pythagoras

Νεοφερμένος

Ο Γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Μετά από το ΤΕΙ μπορείς να δώσεις κατατακτήριες για να πας στο αντίστοιχο ΑΕΙ (πχ από Μηχανολογία σε Μηχανολόγους Μηχανικούς ) και να μπεις στο 3 έτος νομίζω.
Τώρα αν ΤΕΙ + Μεταπτυχιακό = ΑΕΙ δεν το ξέρω να σου πω την αλήθεια αλλα υπάρχει αντίστοιχο θέμα στο ischool ( https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=42021 ) στο οποιο έχουν διατυπωθεί διαφορες απόψεις.


αχαα...ωραια...ευχαριστω κ παλι...γι αυτο με τσ κατακτηριεσ αναφερεται στ 8εμα τ i-school??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efim18

Νεοφερμένος

Η efim18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
γεια σας παιδια...θελω να κανω μια ερωτηση η οποια αναφερεται κυριως σε οσους εδωσαν 2η φορα...εγω φετος εδωσα Παν/ιες κ στο 3ο πεδιο(ειμαι 8ετικη κατ)εβγαλα περιπου 17000...πρωτος μ στοχος ειναι η οδοντιατρικη αλλα απεχει γυρω στα 2000 μορια απο αυτο που εβγαλα...ειναι ο πρωτος μ στοχος κ το ονειρο της ζωης μ...πιστευετε οτι αν ξαναπροσπα8ησω και 2η χρονια 8α καταφερω να πιασω αυτα τα μορια ή οχι?σας εχει συμβει μηπως κατι παρομοιο και αν ναι τα καταφερατε με τη 2η φορα να περασετε στον πρωτο σας στοχο...?εμενα οι κα8ηγητες μου,μου εχουν πει πως υπαρχουν αρκετοι μα8ητες οι οποιοι επιδιωκαν τοσο μεγαλες σχολες και ξαναεδωσαν κ 2η φορα για να τα καταφερουν...εσεις τι πιστευετε...?


ευχαριστω για το ενδιαφερον...:thanks::)

ναι ρε συ φυσικα!
μπορεις να προσπαθησεις αν αυτο σου αρεσει..τωρα δε μπορει να σου εγγυηθει κανεις αν θα πετυχεις αυτο εξαρταται απο σενα!
απλα δηλωσε μια σχολη φετος και ξαναδωσε!
καλη επιτυχια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouko

Νεοφερμένος

Η Εύη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ευρωπός (Κιλκίς). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
τα ιδια τραβαμε κοπελια...και εμενα πρωτη μου επιλογη ειναι οδοντιατρικη και μετα φαρμακευτικη...ομως λογω χημειας και εκθεσης εβγαλα 17.800 μορια...και δεν περναω πια...ολη τη χρονια ξεσκιστικα στο διαβασμα...απελπισια μεγαλη...απο τη μια η μανα μου να γκρινιαζει...να θεωρει τον βαθμο μου αχρηστο...και γενικα εμενα αχρηστη και απο την αλλη το πατερα μου να με καθυσηχαζει και να μου λεει να παω βιολογια και να ξαναδωσω...και φυσικα αυτο θα κανω,θα παω ή βιολογια ή φυσικο και θα ξαναδωσω...και αυτη τη φορα οχι μονο θα πετυχω το στοχο μου αλλα θα επιδιωξω να βγαλω πανω απο 19 χιλιαδες...ετσι για μενα...ή και για να παω ιατρικη..διοτι μου την εδωσε...και δεν με νοιαζει να ξανατραβηξω τα ιδια...αρκει να ειμαι εγω ευτυχισμενη...θα τους αποδειξω τι αξιζω...και σου συνιστω να κανεις το ιδιο..και ευχομαι του χρονου να σε γνωρισω στη σχολη :iagree::no1::thanks:
αχ το ελπιζω κι εμενα ειναι το ονειρο μου η οδοντιατρικη:)...το 8ελω παρα πολυ...ευχομαι του χρονου να τα καταφερουμε...κι εγω αν ξαναδωσω εχω βαλει στοχο να γραψω πανω απο 19.000 μορια...βεβαια φετος εκανα πολλες κοτσανες σε καποια μαθηματα που μου στοιχησαν αρκετους βα8μους κι ετσι εφτασα στα 17.000 μορια...:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleni999

