Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 361)
  • Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 60 16.6%
  • Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 86 23.8%
  • Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά

    Ψήφοι: 29 8.0%

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Να με συγχωρείς Καλυψώ αλλά εγώ σε πάρα πολλά μέχρι στιγμής συμφωνώ με τον fandago και τον Lorien (με τον Lorien ίσως όχι σε τόσα γιατί έχει μια τεράστια εμμονή με διάφορα στερεότυπα) και last time I checked ούτε άνδρας ήμουν, ούτε στείρα, ώστε να σκέφτομαι εξ του ασφαλούς.

Μα δεν είπα ποτέ ότι μιλάω εξ ονόματος κάποιου βρε Λία. :)
Έγραψα πουθενά κάτι τέτοιο στο ποστ μου; Η άποψή μου είναι.


πς. και το "δεν πρόκειται να σχολιάσω κάτι πέρα από αυτό" αναφερόταν στο quote με τα λόγια του Λόριεν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Ρε συ Λορυ, ειτε μας αρεσει ειτε οχι, η φυση καποιες φορες ειναι "εναντιον" της γυναικας και καποιες "εναντιον" του ανδρα. Αυτο ειναι φακτ και δεν αλλαζει ειτε γκρινιαζουμε ειτε οχι. Οι γυναικες φαινονται να το αποδεχονται, ενω οι ανδρες απο την αλλη πλευρα δε βλεπω να κανουν το ιδιο.
Νομίζω κοροϊδευόμαστε. Αφού το αποδέχεστε λοιπόν, γιατί ζητάτε άδεια εγκυμοσύνης, επιδόματα κτλ; Αφού η φύση σας έκανε να είστε έγκυες και όταν είστε έγκυες να ΜΗΝ μπορείτε να δουλέψετε για κάποιους μήνες. Παρόλα αυτά, ΑΠΑΙΤΕΙΤΕ ένα σωρό διευκολύνσεις.

Να σας δωθούν δε λέω, αλλά να δωθούν και τα αντίστοιχα στους άντρες. :)
Λόριεν και φαντάγκο και δεν θυμάμαι ποιος άλλος- έχετε σκεφτεί ποτέ πώς θα ήταν να είστε στη θέση των γυναικών; :)
Συγνώμη, αλλά με ενόχλησε αυτή σου η φράση. Έχω γράψει ξεκάθαρα ότι σας καταλαβαίνω και για να σας καταλάβω, έχω μπει σαφώς στη θέση σας. Απλά δεν θεωρώ ότι και αυτό είναι το σωστό. Όπως καταλαβαίνω την φράση "κάνω κάτι γιατί απλά... μπορώ", αλλά δεν σημαίνει ότι το δέχομαι όταν δεν είναι σωστό.

Θα πρότεινα λοιπόν, να σκέφτεσαι και εσύ πως θα ήταν να είσαι στη θέση των αντρών πριν πεις κάτι τέτοιο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μα δεν είπα ποτέ ότι μιλάω εξ ονόματος κάποιου βρε Λία. :)
Έγραψα πουθενά κάτι τέτοιο στο ποστ μου; Η άποψή μου είναι.

Έγραψες ότι οι άνδρες έχουν την άποψη που έχουν επειδή μιλούν εκ του ασφαλούς, ξέροντας ότι ποτέ δεν θα μείνουν έγκυοι. Και σου είπα ότι κι εγώ παρ'ότι δεν είμαι εκ του ασφαλούς (όντας γυναίκα) την ίδια άποψη έχω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Έγραψες ότι οι άνδρες έχουν την άποψη που έχουν επειδή μιλούν εκ του ασφαλούς, ξέροντας ότι ποτέ δεν θα μείνουν έγκυοι. Και σου είπα ότι κι εγώ παρ'ότι δεν είμαι εκ του ασφαλούς (όντας γυναίκα) την ίδια άποψη έχω.

Σεβαστή. :)
Και ο φαντάγκο έχει δίκιο σε αυτό που μου είπε- αλλά γνωρίζω πολλά άτομα που θεωρούν τη γυναίκα "δοχείο" και αυτό μου φαίνεται άσχημο. Δεν μπορώ να συζητήσω για ίσα δικαιώματα στο στο να εκφέρουμε άποψη για το θέμα της έκτρωσης, αν βλέπω ότι τα άτομα που έχω απέναντι αντιμετωπίζουν το θέμα έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Λόριεν και φαντάγκο και δεν θυμάμαι ποιος άλλος- έχετε σκεφτεί ποτέ πώς θα ήταν να είστε στη θέση των γυναικών; :)
Nαι. Και το να το κάνει καποιος αυτο δε σημαινει απαραιτητα οτι θα συμφωνησει.

