών που σχολίασαν τόσο εύκολα τα θέματα διότι ακριβώς δεν ήταν μέσα στην αίθουσα και κάτω από τις συγκεκριμένες πιέσεις που υφίσταται ένας υποψήφιος.Λοιπόν για το άγνωστο πιστεύω πως δεν τίθεται λόγος ,ήταν απαιτητικότατο και πιστεύω πως ο χρόνος δεν αρκούσε για να γίνει σωστή δουλειά,τα ερωτήματα της γραμματικής σαφώς δυσκολότερα από τα περσινά,πολλές οι παγίδες ως προς την συντακτική αναγνώριση των λέξεων,και όσον αφορά τον υποθετικό λόγο να σημειώσουμε ότι είναι πρώτη φορά που μπαίνει πλαγιωμένος....Τομέας ΓΝΩΣΤΟ,παρατηρούμε επίσης πρώτη φορά την τοποθέτηση διαφορετικών κομματιών από 3 διαφορετικές ενότητες των Πολιτικών του Αριστοτέλους(11η ,15η,16η,) και εάν μετρήσουμε και την μεταφρασμένη που βάλαν από πίσω (ήταν η 12η ''ο άνθρωπος εστί ζώον πολιτικόν'')ουσιαστικά μιλάμε για τα μισά Πολιτικά...Επιπλέον η δομή του διαγωνίσματος του Γνώστου ήταν εντελώς διαφορετική από όλα τα προηγούμενα χρόνια (τα θέματα του Γνωστού φέτος θύμιζαν περισσότερο Λογοτεχνία παρά ανάλυση Φιλοσοφίας),η ερώτηση σε σύγκριση με τη μεταφρασμένη ενότητα έπεσε πρώτη φορά μετά από πολλά χρόνια...Όσον αφορά το Β1 δομή συλλογισμού άσκηση η οποία ουδέποτε έχει ξαναμπεί...μαζί με το ιδιαίτερα απαιτητικό ως προς τον σχολιασμό Β2 θέμα,το άκαιρο θέμα της εισαγωγής δεν το σχολιάζω διότι ήμασταν υποχρεωμένοι εκτός όλων των άλλων να γνωρίζουμε και 25 σελίδες εισαγωγής....Και να σημειώσω επιπλέον,πως η αλλόκοτη εμφάνιση του Γνωστού και ο πολύς χρόνος που απαιτούσε ως προς την ολοκληρωμένη λύση-απάντηση του,δεν άφηνε χρονικά περιθώρια σε εμάς τους μαθητές να ασχοληθούμε πιο διεξοδικά με ένα αρκετά δύσκολο άγνωστο(το πρώτο σε δυσκολία τα τελευταία έτη....)Τι να πω αγαπητοί μου συμμαθητές,εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Μας χτύπησαν αλύπητα.

Από γνωστό πρέπει να είμαι κοντά 58/60
Άγνωστο έχω πιάσει από γραμματικοσυντακτικά ~ 10/20 και από μετάφραση δε ξέρω καν, πιστεύω 6 - 7 μόρια τα χω... σε κάποια σημεία έκανα ελεύθερη ματάφραση, σε κάποια άλλα προσπαθούσα να καταλάβω τι ταίριαζε, δε ξέρω πραγματικά

κοντά 14 - 15 πρέπει να είμαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Μα δεν ειπε κανεις οτι το αγνωστο ηταν ευκολο...ακριβως επειδη ειχε δυσκολη μεταφραση ολες(και εννοω ολες) οι ασκησεις ηταν χαρισμα. Επισης δεν καταλαβαινω γιατι κλαιτε με την πλαγιωμενη υποθετικη, απλη fucking αναγνωριση ηθελε, οχι μετατροπη σε αλλο ειδος υποθετικου. Ελεος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GIANNIS511