Νεοφερμένος

Η eleni999 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
μαλλον θα δωσω για δευτερη φορα καθως τα αποτελεσματα δεν ηταν τα αναμενομενα..θελω να μου πειτε συμβουλες .να ξεκινησω απο τωρα ?να κανω φροντηστηριο?να παρακολουθω τις παραδοσεις του σχολειου?αν περασω σε καποια σχολη να παω?:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Filomathhs

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
:no1:
μαλλον θα δωσω για δευτερη φορα καθως τα αποτελεσματα δεν ηταν τα αναμενομενα..θελω να μου πειτε συμβουλες .να ξεκινησω απο τωρα ?να κανω φροντηστηριο?να παρακολουθω τις παραδοσεις του σχολειου?αν περασω σε καποια σχολη να παω?

Σου συμβουλεύω καταρχάς αν συγκέντρωσες πάνω από 10000 μόρια να συμπληρώσεις το μηχανογραφικό σου, ακόμη και αν έχεις 10000 μόρια.
Αν θα ξαναδώσεις, να κάνεις φροντηστήριο στα αρχαία σίγουρα(να κάνετε εξάσκηση σε άγνωστα κ γραμματική) και σε όποιο άλλο μάθημα είσαι αδύναμος. Στην Ιστορία και στην Λογοτεχνία είναι καθαρά θέμα διαβάσματος, όπως και στην Βιολογία, εάν αυτή επέλεξες για 6ο μάθημα.
Πάντως θα είσαι πιο άνετος την 2η φορά να το ξέρεις και το γεγονός ότι θα ξαναπεράσεις την ύλη πιο χαλαρά χωρίς να χρειαστεί να πας σχολείο είναι φανερά καλύτερο.
Αν θες την γνώμη μου χαλάρωσε το καλοκαίρι, ξέδωσε, και ξεκίνα δυναμικά από Σεπτέμβρη. Βέβαια αν διαβάζεις και κανένα τεταρτάκι την ημέρα το καλοκαίρι, Ιστορία ή Βιολογία δεν είναι καθόλου άσχημα.
Και οπωσδήποτε μην ξαναπάς σχολείο! Θα κουράζεσε τσάμπα!
Αυτά πιστεύω εγώ και ελπίζω να σε βοήθησα!
Χαιρετίσματα!:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrisitna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
λοιπον....πιστευω οτι πολυ καλη προετοιμασια χρειαζονται τα αρχαια και η λογοτεχνια γιατι πιστεψε με ειναι απο τα πιο δυσκολα μαθηματα της θεωρητικης!το μυστικο?πολυ καλο καθηγητη και διαβασμα!μην πας σχολειο!ειναι χασιμο χρονου,ειδικα αμα αρχισεις φροντηστηριο!
κι εγω συμφωνω στο οτι τωρα το καλοκαιρακι λιγο βιολογια και ιστορια που εχουν πολυ μπλα μπλα δεν θα εβλαπταν!
τελος,δεν χανεις και τιποτα να συμπληρωσεις το μηχανογραφικο,αλλα για μενα αξιζει να ξαναπροσπαθησεις για κατι καλυτερο!
καλη επιτυχια!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raspberry

