Εξεταστική

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
πλησιαζει σταδιακα η " καλυτερη περιοδος " του φοιτητη:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iew

Νεοφερμένος

Η iew αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
υπάρχουν και εκείνοι που πέρασαν όλα τα μαθήματα και δεν έχουν τίποτα για Σεπτέμβρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 545651

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
υπάρχουν και εκείνοι που πέρασαν όλα τα μαθήματα και δεν έχουν τίποτα για Σεπτέμβρη.

τυχεροι εκεινοι, πολυυυυυυ τυχεροι :redface: αλιι σε εμας :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Έχω 3 μαθήματα τα λεμε στις 27
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioanis

Δραστήριο μέλος

Ο Ioanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 434 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά. Αντιμετωπίζω ένα μικρό προβληματάκι αναφορικά με τον προγραμματισμό για την εξεταστική. Θέλω να δώσω 10 μαθήματα (δεν είναι δύσκολα τα περισσότερα) και θέλω να φτιάξω ένα χρονοδιάγραμμα μεχρι τις γιορτές (χαλαρό για να μπορώ να το τροποποιήσω αν γίνει κάτι). Πώς να το κάνω? Σκέφτηκα να χωρίσω τα μαθήματα σε 3 ομάδες και να διαβάζω 3 την εβδομάδα. Τι με συμβουλεύετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά. Αντιμετωπίζω ένα μικρό προβληματάκι αναφορικά με τον προγραμματισμό για την εξεταστική. Θέλω να δώσω 10 μαθήματα (δεν είναι δύσκολα τα περισσότερα) και θέλω να φτιάξω ένα χρονοδιάγραμμα μεχρι τις γιορτές (χαλαρό για να μπορώ να το τροποποιήσω αν γίνει κάτι). Πώς να το κάνω? Σκέφτηκα να χωρίσω τα μαθήματα σε 3 ομάδες και να διαβάζω 3 την εβδομάδα. Τι με συμβουλεύετε;

Αναλόγως τα μαθήματα και αναλόγως αν είναι μόνο διάβασμα ή/και εργασίες. Αλλά αν είναι διάβασμα καλύτερα θα ήταν να διάβαζες κανονικα και μέσα στην εβδομάδα και όχι μόνο πριν την εξεταστικη. Θα σου είναι πιο εύκολο ετσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioanis

Δραστήριο μέλος

Ο Ioanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 434 μηνύματα.
Αναλόγως τα μαθήματα και αναλόγως αν είναι μόνο διάβασμα ή/και εργασίες. Αλλά αν είναι διάβασμα καλύτερα θα ήταν να διάβαζες κανονικα και μέσα στην εβδομάδα και όχι μόνο πριν την εξεταστικη. Θα σου είναι πιο εύκολο ετσι.

όχι όχι .ευτυχώς με τις εργασίες έχω ξεμπερδέψει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με το άρθρο 31, παράγραφος 1 του Ν.4452/17 που δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ 17 τ.Α΄/15-2-17, θεσμοθετείται μόνιμα η διπλή εξεταστική των επί πτυχίω φοιτητών. https://www.et.gr/idocs-nph/search/p...ijOwgClSXriPHh2xKWUHRil2g-vJdrP-nozf6QKipyEkN
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dizys

Νεοφερμένος

Ο Dizys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Με το άρθρο 31, παράγραφος 1 του Ν.4452/17 που δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ 17 τ.Α΄/15-2-17, θεσμοθετείται μόνιμα η διπλή εξεταστική των επί πτυχίω φοιτητών. https://www.et.gr/idocs-nph/search/pd...-nozf6QKipyEkN

Ταπεινά φρονώ πως είναι κάπως παραπλανητικό να λέμε ότι "θεσμοθετείται νόμιμα η διπλή εξεταστική των επί πτυχίω φοιτητών". Από την στιγμή που απόφαση καταλήγει στο ότι "έπειτα από απόφαση της Συνέλευσης του Τμήματος ή της Σχολής του Α.Ε.Ι." συνεπάγεται ότι τα τμήματα θα πραγματοποιούν διπλή εξεταστική για τους επί πτυχίω φοιτητές εάν το αποφασίσουν τα ίδια. Καλύτερο θα ήταν, πιστεύω, να γραφόταν ότι εναποτίθεται πλήρως στα τμήματα/σχολές η εφαρμογή ή όχι διπλής εξεταστικής για τους επί πτυχίω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ταπεινά φρονώ πως είναι κάπως παραπλανητικό να λέμε ότι "θεσμοθετείται νόμιμα η διπλή εξεταστική των επί πτυχίω φοιτητών". Από την στιγμή που απόφαση καταλήγει στο ότι "έπειτα από απόφαση της Συνέλευσης του Τμήματος ή της Σχολής του Α.Ε.Ι." συνεπάγεται ότι τα τμήματα θα πραγματοποιούν διπλή εξεταστική για τους επί πτυχίω φοιτητές εάν το αποφασίσουν τα ίδια. Καλύτερο θα ήταν, πιστεύω, να γραφόταν ότι εναποτίθεται πλήρως στα τμήματα/σχολές η εφαρμογή ή όχι διπλής εξεταστικής για τους επί πτυχίω.

