[18/5/2011] Χημεία-Βιοχημεία Κατεύθυνσης

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 4)
  • Άριστα

    Ψήφοι: 1 25.0%
  • Πολύ καλά

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Καλά

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Μέτρια

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Άσχημα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Χάλια

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν είμαι υποψήφιος

    Ψήφοι: 3 75.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Το θέμα αυτό δημιουργήθηκε για να σχολιαστούν τα θέματα που έπεσαν, να πείτε πώς σας φάνηκαν, πώς γράψατε κ.λ.π.
Επειδή ο σκοπός αυτού του θέματος είναι ο παραπάνω, καλό θα ήταν το θέμα Πανελλήνιες 2011, να μην επιβαρύνεται με τέτοιου είδους σχόλια... :)

Παρόμοια ξεχωριστά θέματα θα δημιουργηθούν και για τα υπόλοιπα πανελλαδικά εξεταζόμενα μαθήματα.

Το θέμα θα ξεκλειδωθεί μετά το τέλος της αυριανής εξέτασης.

Καλή επιτυχία! :D

Προηγούμενα θέματα:

[12/5/2011] Νεοελληνική Γλώσσα
[14/5/2011] Μαθηματικά Γενικής Παιδείας
[14/5/2011] Φυσική Γενικής Παιδείας
[14/5/2011] Ιστορία Γενικής Παιδείας
[14/5/2011] Βιολογία Γενικής Παιδείας
[16/5/2011] Μαθηματικά Κατεύθυνσης
[16/5/2011] Νεοελληνική Λογοτεχνία Κατεύθυνσης


Τα θέματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Το θέμα άνοιξε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Μια χαρά. Λίγο πιο τσιμπημένα από πέρσι βέβαια, αλλά πάλι εύκολα ήταν.

Ρε, εκεί με την κυτταρίνη για τα ένζυμα, έγραψα μεν ότι ο άνθρωπος δεν διαθέτει τα κατάλληλα ένζυμα για τη διάσπασή τους αλλά δεν είπα ότι τα λένε κυτταρυνάσες. Και αντί για καλή λειτουργία του παχέος εντέρου, είπα ότι ενεργοποιεί τη διαδικασία πέψης και απέκκρισης. Πόσο παίζει να κόψουν; ( καλά όχι ότι περιμένω να απαντήσει και κανείς :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Μια χαρά. Λίγο πιο τσιμπημένα από πέρσι βέβαια, αλλά πάλι εύκολα ήταν.

Ρε, εκεί με την κυτταρίνη για τα ένζυμα, έγραψα μεν ότι ο άνθρωπος δεν διαθέτει τα κατάλληλα ένζυμα για τη διάσπασή τους αλλά δεν είπα ότι τα λένε κυτταρυνάσες. Και αντί για καλή λειτουργία του παχέος εντέρου, είπα ότι ενεργοποιεί τη διαδικασία πέψης και απέκκρισης. Πόσο παίζει να κόψουν; ( καλά όχι ότι περιμένω να απαντήσει και κανείς :P )

Στο πρώτο σκέλος στην ουσία το έκανες σωστό. Ξέχασες το κυτταρινάσες και ότι αυτές κάνουν υδρολυση στην κυτταρίνη. Το πολύ θα σου κόψουν 1 ,2 μόρια.

___

Από ότι ξέρω η κυτταρίνη αν και δε πέπτεται αυξάνει τον όγκο κοπράνων με αποτέλεσμα να βοηθάει να γινεται πιο γρήγορη η διακίνηση στον γαστρεντερικό σωλήνα και συμβάλει στην πιο καλή πρόσληψη διάφορων χρήσιμων ουσιών.

Εμμεσα η κυτταρίνη βοηθάει και στην πρόσληψη διαφόρων ασθενών καθώς και καρκίνου (τα τελευταία δε πρέπει να αναγράφονται στο σχολικό βιβλίο για αυτό αν δε αναγράφονται αγνοήστε τα)

Το λάθος σου ήταν ότι έγραψες ενεργοποιεί ενώ έπρπε να γράψεις ότι βοηθάει ή συμβάλει στην πρόσληψη διάφορων χρήσιμων ουσιων στο έντερο (ενώ θα ταν πιο σωστό να γράψη την λέξη πρόσληψη απορρόφηση από την λέξη πέψη). Δε ξέρω πόσο θα σου κοπεί :( .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Προσπαθώ να τηρήσω αυτό που είπα να μην συζητώ για μάθημα που μόλις έγραψα. Εδώ όμως κάνω εξαίρεση για να τιμήσω την κατεύθυνση μου την Τ1. Λοιπόν απλά: όλα Ο.Κ. (παιδιά της Β, σκεφτείτε την Τ1).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
νταξ η πέψη ήταν άκυρη. Αλλα αυτό με την απέκκριση που ρώτησα την καθηγήτριά μου, μου είπε ότι δεν θα μου κόψουν, δεν ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Γενικά για έναν ακόμα χρόνο βλέποντας τα θέματα αυτού του μαθήματος θα πω ότι είναι αδικία οι υποψήφιοι της Τ1 να μην έχουν πρόσβαση σε σχολές του 3ου πεδίου. Θεωρώ ότι τα θέματα που θίγονται σε αυτό το μάθημα είναι το ίδιο σημαντικά να μην πω και πιο σημαντικά με τα θέματα που θίγονται στην βιολογία κατεύθυνσης ενώ είναι πολύ πιο σημαντικα από την χημεία θετικής καττεύθνσης

Γενικά το να μπαίνει κάποιος σε σχολή του 3ου πεδίου (ιατρική, διατροφολογία, φαρμακευτική κοκ) και να μην ξέρει κινητική ενζυμική , τύποι αναστολέων, μερικά βασικά πράγματα γιατι σάκχαρα , λιπίδια, υδατάνθρακες και μερικους σημαντικούς μεταβολικούς κύκλους το θεωρώ αρκετά άκυρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Dias παροτρύνεις πολλά παιδιά για την Τ1. Λοιπόν, εγώ δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις στην χημεία μέχρι τώρα. Είναι μεγάλο - ή καλύπτεται σε μια χρονιά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Dias παροτρύνεις πολλά παιδιά για την Τ1. Λοιπόν, εγώ δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις στην χημεία μέχρι τώρα. Είναι μεγάλο - ή καλύπτεται σε μια χρονιά?
Στο έγραψα και αλλού. Σίγουρα, θα ήταν καλύτερα να ήσουν στη Β θετική (καλά το λέω Βασίλη?), αλλά το κενό από τη χημεία Β κατεύθυνσης καλύπτεται εύκολα. 4 συμμαθητές μου το κάλυψαν άνετα μέσα στο καλοκαίρι πριν αρχίσει η Γ λυκείου.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top