Λόριεν, μόνο με αυτή σου τη φράση τα είπες όλα...
Αν ήσουν εσύ το "δοχείο", ίσως να σκεφτόσουν διαφορετικά. Λυπάμαι που το βλέπεις έτσι.
Αν την απομονωσεις συμφωνω μαζι σου. Αλλά την ειπα μονο για την περιπτωση που μιλουσα στην Youki. Ειπα δλδ :

"Ναι εγω δε θα θελα να εχω απογονο και να ειναι αλλουνου επειδη δε μπορω να τον εχω, δε τον ζητησα αυτη τη στιγμη στη ζωη μου, και η συντροφος αλλαξε γνωμη και το πηρε κι εφυγε. Σου φαινεται περιεργο ; Αν ναι, αντεστρεψε απλα τους ρολους. Δεν εχει σημασια που δεν ειναι ο αντρας το δοχειο."

...δλδ οτι για να δειτε οτι δεν ειναι περιεργο, αντιστρεψτε τους ρολους, μια και στην προσπαθεια αυτη, το ποιος ειναι το δοχειο δεν ειναι το βασικο σημειο. :)

Να με συγχωρείς Καλυψώ αλλά εγώ σε πάρα πολλά μέχρι στιγμής συμφωνώ με τον fandago και τον Lorien (με τον Lorien ίσως όχι σε τόσα γιατί έχει μια τεράστια εμμονή με διάφορα στερεότυπα) και last time I checked ούτε άνδρας ήμουν, ούτε στείρα, ώστε να σκέφτομαι εξ του ασφαλούς.
Hey !! Ποια καλε ;;; That hurt !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Και Neraida μη χαρακτηρίζεις μόνο τη μία πλευρά για μικροψυχισμό, γιατί μπορώ κι εγώ να σου δώσω ένα παράδειγμα στο οποίο και η γυναίκα θα μπορούσε να χαρακτηριστεί με κάτι αντίστοιχο και χειρότερο.
Έχουμε ένα ζευγάρι στο οποίο ο άντρας έχει πολλά λεφτά, η γυναίκα μένει έγγυος, εκείνος για χ,ψ λόγους δεν το θέλει, εκείνη αποφασίζει να το κρατήσει και ζητάει από αυτόν την αναγνώριση για τον λόγο ακριβώς που λέμε παραπάνω, το βρίσκεις αυτό απίθανο;
Σου δίνω τις ίδιες πιθανότητες να ισχύει με αυτό που ανέφερες κι εσύ, δηλαδή έναν άντρα να τον απασχολήσει αν θα δώσει και στο παιδί που έχει αποκτήσει εκτός γάμου κληρονομιά.
Μην κοιτάμε μόνο τη μία πλευρά.

Συγγνωμη, αλλα πουθενα δεν εχω γραψει οτι δικαιολογω μια γυναικα που συνειδητα χρησιμοποιει μια εγκυμοσυνη για σκοπους δικους της, οπως π.χ τα χρηματα. Η εξαπατηση καποιου ειδικα μεσω ενος παιδιου για μενα δεν ειναι απλα μικροψυχο αλλα και ακατανομαστο και οπως θεωρω οτι δε θα πρεπε σε κεινη την περιπτωση καποιος να γινει πατερας του παιδιου μου, ετσι και εγω εαν ειχα τετοια κινητρα δε θα αξιζα να γινω μητερα κανενος παιδιου.
Σε κανενα ποστ μου δεν αναφερθηκα σε περιπτωσεις εξαπατησης. Χωρις να λεω οτι δεν υπαρχουν. Απλα δεν ηταν αυτο που θεωρουσα οτι εξεταζαμε, αφου ολοι φανανταζομαι οτι κατακρινουμε τετοιες συεμπριφορες.

Νομίζω κοροϊδευόμαστε. Αφού το αποδέχεστε λοιπόν, γιατί ζητάτε άδεια εγκυμοσύνης, επιδόματα κτλ; Αφού η φύση σας έκανε να είστε έγκυες και όταν είστε έγκυες να ΜΗΝ μπορείτε να δουλέψετε για κάποιους μήνες. Παρόλα αυτά, ΑΠΑΙΤΕΙΤΕ ένα σωρό διευκολύνσεις.