Νεοφερμένος

Ο GIANNIS511 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Ας πω και εγώ την εμπειρία μου από τα Αρχαία Κατεύθυνσης.
Αρχικά όσον αφορά το Γνωστό, η μετάφραση, οι λεξιλογικές και η εισαγωγή ήταν αρκετά εύκολες. Από όλα αυτά αν δεν είναι κανένα στριμμένο άντερο ο εξεταστής και μου κόψει από την μετάφραση (η οποία ήταν σχεδόν αντιγραφή του βιβλίου από όπου την έχω μάθει) περιμένω ένα 29/30 μιας και έχασα ένα λεξιλογικό.
Στις ερωτήσεις τώρα: Στην Β1 που αφορούσε την δομή του συλλογισμού, την έκανα σωστά αν και μετα κόπου για να πω την αλήθεια μιας και το 11 δεν το είχα διαβάσει και τρομερά πολύ. Την ερώτηση την απάντησα τόσο σχεδιαγραμμματικά δίνοντας τις προκείμενες και το συμπέρασμα και σχολιάζοντας τα επι μέρους χωρία, ενώ μετά ανέφερα με δικά μου λόγια τον συλλογισμό του Αριστοτέλη. Στο τέλος πάντως σχολίασα ότι δεν αναφέρει πως ο άνθρωπος είναι συστατικό στοιχείο των κοινωνιών και επομένως όπως αυτός επιδιώκει την επίτευξη ενός ατομικού αγαθού έτσι και η κοινότητα θα στοχεύει σε ένα συλλογικό αγαθό. Επίσης είπα ότι δεν αναφέρεται ξεκάθαρα και ότι η πόλη αποτελεί την ολοκλήρωση των άλλων κοινωνιών, ότι δηλαδή τις περικλείει.
Στην Β2 τώρα χρησιμοποίησα και την ενότητα 15 και την 16. Αρχικά όσον αφορά την 15 είπα ότι χρησιμοποιειεί την αναλυτική μέθοδο αντι της γενετικής και είπα ότι η σχέση πόλης-πολίτη φαίνεται στην φράση "η γαρ πόλις πολιτών τι πλήθος εστιν" ότι δηλαδή επειδή η πόλη αποτελεί ένα όλον πρέπει να αναζητηθεί η έννοια της λέξης πολίτης που αποτελεί το πρωτεύον συστατικο της κλπ κλπ. Μετά πήγα στην ενότητα 16 και είπα ότι και εκει φαίνεται επίσης η σχέση πόλης-πολίτη. Αυτό το εξήγησα παραθέτοντας μόνο τα κριτήρια που ορίζουν τον πολίτη και όχι αυτά που δεν τον ορίζουν και μετά είπα ότι η σχέση πόλης πολίτης έγκειται στο γεγονός ότι η πόλη αποτελεί ένα πλήθος τέτοιων πολιτών που συμμετέχουν στις δικαστικές και πολιτικές εξουσίες, ο οποίος είναι αρκετός για να πετύχει τον σκοπό της πόλης που είναι η ευδαιμονία, η οποία με τη σειρά της προκύπτει από την αυτάρκια. Το κακό είναι ότι ελλείψει χρόνου, καθώς είχα σπαταλήσει πολύ στην Β1 που την έκανα 2 φορές,

η Β2 βγήκε αρκετά μρή νομίζω, δηλαδή περίπου μια σελίδα.
Για την Β3 είπα όσον αφορά το πρώτο σκέλος ότι αυτο αποδεικνύεται με 2 τρόπους: 1. την φύση της, δηλαδή το γεγονός ότι περιέχει όλες τις υπολοιπες κοινωνίες και ότι συνεπώς είναι η τελείωσή τους, άρα είναι μια τέλεια κοινωνική οντότητα. Το επιχείρημα αυτό το στήριξα τόσο μέσω του συλλογισμού της Β1 όσο και μέσω του δεύτερου μισού του μεταφρασμένου κειμένου. 2. τον σκοπό της ότι δηλαδή πετυχαίνει την ευδαιμονία και το πιο σημαντικό αγαθό. Επίσης και σε αυτό στηρίχθηκα και στην ενότητα 11 και στην 12.
Όσον αφορά τώρα το δεύτερο σκέλος ότι δηλαδή η πόλη είναι φυσική ύπαρξη, το επιχείρημά μου ήταν ουσιαστικά αυτό που λέει ο Αριστοτέλης στο δεύτερο μισό του αποσπάσματος και ανέφερα ελάχιστα και πάλι την ενότητα 11 για επιπλέον τεκμηρίωση και φυσικά σάλτσα.

