Βοήθεια/Απορίες στα Γερμανικά

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.

apostolis_z6_32

Νεοφερμένος

Ο apostolis_z6_32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
ποιο βιβλιο κανετε στην α'λυκειου ?? Themen aktuell?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sharon den Adel

Νεοφερμένος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Παιδιά να ρωτήσω κάτι άσχετο, υπάρχει κανένας από εδώ που έχει δώσει Β1 ή δίνει τώρα τον Ιούνιο; Μήπως μπορεί να μου πει κάποιος τι χρειάζεται να πάρω μαζί μου την ημέρα των εξετάσεων; Στα αγγλικά για παράδειγμα θυμάμαι που μας έλεγαν να έχουμε μαζί μας μολύβι ΗΒ.. ζητάνε κάτι ανάλογο και εδώ; Επίσης, ξέρετε αν στην έκθεση επιτρέπεται η χρήση διορθωτικού;

Επίσης, έψαξα στο ίντερνετ να βρω παλιά θέματα (ειδικά η έκθεση με ενδιαφέρει) αλλά δε βρήκα κάτι. Εσείς που κάνετε φροντιστήριο, τα έχετε δουλέψει με τους καθηγητές σας; Επειδή εγώ διαβάζω μόνος μου :worry:

Και κάτι τελευταίο, στο Teil 3 του Leseverstehen ο αριθμός των προτάσεων που δεν ταιριάζουν με καμία αγγελία είναι συγκεκριμένος; Είδα κάπου πως υποτίθεται ότι είναι 3.. αλλά εγώ στα τεστ που κάνω κάποιες φορές είναι 2, άλλες 3..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yellowsoldier

Νεοφερμένος

Ο yellowsoldier αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Φιλε Ανδρεα,
GOETHE δινεις? λοιπον στο teil με τις αγγελιες μπορει να ειναι απο 2 μεχρι 4(σπανια) δηλαδη δεν υπαρχει συγκεκριμενος αριθμος. Η χρηση διορθωτικου ΔΕΝ επιτρεπεται.Οσον αφορα τα "εφοδια":P δεν θυμαμαι ακριβως αλλα πρεπει να'χεις μολυβια και στυλο σιγουρα (παρε 2-3 απ'το καθενα).Τελος, το goethe δεν δημοσιευει παλαιοτερα θεματα δυστυχως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yellowsoldier

Νεοφερμένος

Ο yellowsoldier αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
εγω φετος δινω b2 (ξεφευγει αρκετα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sharon den Adel

Νεοφερμένος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Φιλε Ανδρεα,
GOETHE δινεις? λοιπον στο teil με τις αγγελιες μπορει να ειναι απο 2 μεχρι 4(σπανια) δηλαδη δεν υπαρχει συγκεκριμενος αριθμος. Η χρηση διορθωτικου ΔΕΝ επιτρεπεται.Οσον αφορα τα "εφοδια":P δεν θυμαμαι ακριβως αλλα πρεπει να'χεις μολυβια και στυλο σιγουρα (παρε 2-3 απ'το καθενα).Τελος, το goethe δεν δημοσιευει παλαιοτερα θεματα δυστυχως

Ναι το goethe δίνω. Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Καλή επιτυχία στις εξετάσεις σου! Ααα παρεμπιπτόντως επειδή μετά το Β1 ενδιαφέρομαι να συνεχίσω, πόσο καιρό σου πήρε να προετοιμαστείς για το Β2;

Übrigens, μήπως θυμάσαι στο περίπου τι θέμα σας είχαν βάλει στην έκθεση όταν έδωσες; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yellowsoldier

Νεοφερμένος

Ο yellowsoldier αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Κατι για το σχολειο ηταν αλλα δεν θυμαμαι καλα. Ε μου πηρε 1 χρονο αλλα με λιγο ρισκο δινω Μαιο και οχι Σεμπτεμβριο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sharon den Adel

Νεοφερμένος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Θα μπορούσε παρακαλώ κάποιος να μου λύσει την εξής απορία: για τον σχηματισμό της Παθητικής του Ενεστώτα, πότε χρησιμοποιούμε το werden και πότε το sein? Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
In German, the 'werden' passive is used to describe a process, whereas the 'sein' passive is used to describe the state which the subject of the verb is in as a result of a previous action. It is important to choose the correct form of the passive to get your intended meaning across.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sharon den Adel

Νεοφερμένος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Σ'ευχαριστώ!

Μήπως έχει κάποιος τις απαντήσεις από το Deutsch durch die Lupe του Β1, των τεστ 8-10? Και μήπως μπορεί να μου τις στείλει γιατί διαβάζω μόνος μου και δε μπορώ να ελέγξω τις απαντήσεις? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asteraki29

Νεοφερμένος

Η asteraki29 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Έκανα πολλά χρόνια γερμανικά, και έχω πτυχίο B2 ...Επειδή όμως έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε που τα σταμάτησα δεν θυμάμαι τίποτα και όταν λέω τίποτα, εννοώ το ΑΠΟΛΥΤΟ ΤΙΠΟΤΑ :P κανένα καλό βιβλίο για επανάληψη; :P
Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Έκανα πολλά χρόνια γερμανικά, και έχω πτυχίο B2 ...Επειδή όμως έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε που τα σταμάτησα δεν θυμάμαι τίποτα και όταν λέω τίποτα, εννοώ το ΑΠΟΛΥΤΟ ΤΙΠΟΤΑ :P κανένα καλό βιβλίο για επανάληψη; :P
Ευχαριστώ!