Να σας δωθούν δε λέω, αλλά να δωθούν και τα αντίστοιχα στους άντρες. :)

Δε σε "πιανω"...
Σε τι ακριβως πανω "κοροιδευουμε" ο ενας τον αλλο?
Στο οτι δε γινεται να δουλευει η γυναικα που βρισκεται στο "μηνα" της? Οτι τλχ μεχρι να ξελεχωνιασει πρεπει να βρισκεται σπιτι και δεν μπορει να επιστρεψει στην εργασια της? Ή οτι πρεπει τους πρωτους μηνες να ταιζει το μωρο καθε τριωρο?!
Ο ανδρας μηπως δεν παιρνει επιδομα για τεκνα και βρισκεται στην φαντασια μου?
Τι ακριβως θελεις να δοθει στους ανδρες που αδικως δε διδεται? Οχι τπτ αλλο, αλλα για να σε καταλαβω και να μη γραφουμε γενικα και αοριστα πραγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. ..του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 323 μηνύματα.
Καταρχας, κανω εκτρωση για μενα δε σημαινει καταδικαζω καποιον σε θανατο. Ειμαι υπερ της εκτρωσης κατω απο προυποθεσεις και οχι ετσι για το "γουστο" μας και λογω ανευθυνοτητας μας.
Εν συνεχεια, οσον αφορα στο "δε θα ηθελα ενα παιδι απο εναν τετοιο ανθρωπο", θελω να πω πως ενας ανθρωπος που τα βλεπει ετσι τα πραγματα, δεν κανει για πατερας του δικου μου παιδιου. Δε θα ηθελα να κουβαλαει το παιδι μου γονιδια ενος τετοιου ανθρωπου. Σιμπλ ας δατ...
ΤΟ παιδί σου; ΤΟ παιδί σου;:hmm:

Τί εννοοείς με αυτό; Το υποθετικό παιδί που κάποτε θα γεννήσεις; Δλδ αν μείνεις έγκυος και το κρατήσεις, αυτό θα είναι "το παιδί σου" ενώ αν το ρίξεις και κάνεις ένα άλλο αργότερα, εκείνο (το δεύτερο) θα είναι ΤΟ παιδί σου;

ΤΟ παιδί σου ορίζεται εκ των προτέρων ως ο καρπός κάποιας κύησης που πιθανόν να αποδεχτείς;

Είπα και προηγουμένως ότι αν θεωρούμε ότι ρεφάρουμε ένα παιδί που ρίχνουμε με ένα άλλο, τότε κατά τη γνώμη μου περνάμε κρίση ανθρωπισμού (ΑΣΧΕΤΑ αν υπό προϋποθέσεις προτιμήσουμε την έκτρωση σε κάποια περίπτωση).

Με την ελπίδα η κόντρα μας να είναι καθαρά γλωσσολογική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
ΤΟ παιδί σου; ΤΟ παιδί σου;:hmm:

Τί εννοοείς με αυτό; Το υποθετικό παιδί που κάποτε θα γεννήσεις; Δλδ αν μείνεις έγκυος και το κρατήσεις, αυτό θα είναι "το παιδί σου" ενώ αν το ρίξεις και κάνεις ένα άλλο αργότερα, εκείνο (το δεύτερο) θα είναι ΤΟ παιδί σου;

ΤΟ παιδί σου ορίζεται εκ των προτέρων ως ο καρπός κάποιας κύησης που πιθανόν να αποδεχτείς;

Είπα και προηγουμένως ότι αν θεωρούμε ότι ρεφάρουμε ένα παιδί που ρίχνουμε με ένα άλλο, τότε κατά τη γνώμη μου περνάμε κρίση ανθρωπισμού (ΑΣΧΕΤΑ αν υπό προϋποθέσεις προτιμήσουμε την έκτρωση σε κάποια περίπτωση).

Με την ελπίδα η κόντρα μας να είναι καθαρά γλωσσολογική...

