Πανελλήνιες και παλαιοί απόφοιτοι

kipa

Νεοφερμένος

Ο kipa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
γεια σας,

στη σελιδα του υπουργειου παιδειας (https://www.ypepth.gr/el_ec_page109.htm) αναφερεται:

Ερώτηση 1:
Πως μπορεί αυτός που αποφοίτησε από το Λύκειο το 1999 και παλαιότερα να εισαχθεί στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση;

Απάντηση:
Από φέτος και μετά ο απόφοιτος αυτός για να εισαχθεί στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση πρέπει να εξεταστεί σε όλα τα μαθήματα της Γ τάξης που εξετάζονται σε εθνικό επίπεδο προκειμένου να αποκτήσει βεβαίωση πρόσβασης και να ενταχθεί στο νέο σύστημα [......]

γνωριζει κανεις να μου εξηγησει τι ακριβως εννοουμε "ολα τα μαθηματα κ.λπ" (που εχω βαλει σε bold)...???

Σε ποια μαθηματα θα εξεταστει τελικα ο παλαιος αποφοιτος? στα 6 του συγκεκριμενου πεδιου/κατευθυνσης που επιλεγει??

η στα παντα?? και φυσικη και αρχαια και βιολογια και λατινικα και και ... καμμια εικοσαρια???

...


ας πουμε αν επιθυμω να εισαχθω στο Μαθηματικο Αθηνας και μονο, ποια μαθηματα θα πρεπει να δωσω ως παλαιος αποφοιτος λυκειου???

αν γνωριζει καποιος να μου το διευκρινησει υα του ημουν υποχρεος

ευχαριστω εκ των προτερων :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Αν θέλεις να εξεταστείς του χρόνου θα εξεταστείς στα μαθήματα που θα εξεταστούν οι υποψήφιοι της τρίτης λυκείου. Νομίζω τα τέσσερα μαθήματα της κατεύθυνσης, έκθεση, και ένα από τα: μαθηματικά γενικής παιδείας, φυσική γενικής παιδείας, βιολογία γενικής παιδείας και έκθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,819 μηνύματα.
Θα πρέπει να εξεταστείς σε 6 μαθήματα [αυτά που ανέφερε η adespoto ;) ] :) .

Αν πάρεις την απόφαση και το κάνεις, καλή σου επιτυχία ! :clapup:






 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από adespoto:
και ένα από τα: μαθηματικά γενικής παιδείας, φυσική γενικής παιδείας, βιολογία γενικής παιδείας και έκθεση.

Διόρθωση: Και ιστορία, έκθεση τη δίνεις ούτως ή άλλως. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Διόρθωση: Και ιστορία, έκθεση τη δίνεις ούτως ή άλλως. ;)

Α ναι, μπερδεύτηκα :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ήθελα να ξερα πάντως ποιός διαλέγει ιστορία! Πρέπει να έχει πολύ μαζοχιστικές τάσεις κάποιος για να το κάνει αυτό! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Ήθελα να ξερα πάντως ποιός διαλέγει ιστορία! Πρέπει να έχει πολύ μαζοχιστικές τάσεις κάποιος για να το κάνει αυτό! :P
Χμ, ίσως κάποιοι που έχουν επιλέξει θεωρητική κατεύθυνση και δεν τους αρέσει η φυσική και η βιολογία (αν και το βρίσκω λίγο δύσκολο). Εγώ προσωπικά αν έδινα τώρα θα επέλεγα μαθηματικά ή φυσική, δεν ξέρω με ποιά λογική προτείνουν στην ξαδέρφη μου η οποία είναι και θετική κατεύθυνση οι καθηγητές της να επιλέξει βιολογία (δεν είναι πολύ θεωρητικό ρε παιδιά; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ πάντως που μάλλον θα ξαναδώσω φέτος (τελικά δεν γίνεται να δώσω μόνο σχέδιο, σγκρούμφ :() θα διαλέξω στάνταρ μαθηματικά. Το θεωρώ το ευκολότερο απο αυτά τα 4.
Ιστορία για να διαλέξω θα έπρεπε να μου βάλουν βραστά αύγα κάτω απο τις μασχάλες και να με μαστιγώνουν. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Troll

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Troll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 386 μηνύματα.
Εγώ πάντως που μάλλον θα ξαναδώσω φέτος (τελικά δεν γίνεται να δώσω μόνο σχέδιο, σγκρούμφ :() θα διαλέξω στάνταρ μαθηματικά. Το θεωρώ το ευκολότερο απο αυτά τα 4.
Ιστορία για να διαλέξω θα έπρεπε να μου βάλουν βραστά αύγα κάτω απο τις μασχάλες και να με μαστιγώνουν. :P

