Ερωτήσεις σχετικά με το απολυτήριο και τη βεβαίωση πρόσβασης

Camouflage

Νεοφερμένος

Ο Camouflage αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Παιδια ενας αποφοιτος γενικου λυκειου που θελει να ανεβασει τον βαθμο απολυτηριου του τι μπορει να κανει ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
να διαβασει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.

DOINA

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η DOINA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Γεια σας !! Δεν ηξερα που να ζητησω βοηθεια και ειπα να απευθυνθω εδω ! Φετος τελειωνω το λυκειο και για καποιο λογο θελω να αποδειξω οτι φοιτησα εξι χρονια σε ελληνικο σχολειο ! Ετσι,χρειαζομαι το απολυτηριο του γυμνασιου και του λυκειου !! Ομως υπαρχει ενα προβλημα !! Επειδη το επιθετο μου ειναι πολυ δυσκολο το γραφανε λαθος απο το δημοτικο εως και γυμνασιο με αποτελεσμα στο απολυτηριο του γυμνασιου να λειπει ενα "σ" ενω το απολυτηριο του λυκειου θα ειναι σωστα γραμμενο !! Το προβλημα ειναι οτι λογικα θα εχω προβλημα..μια φορα μου ειπανε οτι δεν μπορουν να κανουν κατι γιατι ειναι σαν να ειναι δυο διαφορετικα προσωπα.. τι να κανω?? μηπως υπαρχει τροπος να διορθωσω τα πραγματα? Καποιος που ειχε αναλογο προβλημα,θα χαιρομουν πολυ αν μου ελεγε κατι ..
Υ.Γ το ξερω οτι φταιω που δεν πηγα απο νωρις να δηλωσω σωστα τ επιθετο μου..μα δεν ηξερα τοτε οτι θα μου δημιουργουσε ενα τετοιο προβλημα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Αφού θα έχεις το απολυτήριο του Λυκείου, γιατί να έχεις πρόβλημα; Εγώ δεν έχω καν το απολυτήριο του γυμνασίου για παράδειγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DOINA

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η DOINA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Αφού θα έχεις το απολυτήριο του Λυκείου, γιατί να έχεις πρόβλημα; Εγώ δεν έχω καν το απολυτήριο του γυμνασίου για παράδειγμα.

δυστυχως πρεπει να δειξω οτι φοιτησα 6 χρονια.. κ αυτο το "σ" χαλαει τα παντα... πηγα βεβαια στον γυμνασιαρχη και του ειπα μηπως μπορει να κανει κατι αλλα ειπε οτι ειναι αδυνατον..και τωρα δεν ξερω τι να κανω... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Tο πρόβλημα είναι σοβαρό έχεις 2 λύσεις η απευθύνεται στο αντίστοιχο γυμνασιο και δημοτικο να σου βγάλουν διόρθωμενα αντίγραφα


η πας στην αστυνομια και κανείς υπεύθυνη δήλωση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DOINA

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η DOINA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Tο πρόβλημα είναι σοβαρό έχεις 2 λύσεις η απευθύνεται στο αντίστοιχο γυμνασιο και δημοτικο να σου βγάλουν διόρθωμενα αντίγραφα


η πας στην αστυνομια και κανείς υπεύθυνη δήλωση

Επειδη ο γυμνασιαχης ειναι λιγο ιδιοτροπος αμα επιλεξω να απευθυνθω στην αστυνομια θα μπορεσουν αυτοι να με βοηθησουν????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Επειδη ο γυμνασιαχης ειναι λιγο ιδιοτροπος αμα επιλεξω να απευθυνθω στην αστυνομια θα μπορεσουν αυτοι να με βοηθησουν????

Στην αστυνομία δε μπορείς να κάνεις τίποτα σημαντικό μια υπεύθυνη δήλωση το ότι το αναγραφόμενο πρόσωπο ανοίκει σε σένα και το λάθος έγινε εκ παραδρομής.

και πρέπει να ζητήσεις διορθωμένο αντιγραφο απο τον διευθυντή του σχολείο.
Δεν είναι αυτός εξουσία να κάνει ότι θέλει (πες στο στην αστυνομία και θα συο πουνε τι πρέπει να κανεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DOINA

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η DOINA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Στην αστυνομία δε μπορείς να κάνεις τίποτα σημαντικό μια υπεύθυνη δήλωση το ότι το αναγραφόμενο πρόσωπο ανοίκει σε σένα και το λάθος έγινε εκ παραδρομής.

