Πώς να βελτιωθώ στα Μαθηματικά;

aggourigeller

Νεοφερμένος

Ο aggourigeller αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Καλησπέρα και καλή χρονιά!
Είμαι 16 χρονών και μαθητής Β' Λυκειού τεχνολογικής κατεύθυνσης. Aπο το δημοτικό γενικότερα δεν ήμουν ποτέ αστέρι στα Μαθηματικά. Οχι τελίως τούβλο δηλαδή, απλά οχι οσο θα πρέπε για αυτο που θέλω να κάνω. Έχω πάθος με κυκλώματα,ρομπότ, υπολογιστές κλπ και θέλω να γίνω μηχανικός. Όμως η κακή επίδοσή μου στα μαθηματικά με αποθαρρύνει.

Για να είμαι ειλικρινής, δεν "ξεσκίστηκα" ποτέ μου γενικά με το διάβασμα(διάβασμα εννοώντας να κάνω πολλές ασκήσεις και να ξαναλύνω τα παραδείγματα). Αλλά από τον Σεπτέμβριο που άρχισα να διαβάζω για τα καλά μαθηματικά, παρα τις ώρες μαθηματικών που έχω στο φροντιστήριο, οι βαθμοί στα σχολικά διαγωνίσματα μου ήταν :
Άλγεβρα : 10/20
Μαθηματικά Κ. : 10,8/20

Στο φροντιστήριο όμως, τα πήγα καλά στην Άλγεβρα (85/100) αλλά δυστηχώς στα Μαθηματικά Κ. πήρα 43.

Κάποιες φορές, μέχρι και τώρα ειλικρινά πιστεύω πως είμαι χαζός επειδή δεν είμαι καλός. Με νοιάζει αρκετά γιατί τα μαθηματικά θα τα υποστώ πάρα πολύ λόγω του αντικειμένου με το οποίο θέλω να ασχοληθώ, οπότε κατεύθυνση ούτε με σφαίρες δεν αλλάζω.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω όμως είναι αν θέλω να πετύχω στις πανελλαδικές του χρόνου 18.000 + , έχω ήδη αποτύχει το στόχο μου; Είναι μήπως πολύ αργά να αρχίσω να ασχολούμαι έχοντας τόσο υψηλούς στόχους; Έχω μήπως χαμηλό IQ και δεν είμαι καλός; :P:(

Eυχαριστώ και συγγνώμη για την κλάψα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marina-lalala

Νεοφερμένος

Ο Marina-lalala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Από την στιγμή που σκέφτεσαι από τώρα ότι θα αποτύχεις έχεις αποτύχει...
Αμα δεν κάτσεις να διαβάσεις μόνος σου μην περιμένεις το φροντιστήριο να στα μάθει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Εχεις υψηλες φιλοδοξιες για το μελλον
Τιποτα δεν ειναι ακατορθωτο θεωρητικα αλλα οταν λες πως δεν τα πας και πολυ καλα με τα μαθηματικα θα εχεις μεγαλο θεμα στη Γ Λυκειου.
Στις πανελληνιες κυριολεκτικα σε σφαζουν στα μαθηματικα κατευθυνσης και μιας και ειναι μαθημα βαρυτητας θεωρω πρακτικα ακατορθωτο τα 18.000 μορια.
Ωστοσο εχεις χρονο μεχρι τοτε να αλλαξεις( οσο και αν γινεται) τα πραγματα.
Σου ευχομαι να πραγματοποιησεις τα ονειρα σου. Παλεψε το
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Ακόμα είσαι στη Β Λυκείου, δεν είναι αργά. Είσαι απολύτως ειλικρινής με τον εαυτό σου όταν λες ότι άρχισες να διαβάζεις για τα καλά Μαθηματικά; :P Το θέμα δεν είναι το φροντιστήριο, το θέμα είναι να διαβάζεις και μόνος σου θεωρία, ασκήσεις, κτλ. Ναι, να είσαι ρεαλιστής και να γνωρίζεις τις δυνατότητές σου, αλλά μην το βάζεις κάτω, συνέχισε να προσπαθείς,μην συμβιβάζεσαι και θεωρείς τον εαυτό σου ήδη αποτυχημένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