Νεοφερμένος

Η Raspberry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
λοιπον....πιστευω οτι πολυ καλη προετοιμασια χρειαζονται τα αρχαια και η λογοτεχνια γιατι πιστεψε με ειναι απο τα πιο δυσκολα μαθηματα της θεωρητικης!το μυστικο?πολυ καλο καθηγητη και διαβασμα!μην πας σχολειο!ειναι χασιμο χρονου,ειδικα αμα αρχισεις φροντηστηριο!
κι εγω συμφωνω στο οτι τωρα το καλοκαιρακι λιγο βιολογια και ιστορια που εχουν πολυ μπλα μπλα δεν θα εβλαπταν!
τελος,δεν χανεις και τιποτα να συμπληρωσεις το μηχανογραφικο,αλλα για μενα αξιζει να ξαναπροσπαθησεις για κατι καλυτερο!
καλη επιτυχια!:)
Παιδιά θέλω κι εγώ τη βοήθειά σας...please!!!
Όλο το χρόνο διάβαζα πάρα πολύ αλλά τελικά δεν πήγα όπως περίμενα...νομίζω οτι δεν περνάω στις σχολές της πρώτης επιλογής μου.Δεν ξέρω και τι θα γίνει με τις βάσεις φέτος...Οι περισσότεροι μου λένε όπου περάσω αν είναι κοντά στα ενδιαφέροντά μου να πάω για να μην χάσω τη χρονιά μου,ακόμα κι αν δεν είναι οι σχολές των ονείρων μου.Εγώ όμως είμαι σε δίλημμα και δεν ξέρω τι να κάνω...Να ξαναδώσω ή όχι???Κι αν βγάλω ακόμη λιγότερα μόρια?Αχ δεν ξέρω...Please help me!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
μαλλον θα δωσω για δευτερη φορα καθως τα αποτελεσματα δεν ηταν τα αναμενομενα..θελω να μου πειτε συμβουλες .να ξεκινησω απο τωρα ?να κανω φροντηστηριο?να παρακολουθω τις παραδοσεις του σχολειου?αν περασω σε καποια σχολη να παω?:thanks:

Παιδιά θέλω κι εγώ τη βοήθειά σας...please!!!
Όλο το χρόνο διάβαζα πάρα πολύ αλλά τελικά δεν πήγα όπως περίμενα...νομίζω οτι δεν περνάω στις σχολές της πρώτης επιλογής μου.Δεν ξέρω και τι θα γίνει με τις βάσεις φέτος...Οι περισσότεροι μου λένε όπου περάσω αν είναι κοντά στα ενδιαφέροντά μου να πάω για να μην χάσω τη χρονιά μου,ακόμα κι αν δεν είναι οι σχολές των ονείρων μου.Εγώ όμως είμαι σε δίλημμα και δεν ξέρω τι να κάνω...Να ξαναδώσω ή όχι???Κι αν βγάλω ακόμη λιγότερα μόρια?Αχ δεν ξέρω...Please help me!!!
Καταρχας συλλυπητηρια και περαστικα σας (οχι δεν το λεω ειρωνικα) ημουν κι εγω προπερσυ ομοιοπαθουσα,εδωσα περσυ 2η φορα πανελληνιες,ειναι πολυ μεγαλο εγχειρημα και σιγουρα εξαντλητικο,εγω προσπωπικα ακομα δεν το χω ξεπρασει το ολο θεμα,αν δειτε οτι περασατε καπου που ειναι οκ συμπαθητικα και ισως σας αρεσει καλυτερα να μην ξαναδωσετε πανελληνιες αν βεβαια οντως δεν σας αρεσει τοτε οκ..αλλα χωρις να ξερετε που περασατε μην βγαζετε βιαστικα συμπερασματα.Εινια πααρα πολυ νωρις να αρχισετε απο τωρα προετοιμασια ελεος...οχι απλα δεν θα καταφερετε τπτ το παραπανω αλλα θα εξαντληθειτε κι απο πανω.Απο Σεπτεμβριο που θα ξερετε στα σιγουρα που περασατε τοτε να αρχισετε σιγα σιγα.Δυσκολες καταστασεις...κουραγιο αν και δεν αρκει απλα να το λεμε σε αυτες τις περιπτωσεις...μη νομιζετε οτι μπορουν οντως να νιωσουν πολλοι σε τι θεση βρισκοσαστε και ουτε θα καταλαβουν και ποτε αν δεν περασουν απο κει...Ας ευχηθω απλα καλη δυναμη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Γεια σε όλους!!! Είμαι καινούργια στην ιστοσελίδα και θα ήθελα να πω και εγώ την άποψη μου πάνω στο συγκεκριμένο θέμα, γιατί απασχολεί και εμένα προσωπικά.Έδωσα φέτος εξετάσεις και συγκέντρωσα 13.545 μόρια χωρίς διάβασμα. Μετά από συζητήσεις με τους γονείς μου (οι οποίοι είναι πολύ χαλαροί με το όλο θέμα) αποφάσισα να προσπαθήσω για άλλη μια φορά του χρόνου. Δεν το θεωρώ και τόσο τραγικό, όπως πολλοί συμμαθητές μου!!! Σχετικά με την δεύτερη φορά θεωρώ ότι με διάβασμα σε φυσιολογικό ρυθμό (και φροντιστήριο φυσικά) μπορεί ο καθένας να τα καταφέρει. Το μόνο που χρειάζεται είναι θέληση και προσήλωση στο στόχο που έχει ο καθένας. Όσον αφορά το μαθήματα της Θεωρητικης κατεύθυνσης: Τα Αρχαία θέλουν και τη μεγαλύτερη προσοχή, καθώς είναι το μάθημα με τη μεγαλύτερη βαρύτητα. Το διδαγμένο κείμενο χρειάζεται σχολαστικό διάβασμα (μετάφραση, σχόλια) και το αδίδακτο προσοχή στη γραμματική και στο συντακτικό και κυρίως εξάσκηση (αν θεωρείτε πως έχετε αδυναμία, ζητήστε από τους καθηγητές σας επιπλέον ασκήσεις για το σπίτι). Η Ιστορία χρειάζεται εντατικό διάβασμα κατα λέξη (το τονίζω αυτό) και ανάλυση σε όλες τις πηγές του σχολικού βιβλίου. Εννοείται πως πρέπει να αναλύσετε και πηγές εκτός βιβλίου για εξάσκηση!!! (Οι πηγές που πέφτουν στις εξετάσεις είναι κατά κύριο λόγο εκτός βιβλίου) Η Λογοτεχνία θεωρείται ένα από τα δυσκολότερα μαθήματα της κατεύθυνσης μας, καθώς κάθε βοήθημα προσφέρει διαφορετικές ερμηνείες σε κάθε κείμενο. Γι' αυτό το λόγο, εκτός από ένα αναλυτικό βοήθημα, είναι απαραίτητη και η γνώμη των καθηγητών, οι οποίοι θα ξεκαθαρίσουν το θολό τοπίο που υπάρχει σχετικά με το μάθημα αυτό με σημειώσεις και ασκήσεις. Τα Λατινικά είναι ένα μάθημα που δέχεται διθυραμβικές κριτικές από τους μαθητές της Θεωρητικής κατεύθυνσης. Άλλοι τα θεωρούν εύκολα και άλλοι δύσκολα. Η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση! Ένας μέτριος μαθητής μπορεί να γράψει μέχρι 17 στις εξετάσεις με μέτριο διάβασμα, αλλά μόνο οι άριστοι γράφουν από 18 εως 20. Για να το καταφέρει κάποιος αυτό δεν πρέπει μόνο να αποστηθίσει ένα βοήθημα, αλλά να κάνει ένα ουσιαστικό διάβασμα. Προτείνω καλό διάβασμα στη μετάφραση, τη γραμματική και το συντακτικό, ενώ είναι σημαντικό να δοθεί προσοχή στις ειδικές παρατηρήσεις για κάθε κείμενο, οι οποίες πέφτουν πάντα για να δυσκολέψουν τους διαβασμένους. Και τώρα η Έκθεση. Αποτελεί το μάθημα της υποκειμενικότητας, όπως αποκαλείται. Ακόμη και οι αριστούχοι μαθητές κυμαίνονται στην κλίμακα του 16 με 17, εκτός από ελάχιστες περιπτώσεις που πετυχαίνουν από 18 και πάνω και δεν είναι κρυφό ότι πρόκειται για υποψήφιους της Θεωρητικής κατεύθυνσης!!! Για να πετύχει κάποιος ένα καλό βαθμό στην Έκθεση, πρέπει να διαβάζει αναλυτικά τη θεωρία και τη θεματολογία από το βοήθημα που σίγουρα θα προμηθευτεί, ενώ σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να αμελεί τα κριτήρια αξιολόγησης (πρέπει να επεξεργαστεί όσο περισσότερα μπορεί). Τέλος, είναι γνωστό πως η πλειονότητα της Θεωρητικής επιλέγει ως 6ο μάθημα τη Βιολογία Γενικής Παιδείας (που αποτελεί και προσωπική μου επιλογή). Όπως είναι γνωστό, με μεθοδικό διάβασμα της θεωρίας και επίλυση των ασκήσεων που προσφέρονται από τους καθηγητές, είναι εύκολο ένας μαθητής να πετύχει υψηλή βαθμολογία, ακόμη και άριστα, στο συγκεκριμένο μάθημα. Δεν πρέπει όμως σε καμία περίπτωση να υποτιμάται, κυρίως από τους υποψήφιους που επιθυμούν υψηλόβαθμες σχολές του 1ου ή Α.Τ.Ε.Ι. του 3ου επιστημονικού πεδίου. Ελπίζω να βοήθησα με τις συμβουλές μου όποιον έχει αποφασίσει ήδη να καταβάλει μια δεύτερη προσπάθεια για την εισαγωγή του στη σχολή των ονείρων του ή έστω σε μια καλύτερη σχολή από εκείνη που θα περάσει φέτος. Αυτό που ξέρω πάντως είναι ότι εγώ αυτό θα κάνω!!!Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνηση μην το σκέφτεστε. Ρωτήστε με!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstas2113293