και πρέπει να ζητήσεις διορθωμένο αντιγραφο απο τον διευθυντή του σχολείο.
Δεν είναι αυτός εξουσία να κάνει ότι θέλει (πες στο στην αστυνομία και θα συο πουνε τι πρέπει να κανεις)

ευχαριστω πολυ !!! Αυτο θα κανω !! Και ελπιζω να με βοηθησουν γιατι με αυτους γλιτωνεις απο το ενα προβλημα και σε μπλεκουν σε ενα αλλο!!! :):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ !!! Αυτο θα κανω !! Και ελπιζω να με βοηθησουν γιατι με αυτους γλιτωνεις απο το ενα προβλημα και σε μπλεκουν σε ενα αλλο!!! :):):)
Αν δημιουργηθεί πρόβλημα ίσως χρειαστείς κάποιον μάρτυρα π.χ. μια καθηγητρια/η στο γυμνάσιο ή έναν δάσκαλο/α στο δημοτικό όπου θα πιστοποιεί ότι είσαι το αναγγραφόμενο πρόσωπο. Το θέμα είναι καθαρά γραφειοκρατικό (και εξαρτάται από που θα πέσεις για να λυθεί).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DOINA

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η DOINA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Αν δημιουργηθεί πρόβλημα ίσως χρειαστείς κάποιον μάρτυρα π.χ. μια καθηγητρια/η στο γυμνάσιο ή έναν δάσκαλο/α στο δημοτικό όπου θα πιστοποιεί ότι είσαι το αναγγραφόμενο πρόσωπο. Το θέμα είναι καθαρά γραφειοκρατικό (και εξαρτάται από που θα πέσεις για να λυθεί).


ναι, εχεις δικαιο! απλα το προβλημα ειναι οτι κ στο δημοτικο ηταν γραμμενο λαθος..οποτε αμα ζητησω απο το γυμνασιο να το διορθωσουν μπορει να μου πουν οτι ετσι το πηρανε και απο το δημοτικο..οποτε ,καλυτερα θα ηταν να παω αρχικα στο δημοτικο,τι γνωμη εχεις? ( το ξερω ακουγεται φοβερα χαζο που δεν εκανα τιποτα ολα αυτα τα χρονια αλλα ποτε δεν πιστευαμε οτι θα μας δημιουργουσε προβλημα το "σ" εφοσον θα χρειαζομουν μονο το απολυτηριο λυκειου αλλα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Εγώ θα αντιμετώπιζα τα 2 συμβάντα ως ξεχωριστα για να μην μπλεχτούνε. Θα έκανα διαφοτερικές αιτήσεις (υπέυθυνες δηλώσεις) και θα ζητούσα από τα σχολεία να μου βγάλουν διορθωμένα αντίγραφα και να λυθεί το πρόβλημα.

Στην πραγματικότητα το όνομα το πήραν απο΄το απολυτήριο του γυμνασίου (αυτό όμως στα χαρτιά δε φαίνεται) κανονικά έπρεπε να επιβεβαιώσουν το όνομα πράγμα που δεν έκαναν

Το λάθος δεν είναι δικό σου κυρίως δικό τους είναι, θα μπορούσες να τους ενημερώσεις φυσικά αλλά αυτό δε τους αφαιρεί και την ευθύνη τους.

Στην αίτηση στην αστυνομία μην αναφέρεις ότι έγινε δίκο σου λάθος (π.χ. δεν ενημέρωσα) γιατι θα σου μπούνε και από πάνω κιόλας θα γράψεις ότι το έγινε λάθος στην μεταφορά, τυπογραφικό κ.ο.κ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DOINA

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η DOINA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Εγώ θα αντιμετώπιζα τα 2 συμβάντα ως ξεχωριστα για να μην μπλεχτούνε. Θα έκανα διαφοτερικές αιτήσεις (υπέυθυνες δηλώσεις) και θα ζητούσα από τα σχολεία να μου βγάλουν διορθωμένα αντίγραφα και να λυθεί το πρόβλημα.

Στην πραγματικότητα το όνομα το πήραν απο΄το απολυτήριο του γυμνασίου (αυτό όμως στα χαρτιά δε φαίνεται) κανονικά έπρεπε να επιβεβαιώσουν το όνομα πράγμα που δεν έκαναν

Το λάθος δεν είναι δικό σου κυρίως δικό τους είναι, θα μπορούσες να τους ενημερώσεις φυσικά αλλά αυτό δε τους αφαιρεί και την ευθύνη τους.

Στην αίτηση στην αστυνομία μην αναφέρεις ότι έγινε δίκο σου λάθος (π.χ. δεν ενημέρωσα) γιατι θα σου μπούνε και από πάνω κιόλας θα γράψεις ότι το έγινε λάθος στην μεταφορά, τυπογραφικό κ.ο.κ.