Ποια σχολή θα αποφασίσει τη μη διεξαγωγή διπλής εξεταστικής προς διευκόλυνση των επί πτυχίω φοιτητών από τη στιγμή που έχει γίνει Νόμος του Κράτους; Θα πέσουν οι φοιτητές να τους φάνε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dizys

Νεοφερμένος

Ο Dizys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Ποια σχολή θα αποφασίσει τη μη διεξαγωγή διπλής εξεταστικής προς διευκόλυνση των επί πτυχίω φοιτητών από τη στιγμή που έχει γίνει Νόμος του Κράτους; Θα πέσουν οι φοιτητές να τους φάνε!

Πρακτικά δεν έχεις άδικο, αλλά σε ορισμένες σχολές υπάρχουν καθηγητές που θεωρούν ότι με τις διπλές εξεταστικές για τους επί πτυχίω φοιτητές, τα πανεπιστήμια υποβαθμίζονται σε εξεταστικά κέντρα. Εάν πλειοψηφήσει μια τέτοια άποψη σε Γενική Συνέλευση Τμήματος τότε δεν είναι βέβαιο ότι θα αποφασιστεί η διεξαγωγή διπλής εξεταστικής.

Σίγουρα, σε μια τέτοια περίπτωση, θα υπάρξουν έντονες αντιδράσεις από τον φοιτητικό σύλλογο όμως αυτό μπορεί να πάει και παραπέρα: Εάν στην Γ.Σ. οι καθηγητές αποφασίσουν διεξαγωγή διπλή εξεταστικής για τους επί πτυχίω, τότε ενδέχεται και πάλι να αντιδράσουν οι φοιτητές και να ζητήσουν διπλή εξεταστική για όλους τους φοιτητές και όχι μόνο για τους επί πτυχίω, με πιθανή αιτιολογία ότι δεν θα αποτελέσει παραπάνω κόπο κάτι τέτοιο.

Και εάν η άποψη ότι "οι διπλές εξεταστικές υποβαθμίζουν τα παν/μια σε εξεταστικά κέντρα" δεν υφίσταται μεταξύ των καθηγητών αρχικά, έχω τις επιφυλάξεις μου για το εάν θα συνεχίσει να μην υφίσταται κατόπιν και ενός τέτοιου αιτήματος από τον φοιτητικό σύλλογο που αναφέρω παραπάνω. Με λίγα λόγια, αυτό που λέω είναι ότι σε κάποιες σχολές ενδέχεται να μην κάνουν διπλές εξεταστικές για τους επί πτυχίω "υπό τον φόβο" της πίεσης από τους φοιτητές για διπλή εξεταστική για όλους.

Αλλά στην τελική, ακόμη κι εάν οι καθηγητές δεν έχουν πρόβλημα ούτε με την διπλή εξεταστική για όλους, διερωτώμαι γιατί δεν γράφουμε: "Θεσμοθετείται μόνιμα διπλή εξεταστική για όλους τους φοιτητές" καθώς εύκολα μπορούμε να περάσουμε από τους επί πτυχίω σε όλους εάν υπάρχει πίεση από τους φοιτητές. Δεν θέλω να κάνω αντιπαράθεση, και συγγνώμη εάν φαίνεται κάτι τέτοιο, απλώς θεωρώ ότι πρέπει να είμαστε ακριβείς, όσο γίνεται, σε ό,τι γράφουμε και αυτό είναι και το πνεύμα του πρώτου μου μηνύματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πρακτικά δεν έχεις άδικο, αλλά σε ορισμένες σχολές υπάρχουν καθηγητές που θεωρούν ότι με τις διπλές εξεταστικές για τους επί πτυχίω φοιτητές, τα πανεπιστήμια υποβαθμίζονται σε εξεταστικά κέντρα. Εάν πλειοψηφήσει μια τέτοια άποψη σε Γενική Συνέλευση Τμήματος τότε δεν είναι βέβαιο ότι θα αποφασιστεί η διεξαγωγή διπλής εξεταστικής.

Σίγουρα, σε μια τέτοια περίπτωση, θα υπάρξουν έντονες αντιδράσεις από τον φοιτητικό σύλλογο όμως αυτό μπορεί να πάει και παραπέρα: Εάν στην Γ.Σ. οι καθηγητές αποφασίσουν διεξαγωγή διπλή εξεταστικής για τους επί πτυχίω, τότε ενδέχεται και πάλι να αντιδράσουν οι φοιτητές και να ζητήσουν διπλή εξεταστική για όλους τους φοιτητές και όχι μόνο για τους επί πτυχίω, με πιθανή αιτιολογία ότι δεν θα αποτελέσει παραπάνω κόπο κάτι τέτοιο.