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kwstas2113293 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Θελω να δωσω για δευτερη φορα αλλα δεν μ'αρεσει η ιδεα να βλεπω παλι παλιους καθηγητες κλπ και να μου λενε "ειδες που στα λεγα κ δεν διαβαζες"... :what:
Μπορω να δωσω σε διαφορετικο σχολειο απο αυτο που αποφοιτησα κοντα στην περιοχη μου??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
φυσικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexander_r

Νεοφερμένος

Ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
νομιζω πως μπορεις αρκει να παρεις καποια χαρτια απο το σχολειο σου.. Α! και μια συμβουλη προσπαθησε να κανεις οτι καλυτερο μπορεις για εσενα μην σκεφτεσαι τι λενε οι αλλοι..!!!:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstas2113293

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kwstas2113293 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Oκ ευχαριστώ,θα ρωτήσω και στο φροντιστήριο οταν αρχισω τα μαθήματα λογικά θα ξέρουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultras

Νεοφερμένος

Ο ultras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδια για να ξαναδωσω 2η φορα πανελληνιες πρεπει να κανω τιποτα χαρτια και να παρω αναβολη απο στρατο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Παιδια για να ξαναδωσω 2η φορα πανελληνιες πρεπει να κανω τιποτα χαρτια και να παρω αναβολη απο στρατο?

αναβολη σιγουρα και οταν βγει ημερομηνια για να κανουν αιτηση οσοι ξαναδωσουν πανελληνιες να πας να την κανεις.Συνηθως ειναι γυρω στο Φεβρουαριο που συμβαινει αυτο,επισης θα σου ζητησουν και 2 φωτογραφιες μια για την ταυτοτητα και μια για την βεβαιωση προσβασης,το απολυτηριο δεν αλλαζει φυσικα μενει ιδιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Παιδια για να ξαναδωσω 2η φορα πανελληνιες πρεπει να κανω τιποτα χαρτια και να παρω αναβολη απο στρατο?


Σταρτεύσιμος θεωρείσαι όταν κλείσεις τα 19. Όταν κλείσεις τα 19 θα πρέπει να ζητήσεις αναβολή από το στρατολογικό γραφείο του δήμου που είσαι δημότης. Όταν τον Φεβρουάριο του 2010 κάνεις αίτηση στο λύκειο σου για να δώσεις πανελλήνιες εξετάσεις τότε θα ζητήσεις να σου δώσουν βεβαίωση για την στρατολογία ότι έκανες αίτηση. Αν μέχρι τον Μάϊο του 2010 που ξεκινούν οι πανελλήνιες έχεις κλείσει τα 19 θα πρέπει να προσκομίσεις την βεβαίωση αυτή για να σου δώσουν αναβολή. Όταν με το καλό περάσεις στην σχολή σου θα πρέπει να προσκομίσεις πιστοποιητικό εγγραφής στην στατολογία για να σου δώσουν αναβολή λόγω σπουδών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

