[Παλιό Σύστημα] Τι μάθημα επιλογής να πάρω στη Γ' Λυκείου;

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Δίνω φέτος,είμαι θεωρητική και έχω διαλέξει για μάθημα επιλογής την βιολογία. Δεν έχω ασχοληθεί πολύ με την βιολογία γιατί δεν με ενδιαφέρει κάτι από το τρίτο πεδίο και ασχολούμαι αποκλειστικά με το πρώτο.
Δεν επηρεάζει καθόλου η βιολογία το πρώτο πεδίο,σωστά;;
Λάθος. Ο βαθμός της βιολογίας μετράει στο γενικό βαθμό πρόσβασης, άρα και στα μόριά σου, ακόμα και στο πρώτο πεδίο.


Με τι μαθηματικά και φυσική θα πάει υποψήφιος της θεωρητικής 4ο πεδίο;
Με δυο παραγώγους που έκανε στη γενική και δυο όρια 0/0 ;;!!
Επιβεβαιωνεται για άλλη μια φορά πως οι περιορισμένες επιλογές που προβλέπει το νέο σύστημα είναι πολύ θετικό στοιχείο. Ας δώσουμε ένα τέλος σε αυτό το Χάλι: "πάρτε μαθήματα επιλογής ανοιχτε πεδία!"
Να μην ληφθεί ως προσωπική επίθεση σε καμια περίπτωση, αλλά πρεπει να έχουμε και λίγο αυτογνωσια και συναίσθηση του που πάμε.
(Είδα το μήνυμα αυτό καθυστερημένα, όμως είναι διαχρονικό).
Ήρθε πριν λίγα χρόνια στο Φυσικό ένας φοιτητής από τη θεωρητική κατεύθυνση που είχε διαλέξει Μαθηματικά γενικής. Στη συζήτηση του είπαμε ότι θα δυσκολευτεί και απάντησε ότι του αρέσει η Φυσική και θα διαβάσει ώστε να καλύψει τα κενά του. Τον πρώτο καιρό ερχόταν ανελλιπώς, καθόταν στα πρώτα έδρανα και κρατούσε μανιωδώς σημειώσεις. Μας ρωτούσε τις απορίες του και όσο και να θέλαμε να είμαστε ευγενικοί τις πιο πολλές φορές δεν μπορούσαμε να μη χαμογελάσουμε. Όσο για τις σημειώσεις που κρατούσε, ήταν γεμάτες λάθη και έδειχναν ότι αγνοούσε ακόμα και βασικά σύμβολα. Σιγά-σιγά αραίωσε τις εμφανίσεις του. Στην πρώτη εξεταστική ήρθε στο πρώτο μάθημα, έμεινε λίγα λεπτά και έφυγε παραδίδοντας λευκή κόλλα. Από τότε δεν τον ξαναείδαμε και από κάπου μάθαμε ότι θα έκανε μηχανογραφικό με το 10% για σχολή του 1ου πεδίου.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Valous

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
(Είδα το μήνυμα αυτό καθυστερημένα, όμως είναι διαχρονικό).
Ήρθε πριν λίγα χρόνια στο Φυσικό ένας φοιτητής από τη θεωρητική κατεύθυνση που είχε διαλέξει Μαθηματικά γενικής. Στη συζήτηση του είπαμε ότι θα δυσκολευτεί και απάντησε ότι του αρέσει η Φυσική και θα διαβάσει ώστε να καλύψει τα κενά του. Τον πρώτο καιρό ερχόταν ανελλιπώς, καθόταν στα πρώτα έδρανα και κρατούσε μανιωδώς σημειώσεις. Μας ρωτούσε τις απορίες του και όσο και να θέλαμε να είμαστε ευγενικοί τις πιο πολλές φορές δεν μπορούσαμε να μη χαμογελάσουμε. Όσο για τις σημειώσεις που κρατούσε, ήταν γεμάτες λάθη και έδειχναν ότι αγνοούσε ακόμα και βασικά σύμβολα. Σιγά-σιγά αραίωσε τις εμφανίσεις του. Στην πρώτη εξεταστική ήρθε στο πρώτο μάθημα, έμεινε λίγα λεπτά και έφυγε παραδίδοντας λευκή κόλλα. Από τότε δεν τον ξαναείδαμε και από κάπου μάθαμε ότι θα έκανε μηχανογραφικό με το 10% για σχολή του 1ου πεδίου.