Πως κατεληξες σε αυτο το πραγμα και τι σε εκανε στα γραφομενα μου να το συμπερανεις?
Εγω αυτο που ειπα ειναι το εξης παρακατω: Σε περιπτωση που κατοπιν "ατυχηματος" μεινω εγκυος απο εναν ανδρα που εξεταζει το θεμα τοσο μικροψυχα, δε θα τον ηθελα για πατερα του δκου μου παιδιου και πολυ πιθανον (το πιθανοτερο δλδ) να προεβαινα σε εκτρωση, εκτος εαν ετιθετο θεμα μελλοντικα μη αλλης δυνατοτητας τεκνοποιησης.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. ..του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 323 μηνύματα.
Σε περιπτωση που κατοπιν "ατυχηματος" μεινω εγκυος απο εναν ανδρα που εξεταζει το θεμα τοσο μικροψυχα, δε θα τον ηθελα για πατερα του δκου μου παιδιου...

Το παιδί τί φταίει;

Είναι από τις περιπτώσεις που είναι τιμιότερο να παραδεχτεί κάποιος ότι η έκτρωση είναι θέμα δικής του ματαιοδοξίας (όχι πρακτικών δυσκολιών όπως φράγκα κλπ, τουλάχιστον δεν ανέφερες κάτι τέτοιο) και όχι να πάρει κάποια έτοιμη κουλτουριάρικη ατάκα. Απόλυτα το βλέπω (το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ), απόλυτα το λέω. Σόρυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Συγγνωμη, αλλα πουθενα δεν εχω γραψει οτι δικαιολογω μια γυναικα που συνειδητα χρησιμοποιει μια εγκυμοσυνη για σκοπους δικους της, οπως π.χ τα χρηματα. Η εξαπατηση καποιου ειδικα μεσω ενος παιδιου για μενα δεν ειναι απλα μικροψυχο αλλα και ακατανομαστο και οπως θεωρω οτι δε θα πρεπε σε κεινη την περιπτωση καποιος να γινει πατερας του παιδιου μου, ετσι και εγω εαν ειχα τετοια κινητρα δε θα αξιζα να γινω μητερα κανενος παιδιου.
Δεν είπα ότι τη δικαιολογείς.

Άρα ΜΠΟΡΕΙ μια γυναίκα να το κάνει, ανεξάρτητα το πως εμείς εδώ θα το χαρακτηρίσουμε.. μικρόψυχο ή ακατανόμαστο.
Άρα ένας άντρας θα βρεθεί να "χρωστάει" για κάτι που ΔΕΝ ήθελε, μόνο και μόνο επειδή αυτό είναι το δικό της σώμα και αυτή έχει τον τελευταίο λόγο.
Και το βρίσκεις εσύ αυτό δίκαιο;
Μη μου πεις για τη φύση του ανθρώπου, ούτε να μου πεις ας πρόσεχε.
Είναι αυτό δίκαιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Επειδή έχω μπερδέψει λίγο τα μπούτια μου με ένα θέμα, αν μπορείτε με βοηθάτε? :redface:

Εκτός απ τον epote, υπάρχει κάποιος άλλος που να υποστηρίζει ότι ΑΝ η γυναίκα ΔΕ ΘΕΛΕΙ το παιδί, αλλά θα το θέλει ο άντρας, η γυναίκα θα πρέπει να το κρατήσει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΛΑΡΑ7427

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ΛΑΡΑ7427 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Ναι, γιατί να μη το κρατήσει, για μένα αυτός είναι άντρας, είναι υπεύθυνος, και έχει συνείδηση. Αλλά πολύ σπάνια το έχω ακούσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Επειδή έχω μπερδέψει λίγο τα μπούτια μου με ένα θέμα, αν μπορείτε με βοηθάτε? :redface:

Εκτός απ τον epote, υπάρχει κάποιος άλλος που να υποστηρίζει ότι ΑΝ η γυναίκα ΔΕ ΘΕΛΕΙ το παιδί, αλλά θα το θέλει ο άντρας, η γυναίκα θα πρέπει να το κρατήσει?
Εγώ πάντως όχι, υποστηρίζω ότι αν ΔΕΝ το θέλει ο άνδρας και το θέλει η γυναίκα, πρέπει να μην έχει απαιτήσεις από αυτόν (ομοίως και ο fandago αν έχω καταλάβει καλά). Φυσικά δεν αναφέρομαι σε περιπτώσεις όπου ο άνδρας το ήθελε στην αρχή και μετά λάκισε, αλλά που το είχε καταστήσει σαφέστατο εξ αρχής ότι δεν το θέλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Δε σε "πιανω"...
Σε τι ακριβως πανω "κοροιδευουμε" ο ενας τον αλλο?
Στο οτι δε γινεται να δουλευει η γυναικα που βρισκεται στο "μηνα" της? Οτι τλχ μεχρι να ξελεχωνιασει πρεπει να βρισκεται σπιτι και δεν μπορει να επιστρεψει στην εργασια της? Ή οτι πρεπει τους πρωτους μηνες να ταιζει το μωρο καθε τριωρο?!
Θα περίμενα πραγματικά, τουλάχιστον όταν συζητάμε σε μέρος όπου αυτά που λέμε μένουν ως γραμμένα, είτε να έχουν συνοχή, είτε να καταλαβαίνουμε τι λέμε οκ;

Λοιπόν αυτά τα "πρέπει" και τα "δεν γίνεται" ποιος τα καθόρισε; Ο άνθρωπος με νόμους; Όχι... Ποιος; Η ΦΥΣΗ! Τι είπες λοιπόν εσύ σε προηγούμενο post; Για θυμήσου:
Ρε συ Λορυ, ειτε μας αρεσει ειτε οχι, η φυση καποιες φορες ειναι "εναντιον" της γυναικας και καποιες "εναντιον" του ανδρα. Αυτο ειναι φακτ και δεν αλλαζει ειτε γκρινιαζουμε ειτε οχι. Οι γυναικες φαινονται να το αποδεχονται, ενω οι ανδρες απο την αλλη πλευρα δε βλεπω να κανουν το ιδιο. Αντε εαν ειναι να αρχισουμε να διαμαρτυρομεθα για τα "αδικα" και γιατι να μην μπορει να τεκνοποιησει και μια 70αρα, οπως μπορει αντιστοιχα ο ανδρας στα 70 του κ.ο.κ.
Ας συνειδητοποιησουμε καποια πραγματα και ας μαθουμε να ζουμε με αυτα.
πως ακριβώς λοιπόν αποδέχεσαι ότι η φύση σε κάνει να πρέπει να βρίσκεσαι σπίτι, δεν γίνεται να δουλεύει στον μήνα της και πρέπει τους πρώτους μήνες να ταΐζεις το παιδί κάθε τρίωρο (αυτό ισχύει όντως; :worry:); Με το να ζητάς επιδόματα, άδειες εγκυμοσύνης κτλ; Έτσι το αποδέχεσαι εσύ; Έτσι το αποδέχομαι και εγώ... Με έχει αδικήσει κάπου η φύση; Φτιάξτε έναν νόμο να έλθω στα ίσια μου... :confused:

Πως αποδέχεσαι το γεγονός ότι ο άντρας έχει την δυνατότητα να αδιαφορήσει για το παιδί από ΤΗΝ ΦΥΣΗ ΤΟΥ; Με τον ΑΝΑΓΚΑΖΕΙΣ να υπογράψει αναγνώριση ή διατροφή;

Όχι μόνο λοιπόν δεν αποδέχεσαι την φύση σου, αλλά επιβάλεις στον άντρα κάτι, για να του αποτρέψεις κάτι στο οποίο θεωρητικά ευνοείται από την φύση του.

ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ! :confused:

υγ: όπως και να το δεις η λογική αυτού που λέω είναι σωστή σαν σύνδεση στοιχείων. Οπότε αν δεν σου αρέσει το αποτέλεσμα, μάλλον τα στοιχεία σου είναι λάθος. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Για να διευκρινίσω το +1 που έβαλα στον fandago παραπάνω:
Δεν είμαι καθόλου κατά της νομοθετικής ρύθμισης τυχόν αιδκιών της φύσης. Είμαι υπέρ του να διορθώνει ο νόμος και η επιστήμη τυχόν αδικίες της φύσης. Ωστόσο θα πρέπει να γίνονται ισομερώς και να μην καταλήγουν να αδικούν το άλλο φύλο. Για παράδειγμα, πρέπει η άδεια πατρότητας να είναι εξίσου "υποχρεωτική" με την άδεια μητρότητας. Κι αν θέλουμε να υποχρεώνεται ο άνδρας να στηρίζει ένα μωρό που δεν ήθελε, τότε να υποχρεωνόμαστε κι εμείς να κρατήσουμε ένα μωρό που δεν θέλαμε και να πληρώνουμε και διατροφή. Δεν μας αρέσει; (ούτε εμένα μου αρέσει και ΔΕΝ το προτείνω) Τότε να μην ισχύει και το πρώτο. Μέχρι να βρει λύση η επιστήμη, αυτές είναι οι μόνες δίκαιες λύσεις που βλέπω.

