Γενικό -  Από Θεωρητική σε Θετική

s@pph

Νεοφερμένος

Η s@pph αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Γεια σας!!Τωρα θα παω β λυκειου και θα πρεπει να διαλεξουμε κατευθυνση..Ισχυριζοιμαι οτι ειμαι αμετανοητη θεωρητικη για το μονο λογο οτι δεν εχω ιδεα απο μαθηματικα χημεια(λογω κενων, επειδη εσπασε η αλυσιδα στη β γυμανσιου!)παρολαυτα, οταν τα διαβαζα εβγαζα ανετα 20αρια(περασμενα μεγαλεια!!)...τωρα τελευταια περνα η τρελη σκεψη απ τ μυαλο μ οτι θα θελα να παω θετικοτεχνολογικη (με αφορμη ενα δικο μου ατομο π ειναι παθιασμενο με τα μαθηματικα)γιατι κατα βαθος ξερω οτι ειμαι θετικο μυαλο....Ειναι χαζομαρα ,το ξερω.....Εσεις τι λετε?Αν ξεκινουσα απ την αρχη με τα βιβλια γυμνασιου θα τα καταφερνα???Ελπιζω να με βοηθσηετε ως πιο εμπειροι
!!!Ευχαριστω εκ των προτερων,χρειαζομαι πολυ την βοηθεια σας
!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariophys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Βασική τριγωνομετρία και λίγη άλγεβρα ξέρεις δεν πιστεύω να μην έχεις ιδέα. Οπότε αν διαβάσεις το βιβλίο της πρώτης λυκείου καλά είσαι οκ πιστεύω. Έχεις ακόμη καιρό μπροστά σου, άλλωστε τα πιο χρήσιμα μαθηματικά θα τα μάθεις απο τώρα και μετά.

Εγώ θα σου πω να το κυνηγήσεις. Θέλει διάβασμα η δουλειά αλλα να ξέρεις οτι απο τα μαθηματικά που θα μάθεις τώρα θα κάνεις επανάληψη και τα παλιά μέσα από αυτά οπότε μην ανησυχείς. Πολλές ασκήσεις να λύνεις.

Καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

s@pph

Νεοφερμένος

Η s@pph αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
μπα δεν ειναι ετσι δυστυχως!δεν εχω ιδεα!!!να φανατσεις στις εξετασεις εγραψα το τπτ!!ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΛΕΩ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΦΟ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Μου φαίνεται ότι δεν έχεις ξεκαθαρίσει ακόμα και σε ποιο πεδίο ανήκουν οι σχολές που επιθυμείς να δηλώσεις στις πρώτες σου επιλογές κι αυτό εγκυμωνεί κινδύνους. Δες τι σου ταιριάζει και τι όχι και κάνε την επιλογή σου με βάση τα δικά σου κριτήρια και όχι των άλλων γιατί έχω την υποψία ότι επηρεάζεσαι από άλλους. Θα είναι καταστροφικό για σένα να ειλέξεις θετική/τεχνολογικά στην β΄ και θεωρητική στην γ΄ λυκείου ή το αντίστροφο. Αν σε ενδιαφέρει η πρώτη σου επιλογή στο μηχανογραφικό να είναι στο 2ο ή στο 4ο πεδίο τότε πήγαινε θετική ή τεχνολογική. Το κόστος είναι μικρό αν αποφασίσεις από θετική να αλλάξεις σε τεχνολογική ή το αντίστροφο (εφόσον αποκλείεις το 3ο πεδίο φυσικά). Για να λες όμως ότι είσαι αμετανόητη θεωρητική, τότε πιθανότατα η σωστή επιλογή είναι θεωρητική κατεύθυνση και στη β΄ και στη γ΄ λυκείου. Προσωπικά εκτιμώ ότι σου λείπει αυτοπεποίθηση και δεν είσαι σίγουρη ότι μπορείς να στηρίξεις την επιλογή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

