Ερωτήσεις σχετικά με το απολυτήριο και τη βεβαίωση πρόσβασης

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
την πρωτη χρονια που εδωσα παν/ιες εγραψα 16.8 στην εκθεση και
τη 2η 13,4 ...αν κι αυτη τη φορα γραψω οσο κ την πρωτη τοτε το λαθος του 15,4 με ριχνει στο τελος!!
Καμία σχέση. Ο προφορικός βαθμός είναι ένας και αναπροσαρμόζεται σύμφωνα με το γραπτό βαθμό της κάθε χρονιάς. Οπότε, και πάλι ο προφορικός βαθμός σου θα είναι 19 και ανάλογα θα προσαρμοστεί στον φετινό γραπτό σου. Π.χ. αν γράψεις φέτος 16,2 , ο προφορικός θα γίνει 18,2. As simple as that.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Κολλάει στο γεγονός ότι η βεβαίωση πρόσβασης περιέχει και το γραπτό σου, το οποίο θα αλλάξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοβαρό άτομο...

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Γεια παιδιά, έχω αποφασίσει να σπουδάσω εξωτερικό, αλλά με έπεισαν να δώσω πάλι πανελλήνιες (είμαι απόφοιτος). Για να ξαναδώσω, μου ζήτησαν την πρωτότυπη βεβαίωση, που την είχα πάρει πέρυσι μαζί με το απολυτήριο. Αυτό τον μήνα, πρέπει να έχω, ως δικαιολογητικά για σπουδές έξω, το απολυτήριο και την πρωτότυπη βεβαίωση. Αυτή που όμως έδωσα για να δώσω πάλι εξετάσεις. Αυτή τη στιγμή δεν την έχω. Αν πάω στο σχολείο θα μου δώσουν καινούρια, αφού ξαναέδωσα; Ελπίζω να καταλάβατε. Αν ξέρετε κάτι, απαντήστε. Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Όταν ξαναδίνεις πανελλήνιες εξετάσεις, σου ζητάνε από το σχολείο πίσω την παλιά βεβαίωση πρόσβασης (την πρωτότυπη βεβαίως βεβαίως). Σε περίπτωση που την έχεις χάσει υποβάλλεις μία υπεύθυνη δήλωση περί απώλειας της βεβαίωσης πρόσβασης με θεωρημένο το γνήσιο της υπογραφής. Στην υπεύθυνη δήλωση θα πρέπει να αναφέρεται ο κωδικός υποψηφίου, το έτος έκδοσης της βεβαίωσης πρόσβασης και το όνομα το σχολείου που την εξέδωσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
παιδιά σήμερα πήρα το απολυτήριό μου και μαζί με το πρωτότυπο μου έδωσαν και 3 αντίγραφα, τα οποία έχουν πάνω υπογραφές από διευθύντρια και υποδιευθυντή, ημερομηνία και λένε ότι είναι το ακριβές φωτοαντίγραφο.. αν στην πορεία χρειαστώ και κάποιο άλλο φωτοαντίγραφο για να το επικυρώσω θα πρέπει να πάω ξανά στο σχολείο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

strsismos88

Νεοφερμένος

Ο strsismos88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Για οσους δωσανε εξετασεις το 2011 εχει βγει η καινουρια βεβαιωση προσβασης; Μπορω να την παρω τη Δευτερα; Ξερει κανεις μηπως; Την χρειαζομαι κι εγω για αιτησεις στο εξωτερικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
πρέπει να έχω, ως δικαιολογητικά για σπουδές έξω, το απολυτήριο και την πρωτότυπη βεβαίωση. Αυτή που όμως έδωσα για να δώσω πάλι εξετάσεις. Αυτή τη στιγμή δεν την έχω. Αν πάω στο σχολείο θα μου δώσουν καινούρια, αφού ξαναέδωσα;
Για οσους δωσανε εξετασεις το 2011 εχει βγει η καινουρια βεβαιωση προσβασης; Μπορω να την παρω τη Δευτερα; Ξερει κανεις μηπως; Την χρειαζομαι κι εγω για αιτησεις στο εξωτερικο
Άν κάποιος ξαναδώσει εξετάσεις, η παλιά βεβαίωση πρόσβασης ακυρώνεται. Κάπου διάβασα ότι οι νέες βεβαιώσεις πρόσβασης θα δοθούν μετά τις 27/6. Τα λύκεια κλείνουν 30/6, άρα λογικά οι βεβαιώσεις και τα απολυτήρια θα μας δοθούν Τρίτη 28, Τετάρτη 29, Πέμπτη 30.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
εγώ το απολυτήριο το πήρα και για τις βεβαιώσεις μου είπαν από τρίτη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petroskaz