λοιπόν

Νεοφερμένος

Η λοιπόν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Είμαι θεωρητική κατεύθυνση, παρ' όλα αυτά θα σου πω την άποψή μου:


Όχι, δεν είναι καθόλου αργά να αρχίσεις να διαβάζεις από τώρα. Δε με ανησυχούν τόσο τα μαθηματικά γενικής που έγραψες, όσο αυτά της κατεύθυνσης, γιατί αυτά θα έχεις να αντιμετωπίσεις του χρόνου στις εξετάσεις. εκμεταλλεύσου τις ημέρες των εορτών που απομένουν. Πάρε το βιβλίο από την αρχή σελίδα σελίδα, κεφάλαιο κεφάλαιο και ξαναδιάβασέ το. Λύσε ασκήσεις, προκειμένου να καλύψεις κενά που πιθανόν έχεις. Συγκέντρωσε τις απορίες σου. όταν γυρίσεις στο σχολείο ή στο φροντιστήριο, πήγαινε να βρεις όποιον από τους καθηγητές των μαθηματικών σου εμπιστεύεσαι πιο πολύ. Πες τους την κατάσταση ως έχει και ζήτα τους να σε βοηθήσουν.
Δεν έχουν περάσει ούτε τέσσερις μήνες από τότε που ξεκίνησε το σχολείο. Οι εξετάσεις είναι ακόμα μακριά για εμάς-χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν πλησιάζουν. Δεν έχεις το δικαίωμα ως προς τον εαυτό σου να πιστεύεις ότι δε θα τα καταφέρεις. Και ούτε είναι σωστό να αλλάξεις κατεύθυνση επειδή δεν τα πας καλά με ένα μάθημα. Δε θα σε παγιδέψουν τα μαθηματικά, εσύ θα τους δείξεις ποιος είσαι!
Εννοείται πως δεν είσαι χαζός, μην το ξεχνάς αυτό.
Είμαι σίγουρη πως με τη διάθεση μπορείς να τα καταφέρεις.
Καλή Επιτυχία, Ελπίζω να βοήθησα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Θετική κατεύθυνση εγώ αλλά δεν έχει καμμία σημασία. Ένα θα πω: ΜαθΚατ :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Εδώ ασχολούμαστε με τα Μαθηματικά...της σύγχρονης έρευνας και βλέπω κάποιοι να ζορίζεστε στα Μαθηματικά πρώτης δημοτικού! Χαχαχα...αστειάκι. Φυσικά και ο Τάσος έχει δίκιο. Αγαπάμε Μαθηματικά Κατεύθυνσης και ότι μαθήματα συνδέονται με αυτά π.χ. Φυσική Κατεύθυνσης.

Tα Μαθηματικά του διαφορικού λογισμού με...κίνηση:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Κάποιες φορές, μέχρι και τώρα ειλικρινά πιστεύω πως είμαι χαζός επειδή δεν είμαι καλός.
Eλα, μην λες χαζα. :)

Αυτό που θέλω να ρωτήσω όμως είναι αν θέλω να πετύχω στις πανελλαδικές του χρόνου 18.000 + , έχω ήδη αποτύχει το στόχο μου;
επισης μην λες χαζα. μπορω να σου δωσω μια λιστα ολοκληρη απο παιδια που μεχρι την δευτερα λυκειου εβγαζαν 11-12 γενικο και στην τριτη εκατσαν διαβασαν και μπηκαν πολυτεχνειο. απλως μην αφησεις κενα στην αλγεβρα. στα μαθηματικα κατευθυνσης ειναι πολυ λιγα αυτα που θα σε χρειαστουν στην γ' και φυσικα μπορεις με 1-2 μαθηματα να τα μαθεις (αν εχεις και καποια ιδεα βεβαια).
Μαθηματικα πρεπει να λυσεις παρα πολλες ασκησεις, ειδικα στην τριτη. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Eλα, μην λες χαζα. :)