Ναι,οντως! Κανονικα,και στο δημοτικο αλλα και στο γυμνασιο επρεπε να κοιταξουν το πιστοποιητικο γεννησης πραγμα που λογικα δεν εκαναν..βεβαια αυτο δεν σημαινει οτι δεν εχω και εγω μεριδιο ευθυνης αλλα δεν θα το αναφερω :P:redface: Θα κανω οπως μου ειπες ! Ελπιζω να φανω τυχερη :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Για όλα υπάρχουν λύσεις. Ο φίλος μου ο Γκούγκλης τα βρίσκει όλα. Να σχετική εγκύκλιος του υπουργείου παιδείας:
https://dide.xan.sch.gr/newsite/noms-s.php?id=495
....ένας μόνος τίτλος σπουδών εκδίδεται επιτρεπομένων περισσοτέρων του ενός και άνευ περιορισμού αποδεικτικών απολύσεως δεν είναι κατά νόμον δυνατή η έκδοση νέου απολυτηρίου τίτλου μετά την επελθούσα μεταβολή των στοιχείων του ονόματος ή του επωνύμου του αιτούντος αφ΄ ενός μεν, διότι δεν προβλέπεται εκ
του νόμου ή έκδοση άλλου απολυτηρίου τίτλου σπουδών εις αντικατάσταση πρωτοτύπου ο οποίος, ...... Βεβαίως αντί της εκδόσεως νέου απολυτηρίου τίτλου, είναι κατά νόμο δυνατή η χορήγηση αποδεικτικού απολύσεως κατά τα οριζόμενα στην διάταξη του άρθρου 54 του ως άνω διατάγματος με το αρχικό όνομα του αποφοιτήσαντος μαθητού, εις το σώμα, όμως, του αποδεικτικού με επισημειωματική πράξη θα καταχωρίζεται και η επελθούσα μεταβολή και o νόμιμος
τρόπος επελεύσεως της μεταβολής ταύτης.
Δηλαδή: Απολυτήριο δεν ξαναβγαίνει και δεν αλλάζει, αλλά βγαίνει αποδεικτικό απόλυσης στο οποίο γράφεται και η αλλαγή του ονόματος. Τύπωσε την εγκύκλιο και πήγαινε στα σχολεία σου.

Υ.Γ. Η αστυνομία δεν έχει καμία απολύτως δουλειά με το θέμα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DOINA

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η DOINA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Για όλα υπάρχουν λύσεις. Ο φίλος μου ο Γκούγκλης τα βρίσκει όλα.
Να σχετική εγκύκλιος του υπουργείου παιδείας:
https://dide.xan.sch.gr/newsite/noms-s.php?id=495

Δηλαδή: Απολυτήριο δεν ξαναβγαίνει και δεν αλλάζει, αλλά βγαίνει αποδεικτικό απόλυσης στο οποίο γράφεται και η αλλαγή του ονόματος. Τύπωσε την εγκύκλιο και πήγαινε στα σχολεία σου.

Υ.Γ. Η αστυνομία δεν έχει καμία απολύτως δουλειά με το θέμα.


χαιρομαι που τουλαχιστον θεωρητικα μπορει να γινει κατι :) θα το τυπωσω και θα παω οπου χρειαστει μηπως και καταφερω κατι γιατι ειναι κριμα για ενα "σ" !!!! Ευχαριστω για την βοηθεια !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

updown

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο updown αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
να σας ρωτησω την βεβαιωση ποτε μπορουμε να την παρουμε?μπορουμε να την παρουμε με ταν τον αυγουστο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
να σας ρωτησω την βεβαιωση ποτε μπορουμε να την παρουμε?μπορουμε να την παρουμε με ταν τον αυγουστο?

Ποια βεβαιωση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
να σας ρωτησω την βεβαιωση ποτε μπορουμε να την παρουμε?μπορουμε να την παρουμε με ταν τον αυγουστο?

Εννοείς την βεβαίωση που λέει ότι έδωσες πανελλήνιες και ό,τι τέλειωσες;
Εγώ την πήρα σήμερα από το σχολείο μου, μαζί με το απολυτήριο και 1 αντίγραφο απολυτηρίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Queen of Hearts

Δραστήριο μέλος

Η Queen of Hearts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
να σας ρωτησω την βεβαιωση ποτε μπορουμε να την παρουμε?μπορουμε να την παρουμε με ταν τον αυγουστο?

εγω την πηρα μαζι με το απολυτηριο !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top