Γενικό -  Συμβουλές για προετοιμασία Πανελλαδικών;

Ellie213

Νεοφερμένος

Η Έλλη Βολανάκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Φίλοι μου, καλησπέρα! :) Απευθύνομαι βασικά, κυρίως σε αυτούς που έχουν περάσει από την φάση της προετοιμασίας των πανελλαδικών εξετάσεων....Τι θα συμβουλεύατε κάποιον που θέλει να προετοιμαστεί για τις πανελλήνιες; Θα πάω Β' λυκείου, αλλά σκέφτομαι να ξεκινήσω να διαβάζω σοβαρά από αυτό το καλοκαίρι (μόνη μου,θα πάω φροντιστήριο αργότερα) γιατί αν και ίσως νωρίς, έχω ψηλούς στόχους και θέλω να τους πετύχω. Οπότε,πείτε μου. Γενικά πως θα βγάζατε ένα πλάνο και με τα μαθήματα άλλα και με τις ώρες μόνοι σας; (Θα ακολουθήσω θεωρητική κατεύθυνση) Πού πρέπει να δώσω βάση; Με τι να ξεκινήσω; Λατινικά,αρχαία,έκθεση(αντώνυμα-συνώνυμα κτλ) ή ιστορία; Να αγοράσω βοηθήματα; Και αν ναι, έχετε κάποια να μου προτείνετε; Γενικά,τι θα με συμβουλεύατε; Σόρρυ για τον βορβαδισμό των ερωτήσεων, αλλά πραγματικά είναι ένα θέμα που με απασχολεί και αγχώνει παράλληλα. Θελω να δώσω το 100% μου, να μην έχω να λέω μετά: "Α,θα μπορούσα να τα είχα πάει και καλύτερα".
Τέσπα,οτιδήποτε άλλο σχετικό με το θέμα γράψτε ελεύθερα,ευχαριστώ. :cool: :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

...Αλεξάνδρα...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η. ..Αλεξάνδρα... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 871 μηνύματα.
Καλησπέρα :happy:
Καταλαβαίνω τον ενθουσιασμό σου και το γεγονός ότι έχεις υψηλούς στόχους αλλά θεωρώ πως είναι πολύ νωρίς να ξεκινήσεις ύλη Γ' λυκείου. Και αυτο για τον εξής απλό λόγο: Μεσολαβούν δύο ολόκληρα χρόνια μέχρι να δώσεις και είναι δύσκολο να είσαι σε συνεχή επαφή με όλα τα αντικείμενα της θεωρητικής σε συνδυασμό με τα μαθήματα της Β' Λυκείου!

Θα σου πρότεινα λοιπόν αυτό το καλοκαίρι να γεμίσεις τις μπαταρίες σου γιατί χρειάζονται σωματικά και ψυχικά αποθέματα μέχρι το πέρας της τρίτης λυκείου.

Ωστόσο αν και πάλι εμμένεις στην αποψή σου, πράγμα που είναι κατανοητό αν λάβουμε υπόψη τον όγκο της ύλης των πανελλαδικών, θα σου προτεινά να αρχίσεις να έρχεσαι σε επαφή με το άγνωστο κείμενο. Μπορείς λοιπόν να πάρεις κάποιο βοήθημα για να διεισδύσεις στη λογική του αδίδακτου! Προτού όμως γίνει αυτό καλό θα ήταν να κάνεις μία επανάληψη στη γραμματική και το συντακτικό!

Τώρα, όσον αφορά την έκθεση, πιστεύω δεν πρέπει να κάνεις τίποτα, αντιθέτως να της δίνεις την πρέπουσα σημασία σε κάθε τάξη στου λυκείου καθώς στο τέλος ως εξεταστέα ύλη ορίζεται εκείνη όλου του λυκείου.
Ιστορία και γνωστό θεωρώ πως είναι νωρίς όπως σου εξήγησα και προηγουμένως.
Τέλος, με τα λατινικά μπορείς αν θες φυσικά να ξεκινήσεις με τα βασικά στη γραμματική (ουσιαστικά, ρήματα, επίθετα) και ξεκινώντας το Σεπτέμβριο το σχολικό έτος να μπεις σιγά- σιγά και στα κείμενα.
Ως γενικότερη συμβουλή, θα σου έλεγα να μην αγχώνεσαι από τώρα! Το χρονικό περιθώριο που έχεις είναι μεγάλο για να προετοιμαστείς όπως επιθυμείς. Και βέβαια ακόμη και στη διάρκεια της τρίτης λυκείου μην αποκοπείς από τα πάντα! Όλα χρειάζονται μέτρο.
Ελπίζω να σε βοήθησα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KamilGR

Νεοφερμένος

Ο KamilGR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Ειναι αρκετά νωρις για να ξεκινήσεις τοσο δυναμικά οσο επιθυμεις...χαλαρωσε φετος το καλοκαίρι γιατι του χρονου θα εχεις διαβασματα και το αγχος της Γ λυκείου που θα πλησιαζει..ειναι πιο σημαντικο να ξεκουραστεις σωματικά και ψυχολογικά ωστε να μην σε βρουν τα θερινα και η Γ λυκειου πτωμα...οποτε προσεχε ...παν μετρον αριστον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους και καλή επιτυχία σε όσα παιδιά σήμερα και αύριο ξεκινούν τον αγώνα των πανελληνίων εξετασεων και όσους θα αρχίσουν την προετοιμασία τους για τον επόμενο χρόνο.

Θα συμφωνήσω με τα παιδιά παραπάνω. Δεν έχει νοημα να ξεκινήσεις να διαβαζεις από τώρα για την Γ Λυκειου. Αυτο που θα προτείνω εγώ είναι να εστιασεις στην Β και να μην αφήνεις κενά και να κάνεις συχνές επαναλήψεις ιδιαιτερα σε ότι αφορά γραμματική και συντακτικό στα αρχαία για να είσαι πιο έτοιμη του χρονου.
Μπορείς να πάρεις γραμματική όχι την σχολική γιατί δεν σε καλύπτει σε στυλ βοηθήματος ώστε και την θεωρία με παραδείγματα να διαβάζεις αλλά και ασκήσεις να λύνεις. Εγώ είχα ένα παρόμοιο και για το συντακτικό. Αυτά τα 2 τα είχα από Ά λυκειου και στην Β και Γ σε συνδυασμό με τα φροντιστηριακά πιστεύω πως βοηθουσαν αρκετά.

Όσον αφορά την έκθεση προσπάθησε εγω θα σου πω βρες τις θεματικές ενότητες από την ύλη της Γ και βρες αρθρα πάνω στην συγκεκριμένη θεματολογία για να παρεις μια ιδεα χωρίς να παραλειψεις φυσικά αυτά της Β. Γενικά πρόσεξε την θεωρία πολύ κειμενικά είδη, σημεία στιξης κλπ.

Προς θεού οπως είπα εστίασε τώρα στην Β και μην κοιτας την Γ μην πηδάς σκαλοπάτια όλα στην ώρα τους και όλα θα πάνε καλά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top