επισης μην λες χαζα. μπορω να σου δωσω μια λιστα ολοκληρη απο παιδια που μεχρι την δευτερα λυκειου εβγαζαν 11-12 γενικο και στην τριτη εκατσαν διαβασαν και μπηκαν πολυτεχνειο. απλως μην αφησεις κενα στην αλγεβρα. στα μαθηματικα κατευθυνσης ειναι πολυ λιγα αυτα που θα σε χρειαστουν στην γ' και φυσικα μπορεις με 1-2 μαθηματα να τα μαθεις (αν εχεις και καποια ιδεα βεβαια).
Μαθηματικα πρεπει να λυσεις παρα πολλες ασκησεις, ειδικα στην τριτη. :)
Σε τι σχολες μπηκαν συγκεριμενα στο πολυτεχνιο και σε ποιες πολεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Σε τι σχολες μπηκαν συγκεριμενα στο πολυτεχνιο και σε ποιες πολεις?

χημικων μηχανικων, πολιτικων μηχ. κ.τ.λ.. ξερω οτι μπηκαν παιδια. για ημμυ κ.τ.λ. δεν ξερω. θελω να πω στο παιδι οτι δεν παιζει ρολο ο βαθμος στην β', αν το θες πολυ το κανεις... ειχαμε και παιδια απο εδω μεσα που μας ειπαν οτι εβγαζαν βαθμους 12 γενικο και στην γ λυκειου εστρωσαν τον ποπο τους και μπηκαν σε υψηλοβαθμες σχολες. και "ασχετος" να εισαι, με πολυ δουλεια το καλοκαιρι και φυσικα μεσα στην χρονια μπορεις να πραγματιποιησεις το ονειρο σου. φυσικα δεν ειναι ευκολο, ειναι παρα πολυ δυσκολο για να ειμαι ακριβης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Παιδιά δίνω φέτος δεύτερη φορά και πραγματικά διαβάζω πολύ (4ο πεδίο)απλά έχω θέμα στα μαθηματικά διαβάζω καθημερινά σχεδόν λύνω ασκήσεις αλλά μόλις σκαλωσω απογοητεύομαι...υπάρχει κανένα συγκεκριμένο μοτίβο να ακολουθήσω ώστε να διασφαλίσω ένα α βαθμό...ξέρω ότι είναι δύσκολο αυτό που ζητάω αλλά στην ουσία ζητάω που πιστεύετε ότι πρέπει να δώσω έμφαση
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Παιδιά δίνω φέτος δεύτερη φορά και πραγματικά διαβάζω πολύ (4ο πεδίο)απλά έχω θέμα στα μαθηματικά διαβάζω καθημερινά σχεδόν λύνω ασκήσεις αλλά μόλις σκαλωσω απογοητεύομαι...υπάρχει κανένα συγκεκριμένο μοτίβο να ακολουθήσω ώστε να διασφαλίσω ένα α βαθμό...ξέρω ότι είναι δύσκολο αυτό που ζητάω αλλά στην ουσία ζητάω που πιστεύετε ότι πρέπει να δώσω έμφαση

Τα μαθηματικά θέλουν πολύ, πολύ καλό καθηγητή και να λύνεις δύσκολα θέματα, όχι απλή εφαρμογή τύπων. Εκεί που σκαλώνεις, αντί να απογοητεύεσαι πρέπει να επιμένεις.
 

