[Εκτιμήσεις] Βάσεις 2016

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

CEO

Νεοφερμένος

Ο CEO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Θυμάμαι μας είχε πει μια καθηγήτρια πως κανονικά δεν ξέρουν από που είναι τα γραπτά που διορθώνουν αλλά όταν διόρθωναν (δεν θυμάμαι για πια χρονιά έλεγε) κάποιο μάθημα (νομίζω έκθεση) είχαν βάλει τα πιο πολλά παιδιά ως παράδειγμα το Μπούρτζι (Ναύπλιο)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

George_HPFR

Νεοφερμένος

Ο George_HPFR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Θυμάμαι μας είχε πει μια καθηγήτρια πως κανονικά δεν ξέρουν από που είναι τα γραπτά που διορθώνουν αλλά όταν διόρθωναν (δεν θυμάμαι για πια χρονιά έλεγε) κάποιο μάθημα (νομίζω έκθεση) είχαν βάλει τα πιο πολλά παιδιά ως παράδειγμα το Μπούρτζι (Ναύπλιο)...

Οχι νομίζω ξέρουν από που προέρχονται τα γραπτά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eva097

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eva097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Με 18.450-18.550 περίπου έχω καμία ελπίδα για Νομική Αθήνας ; Δίνω δεύτερη φορά και όπως καταλαβαίνετε έχω αρκετό άγχος ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

George_HPFR

Νεοφερμένος

Ο George_HPFR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Με 18.450-18.550 περίπου έχω καμία ελπίδα για Νομική Αθήνας ; Δίνω δεύτερη φορά και όπως καταλαβαίνετε έχω αρκετό άγχος ...

Ελπίδες να έχεις μέχρι το τέλος (δηλαδή τον Αύγουστο,μην το πάρεις στραβά :Ρ )..Μόλις βγουν οι βαθμολογίες θα έχουμε μια πληρέστερη και σαφέστερη εικόνα για τις επιδόσεις κατά μέσο όρο και συνεπώς και για τις βάσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
9 χρονια σε περιπετιες η χωρα ειτε ευκολα βαζουν ειτε δυσκολα οι επιδοσεις θα ειναι μειωμενες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 707 μηνύματα.
Και εγω έδωσα δεύτερη φορά , και εγω ειμαι μεσα στο άγχος κυρίως εξαιτίας της έκθεσης που δε τά πήγα καλα , ωστόσο ο μόνος τρόπος να περάσει ο χρόνος και να μάθουμε επιτέλους τα αποτελέσματα , ειναι να ασχοληθούμε με κατι μέχρι να βγουν ....και ας ελπίσουμε πως σε 20 μέρες θα ειναι έτοιμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eva097

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eva097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Και εγω έδωσα δεύτερη φορά , και εγω ειμαι μεσα στο άγχος κυρίως εξαιτίας της έκθεσης που δε τά πήγα καλα , ωστόσο ο μόνος τρόπος να περάσει ο χρόνος και να μάθουμε επιτέλους τα αποτελέσματα , ειναι να ασχοληθούμε με κατι μέχρι να βγουν ....και ας ελπίσουμε πως σε 20 μέρες θα ειναι έτοιμα
Έχεις απόλυτο δίκιο , αλλά οι μέρες περνούν αργά και βασανιστικά :P Για ποια σχολή ενδιαφέρεσαι ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 707 μηνύματα.
Έχεις απόλυτο δίκιο , αλλά οι μέρες περνούν αργά και βασανιστικά :P Για ποια σχολή ενδιαφέρεσαι ;

Προς το παρόν το μονο που μπορω να σου πω , ειναι πως ενδιαφέρομαι για ενα 14 στη έκθεση τπτ αλλο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eva097

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eva097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Προς το παρόν το μονο που μπορω να σου πω , ειναι πως ενδιαφέρομαι για ενα 14 στη έκθεση τπτ αλλο :)
Υπερβολεες !!! Είμαι σίγουρη ότι θα πάρεις πολύ παραπάνω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 707 μηνύματα.

presvis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο presvis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Αποτυχία στα Μαθηματικά, καλές επιδόσεις στα υπόλοιπα μαθήματα

Απροσδόκητη αποτυχία στα Μαθηματικά προσανατολισμού και σχετικά καλές επιδόσεις στα περισσότερα μαθήματα δείχνουν τα πρώτα έγκυρα στοιχεία από τα βαθμολογικά κέντρα, στα οποία συνεχίζεται με γοργούς ρυθμούς η διόρθωση των γραπτών των πανελλαδικών εξετάσεων για τους υποψήφιους των Γενικών Λυκείων, που ολοκληρώθηκαν την Τετάρτη.