Νεοφερμένος

Ο petroskaz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Παιδιά φέτος έδωσα 2η φορά πανελλήνιες εξετάσεις!Θυμάμαι την πρώτη χρονιά όταν τελείωσα την γ λυκείου πήρα το απολυτήριο και τη βεβαίωση πρόσβασης!Τώρα που έψαχνα τα χαρτιά μου δεν βρήκα τη βεβαίωση πρόσβασης αλλά δεν θυμάμαι και σίγουρα μήπως την έδωσα στο σχολείο όταν έκανα τη δήλωση ότι θα δώσω 2η φορά πανελλήνιες το Φλεβάρη!:hmm:Μήπως πρέπει να πάω να πάρω την καινούργια βεβαίωση?
Για πείτε ρε παιδιά εσείς που ξαναδώσατε πανελλήνιες...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Ναι, λογικά την έδωσες στο σχολείο και πρέπει να σου έχουν βγάλει καινούργια. Επικοινώνησε με το σχολείο σου άμεσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petroskaz

Νεοφερμένος

Ο petroskaz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Ναι, λογικά την έδωσες στο σχολείο και πρέπει να σου έχουν βγάλει καινούργια. Επικοινώνησε με το σχολείο σου άμεσα.
Ναι και εγώ έτσι νομίζω!Ευχαριστώ πολύ πάντως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nasos21

Νεοφερμένος

Ο Nάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Η βεβαιωση ειναι το χαρτι που λεει τους βαθμους των πανελλαδικων και τον βαθμο προσβασης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

selc

Δραστήριο μέλος

Η selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
ναι αυτό είναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοβαρό άτομο...

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Γειά σας παιδιά. Θέλω να ρωτήσω το εξής. Ένας φίλος μου, επρόκειτο να σπουδάσει νομική στην Γερμανία, αλλά τελικά επειδή πέρασε νομική εδώ, τελικά θα μείνει. Στο απολυτήριο λυκείου του και στη βεβαίωση πρόσβασης έχει βάλει σφραγίδα Χάγης. Υπάρχει πρόβλημα όταν πάει να καταθέσει τα δυο αυτά χαρτιά στο Πανεπιστήμιο κατά την εγγραφή, επειδή υπάρχει αυτή η σφραγίδα; Με έχει ρωτήσει και δεν ήξερα, γι'αυτό το ποστάρω εδώ. Παρακαλώ απαντήστε.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Talgot Leon

Νεοφερμένος

Ο Talgot Leon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Έχω απωλέσει το πρωτότυπο Απολυτήριο Λυκείου (Ενιαίου) και επιθυμώ την επανέκδοσή του,
όμως έχω κάποιες απορίες... :hmm:

α. Είναι εφικτή η επανέκδοση του;

β. Αν είναι ανέφικτη, χρειάζεται ένορκη βεβαίωση από Ειρηνοδικείο ώστε να εκδοθεί κάποιο άλλο αποδεικτικό απόλυσης ;
γ. Και αν ισχύουν όλα αυτά, είναι χρονοβόρα η διαδικασία, πόσο καιρό παίρνει;
δ. Μπορείς να απευθυνθείς για αυτό και σε άλλες Υπηρεσίες εκτός του Λυκείου αποφοίτησης;