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά δίνω φέτος δεύτερη φορά και πραγματικά διαβάζω πολύ (4ο πεδίο)απλά έχω θέμα στα μαθηματικά διαβάζω καθημερινά σχεδόν λύνω ασκήσεις αλλά μόλις σκαλωσω απογοητεύομαι...υπάρχει κανένα συγκεκριμένο μοτίβο να ακολουθήσω ώστε να διασφαλίσω ένα α βαθμό...ξέρω ότι είναι δύσκολο αυτό που ζητάω αλλά στην ουσία ζητάω που πιστεύετε ότι πρέπει να δώσω έμφαση

Οι ασκήσεις στα μαθηματικά ουσιαστικά μπορούν να χωριστούν σε 2 κατηγορίες:

Αυτές που λύνονται "μηχανικά", δηλαδή αυτές που απλά βασιζόμενοι σε κάποιο θεώρημα, κάποια μεθοδολογία και επαναλαμβάνοντας κάθε φορά την ίδια μέθοδο λύνονται (σύνθεση συναρτήσεων, τα περισσότερα όρια, εύρεση παραγώγου, ύπαρξη ρίζας, μονοτονίες/ακρότατα/σύνολα τιμών, αντιπαραγώγιση/ορισμένα ολοκληρώματα - τις εύκολες περιπτώσεις τουλ.). Αυτές πρέπει όσο μπορείς να τις τελειοποιήσεις μαθαίνοντας την αντίστοιχη θεωρία και μεθοδολογία, λύνοντας όσα αντίστοιχα παραδείγματα χρειάζεται και όσο μπορείς καταλαβαίνοντας και τι κάνεις.

Υπάρχουν τώρα και οι ασκήσεις που χρειάζονται παραπάνω σκέψη από μηχανική εφαρμογή μεθοδολογίας. Εκεί δεν υπάρχει συγκεκριμένο μαγικό που μπορείς να κάνεις για να βελτιωθείς πέρα από το να δεις διάφορες τέτοιες ασκήσεις περίεργες μέσα στη χρονιά (ιδανικά έχοντας προσπαθήσει να τις λύσεις) και όταν δεις μετά κάτι παρόμοιο να θυμηθείς τι είχες κάνει και να προσπαθήσεις να σκεφθείς κάποια αντίστοιχη φόρμουλα. Σε κάτι εντελώς πρωτότυπο ίσως να φανεί χρήσιμη μια κατανόηση της θεωρίας σε βάθος (π.χ. αν σου ζητηθεί άσκηση με όριο αντίστροφης μιας f μη έχοντας τον τύπο της αλλά έχοντας κάποιο όριο της f να καταλαβαίνεις πώς λειτουργούν και πώς προκύπτουν τα πεδία ορισμού και τα σύνολα τιμών στην αντίστροφη - disclaimer: αυτό είναι κάτι που θυμάμαι από πέρσι πρόχειρα, αν χρήζει διόρθωσης ας πει κάποιος).

Για έναν βαθμό 10-13 χρειάζεσαι πάντως κατά πάσα πιθανότητα μόνο θεωρία και τελειοποιημένη την πρώτη κατηγορία ασκήσεων που ανέφερα. Αν θες παραπάνω πρέπει να κάνεις ό,τι μπορείς στη δεύτερη κατηγορία, αν και για τις περισσότερες σχολές με ένα 15.5-16.5 μπαίνεις στο 4ο πεδίο (δεδομένου ότι τα έχεις πάει καλά στα υπόλοιπα).
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά δίνω φέτος δεύτερη φορά και πραγματικά διαβάζω πολύ (4ο πεδίο)απλά έχω θέμα στα μαθηματικά διαβάζω καθημερινά σχεδόν λύνω ασκήσεις αλλά μόλις σκαλωσω απογοητεύομαι...υπάρχει κανένα συγκεκριμένο μοτίβο να ακολουθήσω ώστε να διασφαλίσω ένα α βαθμό...ξέρω ότι είναι δύσκολο αυτό που ζητάω αλλά στην ουσία ζητάω που πιστεύετε ότι πρέπει να δώσω έμφαση
@nPb νομίζω ότι είσαι ο κατάλληλος να βοηθήσεις το παιδί
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
@nPb νομίζω ότι είσαι ο κατάλληλος να βοηθήσεις το παιδί
μην περιμενεις απο τον npb να μιλησει για τεχνικα ζητηματα πανω σε υλες κτλπ.μια ζωη γενικα και αοριστα μιλαει
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