Σύμφωνα με ικανοποιητικό αριθμό γραπτών που έχουν διορθωθεί, ώστε να είναι δυνατή η εξαγωγή των πρώτων συμπερασμάτων, πάνω από το 60% των γραπτών των Μαθηματικών προσανατολισμού κινούνται σε βαθμολογίες κάτω από το 10 (πέρυσι ήταν 74%), χωρίς αυτό να δικαιολογείται από τα θέματα, τα οποία δεν χαρακτηρίστηκαν φέτος «ιδιαίτερα απαιτητικά», αν και σημειώθηκε ότι ο όγκος ήταν τέτοιος που το τρίωρο επαρκούσε οριακά σε έναν μέτρια προετοιμασμένο υποψήφιο.

Σαφώς καλύτερη είναι η εικόνα σε μαθήματα όπως η Ιστορία και τα Μαθηματικά Γενικής Παιδείας, η Φυσική και η Ιστορία προσανατολισμού, όπου τα έως τώρα στοιχεία δείχνουν την πλειοψηφία των γραπτών να κινείται στις ζώνες 15-18 και 12-15, ενώ ο αριθμός των αριστούχων, όπως όλα δείχνουν, θα αυξηθεί θεαματικά.


Ακόμα και στη Νεοελληνική Γλώσσα, που παραδοσιακά αποτελεί τον «άγνωστο x» των πανελλαδικών, με την έννοια ότι οι επιδόσεις δεν καθορίζονται τόσο από το πόσο «δύσκολα» ή «εύκολα» είναι τα θέματα, φαίνεται ότι οι μαθητές τα έχουν πάει καλά, καθώς η πρώτη εικόνα δείχνει συσσώρευση υποψηφίων σε μεσαίες προς καλές βαθμολογίες, μόλις 10% κάτω από τη βάση και αύξηση των άριστων γραπτών.

Στα Αρχαία οι υποψήφιοι δυσκολεύτηκαν λίγο στη μετάφραση του αδίδακτου κειμένου, ωστόσο κάτω από τη βάση είναι περίπου 3 γραπτά στα 10, όταν πέρυσι η αποτυχία είχε αγγίξει το 50%, ενώ μέτρια είναι η εικόνα στη Βιολογία προσανατολισμού, αν και το έως τώρα δείγμα γραπτών είναι μικρό για την εξαγωγή ασφαλών συμπερασμάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eva097

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eva097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Αποτυχία στα Μαθηματικά, καλές επιδόσεις στα υπόλοιπα μαθήματα

Απροσδόκητη αποτυχία στα Μαθηματικά προσανατολισμού και σχετικά καλές επιδόσεις στα περισσότερα μαθήματα δείχνουν τα πρώτα έγκυρα στοιχεία από τα βαθμολογικά κέντρα, στα οποία συνεχίζεται με γοργούς ρυθμούς η διόρθωση των γραπτών των πανελλαδικών εξετάσεων για τους υποψήφιους των Γενικών Λυκείων, που ολοκληρώθηκαν την Τετάρτη.

Σύμφωνα με ικανοποιητικό αριθμό γραπτών που έχουν διορθωθεί, ώστε να είναι δυνατή η εξαγωγή των πρώτων συμπερασμάτων, πάνω από το 60% των γραπτών των Μαθηματικών προσανατολισμού κινούνται σε βαθμολογίες κάτω από το 10 (πέρυσι ήταν 74%), χωρίς αυτό να δικαιολογείται από τα θέματα, τα οποία δεν χαρακτηρίστηκαν φέτος «ιδιαίτερα απαιτητικά», αν και σημειώθηκε ότι ο όγκος ήταν τέτοιος που το τρίωρο επαρκούσε οριακά σε έναν μέτρια προετοιμασμένο υποψήφιο.

Σαφώς καλύτερη είναι η εικόνα σε μαθήματα όπως η Ιστορία και τα Μαθηματικά Γενικής Παιδείας, η Φυσική και η Ιστορία προσανατολισμού, όπου τα έως τώρα στοιχεία δείχνουν την πλειοψηφία των γραπτών να κινείται στις ζώνες 15-18 και 12-15, ενώ ο αριθμός των αριστούχων, όπως όλα δείχνουν, θα αυξηθεί θεαματικά.