Γιατί θα ξαναδώσεις? Δε σου αρέσει η σχολή σου? Βασικά και εγώ όταν είχα πρωτοπεράσει, το σκεφτόμουν να ξαναδώσω, αλλά λέω που να διαβάζω τώρα και αν κρατούσα το βαθμό μου χωρίος να δώσω, δε θα πεςτυχαινα πουθενα καλύτερα. Που θέλεις να περάσεις Mishelle? (Απλή περιέργεια) :redface: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Γιατί θα ξαναδώσεις? Δε σου αρέσει η σχολή σου? Βασικά και εγώ όταν είχα πρωτοπεράσει, το σκεφτόμουν να ξαναδώσω, αλλά λέω που να διαβάζω τώρα και αν κρατούσα το βαθμό μου χωρίος να δώσω, δε θα πεςτυχαινα πουθενα καλύτερα. Που θέλεις να περάσεις Mishelle? (Απλή περιέργεια) :redface: :P

Ναι δεν μου αρέσει καθόλου η σχολή μου, αν και μου πήρε 2 χρόνια να το πάρω απόφαση.
Για αρχιτεκτονική ΕΜΠ σκέφτομαι, αν και αυτό που μου αρέσει περισσότερο είναι η γραφιστική, την οποία όμως θα τη σπουδάζω παράλληλα με την αρχιτεκτονική, στο ΑΚΤΟ, και θα προσπαθήσω μετά να τα συνδυάσω.
Πάντως, η ηττοπάθεια θεωρώ οτι δεν είναι και ο,τι καλύτερο όταν μιλάμε για αποφάσεις που σε επηρεάζουν μια ζωή.
Βέβαια δεν γίνεται να σε τρέφουν και μια ζωή οι γονείς σου... Ευτυχώς που κερδίζω και δικά μου χρήματα με μια δουλειά που μου αρέσει πραγματικά και ελπίζω σε μερικά χρόνια να μην τους είμαι ιδιαίτερα βάρος (αν πάω του χρόνου αρχιτεκτονική, ακόμα και σε 5 χρόνια να τη βγάλω, θα με σπουδάζουν 8 χρόνια οπότε...).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Για αρχιτεκτονική ΕΜΠ σκέφτομαι, αν και αυτό που μου αρέσει περισσότερο είναι η γραφιστική, την οποία όμως θα τη σπουδάζω παράλληλα με την αρχιτεκτονική, στο ΑΚΤΟ, και θα προσπαθήσω μετά να τα συνδυάσω.
Πάντως, η ηττοπάθεια θεωρώ οτι δεν είναι και ο,τι καλύτερο όταν μιλάμε για αποφάσεις που σε επηρεάζουν μια ζωή.
Βέβαια δεν γίνεται να σε τρέφουν και μια ζωή οι γονείς σου... Ευτυχώς που κερδίζω και δικά μου χρήματα με μια δουλειά που μου αρέσει πραγματικά και ελπίζω σε μερικά χρόνια να μην τους είμαι ιδιαίτερα βάρος (αν πάω του χρόνου αρχιτεκτονική, ακόμα και σε 5 χρόνια να τη βγάλω, θα με σπουδάζουν 8 χρόνια οπότε...).


Στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα....
Πόσο σε ζηλεύω ρε Λία....
Προχώρα και μη μασάς....
Αν δεν το κάνεις είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα το σκυλομετανοιώσεις και θα σου μείνει απωθημένο για μια ζωή.... κάτι ξέρω και εγώ :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Κάτσε βρε κουε, εσένα δεν σου αρέσει τρελά η δουλειά σου; :confused:
Πάλι μπερδεύτηκα :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Κάτσε βρε κουε, εσένα δεν σου αρέσει τρελά η δουλειά σου; :confused:
Πάλι μπερδεύτηκα :redface:

το έχει η μέρα :P

Ναι βρε! Μου αρέσει τρελλά η δουλειά μου!!!! :clapup:
όμως θα ήθελα την δεδομένη χρονική στιγμή που είχα την δυνατότητα να είχα προσπαθήσει για ακόμα περισσότερα πράγματα.....

Ξέρεις πόσα πολλά και διαφορετικά πράγματα ΛΑΤΡΕΥΩ να κάνω?
Μου αρέσει τρελά η δουλειά μου αλλά υπάρχει κάποια εγγύηση ότι αν είχα σπουδάσει και κάτι ακόμα... ότι δεν θα μου άρεσε καλύτερα το άλλο? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Είσαι λίγο πλεονέκτης :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top