για μενα παντως τη σημερινη εποχη οποιος θελει μπορει να μαθει πολυ καλα μαθηματικα.ψαχνοντας στο youtube υπαρχει απειρο υλικο που σε πιανει απο το μηδεν κυριολεκτικα και σε παει στο θεο.δεν σου λεει μονο τη θεωρια αλλα και μεθοδολογια.πραγματικα πρωτογνωρα για μεχρι πριν μια πενταετια ακομα.αρα οποιος θελει μαθαινει.οποιος δε θελει απλα κλαιει τη μοιρα του
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
μην περιμενεις απο τον npb να μιλησει για τεχνικα ζητηματα πανω σε υλες κτλπ.μια ζωη γενικα και αοριστα μιλαει
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

για μενα παντως τη σημερινη εποχη οποιος θελει μπορει να μαθει πολυ καλα μαθηματικα.ψαχνοντας στο youtube υπαρχει απειρο υλικο που σε πιανει απο το μηδεν κυριολεκτικα και σε παει στο θεο.δεν σου λεει μονο τη θεωρια αλλα και μεθοδολογια.πραγματικα πρωτογνωρα για μεχρι πριν μια πενταετια ακομα.αρα οποιος θελει μαθαινει.οποιος δε θελει απλα κλαιει τη μοιρα του
ενω εσυ στα 150 μηνυματα σου, τα 149 που αφορούν τις βάσεις δεν ειναι καθολου γενικο και αοριστο. ΗΔΟΝΙΖΕΣΑΙ με τις βασεις
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
ενω εσυ στα 150 μηνυματα σου, τα 149 που αφορούν τις βάσεις δεν ειναι καθολου γενικο και αοριστο. ΗΔΟΝΙΖΕΣΑΙ με τις βασεις
κανεις λαθος και πριν τις πανελλαδικες περσι προτεινα σος θεματα και ασκησεις βοηθαω πολλες φορες.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,199 μηνύματα.
Παιδιά δίνω φέτος δεύτερη φορά και πραγματικά διαβάζω πολύ (4ο πεδίο)απλά έχω θέμα στα μαθηματικά διαβάζω καθημερινά σχεδόν λύνω ασκήσεις αλλά μόλις σκαλωσω απογοητεύομαι...υπάρχει κανένα συγκεκριμένο μοτίβο να ακολουθήσω ώστε να διασφαλίσω ένα α βαθμό...ξέρω ότι είναι δύσκολο αυτό που ζητάω αλλά στην ουσία ζητάω που πιστεύετε ότι πρέπει να δώσω έμφαση

Η γενική συμβουλή μου είναι μην περιμένεις στα μαθηματικά να τα λύνεις όλα και να τα παίζεις στα δάχτυλα. Εαν θες μάθημα που θα διαβάσεις και θα γράψεις τέλεια εαν διαβάσεις σκληρά, δώσε βιολογία ή μάθε μια ξένη γλώσσα. Στα μαθηματικά η απογοήτευση, τα σκαλώματα, τα αδιέξοδα και όλα τα υπόλοιπα είναι vital μέρος του να εξελιχθείς. Νιώθεις άσχημα ναι,αλλά αυτό πρέπει να το χρησιμοποιείς για να πας παρακάτω, όχι να αποθαρρύνεσαι. Ειλικρινά απο την εμπειρία μου μέχρι τώρα, μπροστά σε αυτό το μάθημα δεν πήγαν όσοι δεν κόλλαγαν ποτέ, αλλά όσοι δεν τα παράταγαν ανεξάρτητα πόσες φορές κόλλαγαν ή πόσο άβολα ένιωθαν επειδή ήταν ανεπαρκείς για να λύσουν ένα πρόβλημα ή να καταλάβουν μια έννοια.