Ακόμα και στη Νεοελληνική Γλώσσα, που παραδοσιακά αποτελεί τον «άγνωστο x» των πανελλαδικών, με την έννοια ότι οι επιδόσεις δεν καθορίζονται τόσο από το πόσο «δύσκολα» ή «εύκολα» είναι τα θέματα, φαίνεται ότι οι μαθητές τα έχουν πάει καλά, καθώς η πρώτη εικόνα δείχνει συσσώρευση υποψηφίων σε μεσαίες προς καλές βαθμολογίες, μόλις 10% κάτω από τη βάση και αύξηση των άριστων γραπτών.

Στα Αρχαία οι υποψήφιοι δυσκολεύτηκαν λίγο στη μετάφραση του αδίδακτου κειμένου, ωστόσο κάτω από τη βάση είναι περίπου 3 γραπτά στα 10, όταν πέρυσι η αποτυχία είχε αγγίξει το 50%, ενώ μέτρια είναι η εικόνα στη Βιολογία προσανατολισμού, αν και το έως τώρα δείγμα γραπτών είναι μικρό για την εξαγωγή ασφαλών συμπερασμάτων.
Με τέτοιους βαθμούς , δυστυχώς θα δούμε τις βάσεις στα ύψη .. Ελπίζω βέβαια να διαψευστώ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

presvis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο presvis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Με τέτοιους βαθμούς , δυστυχώς θα δούμε τις βάσεις στα ύψη .. Ελπίζω βέβαια να διαψευστώ :P

Πραγματικά κάποια παιδιά λένε ότι έχουν συγγενείς καθηγητές που διορθώνουν και τα γραπτά είναι χάλια και πριν από λίγο βγαίνει αυτό που λέει ότι τα περισσότερα διορθώθηκαν και τα έχουν πάει καλά εκτός από τα μαθηματικά. Είναι για να βαράς το κεφάλι σου τον τοίχο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eva097

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eva097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Πραγματικά κάποια παιδιά λένε ότι έχουν συγγενείς καθηγητές που διορθώνουν και τα γραπτά είναι χάλια και πριν από λίγο βγαίνει αυτό που λέει ότι τα περισσότερα διορθώθηκαν και τα έχουν πάει καλά εκτός από τα μαθηματικά. Είναι για να βαράς το κεφάλι σου τον τοίχο.
Πολλές δημοσιεύσεις περί βάσεων κάνουν λόγο είτε για στασιμότητα - κυρίως στο πρώτο πεδίο - είτε για συγκρατημένη άνοδο . Ίσως οι καλύτερες βαθμολογίες σε σχέση με πέρυσι να είναι με κριτήριο το ότι υπάρχει υπερσυσσωρευση στις βαθμολογίες 12-15 και εχουν μειωθει τα γραπτα κατω απο τη βάση . Δεν εξηγείται αλλιώς .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Garist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Garist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Τι προβλέπεται για φυσικό μαθηματικές σχολές θα πέσουν οι βάσεις;έγραψα περίπου 17200 πιάνω μηχανολόγων μηχανικών;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mister No0ne

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mister No0ne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Τι προβλέπεται για φυσικό μαθηματικές σχολές θα πέσουν οι βάσεις;έγραψα περίπου 17200 πιάνω μηχανολόγων μηχανικών;;;

Περιμενε να βγουν οι βαθμοι πρωτα... Μην βασανιζεις το μυαλο σου με τετοια αυτο τον καιρο ( οχι μονο εσυ, ολοι οσοι ρωτατε εδω μεσα). Δικη μου συμβουλη να δηλωσεις ολα τα τμηματα των μηχανολογων ( και προσωπικη εκτιμηση οτι λογικα περνας σιγουρα στην κοζανη, για αλλες πολεις δεν εχω ασχοληθει για να πω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristarac

Νεοφερμένος

Ο xristarac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Πώς πιστεύετε ότι θα κινηθούν τα περιφερειακά τμήματα των πολιτικών μηχανικών?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Βασικά, ο καθένας ό,τι του έρχεται στο μυαλό λέει ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Michanikara

Νεοφερμένος

Ο Michanikara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Πώς πιστεύετε ότι θα κινηθούν τα περιφερειακά τμήματα των πολιτικών μηχανικών?
Ενδιαφέρομαι κι εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos1337

Νεοφερμένος

Ο nikos1337 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Τσέκαρε λίγο.

https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=4195705&postcount=986

Είναι πολύ νωρίς και δυστυχώς για Ψυχολογία έχουμε αύξηση της ζήτησης για το ΕΚΠΑ και Κρήτη, μικρή μείωση για Πάντειο.

Τρομερό!!! Χρήστο θα μπορέσεις να κάνεις φέτος κάποια εκτίμηση για τις Ιατρικές με το παλιό σύστημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top