[25/5/2012] Φυσική Κατεύθυνσης

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 198)
  • [Άριστα] 18-20

    Ψήφοι: 49 24.7%
  • [Πολύ καλά] 15-18

    Ψήφοι: 36 18.2%
  • [Καλά] 12-15

    Ψήφοι: 26 13.1%
  • [Μέτρια] 10-12

    Ψήφοι: 29 14.6%
  • [Όχι καλά] 5-10

    Ψήφοι: 46 23.2%
  • [Καθόλου καλά] 0-5

    Ψήφοι: 12 6.1%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

fysikoss

Νεοφερμένος

Ο fysikoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
καλησπέρα και από εμένα. Να ευχηθώ σε όλους καλά αποτελέσματα και να παραμείνουμε ήρεμοι διότι ακολουθούν και άλλα μαθήματα και πρέπει να γράψουμε όσο καλύτερα μπορούμε και εκεί.

Σε σχέση με τα σημερινά θέματα είναι σαφώς πιο "δύσκολα" με την έννοια του μη αναμενόμενου και της εξέτασης σε θέματα που δεν είναι από εκείνα που θα έπρεπε, κατα την γνώμη μου, να εξεταστεί ένας μαθητής της Γ λυκείου. Απαιτούσαν αρκετή φυσική σκέψη και έχω να σας πω για το Γ4 ότι ενδέχεται να υπάρξει θέμα σχετικά με την λύση του καθώς η το σύστημα συνεχώς επιταχύνεται και ως σωστή μπορεί να θεωρηθεί μια λύση της μορφής φ=2κπ....

όπως και να έχει, ας μην αφήσουμε ένα μάθημα να συμπαρασύρει τα υπόλοιπα...το ταμείο γίνεται στο τέλος και ας προσπαθήσουμε να είναι όσο το δυνατόν πιο γεμάτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Πρεπει να καταλαβουν τα ζωα οτι υπαρχουν παιδια που δεν κανουν φροντιστηρια και οτι διαβαζουν μεσα απο το βιβλιο το ΣΧΟΛΙΚΟ!Βγηκε στο ΣΚΑΙ ο φυσικος και ειπε οτι οι ασκησεις αυτες δεν θα της συναντησει καποιο παιδι σε σχολικο βιβλιο χωρις να κανει φροντιστηρια.Γελοια πραγματα...εγω προσωπικα απο μεσα μου γελαω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas P.

Νεοφερμένος

Ο kostas P. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Το αν είναι δυσκολα ή ευκολα σε σχέση με τα περσινά ή του 2010 θα φανει με απόλυτη σιγουριά όταν βγουν τα επίσημα ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ βαθμολογίας .Το δείγμα 45000-50000 μαθητών είναι 100% αξιοπιστο και δε μιλάμε για τους 50-80 μαθητές ενός σχολείου ή φροντιστηρίου ( όπου έχουμε καλές ή μέτριες φουρνιές μαθητών ,αν και παλι υπάρχει εξομάλυνση ). Πάντως για το θέμα ταλαντώσεων δεν είμαι και τόσο σίγουρος οτι πολλά φροντιστήρια θα το είχαν στα επαναληπτικά θέματα που κάνουν από Φλεβάρη- Μάρτη και μετά. Σίγουρα το κανεις καλοκαίρι ή και χειμώνα της προηγούμενης (για όσους κανουν απο Β λυκείου) αλλά στο τέλος έχεις τόσα να επιλέξεις που μπορεί να σου ξεφύγει τουλάχιστον το κεκλιμένο ( τα δυο ελατήρια σε ΟΡΙΖΟΝΤΙΟ και το σωμα σε επαφή το ξαναδείχνεις ,εστω και γρήγορα στα παιδιά αν κάνεις σοβαρή επανάληψη ) Το Γ θέμα το δουλεύουν και σε πιο δύσκολη μορφή όλοι οι φροντιστές και οι μαθητές στο σπίτι αλλά έχει τις παγίδες του . Το Β3 πρωτότυπο αλλά ανούσιο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Πρεπει να καταλαβουν τα ζωα οτι υπαρχουν παιδια που δεν κανουν φροντιστηρια και οτι διαβαζουν μεσα απο το βιβλιο το ΣΧΟΛΙΚΟ!Βγηκε στο ΣΚΑΙ ο φυσικος και ειπε οτι οι ασκησεις αυτες δεν θα της συναντησει καποιο παιδι σε σχολικο βιβλιο χωρις να κανει φροντιστηρια.Γελοια πραγματα...εγω προσωπικα απο μεσα μου γελαω...

Εγώ κλαίω μέσα μου, και λυπάμαι εκείνα τα παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fysikoss

Νεοφερμένος

Ο fysikoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.