Για γραμματικη προτεινω αρχικα το: Schritt für Schritt ins Grammatikland 1 και επειτα το 2.
Επισης ενα πολυ καλο βιβλιο ειναι το Planet ξεκινα απο το επιπεδο Α1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Capellini

Νεοφερμένος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να γράψει στα γερμανικά τι στο καλό λέει ο Thomas Kretschmann στο 02:41;

Σύγνωμη αν το βαλα σε λάθος μεριά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ValentinaK.

Νεοφερμένος

Η ValentinaK. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα να μου πει κάποιος αν εχει τις λύσεις του Projekt 2 από το Modeltest 6!!! Είναι επείγον, ευχαριστώ!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HonoreDeBalzac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HonoreDeBalzac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Πόσος καιρός χρειάζεται περίπου για να αποκτήσεις το Β2 στα Γερμανικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Πόσος καιρός χρειάζεται περίπου για να αποκτήσεις το Β2 στα Γερμανικά;

Καλησπέρα!
Αρχάριος ή με κάποιες βασικές γνώσεις;
Ταχύρυθμα μαθήματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HonoreDeBalzac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HonoreDeBalzac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.

Καλησπέρα!
Αρχάριος ή με κάποιες βασικές γνώσεις;
Ταχύρυθμα μαθήματα;

Καλησπέρα!
Αρχάριος , πες μου με ταχύρυθμα και χωρίς ταχύρυθμα πόσο καιρό χρειάζεται. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Εχω το γνωστο θεμα που δεν μπορω να θυμαμαι με τιποτα τις τα αρθρα των ουσιαστικων. Οχι αυτα που ανηκουν συνηθως σε ενα γενος, πχ θηλυκα σε -ung, -keit, ουδτερα σε -chen, τα υπολοιπα, αυτα που δεν εχουν standard καταληξεις. Με γραμματικη δεν εχω προβληματα, ισα ισα τα γερμανικα μου αρεσουν πολυ γιατι μου θυμιζουν αρχαια σε καποιο βαθμο, αλλα με τα γενη των ουσιαστικων και στο λεξιλογιο κολλαω καπως. Συνηθως προσπαθω να βρω (ή φταχνω εκεινη τη στιγμη :whistle:) λεξεις ''αγγλιζουσες'' αντι να χρησιμοποιω καθαρα γερμανικες.


Any tips?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Εχω το γνωστο θεμα που δεν μπορω να θυμαμαι με τιποτα τις τα αρθρα των ουσιαστικων. Οχι αυτα που ανηκουν συνηθως σε ενα γενος, πχ θηλυκα σε -ung, -keit, ουδτερα σε -chen, τα υπολοιπα, αυτα που δεν εχουν standard καταληξεις. Με γραμματικη δεν εχω προβληματα, ισα ισα τα γερμανικα μου αρεσουν πολυ γιατι μου θυμιζουν αρχαια σε καποιο βαθμο, αλλα με τα γενη των ουσιαστικων και στο λεξιλογιο κολλαω καπως. Συνηθως προσπαθω να βρω (ή φταχνω εκεινη τη στιγμη :whistle:) λεξεις ''αγγλιζουσες'' αντι να χρησιμοποιω καθαρα γερμανικες.
Any tips?
Θυμάσαι πώς μάθαινες την Ιστορία κ/νσης στην 3η λυκείου; Ε,έτσι μαθαίνεις και τα άρθρα,δυστυχώς.:/: 'Ενα κόλπο που εγώ έκανα μέχρι το Α2 περίπου ήταν να έχω 4 υπογραμμιστικά: 1 μπλε-γαλάζιο,1 πράσινο,1 ροζ και ένα κίτρινο ή πορτοκαλί (ό,τι εσύ προτιμάς). Όσες λέξεις έχουν άρθρο der τις υπογράμμιζα με το γαλάζιο,όσες είχαν θηλυκό άρθρο με το ροζ,όσες είχαν ουδέτερο με το πράσινο και όσες είχαν μόνο Plural Form (υπάρχουν μόνο σε πληθυντικό) με το κίτρινο/πορτοκαλί. Αυτό κυρίως σε βοηθάει αν είσαι οπτικός τύπος και δεν είσαι τόσο του τύπου διαβάζω μία-μία λεξούλα λέγοντάς της δυνατά πχ.:PΑπό ένα σημείο και μετά,και θα το δεις και στις Εκθέσεις,θα μαθαίνεις πιο εύκολα τα άρθρα και δε θα χρειάζεται να "ελαιοχρωματίζεις". :)
Άκυρο αλλά και εμένα τα γερμανικά επειδή είναι παρόμοια με τα αρχαία μου αρέσουν.:look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top