Στο Άγνωστο πάντως έκανα ο !^%@$% τρελές ηλιθιότητες στην γραμματική, όπου έχασα 5 μόρια:wall::wall: :wall::wall:. Τα συντακτικά του κειμένου που έπιαναν 6 μόρια από την άλλη τα πήρα όλα, ενώ έχασα και την μισή ερώτηση με τον Υποθετικό λόγο, καθώς θεώρησα ότι έχουμε όχι απλή σκέψη του λέγοντος αλλά προσδωκόμενο.:wall::wall::wall:. Στην μετάφραση τώρα όλως παραδόξως τα πήγα σχετικά καλά μιας και η καθηγήτριά μου στην οποία την είπα θεωρεί ότι κειμένεται από το 15-17.

Με άλλα λόγια στο Αγνωστο έχω πάρει περίπου 27-8 με μάξιμουμ 30. Το θέμα μου λοιπόν είναι το Γνωστό και αν υπάρχει κάποιος καθηγητής που το διδάσκει στο φόρουμ θα παρακαλούσα ειλικρινά μια πρώτη εκτίμηση με σκοπό να ξέω και εγώ πάνω κάτω τι έχω γράψει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bob Dylan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kλεάνθης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Το έλεγα για πολιτικά, το έεεελεγαααα:P
Πάλι καλά που τα είχα διαβάσει αναλυτικότατα γιατί το γνωστό είχε μπόλικα να γράψεις...
Αλλά ρε παιδιά μην ακούω τώρα ακρότητες
Οι ερωτήσεις δεν ήταν ούτε για 1 σελίδα απάντηση, εκτος από τη β3 που έπρεπε να γράψεις κάτι παραπάνω...
Η Β1 απλή διατύπωση και ανάλυση συλλογισμού και στη η β2 έπρεπε να πεις για το όλον και το μέρος, για τη διχογνωμία και για την αναλυτική μέθοδο απλά... Όχι να γράψεις 1 σελίδα

Όσον αφορά το άγνωστο μακράν από τα πιο δύσκολα των τελευταίων χρόνων με αρκετές άγνωστες λέξεις...
Όποιος δεν ήξερε για το περιστατικό που περιέγραφε (ούτε εγώ το ήξερα) πρέπει να έφαγε γερό σκάλωμα...
Πάντως ανεμενόμενο ήταν να μας χτυπήσουν κι εμάς κάπου

Από την άλλη στη γραμματική τα ρήματα αρκετά τσιμπημένα, αλλά εύκολα τα πτωτικά
Συντακτικό λίγο-πολύ εύκολο
Και η συντακτική άσκηση... στην ουσία δεν ήταν άσκηση :bleh:

Σε γενικές γραμμές κάποιος με καλή επαφή με τα αρχαία ένα 15 το έγραφε σχετικά εύκολα, γιατί ουσιαστικά το μόνο παλούκι-παλούκι ήταν η μτφραση στο άγνωστο;)

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ....Τι λεει το ατομο!!!! Δεν ξερω αν εγραφες φετος αλλα η β1 ηταν τουλαχιστον 1,5 σελιδα αν ηθελες να εισαι πληρης και η β2 τουλαχιστον 3 !Μετα αντε βρες χρονο για τη β3 με το αγνωστο να σε πιεζει...Παρεπιπτώντος ,θεωρητικη παμε ...το περιστατικό με τον Αλκιβιαδη επρεπε να το ξερουν ολοι ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Παρεπιπτώντος ,θεωρητικη παμε ...το περιστατικό με τον Αλκιβιαδη επρεπε να το ξερουν ολοι ...