η λύση στο Γ4 είναι λάθος εκτός αν η επιτροπή το δεχτεί ως σωστό... (προσωπική εκτίμηση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stacey_af

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stacey_af αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Πρεπει να καταλαβουν τα ζωα οτι υπαρχουν παιδια που δεν κανουν φροντιστηρια και οτι διαβαζουν μεσα απο το βιβλιο το ΣΧΟΛΙΚΟ!Βγηκε στο ΣΚΑΙ ο φυσικος και ειπε οτι οι ασκησεις αυτες δεν θα της συναντησει καποιο παιδι σε σχολικο βιβλιο χωρις να κανει φροντιστηρια.Γελοια πραγματα...εγω προσωπικα απο μεσα μου γελαω...
πολλα πραγματα δεν θα συναντησεις μεσα στο σχολικο!! ειναι ελλειπες κακογραμμενο και απιστευτα λεπτομερειακο σε ανουσια πραγματα.!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fysikoss

Νεοφερμένος

Ο fysikoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Πρέπει να έχω κάνει λάθος ένα γράμμα στο δείκτη διάθλασης, και μου βγήκε στην τελευταία γραμμή πως θα πάει παράλληλα στη διαχωριστική επιφάνεια (για από πού έχασα, είμαι γελοίος:P). Όλα τα άλλα οκ νομίζω.

παράλληλα στην διαχωριστική πηγαίνει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,108 μηνύματα.
Πρεπει να καταλαβουν τα ζωα οτι υπαρχουν παιδια που δεν κανουν φροντιστηρια και οτι διαβαζουν μεσα απο το βιβλιο το ΣΧΟΛΙΚΟ!Βγηκε στο ΣΚΑΙ ο φυσικος και ειπε οτι οι ασκησεις αυτες δεν θα της συναντησει καποιο παιδι σε σχολικο βιβλιο χωρις να κανει φροντιστηρια.Γελοια πραγματα...εγω προσωπικα απο μεσα μου γελαω...
Καλά ισχύει αυτό και από το 2005 περίπου μάλιστα..
Και ακόμα περισσότερο ισχύει στα Μαθηματικά, παρά στη Φυσική (το σχολικό έχει αρκετές ασκήσεις..)
Δυστυχώς είναι βέβαιο ότι ένας τέτοιος υποψήφιος είναι καταδικασμένος..
Αλλά αυτό είναι μεγάλο και επίπονο "βαρύ" θέμα τώρα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Τωρα σοβαρα ειμαστε εδω ποσα παιδια απο διαφορετικες περιοχες.Εγω δεν ειδα ουτε ενα παιδι να χαμογελαει σημερα...ουτε ενα παιδι να πανηγυριζει στο facebook TIΠΟΤΑ.Kανεις...απλα οσο παει και μας ριχνουν την ψυχολογια.Απλα για καποιο λογο σημερα δεν μου βγαινει σε νευρα η σε κλαμα η σε θυμο μου βγαινει σε γελιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fysikoss

Νεοφερμένος

Ο fysikoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Το αν είναι δυσκολα ή ευκολα σε σχέση με τα περσινά ή του 2010 θα φανει με απόλυτη σιγουριά όταν βγουν τα επίσημα ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ βαθμολογίας .Το δείγμα 45000-50000 μαθητών είναι 100% αξιοπιστο και δε μιλάμε για τους 50-80 μαθητές ενός σχολείου ή φροντιστηρίου ( όπου έχουμε καλές ή μέτριες φουρνιές μαθητών ,αν και παλι υπάρχει εξομάλυνση ). Πάντως για το θέμα ταλαντώσεων δεν είμαι και τόσο σίγουρος οτι πολλά φροντιστήρια θα το είχαν στα επαναληπτικά θέματα που κάνουν από Φλεβάρη- Μάρτη και μετά. Σίγουρα το κανεις καλοκαίρι ή και χειμώνα της προηγούμενης (για όσους κανουν απο Β λυκείου) αλλά στο τέλος έχεις τόσα να επιλέξεις που μπορεί να σου ξεφύγει τουλάχιστον το κεκλιμένο ( τα δυο ελατήρια σε ΟΡΙΖΟΝΤΙΟ και το σωμα σε επαφή το ξαναδείχνεις ,εστω και γρήγορα στα παιδιά αν κάνεις σοβαρή επανάληψη ) Το Γ θέμα το δουλεύουν και σε πιο δύσκολη μορφή όλοι οι φροντιστές και οι μαθητές στο σπίτι αλλά έχει τις παγίδες του . Το Β3 πρωτότυπο αλλά ανούσιο .