Καμία αντιπαράθεση αγαπητέ! Απόψεις ανταλλάσσουμε! Κοίτα εδώ δεν μιλάμε για διεκδικήσεις φοιτητών μεταξύ των οποίων πιθανόν να είναι και η διπλή εξεταστική όλων (πράγμα το οποίο κατά την άποψή μου δεν έχει αιτιολόγηση). Οι φοιτητές μπορεί να έχουν χίλια αιτήματα. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα πραγματοποιηθούν. Εδώ μιλάμε για διπλή εξεταστική των επί πτυχίω φοιτητών που νομοθετήθηκε με σαφές σκεπτικό (καθυστέρηση ολοκλήρωσης σπουδών λόγω αναμονής για μεγάλο χρονικό διάστημα προκειμένου να δώσουν τα χρωστούμενα μαθήματα, οικονομική επιβάρυνση ειδικά για τους φοιτητές που σπουδάζουν μακριά από τον τόπο κατοικίας τους, χάσιμο ευκαιριών που μπορεί να παρουσιαστούν κατά τη διάρκεια της αναμονής είτε για συνέχιση σπουδών είτε για διεκδίκηση θέσεων εργασίας κτλ). Για το συγκεκριμένο λοιπόν θέμα που μιλάμε (και τη στιγμή μάλιστα που έχει γίνει Νόμος του Κράτους), νομίζω ότι καμία σχολή δεν θα αρνηθεί να διευκολύνει τους επί πτυχίω φοιτητές να ολοκληρώσουν τις σπουδές τους όσο το δυνατόν νωρίτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dizys

Νεοφερμένος

Ο Dizys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Ναι καταλαβαίνω τι λες. Εγώ το ανέφερα αυτό με αφορμή τα όσα βλέπω και από την δική μου σχολή, που επικρατεί μια τέτοια νοοτροπία από πλευράς καθηγητών. Βέβαια στην σχολή μου, εν προκειμένω, υπάρχει ένα ειδικό καθεστώς εξέτασης (και διδασκαλίας) σχεδόν όλων των υποχρεωτικών μαθημάτων σε κάθε εξεταστική περίοδο. Επομένως, ενδέχεται να πηγάζει από εκεί η νοοτροπία αυτή που αναφέρω παραπάνω. Δηλαδή ότι μας παρέχουν ήδη μια σοβαρή βοήθεια αλλά την διπλή εξεταστική για τους επί πτυχίω δεν την βλέπουν "με καλό μάτι". Τουλάχιστον όπως μαθαίνω και κατανοώ τα πράγματα εγώ.

Αυτό ήθελα να πω και πριν, ότι μπορεί να υπάρχουν και άλλες σχολές που οι καθηγητές να μην είναι τόσο ένθερμοι στην διπλή για κάποιο λόγο. Σε κάθε περίπτωση όμως, παρόλο που δεν με επηρεάζει, ευελπιστώ να γίνουν τα πράγματα όπως τα λες, και να πραγματοποιηθεί στο τμήμα μου (όπως και σε κάθε άλλο τμήμα/σχολή βέβαια) διπλή εξεταστική για τους επί πτυχίω φοιτητές. Όταν με το καλό παρθεί η απόφαση για εμάς, θα γράψω τι έγινε για να υπάρχει ενημέρωση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Τι γινεται εξεταστική δεν έχουμε τον χειμώνα;

Σήμερα έδωσα το 2ο και μέχρις στιγμής ούτε ικανοποιημένος είμαι αλλά ούτε και αισιόδοξος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
23/1/2018 Τραπεζικη
24/1/2018 Εισαγωγή στο Μάρκετινγκ
29/1/2018 Στατιστική 2
7/2/18 Οικονομετρια
7/2/18 Διεθνής
15/2/18 Πολιτική 3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 189234

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
εμεις ξεκιναμε 23 ιανουαριου κ τελειωνουμε 23 φεβρουαριου :/ :( :wall:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Εμεις ξεκινάμε την άλλη εβδομάδα αλλά για διάφορους λόγους, αυτή η εξεταστικη είναι η πρώτη μου εξεταστικη που θα έλεγα ότι ειμαι αρκετά χαλαρή :P Τελειώνουμε 2 Φεβρουαρίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gtr1315

Νεοφερμένος

Ο gtr1315 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδια παντως στο ΠΑΠΕΙ λεγεται δεν θα γινει διπλη για αυτή την εξεταστικη στο Οικονομικο και μαλιστα ακούγεται εντονα και για το καλοκαιρι μπορει να μην γινει το ιδιο μηπω εχει κανεις καμια περαιτέρω πληροφορια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Η εξεταστική τελείωσε, το Erasmus κι η αντίστροφη μέτρηση για την απόκτηση πτυχίου ξεκινάνε :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Ένα μάθημα έχω δώσει μέχρι τώρα (Βιολογία) το οποίο και πέρασα με μέτριο βαθμό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top