Ακριβως!! Ποσο μαλλον για το φυσικο που εχει και πολυ υψηλα ποσοστα εγκαταλειψημοτητας απο θετικο/τεχνολογικαριους!!
Θα πρεπει οι γνωσεις που εχει το ατομο απο την 3η λυκειου να επαρκουν για να μπει εστω ομαλα στο πανεπιστημιο της επιλογης του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stelios1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Κολυμβάρι (Χανιά). Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Ατάκα συμμαθητή:"Είμαι χαρούμενος που επέλεξα τη φυσική γενικής γιατί μου έδωσε την ευκαιρία να καταλάβω και να μάθω πράγματα που ούτε θα μου περνούσαν άλλοτε από το μυαλό.'Εστω και εγκυκλοπαιδικές γνώσεις."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ροβερτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ροβερτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Η ιστορία γενικής είναι δύσκολη αφού περιέχει όλη τη νεότερη ιστορία συμπυκνωμένη. Το βιβλίο είναι κακογραμμένο και η ύλη απλά τεράστια. Για να το επιλέξει κανείς πρέπει να έχει μεγάλη τρέλα με το μάθημα και να είναι καλός στην παπαγαλία. Όσοι το επέλεξαν από το σχολείο μου πέρυσι έγραψαν κάτω από τη βάση.Βέβαια είναι και θέμα υπομονής και χρόνου που διαθέτει κανείς.:worry:
Αν έχεις τις βάσεις επιλέγεις μαθηματικά ή φυσική, ενώ αν θες κάτι πιο θεωρητικό επιλέγεις τη βιολογία.
Η Ιστορία Γενικής Παιδείας, είναι ένα παρεξηγημένο μάθημα ! Σαφώς, όποιος δεν έχει επιλέξει συνειδητά την Ιστορία ΓΠ και δεν αγαπά το αντικείμενό της, δεν μπορεί να ανταπεξέλθει σ'αυτήν! Θεωρίες του τύπου είναι κακογραμμένο το βιβλίο, είναι υπέρογκη η ύλη, υπάρχει "κίνδυνος" συγχώνευσης στοιχείων Ιστορίας Κατεύθυνσης με Ιστορίας ΓΠ κτλ είναι απλά εκφοβιστικές ! Τις είχα ακούσει και εγώ προσωπικά, όταν ήμουν στην Γ'Λυκείου, αλλά το γεγονός αυτό δεν με εμπόδισε απ'το να επιλέξω την Ιστορία Γενικής, αν και ήμουν η μόνη στο σχολείο μου ! Κατ' εμέ δεν είναι λογικό, ένα άτομο "καθαρά" της Θεωρητικής Κατεύθυνσης να επιλέγει Βιολογία Γενικής ! Το σκεπτικό είναι: η Βιολογία ΓΠ, σου ξεκλειδώνει και άλλα πεδία, είναι κατά πολύ μικρότερη η ύλη της, σε σύγκριση με αυτήν της Ιστορίας ΓΠ, γιατί να επιλέξεις Ιστορία ΓΠ, αφού έχεις και την Ιστορία Κατ, δύο ιστορίες θα δώσεις;... Άρα, οι μαθητές την επιλέγουν συχνά, δεν λέγω πάντα, με ωφελιμιστικά κίνητρα ! Τη Βιολογία ΓΠ, κανονικά θα έπρεπε να την επιλέγουν οι μαθητές της Θετικής Κατεύθυνσης, αλλά προτιμούν συνήθως τα Μαθηματικά Γενικής... Η Βιολογία, είναι ένα πάρα πολύ ενδιαφέρον μάθημα κατά τη γνώμη μου, αλλά όχι και να το επιλέγεις για να εξεταστείς σ'αυτό στις Πανελλήνιες, ενώ προέρχεσαι από τη Θεωρητική Κατεύθυνση ! Με το σκεπτικό αυτό να καταργηθούν η Ιστορία ΓΠ και η Φυσική ΓΠ και να εξετάζονται όλοι/ες ή στη Βιολογία ΓΠ ή στα Μαθηματικά ΓΠ ! Εξάλλου, μόνο αυτά τα δύο μαθήματα έχουν τη μεγαλύτερη "ζήτηση" !!...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nikos kaladas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikos kaladas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 253 μηνύματα.
Παιδιά, καλησπέρα... Φέτος "δίνω" Πανελλαδικές και δεν ξέρω τι να κάνω! Ακολουθώ τη θετική κατεύθυνση και θέλω να περάσω Ιατρική... Δεν ξέρω ποιο μάθημα Γενικής να επιλέξω... ΒΟΗΘΕΙΑΑΑ!!!