s@pph

Νεοφερμένος

Η s@pph αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
επειδη καιρο τωρα ειχα αποφασισει οτι θα πηγαινα θεωρητικη,μου εγινε συνηθεια κια κοιταζα μονο τις σχολες τ 1ου παιδιου,κ απο αυτο μ αρεσει η νομικη,......μετα το ειδα διαφορετικα επειδη εχω επηρεαστει...δεν ειναι ομως οτι ειμαι και παθιασμενη και κυνηγω καποιο συγκεκριμενο στοχο....ξερω πως και θετικοτεχνολικη να παρω θα βρω καποια σχολη ν μ αρεσει....ειλικρινα δν ξερω τι μ γινεται....ξερω οτι θ παρω θεωρητικη γιατι ειναι πιο ασφαλης λυση εφοσον κατι ξερω...απο την αλλη θα μου μεινει σαν ονειρο να μαθω μαθηματικα....:¨(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Μαθηματικά μπορείς να μάθεις και μόνη σου έξω από τα πανεπιστήμια. Αν το θέλεις πολύ πάρε βιβλία και διάβασε. Αλλά από την στιγμή που δεν έχεις στόχο σχολές θετικών και τεχνολογικών επιστημών καλύτερα να μην το ρισκάρεις, γιατί όπως λες η ίδια δεν έχεις καλή επαφή με τα μαθηματικά και έχεις κενά. Πίστεψέ με, και 20άρια να έγραφες τα κενά θα φανούν στην γ΄ λυκείου αν δεν φανούν στην β΄ λυκείου. Καλύτερα να πας θεωρητική που είναι η ασφαλής λύση για σένα γιατί εδώ πρόκειται για το μέλλον σου και οι πανελλήνιες δεν είναι για πειραματισμούς (εκτός αν δώσεις 2η,3η...100η και βάλε φορά για την πλάκα σου:))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariophys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Μην ακούς χαζομάρες. Εγώ στην πρώτη λυκείου έγραψα άλγεβρα 7. Απλώς δεν διάβασα. Κοίτα με τώρα όμως, το είδα δυο χρονάκια πιο σοβαρά κάλυψα τα κενά μου και να μαι στη σχολή που θέλω και απο τους πρώτους μάλιστα.

Ο ξαδερφός μου εφυγε απο θετική στη β λυκείου σε θεωρητική, διάβασε πολύ δε λέω αλλά πέτυχε τελικά 18000+ στις πανελλήνιες και πέρασε εκεί που ήθελε. Δεν νομίζω οτι μπορεις να διαλέξεις απο τώρα τι σχολή θες, τουλάχιστον οι περισσότεροι δεν μπορούν. Εσύ να ρωτήσεις τον εαυτό σου το άλλο.

Μου αρέσει η φυσικη/ μαθηματικά ; Μετά έρχεται η χημεία.
Δεύτερη έρχεται η ερώτηση σε τι σχολή θες να περάσεις, τουλάχιστον στο σημείο που είσαι τώρα. του χρόνου το βλέπεις με άλλο μάτι.

Τι να το κάνω αν πας θεωρητική και καταπιέζεις τον εαυτό σου; Έχω δει τόσα παιδιά να αποτυγχάνουν παταγωδώς έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ria17

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Γεια σας!!Τωρα θα παω β λυκειου και θα πρεπει να διαλεξουμε κατευθυνση..Ισχυριζοιμαι οτι ειμαι αμετανοητη θεωρητικη για το μονο λογο οτι δεν εχω ιδεα απο μαθηματικα χημεια(λογω κενων, επειδη εσπασε η αλυσιδα στη β γυμανσιου!)παρολαυτα, οταν τα διαβαζα εβγαζα ανετα 20αρια(περασμενα μεγαλεια!!)...τωρα τελευταια περνα η τρελη σκεψη απ τ μυαλο μ οτι θα θελα να παω θετικοτεχνολογικη (με αφορμη ενα δικο μου ατομο π ειναι παθιασμενο με τα μαθηματικα)γιατι κατα βαθος ξερω οτι ειμαι θετικο μυαλο....Ειναι χαζομαρα ,το ξερω.....Εσεις τι λετε?Αν ξεκινουσα απ την αρχη με τα βιβλια γυμνασιου θα τα καταφερνα???Ελπιζω να με βοηθσηετε ως πιο εμπειροι
!!!Ευχαριστω εκ των προτερων,χρειαζομαι πολυ την βοηθεια σας
!
δν χριαζεται να διαβασεις του γυμνασιου..απλα επελε3ε θετικη κ πηγαινε φροντηστηριο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top