Άλλωστε δεν υπάρχει αδικία που να βλάπτει μόνο το ένα φύλο. Πάντα έμμεσα βλάπτει και το άλλο (μπορώ να το αναλύσω αυτό, αλλά είναι για άλλο θέμα).

Όπως ξέρετε είμαι από τους πιο "φανατικούς" υποστηρικτές της απόλυτης ισότητας μεταξύ των 2 φύλων. Πλέον αρχίζω να διαπιστώνω έναν ακόμα λόγο για τον οποίο δεν έχουμε πραγματική ισότητα: Δεν μπορώ να σκεφτώ ούτε μια παραχώρηση που να έχουν κάνει οι γυναίκες στα δικά τους κεκτημένα για χάρη της ισότητας. Ούτε μία. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
πως ακριβώς λοιπόν αποδέχεσαι ότι η φύση σε κάνει να πρέπει να βρίσκεσαι σπίτι, δεν γίνεται να δουλεύει στον μήνα της και πρέπει τους πρώτους μήνες να ταΐζεις το παιδί κάθε τρίωρο (αυτό ισχύει όντως; :worry:); Με το να ζητάς επιδόματα, άδειες εγκυμοσύνης κτλ; Έτσι το αποδέχεσαι εσύ; Έτσι το αποδέχομαι και εγώ... Με έχει αδικήσει κάπου η φύση; Φτιάξτε έναν νόμο να έλθω στα ίσια μου... :confused:
Γιατί μπλέκουμε τα μπούτια μας? Θέλουμε (άντρες και γυναίκες) τα παιδιά να γεννιούνται υγιή χωρίς κινδύνους για την μητέρα? Θέλουμε ως κοινωνία την γυναίκα στην παραγωγή? Θέλουμε να μην εξαρτιόνται οι γυναίκες από τους άντρες οικονομικά που είναι ψυχοφθόρο ΚΑΙ για τους δύο? Ε δεν γίνεται αλλοιώς παρά με άδεια εγκυμοσύνης... τι να κάνουμε τώρα...
Στην αρρώστια (ως κατάσταση που δεν σου επιτρέπει να εργαστείς ή ως κατάσταση που δεν σου επιτρέπει να πάς στη δουλειά σου - πχ σπασμένο πόδι) δεν παίρνεις αναρρωτική? Επειδή δεν μπορούμε να σκεφτούμε μια κατάσταση που για θετικό αποτέλεσμα ο άντρας δεν μπορεί να εργαστεί πρέπει να ακυρώσουμε τα αντικειμενικά στοιχεία της εγκυμοσύνης? Τότε να μην φτιάχνουμε δρόμους/ εισόδους/ λεωφορεία και για ΑΜΕΑ για να μπορούν να εργάζονται... όπως παλιά...
Αν το ποσοστό των αντρών που θέλουν να συνεχιστεί μια εγκυμοσύνη χωρίς να συνεισφέρει η γυναίκα μετά την γέννηση του παιδιού είχαν φτάσει την απαιτούμενη κρίσιμη μάζα θα άρχιζαν να συζητιούνται/ νομοθετούνται τα απαιτούμενα για μια τέτοια περίπτωση....

"αυτό ισχύει όντως; :worry:"
Τόσο μακριά από την κατάσταση και όμως με τόσο έντονη άποψη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Γιατί μπλέκουμε τα μπούτια μας? Θέλουμε (άντρες και γυναίκες) τα παιδιά να γεννιούνται υγιή χωρίς κινδύνους για την μητέρα? Θέλουμε ως κοινωνία την γυναίκα στην παραγωγή? Θέλουμε να μην εξαρτιόνται οι γυναίκες από τους άντρες οικονομικά που είναι ψυχοφθόρο ΚΑΙ για τους δύο? Ε δεν γίνεται αλλοιώς παρά με άδεια εγκυμοσύνης... τι να κάνουμε τώρα...
Μα φυσικά και χαίρομαι που οι γυναίκες έχουν αυτή τη δυνατότητα, φυσικά και θα χαρώ όταν η γυναίκα μου με το καλό θα μπορεί να την αξιοποιήσει. Με ενοχλεί όμως που διαβάζω τόσα και τόσα, για το ότι η φύση έτσι μας έκανε και αποδεχτείτε το (στους άντρες) και το ότι πρέπει ντε και καλά να υποχρεώνεται να κάνει κάτι ο άντρας, για να μην αδικείται η γυναίκα.