182

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Γεια σας!! Εχω μια απορια που με προβληματιζει τελευταια...
Εγω αρχικα ειχα περασει στο Τει Χαλκιδας φετος. Αρχισα να παρακολουθω, αλλα μετα απο λιγο καιρο αποφασισα να ξαναδωσω....
Απο τοτε εχω αρχισει τη προετοιμασια για τις πανελλαδικες. Και με το Τει δν εχω ΚΑΜΙΑ επαφη...
Εχω ηδη δηλωθει σαν υποψηφιος για τις πανελλαδικες 2010!
Και ρωταω εγω τωρα...απο τη στιγμη που δεν εχω γραφτει για 2ο εξαμηνο εκει (στα εργαστηρια). κινδυνευω να χασω τη θεση μου(ποσος με απασχολει, αλλα οσο ναναι ειναι θεση).
Γενικοτερα...Υπαρχει περιπτωση να συναντησω ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ γραφειοκρατικη δυσκολια στη διαδικασια των πανελληνιων???
Επαναλαμβανω οτι ειμαι ΗΔΗ υποψηφιος για τις φετοινες πανελλαδικες....
ΕΠΙΣΗΣ...Η μητερα μου, μου ανεφερε ενα χαρτι με το οποιο καροχηρονουμε στην εφορια οτι φοιτω...Αυτο το χαρτι ειναι η Βεβαιωση σπουδων(το γενικο) ή συγκερκιμενο χαρτι (ταδε εξαμηνο και τετοια)

Ευχαριστω πολυ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Οι πανελληνιες ειναι κατι ασχετο με το ΤΕΙ που εισαι γραμμενος. Οχι, δεν θα αντιμετωπισεις κανενα προβλημα. Το μονο προβλημα που θα αντιμετωπισεις ειναι αν πας να γραφτεις σε δευτερη σχολη χωρις να ξεγραφτεις απο την πρωτη.

Τωρα το οτι δεν γραφτηκες στο 2ο εξαμηνο, δεν νομιζω να παιζει καποιο ρολο σε οσα λες.

Κοινως, μην ανησυχεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anestios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο anestios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Οι πανελληνιες ειναι κατι ασχετο με το ΤΕΙ που εισαι γραμμενος. Οχι, δεν θα αντιμετωπισεις κανενα προβλημα. Το μονο προβλημα που θα αντιμετωπισεις ειναι αν πας να γραφτεις σε δευτερη σχολη χωρις να ξεγραφτεις απο την πρωτη.

Τωρα το οτι δεν γραφτηκες στο 2ο εξαμηνο, δεν νομιζω να παιζει καποιο ρολο σε οσα λες.

Κοινως, μην ανησυχεις.
αμα σε πιασουν να εισαι γραμμενος σε δυο σχολες τι σου κανουνε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
αμα σε πιασουν να εισαι γραμμενος σε δυο σχολες τι σου κανουνε;
Αν και είναι δύσκολο να εντοπίσουν ότι σπουδάζεις σε δυο σχολές ταυτόχρονα(βλ. ελληνικό εκπαιδευτικό συστημα).Παρ'όλα αυτά αν συμβεί τα πράγματα είναι δεν θα είναι και τόσο εύκολα...:whistle:
Όταν εγγράφεσαι σε κάποιο πανεπιστήμιο/ ΤΕΙ υπογράφεις υπεύθυνη δήλωση (αν δεν κάνω λάθος) ότι δεν είσαι εγγεγραμένος σε άλλη σχολή. Αν λοιπόν γίνει τυχαία δειγματοληπτική έρευνα και σε πιάσουν, τότε θα υποστείς τις συνέπειες περί ψευδούς δηλώσεως.Επίσης θα σε διαγράψουν και από τις δύο σχολές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top