Και γιατί όλοι; Το διδασκόμαστε κάπου; Με τη λογική σου θα έπρεπε να ξέρουμε όλα όσα έχουν γράψει όλοι οι φιλόσοφοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KostasIraklio

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ....Τι λεει το ατομο!!!! Δεν ξερω αν εγραφες φετος αλλα η β1 ηταν τουλαχιστον 1,5 σελιδα αν ηθελες να εισαι πληρης και η β2 τουλαχιστον 3 !Μετα αντε βρες χρονο για τη β3 με το αγνωστο να σε πιεζει...Παρεπιπτώντος ,θεωρητικη παμε ...το περιστατικό με τον Αλκιβιαδη επρεπε να το ξερουν ολοι ...

Ρε φίλος πλάκα μου κάνεις, έτσι ;
Β1. Ποια είναι η δομή του συλλογισμού, με τον οποίο ο Αριστοτέλης ορίζει
την πόλη ως την τελειότερη μορφή κοινωνίας;

1,5 σελίδα για να μου αναλύσεις έναν συλλογισμό ;
Μπας και το μπέρδεψες με λογοτεχνία και το πήγαινες λέξη-λέξη ;
Τι άλλο θα ακούσω... Αρχαία γράφεις όχι έκθεση, στην ουσία πρέπει να επικεντρώσεις , όχι στα σάλια...
Σου ζητάει συλλογισμό ? απλά γράφεις τον συλλογισμό με μια μικρή ανάλυση, τέλος:fool:

Και στο Β3 μου λες 3 σελίδες, νταξει εδώ δεν σχολιάζω καν...
Ακόμα και τα φροντιστήρια το δίνουν λιγότερο από δύο που τείνουν να τα φουσκώνουν όλα:confused:

Και σόρρυ που δεν θυμόμουν το περιστατικό με τον αλκιβιάδη που είχε αναφερθεί πριν από 2 χρόνια, τη στιγμή που είχα στο κεφάλι μου 1002 άλλα πράγματα...
Έλεος δηλαδή:wall:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george398

Νεοφερμένος

Ο george398 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Ο συλλογισμός εμένα με πήρε μια σελίδα, δε νομίζω να θελε πολύ μπλα μπλα. Ποιός είναι το σχολιάκι από το βιβλίο ότι ο Τέλης το θεωρεί φύσιν και την ανάλυση.
Οι άλλες 2 μου πήραν από 1.5 σελίδα, σίγουρα αν ήθελες μπορούσες να γράψεις τα σχόλια απ όλα τα πολιτικά και μέρη από τις εισαγωγές αλλά νταξ είπαμε. Εγώ ανέλυσα τους βασικούς όρους, ευδαιμονία τελείωσις και κάτι άλλους και μετά την ανάλυση του κειμένου. Ο μλκς όμως δεν έγραψα για αναλυτική με γεννετική μέθοδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lalak

Νεοφερμένος

Ο lalak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Ο συλλογισμός εμένα με πήρε μια σελίδα, δε νομίζω να θελε πολύ μπλα μπλα. Ποιός είναι το σχολιάκι από το βιβλίο ότι ο Τέλης το θεωρεί φύσιν και την ανάλυση.
Οι άλλες 2 μου πήραν από 1.5 σελίδα, σίγουρα αν ήθελες μπορούσες να γράψεις τα σχόλια απ όλα τα πολιτικά και μέρη από τις εισαγωγές αλλά νταξ είπαμε. Εγώ ανέλυσα τους βασικούς όρους, ευδαιμονία τελείωσις και κάτι άλλους και μετά την ανάλυση του κειμένου. Ο μλκς όμως δεν έγραψα για αναλυτική με γεννετική μέθοδο.
Ουτε εγώ έγραψα τιποτα για την αναλυτικη και γενετικήμεθοδο?Σε ποιο ερώτημα χρειαζόταν?Θα μας κόψουν μορια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~julia~