Θέλεις να έχεις κάποια επιπλέον όταν μένεις έγκυος, όπως σε προόρισε η φύση; Να τα έχεις, αλλά να μην μας βγαίνεις και αδικημένη από πάνω (δεν είναι προσωπικό στη lugar αυτό). Αλλιώς, να πάρει και ο άντρας αντίστοιχα "bonus" και κάνε μετά ότι θέλεις. :)

Άλλοι είπαν για το πως μας έκανε η φύση και να το αποδεχτούμε, αλλά δεν βλέπω να αναφέρεσαι σε αυτούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
πως ακριβώς λοιπόν αποδέχεσαι ότι η φύση σε κάνει να πρέπει να βρίσκεσαι σπίτι, δεν γίνεται να δουλεύει στον μήνα της και πρέπει τους πρώτους μήνες να ταΐζεις το παιδί κάθε τρίωρο (αυτό ισχύει όντως; :worry:);
Θα απαντήσω σε αυτό, στη διαμάχη δεν έχω κουράγιο να μπλεχτώ.

ΔΕΝ έχω εμπειρία ακόμα από θηλασμό (προφανώς) αλλά έχω διαβάσει πολύ για το θέμα επειδή με ενδιαφέρει. Το μωρό δεν πρέπει να το θηλάζεις ανά τρίωρο, πρέπει να το θηλάζεις όποτε αυτό θέλει. Το οποίο συμβαίνει πολύ συχνότερα από τρίωρο. Τις πρώτες 40 μέρες μπορεί να είναι στο στήθος μέχρι και 18 ώρες την ημέρα (έπαθα σοκ όταν το διάβασα:P). Επίσης μπορεί να θηλάζει συνεχόμενα επί ώρες. Αφού περάσουν οι 40 μέρες, τα πράγματα χαλαρώνουν λίγο. Αλλά οπωσδήποτε κάθε 2-3 ώρες πάλι πρέπει να φάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Να προσθέσω μόνο σε αυτά που είπε η Palladin, πως μετά από κάθε θηλασμό είσαι κομμάτια και οι γιατροί συμβουλεύουν τους πρώτους μήνες, η μητέρα να εκμεταλλεύεται τις ώρες που το μωρό κοιμάται και να κοιμάται κι εκείνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Μα φυσικά και χαίρομαι που οι γυναίκες έχουν αυτή τη δυνατότητα, φυσικά και θα χαρώ όταν η γυναίκα μου με το καλό θα μπορεί να την αξιοποιήσει.
Μεταξύ μας... μην της δείξεις τι λές σε αυτή τη συζήτηση αν θέλεις να κάνετε παιδί!:)

Με ενοχλεί όμως που διαβάζω τόσα και τόσα, για το ότι η φύση έτσι μας έκανε και αποδεχτείτε το (στους άντρες) και το ότι πρέπει ντε και καλά να υποχρεώνεται να κάνει κάτι ο άντρας, για να μην αδικείται η γυναίκα.
Δεν το κάνει ο άντρας το κάνει το κράτος... και η κοινωνία για τους λόγους που προανέφερα: για να έχει υγιή παιδιά και υγιές εργατικό δυναμικό (αν θες να το πάω πάρα πέρα για να έχει παιδιά και εργατικό δυναμικό)
Θέλεις να έχεις κάποια επιπλέον όταν μένεις έγκυος, όπως σε προόρισε η φύση; Να τα έχεις, αλλά να μην μας βγαίνεις και αδικημένη από πάνω (δεν είναι προσωπικό στη lugar αυτό). Αλλιώς, να πάρει και ο άντρας αντίστοιχα "bonus" και κάνε μετά ότι θέλεις. :)
Ωραία και τώρα πες μας συγκεκριμένα για ποιό ρόλο προόρισε η φύση τους άντρες που είναι ευεργετικός για το σύνολο και για τον οποίον θέλεις "bonus" ώστε να στο δώσω.:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top