Αυτό απο ψυχολογικό κομμάτι. Στο πρακτικό κομμάτι,χρησιμοποιήσε τα διαθέσιμα μέσα. Έμαθες ένα θεώρημα ; Εαν έχει γεωμετρική ερμηνεία μάθε την. Έαν έχεις κάποιο τρόπο να οπτικοποιήσεις το πρόβλημα σου,κάντο,φτιάξε μια εικόνα ! Σε προβληματίζει ένας ορισμός ; Πάρε χαρτί και στυλό και βρες παραδείγματα που είτε εμφανώς αποδεικνύουν αυτό που διάβασες είτε εμφανώς το καταρρίπτουν ή βρες παραδείγματα που συμβαίνουν και τα δυο. Αναμόρφωσε τις εκφωνήσεις και προσπάθησε να εξάγεις τα περισσότερα δυνατά συμπεράσματα απο το ίδιο δεδομένο. Δεν πειράζει εαν κάτι δεν σου έρχεται κατευθείαν,δούλεψε ένα άλλο ερώτημα. Ακόμα καλύτερα εαν δεις οτι όλες οι προσπάθειες πάνε στον βρόντο, πάρε 5 λεπτά,κάτσε πίσω και ξεκουράσου χωρίς να σκέφτεσαι τίποτα. Το τελευταίο μην το υποτιμάς καθόλου...δεν μπορείς να φανταστείς πόσες φορές μου έχει έρθει λύση σε κάποιο πρόβλημα ενώ έκανα κάτι τελείως άσχετο και δεν το σκεφτόμουν καν. Στην αρχή δεν το πίστευα οτι λειτουργεί αλλά απο οτι φαίνεται εαν προκαλέσεις υπερκορεσμό στην σκέψη σου εν τέλει δεν θα πετύχεις αυτό που θες όσο και να το προσπαθείς. Ίσα ίσα θα απομακρύνεσαι. Τέλος χρησιμοποίησε και λίγο το ένστικτο σου που και που. Κάνε κάποια καλά guesses για την άσκηση. Δεν υπάρχει εγγύηση οτι θα είναι σωστά,αλλά αυτό δεν αναιρεί την σημασία τους. Και εαν είσαι τυχερός,καμιά φορά όντως πέφτεις μέσα.

Θυμήσου,τα μαθηματικά είναι μάθημα που επιβραβεύει αυτούς που έχουν υπομονή, επιμονή & αυτοπεποίθηση και πάθος.Είναι πράγματα που όλοι όσοι ασχολούνται νιώθουν. Embrace it,και εστίασε στα πόσα μπορείς να πετύχεις σήμερα και αύριο έχοντας το βλέμμα στραμμένο στο να πετύχεις και κάτι έξτρα στο μέλλον, και όχι μόνο στα πόσα δεν κατάφερες.Δεν υπάρχει ένας τρόπος να προσεγγίσεις το συγκεκριμένο μάθημα. Ο καθένας οφείλει να δημιουργεί τις δικές του εμπειρίες και να αντιλαμβάνεται τα πράγματα με τον δικό του τρόπο ειδάλλως είναι μαθηματικά βέβαιο οτι θα αποτύχει στα μαθηματικά. Μόνο έτσι μπορείς να αποκτήσεις ουσιαστική κατανόηση των ασκήσεων και των θεωριών για να αντιλαμβάνεσαι δεδομένα και ζητούμενα. Όσο και να σε πρήζει ο καθηγητής,το 90% της δουλειάς είναι ατομική υπόθεση και όχι ομαδική. Ο καθηγητής σου τα καταλαβαίνει με τον α τρόπο. Εσύ πρέπει να τα φέρεις στα μέτρα σου για να βγάζουν νόημα σε εσένα όμως ;) .
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
μην περιμενεις απο τον npb να μιλησει για τεχνικα ζητηματα πανω σε υλες κτλπ.μια ζωη γενικα και αοριστα μιλαει
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

καλά κάνει...άντε πχια :cool:

Τα έχουμε πει τόσες φορές που απορώ με τα παιδιά, δεν μπαίνουν στον κόπο να ρίξουν μια ματιά στο φόρουμ πριν θέσουν ένα νέο ερώτημα.
 
Top