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ~julia~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Εμένα μου άρεσαν πολύ τα θέματα του Γνωστού το είχα διαβάσει και καλά αν και στην Β1 κάπως μπερδεύτηκα με τόσους συλλογισμούς που είχα στο μυαλό μου.. εκεί μου έφαγε αρκετή ώρα στο πρόχειρο' νομίζω μια σελίδα μου πήρε άντε 1,5 γιατί θυμάμαι άρχισα με έναν πρόλογο γενικά με τον σκοπό του Αριστοτέλη την μέθοδο που χρησιμοποιεί (γεννετική - κάνει χωρισμό αναλογικά και ποσοτικά), και μπήκα στο θέμα του συλλογισμού με τις προκείμενες σχολιάζοντας και λίγο τα κομματάκια. Στο Β2 μπερδεύτηκα λίγο στο δεύτερο ερώτημα αναρωτιόμουν αν έπρεπε να γράψω τον ορισμό του πολίτη κτλ σωστά έκανα και τον έγραψα μου είπε η φιλόλογος μου επίσης καλό είναι να αναφέρετε ότι χρησιμοποιεί στο 15 - 16 την αναλυτική μέθοδο ενώ στην προηγούμενη την γεννετική και οδηγείται επαγωγικά μπλα μπλα... Επίσης αναφέρθηκα λίγο μια δύο γραμμές για κάθε χαρακτηριστικό' δεν μπορούσα να μην βάλω σάλτσες ΓΙΑΤΙ ΤΙΣ ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΙ ΛΥΠΟΜΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΚΑΙ ΤΟ ΛΑΔΙ ΜΟΥ ΧΑΧΑ.. αναφέρεις και τον ρόλο του στην πόλη, ότι χωρίς πολίτες πόλη δεν υπάρχει, δεν ανέφερα πουθενά για πολίτευμα αφού δεν το ανέφερε έτσι κι αλλιώς' [επίσης κάποιοι είπαν ότι έγραψαν και για την διχογνωμία, όμως αυτό κανονικά δεν έπρεπε να το γράψουμε αφού το είχε στο πρώτο κομμάτι του 15 που δεν το είχαν βάλει άρα δεν μπορείς να το αναφέρεις γιατί δεν έχεις κάπου να το στηρίξεις.. (?)] μετά κατά της 10:40 άρχισα να γράφω την Β3 (δεν την ανέπτυξα όσο ήθελα =/ δεν είχα χρόνο), την ερώτηση εισαγωγής και τις λεξιλογικές τις οποίες ολοκλήρωσα στο τέλος γιατί είχα μόνο μία ώρα για άγνωστο γαμώτο.. Προσωπικά δεν μου άρεσε καθόλου το άγνωστο γιατί ήμουν από τα άτομο που δεν γνώριζαν για τα Ερμεα ούτε γενικά δεν ήξερα το στόρυ και δεν θα αναφερθώ περαιτέρω. :redface::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