:) Ευχαριστώ για την βοήθεια σας! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Είναι δυνατή η έκδοση νέου Απολυτηρίου μόνο από το Λύκειο που πήρες και το πρώτο. Περισσότερες πληροφορίες θα σου πει ο διευθυντής σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Έχω απωλέσει το πρωτότυπο Απολυτήριο Λυκείου (Ενιαίου) και επιθυμώ την επανέκδοσή του,
όμως έχω κάποιες απορίες... :hmm:
α. Είναι εφικτή η επανέκδοση του;
β. Αν είναι ανέφικτη, χρειάζεται ένορκη βεβαίωση από Ειρηνοδικείο ώστε να εκδοθεί κάποιο άλλο αποδεικτικό απόλυσης ;
γ. Και αν ισχύουν όλα αυτά, είναι χρονοβόρα η διαδικασία, πόσο καιρό παίρνει;
δ. Μπορείς να απευθυνθείς για αυτό και σε άλλες Υπηρεσίες εκτός του Λυκείου αποφοίτησης;
Είναι δυνατή η έκδοση νέου Απολυτηρίου μόνο από το Λύκειο που πήρες και το πρώτο. Περισσότερες πληροφορίες θα σου πει ο διευθυντής σου.
Το απολυτήριο εκδίνεται μόνον μία φορά και σε καμία περίπτωση δεν επανεκδίδεται. Αντί για αυτό, το λύκειο που αποφοίτησες και μόνον αυτό, εκδίδει αποδεικτικό απόλυσης. Η διαδικασία έκδοσης του αποδεικτικού απόλυσης είναι απλή και γρήγορη, ίσως και την ίδια μέρα, αρκεί να έχεις μαζί σου μια φωτογραφία.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Talgot Leon

Νεοφερμένος

Ο Talgot Leon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Με το αποδεικτικό απόλυσης είναι δυνατή η συμμετοχή στις Πανελλαδικές εξετάσεις;
Αρκεί ή απαιτείται και Βεβαίωση Πρόσβασης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδωνης

Νεοφερμένος

Ο αδωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπερα προς ολα τα μελοι της σελιδας παιδια εχω ενα προβλημα και μια απορια μαζι εαν το απολυτηριο μου εχει βαθμο 15-16 τι βαρυτητα θα εχει στο εξωτερικο και ποιες σχολες μπορω να δηλωσω αν γραψω χαμηλο βαθμο στις πανελληνιες το καλοκαιρι θελω να φυγω στο εξωτερικο αλλα δεν ειμαι και πολυ καλος μαθητης δηλαδη το 16 το βγαζω με προσπαθεια μεγαλη και απο την αλλη απο το σχολειο που παω εδω και 13 χρονια μου εχουν δημιουργηθει πολλα κενα στα μαθηματα και δεν μπορω να ανεβασω το βαθμο μου εσεις τι μου προτεινεται να κανω ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

strsismos88

Νεοφερμένος

Ο strsismos88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Καλησπερα προς ολα τα μελοι της σελιδας παιδια εχω ενα προβλημα και μια απορια μαζι εαν το απολυτηριο μου εχει βαθμο 15-16 τι βαρυτητα θα εχει στο εξωτερικο και ποιες σχολες μπορω να δηλωσω αν γραψω χαμηλο βαθμο στις πανελληνιες το καλοκαιρι θελω να φυγω στο εξωτερικο αλλα δεν ειμαι και πολυ καλος μαθητης δηλαδη το 16 το βγαζω με προσπαθεια μεγαλη και απο την αλλη απο το σχολειο που παω εδω και 13 χρονια μου εχουν δημιουργηθει πολλα κενα στα μαθηματα και δεν μπορω να ανεβασω το βαθμο μου εσεις τι μου προτεινεται να κανω ?

Μιλας για "εξωτερικο" λες και το ιδιο ισχυει για ολες τις χωρες του κοσμου. Εδω ουτε για τις σημαντικες χωρες τις Ε.Ε. δεν ισχυουν τα ιδια. Κατ'αρχας θελει να ξερεις την αντιστοιχη γλωσσα, τουλαχιστον να εχεις πτυχιο σαν το Proficiency. Για Γερμανια που ξερω θελει αντιστοιχο του KDS και το μονο ευκολο που θα σ φανει, αν προϋποθεσουμε οτι εμαθες τη γλωσσα, ειναι οντως η εισαγωγη στο τμημα που θελεις. Απο εκει και περα π....σα. Αυτο εχει σχεση με τον κανονισμο των σπουδων που ισχυει στη Γερμανια.
Παντως με 16 κανεις πολλα κ στην Ελλαδα, τις θετικες επιστημες που τις βαζεις; Πας μετα για μεταπτυχιακο εξω
Καλη συνεχεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top