συνάδελφε δοκίμασε να λύσεις το Γ4.... στις 60μοιρες (η λύση αν πας για Κmax όπου η ω είναι max άρα αγ=0) η κινητική βγαίνει λιγότερη απ'ότι στην κατακόρυφη θέση.... :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΝικοςΡ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ψαχνά (Εύβοια). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
αν γνωριζει καποιος ας απαντησει και σε μενα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
παράλληλα στην διαχωριστική πηγαίνει
Αυτά παθαίνει κανείς αν ακούει φήμες πριν δει λύσεις, έστω κι αν προέρχονται από καθηγητή του σχολείου του:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasea

Νεοφερμένος

Ο vasea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Για μένα προσωπικά τα θέματα ήταν αρκετά δύσκολα...οχι οτι δεν λύνονται(κανα 15 8α εχω πάρει) αλλα το Δ4 και Γ4 ήταν δύσκολα...πάντως εγώ που φέτος αρχησα φυσικη το Β2 δεν θα το εβγαζα ποτέ...και αποτι μ ειπαν το β2 ηταν λίγο εκτος υλης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fysikoss

Νεοφερμένος

Ο fysikoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Στ=0 άρα και η γωνιακή επιτάχυνση είναι 0. Όταν ξεκινά η ράβδος να κινείται, το α γωνιακό έχει θετικό πρόσημο. Όταν φθάσει στην οριζόντια θέση, έχει αρνητικό (δηλ. οι ροπες των βαρών είναι μεγαλύτερες από την ροπή της f'). Άρα μέχρι κάποιο σημείο επιταχύνει η ράβδος, κάπου το α γωνιακό μηδενίζεται και στην συνέχεια γίνεται αρνητικό, άρα επιβραδύνει. Συνεπώς ψάχνουμε το α=0 άρα Στ=0. Σκέψου ότι ψάχνουμε την μέγιστη ταχύτητα, της οποίας η παράγωγος είναι η επιτάχυνση. Όπως η εύρεση μεγίστου στις παραγώγους.

μπορεί στο μέγιστο στο οποίο αναφέρεσαι όμως να είναι το τοπικό μέγιστο και όχι το ολικό :hmm:

περιμένετε λίγο για την λύση του Γ4 να δούμε τι θα πει η επιτροπή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Εγω το εβγαλα ολικη ανακλαση αλλα εκανα πανω κατω τα ιδια πραγματα... Το β3 το επαιξα τζοκερ και το πετυχα και μετα εβγαλα και μια αιτολογηση(πηρα συνιμιτνο στην τυχη και βγηκε :P ). Το μονο λογικο θεμα ηταν το 4ο εκτος του τελευταιου ερωτηματος. Θεμα Β κ Θεμα Γ αν δεν εχεις ξαναδει παρομοιο δεν πας πουθενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
συνάδελφε δοκίμασε να λύσεις το Γ4.... στις 60μοιρες (η λύση αν πας για Κmax όπου η ω είναι max άρα αγ=0) η κινητική βγαίνει λιγότερη απ'ότι στην κατακόρυφη θέση.... :clapup:

Είσαι σίγουρος? Μιλάμε για μεγάλη... δεν θα πω την λέξη αν ισχύει αυτό που λες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Σημείωση: Το Β3 το' χανε βάλει παλιά και με στερεό. Το ένα έκανε μόνο μεταφορική και το άλλο μεταφορική και στροφική. Και ζήταγε πιο θα φτάσει πρώτο. Αλλά μετράει μόνο η ταχύτητα στον άξονα x, οι οποίες ήταν ίδιες, άρα τότε φτάνανε μαζί.

Τώρα νομίζω το 2 έχει μισή ux από το 1, άρα φτάνει σε διπλάσιο χρόνο και σωστό πρέπει να ναι το α.
Αν θυμάμαι καλά.
Μη σας πάρω και στο λαιμό μου. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OLSon-X

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο OLSon-X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αριστομένης (Μεσσηνία). Έχει γράψει 262 μηνύματα.
παιδια εγω ειδα καλους μαθητες να προσεγκιζουν το 13-15 οποτε γιατι στεναχωριεστε εσεις που γραψατε 10-12 εφοσον φρασατε πολυ κοντα στους καλους ? το θεμα ειναι ποσο θα γραψουν σχετικα οι αλλοι.. μην μασατε και φετος ειναι και αυξημενες οι θεσεις εισαγωγης και λιγοτεροι οι υποψηφιοι κατα 10.000 δυσκολοτερα απο τα περσινα τα θεματα οποτε ολα υπερ μας.. θα πεσουν οι βασεις και ολα καλα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Ναι το α ητανε σωστο επαιρνες το ux
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
δν λέτε πάλι καλά που τα σχήματα ήταν νορμάλ και δεν πέσατε σε φυσικώς αδύνατα φαινόμενα με τροχαλίες πάνω σε αβαρείς ράβδους.... xD μωρέ ό,τι θέλουν ας είναι τα θέματα, στην τελική δεν έχει σημασία αν θα περάσεις στη σχολή με 20 ή 15.... αρκεί να περάσεις!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top