lalak

Νεοφερμένος

Ο lalak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Εμένα μου άρεσαν πολύ τα θέματα του Γνωστού το είχα διαβάσει και καλά αν και στην Β1 κάπως μπερδεύτηκα με τόσους συλλογισμούς που είχα στο μυαλό μου.. εκεί μου έφαγε αρκετή ώρα στο πρόχειρο' νομίζω μια σελίδα μου πήρε άντε 1,5 γιατί θυμάμαι άρχισα με έναν πρόλογο γενικά με τον σκοπό του Αριστοτέλη την μέθοδο που χρησιμοποιεί (γεννετική - κάνει χωρισμό αναλογικά και ποσοτικά), και μπήκα στο θέμα του συλλογισμού με τις προκείμενες σχολιάζοντας και λίγο τα κομματάκια. Στο Β2 μπερδεύτηκα λίγο στο δεύτερο ερώτημα αναρωτιόμουν αν έπρεπε να γράψω τον ορισμό του πολίτη κτλ σωστά έκανα και τον έγραψα μου είπε η φιλόλογος μου επίσης καλό είναι να αναφέρετε ότι χρησιμοποιεί στο 15 - 16 την αναλυτική μέθοδο ενώ στην προηγούμενη την γεννετική και οδηγείται επαγωγικά μπλα μπλα... Επίσης αναφέρθηκα λίγο μια δύο γραμμές για κάθε χαρακτηριστικό' δεν μπορούσα να μην βάλω σάλτσες ΓΙΑΤΙ ΤΙΣ ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΙ ΛΥΠΟΜΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΚΑΙ ΤΟ ΛΑΔΙ ΜΟΥ ΧΑΧΑ.. αναφέρεις και τον ρόλο του στην πόλη, ότι χωρίς πολίτες πόλη δεν υπάρχει, δεν ανέφερα πουθενά για πολίτευμα αφού δεν το ανέφερε έτσι κι αλλιώς' [επίσης κάποιοι είπαν ότι έγραψαν και για την διχογνωμία, όμως αυτό κανονικά δεν έπρεπε να το γράψουμε αφού το είχε στο πρώτο κομμάτι του 15 που δεν το είχαν βάλει άρα δεν μπορείς να το αναφέρεις γιατί δεν έχεις κάπου να το στηρίξεις.. (?)] μετά κατά της 10:40 άρχισα να γράφω την Β3 (δεν την ανέπτυξα όσο ήθελα =/ δεν είχα χρόνο), την ερώτηση εισαγωγής και τις λεξιλογικές τις οποίες ολοκλήρωσα στο τέλος γιατί είχα μόνο μία ώρα για άγνωστο γαμώτο.. Προσωπικά δεν μου άρεσε καθόλου το άγνωστο γιατί ήμουν από τα άτομο που δεν γνώριζαν για τα Ερμεα ούτε γενικά δεν ήξερα το στόρυ και δεν θα αναφερθώ περαιτέρω. :redface::mad:
Την έννοια του πολίτη δεν τη ζητούσε κάπου εγώ δεν την έγραψα.Ελπίζω να μη μου κόψουν μονάδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bob Dylan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kλεάνθης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Και γιατί όλοι; Το διδασκόμαστε κάπου; Με τη λογική σου θα έπρεπε να ξέρουμε όλα όσα έχουν γράψει όλοι οι φιλόσοφοι.

Nαι ρε ! Οπως στις αλλες κατευθυνσεις οι εξτρα γνωσεις επιβραβευονται ετσι και στα αρχαια!Γιατι να γραφει πχ ο καθε αχρηστος ιστορια;;;

Ρε φίλος πλάκα μου κάνεις, έτσι ;
Β1. Ποια είναι η δομή του συλλογισμού, με τον οποίο ο Αριστοτέλης ορίζει
την πόλη ως την τελειότερη μορφή κοινωνίας;
1,5 σελίδα για να μου αναλύσεις έναν συλλογισμό ;
Μπας και το μπέρδεψες με λογοτεχνία και το πήγαινες λέξη-λέξη ;
Τι άλλο θα ακούσω... Αρχαία γράφεις όχι έκθεση, στην ουσία πρέπει να επικεντρώσεις , όχι στα σάλια...
Σου ζητάει συλλογισμό ? απλά γράφεις τον συλλογισμό με μια μικρή ανάλυση, τέλος:fool:

Και στο Β3 μου λες 3 σελίδες, νταξει εδώ δεν σχολιάζω καν...
Ακόμα και τα φροντιστήρια το δίνουν λιγότερο από δύο που τείνουν να τα φουσκώνουν όλα:confused:

Και σόρρυ που δεν θυμόμουν το περιστατικό με τον αλκιβιάδη που είχε αναφερθεί πριν από 2 χρόνια, τη στιγμή που είχα στο κεφάλι μου 1002 άλλα πράγματα...
Έλεος δηλαδή:wall:

Nα μου δειξεις το βαθμο σου σε ενα μηνα! Και να μη θυμοσουν το περιστατικο με τον Αλκιβιαδη(που επαναλαμβανω θα επρεπε) το αγνωστο δεν ηταν δυσκολο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παρεπιπτώντος ,θεωρητικη παμε ...το περιστατικό με τον Αλκιβιαδη επρεπε να το ξερουν ολοι ...

Και γιατί όλοι; Το διδασκόμαστε κάπου; Με τη λογική σου θα έπρεπε να ξέρουμε όλα όσα έχουν γράψει όλοι οι φιλόσοφοι.

Γιατί έχω την εντύπωση ότι αυτό με τον Αλκιβιάδη και τις Ερμαϊκές στήλες το είχαμε δει στην Α' λυκείου; :hmm:

Πάντως, κάπου το έχουμε ξαναδεί! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top