μαθηματικα γενικης που ενα 15 το πιανεις με μηδεν διαβασμα κατα τη γνωμη μου και ενα 18 με λιγο διαβασμα.τωρα αν θες παραπανω ειναι λιγο δυσκολο αλλα το 18 ειναι μια χαρα βαθμος κατα τη γνωμη μου.βιολογια μπορεις να φτασεις στο 20 αλλα πρεπει να διαβασεις παρα πολυ που εγω οταν ημουν στη θεση σου δεν μπορουσα να το κανω γιατι πολυ απλα βαριομουνα.επιλογη σου ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Με το σκεπτικό αυτό να καταργηθούν η Ιστορία ΓΠ και η Φυσική ΓΠ και να εξετάζονται όλοι/ες ή στη Βιολογία ΓΠ ή στα Μαθηματικά ΓΠ ! Εξάλλου, μόνο αυτά τα δύο μαθήματα έχουν τη μεγαλύτερη "ζήτηση" !!...
Στην πράξη αυτό έχει γίνει, καθώς ελάχιστοι "τρελοί" επιλέγουν Φυσική ή Ιστορία. Μέχρι το 2005 στις πανελλήνιες εξετάζονταν και τα 4 μαθήματα Γ.Π., δηλαδή οι υποψήφιοι είχαν 9 μαθήματα (και το ΑΟΘ ήταν το 10ο). Τότε καταργήθηκαν οι πανελλήνιες της Β λυκείου και μειώθηκαν σε 6 τα μαθήματα της Γ, αφήνοντας τους μαθητές να διαλέξουν το 1 από τα 4 της γενικής παιδείας. Από τα λεγόμενα καθηγητών, προκύπτει ότι σε συνεδρίαση του συλλόγου των ιδιοκτητών φροντιστηρίων (η καλή μας ΟΕΦΕ) αποφάσισαν ότι δεν τους συμφέρει να υπάρχουν 4 επιλεγόμενα μαθήματα, καθώς αυτό θα σήμαινε πολυδιάσπαση τμημάτων και περισσότερους καθηγητές. Έτσι, με την κατάλληλη προπαγάνδα, κατάφεραν να πείσουν τους μαθητές, έτσι ώστε να "εξαφανιστούν" η Φυσική και η Ιστορία. (Για τον ίδιο λόγο "θάφτηκε" πιο πριν και ο "άλλος" κύκλος της τεχνολογικής).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Εγώ πάντως θυμάμαι τον καθηγητή της ιστορίας να λέει όποιος σκέφτεται να δώσει ιστορία γενικής να το μετανιώσει τώρα. :P Και τα λόγια του συγκεκριμένου ήταν να τα παίρνεις στα σοβαρά γιατί ήταν άριστος στο μάθημα του (μέχρι και ιστορία γπ διάβασα για αυτόν :hehe: ) το βιβλίο είναι πραγματικά κακογραμμένο και η ύλη τεράστια..
Τώρα δεν είναι να το συγκρίνουμε με τη φυσική γενικής που είναι μια χαρά βατό μάθημα με μικρή ύλη. Ένας φίλος μου όταν δίναμε ήταν ανάμεσα σε ιστορία και φυσική για το πρώτο του έλεγε η φιλόλογος μη τολμήσεις αλλά για τη φυσική δεν του είπαν κάτι. Έκανε και μόνος του μάθημα στο φροντ σαν ιδιαίτερα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Και για την φυσικη γενικης εμας οι καθηγητες στο σχολειο μας απετρεπαν να την διαλεξουμε,λεγοντας οτι ειναι ρισκο.
Μπορει να εχει βατη υλη,αλλα υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να σου βαλουν κατι και να μην μπορεις να το απαντησεις.
Στο σχολειο μου ειχαν διαλεξει φυσικη γενικης νομιζω 6 ατομα και μονο ενας εγραψε 20...Θυμαμαι μια κοπελα που εδινε και αυτη ειχε φυγει εξω απο την αιθουσα κλαιγοντας..
Προσωπικα την βιολογια γενικης επελεξα και παλι γιατι ειναι ενα βατο μαθημα και υπαρχει μικρη πιθανοτητα να μην γραψεις.Μπορουσα να παρω και μαθηματικα γενικης,αλλα δεν ηθελα να το ρισκαρω.Αισθανομαι πιο ανετα με την βιολογια γιατι ειναι πιο πολυ αποστηθιση και αντε λιγες ασκησουλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top